Šta je novo?

Savski trg

IMG_20200711_160326.jpg
 
Izvor: Novosti.rs

SPOMENIK STEFANU NEMANjI KOČI BRŽI ZAVRŠETAK RADOVA ISPRED STARE ŽELEZNIČKE STANICE: Novi rok za Savski trg 15. novembar
2696_bgd-savski-trg-macak-2_f.jpg

SPOMENIK Stefanu Nemanji i dalje je "zarobljen" u Rusiji zbog pandemije virusa korona, što koči većinu daljih radova na Savskom trgu, ali i sve vise odlaže njihov završetak.

Kao novi rok za otvaranje budućeg najvećeg javnog prostora u prestonici od 12.000 kvadratnih metara glavni gradski urbanista Marko Stojčić za "Novosti" ističe 15. novembar.

Iako je spomenik utemeljivaču srednjovekovne srpske države visine 23 metra izliven i završen još u martu, a postolje bilo gotovo polovinom maja, njegovo trajno postavljanje na Savski trg moraće još da pričeka.

- Ukoliko se situacija sa koronom smiri, a nadamo se da hoće u narednom periodu, konvoj od sedam kamiona trebalo bi da krene iz Rusije za 12 do 15 dana i da stigne u Beograd početkom avgusta - nada se Stojčić. - Potom bi sledilo njegovo montiranje, za koje je potrebno oko mesec dana, a nakon toga će uslediti popločavanje i uređenje tog dela.

Autobuski i automobilski saobraćaj iz Karađorđeve ka Nemanjinoj pušten je sredinom maja, dok će iz Savske ka Nemanjinoj prvi automobili proći za otprilike mesec i po dana.

- Očekuje se da će ulica koja povezuje Savsku i Nemanjinu biti prohodna do 1. septembra - kaze gradski urbanista.

- Izvođač radova nas je zamolio zbog tehnologije građe da mu damo još malo vremena, što smo i uradili. Bitno je da se sve odradi kvalitetno, kako ne bi nekoliko decenija bilo potrebno ponovo rekonstruisati ulicu.

Pored monumenta Stefanu Nemanji, ustaljenu dinamiku sa početka radova znatno je poremetila izgradnja nove kanalizacione crpne stanice kod bioskopa "Partizan". Svi kolektori koji su bili povezani na bivšu stanicu biće povezani na novu, kapaciteta sedam kubnih metara u sekundi. Nadzemni deo postojeće crpne stanice koja se nalazi kod bolnice "Sveti Sava" biće porušen, dok će podzemni biti zatrpan. U Savskoj ulici postoji više kolektora opšteg tipa, koji primaju i upotrebljenu i atmosfersku vodu, a koji su dimenzija od 60 sa 110 centimetara do 135 sa 250 centimetara. Kolektori iz Savske ulice prikljupljaju vodu iz blokova između ulica Sarajevske i Savske, a kolektor iz Karađorđeve prikuplja vodu iz pravca Pariske i Gavrila Principa. Popločavanje je zasada završeno u delu ispred zgrade bivše glavne železničke stanice, dok je od oko 300 novih stabala posađen tek neznatan broj.

- Nema svrhe saditi drveće u ovom trenutku, već će se taj posao obaviti u septembru - ističe Marko Stojčić. - Takođe, i popločavanje donjeg dela trga obaviće se po montiranju spomenika Stefanu Nemanji. Što se tiče baraka koje se nalaze u okviru novog trga, jedan deo je već srušen, dok će u narednom periodu i ostali nelegalni objekti biti uklonjeni. Tek tada će buduća vizura ove javne površine biti kompletna.

Najveći trg u prestonici prostiraće se na 12.000 kvadratnih metara, dok će čak pola površine biti pokriveno zelenilom.

https://www.novosti.rs/beograd/vesti/90 ... 5-novembar
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=747120#p747120:fcwcvdz5 je napisao(la):
abrines » Пет Јун 12, 2020 8:27 am[/url]":fcwcvdz5]Неће нова црпна станица до нове године, видећете.
Добро сам предвидео.
 
Добро је да се дотакао мало и оног ругла од барака. Држим га за реч.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=756429#p756429:5baq6lde je napisao(la):
Дошљак » Pon Jul 13, 2020 9:48 am[/url]":5baq6lde]Добро је да се дотакао мало и оног ругла од барака. Држим га за реч.

Mozda i on prati forum. :wink:
 
Prate oni, bilo lično bilo indirektno. To je jedan od razloga što im povremeno ostavim poruke ljubavi ili klipove i slike posvećene njima. :D
 
Subjektivni osećaj je da su se radovi umrtvili posle izbora ili mi se to čini samo zato što na forumu ima znatno manje objava ?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=756689#p756689:cmb6i8no je napisao(la):
stex_pb » Uto Jul 14, 2020 7:43 am[/url]":cmb6i8no]Subjektivni osećaj je da su se radovi umrtvili posle izbora ili mi se to čini samo zato što na forumu ima znatno manje objava ?

Pa kasni spomenik zbog situacije u kod nas i u Rusiji, a kako kasni spomenik, tako se i poplocavanje Trga odlaze, sto samo po sebi usporava radove jer se ceka jedno da bi moglo drugo da se nastavi...
 
Malo mi je nejasno to sa dostavom spomenika i koronom. Kakva smo mi drzava kad ne mozemo da izdjestvujemo da prodje par kamiona preko nekoliko granica izmedju Rusije i Srbije. Verujem da je to priča jer kasni izgradnja crpne stanice i rušenje stare.
 
Malo mi je nejasno to sa dostavom spomenika i koronom. Kakva smo mi drzava kad ne mozemo da izdjestvujemo da prodje par kamiona preko nekoliko granica izmedju Rusije i Srbije. Verujem da je to priča jer kasni izgradnja crpne stanice i rušenje stare.
 
Transport nije razlog kašnjenja jer kamioni normalno prelaze granice.
 
apsolutno tacno. Imao sam iskustava sa nekim isporukama iz Rusije i mogu vam reći da ide brže nego u periodu pre korone.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Mislim da nije toliko do same isporuke, već treba da dodje ekipa iz Rusije koja bi trebala da ga namontira.
 
ma dajte ko moze da poveruje u tako nesto..ovo je samo izgovor za novo probijanje rokova...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Rokovi isporuke za sve su postali problem, upravo zbog transporta. Nijedan dobavljač više ne prihvata u ugovorima penale za docnju.
Koliko god čudno zvučalo, trenutno je najbrzi železnički saobraćaj.
Ima tu 300 j*****, nije to samo tovari i vozi.
 
Rusi ga u tovare u ruslan i zalijepis DKP na sanduke i vozi ne bi bio prvi spomenik koji je tako stigo u bg ....
 
Odkud znaš kakav je ugovor, tj. da li je cena transporta unapred ugovorena.
Možda rus neće da ga tovari, jer mu se ne isplati da plaća transport 5 puta više?
 
A ti si cito pa znas ugovor i da je transport ugovoren u startu ili nije i sta kaze odredba o visoj sili itd itd i da li su ugovoreni penali za kasnjenje ....itd itd
 
Niti sam čitao, niti imam pojma šta se nalazi u ugovoru, samo navodim stvari sa kojima se ja srećem i kažem da ne treba stvari banalizovati i svoditi na "trpaj, zatvaraj stranice i ćeraj".
 
Ma kakvo kasnjenje zbog prevoza,pa kamioni i sleperi su isli bez problema i od 15.03. do 01.05 a kamoli sada . Teretni saobracaj nije imao nikakvog prekida a drugo je sto ga ima manje jer je krenula kriza.
 
MOJ post se odnodsio na lazni problem transporta kojim pokusavaju da opravdaju nesto tj kasnjenje
Mogu ga dunavom spustiti
 
Što se tiče teretnog saobraćaja tu nema nikakvih značajnih prekida, gomila naših firmi izvozi u Rusiju i obrnuto, tako da je ovo loš pokušaj da opravdaju kašnjenje.
 
Ovde se radi o specijalnom transportu, tako da nije nemoguće da zaista nije moglo da dođe kopnom.
 
Postavljanje spomenika Stefanu Nemanji 4. avgusta

Postavljanje spomenika Stefanu Nemanji počinje najkasnije 4. avgusta, kaže Goran Vesić.

Tog dana počinje postavljanje postamenta na kome će se nalaziti spomenik, a koji predstavlja razbijeni vizantijski šlem u čijoj unutrašnjosti će se nalaziti reljefi koji predstavljaju najznačajnije događaje iz srpske istorije iz vremena u kome je živeo Stefan Nemanja.

Ekipa ruskih majstora koji će postavljati spomenik biće u Beogradu od 3. avgusta.

Bilo je planirano da postavljanje spomenika otpočne do kraja marta, ali je zbog proglašene pandemije zbog korona virusa čitav posao odložen.

Spomenik će dolaziti do sredine septembra u delovima i sukcesivno će biti postavljan kako stiže kako bi postavljanje čitavog spomenika bilo završeno do sredine oktobra. Već su urađeni temelji za spomenik koji čine šipovi koji su postavljani na dubini od 12 metara jer će visina spomenika biti 23 metra što je ravno zgradi od sedam spratova. Ovo će biti najveći spomenik u istoriji Srbije, a kakav bi inače bio kada ga podižemo osnivaču naše najveće srednjevekovne dinastije. Spomenika ne bi bilo, a ni uređenja Savskog trga da to nije bila izričita želja Predsednika Vučića koji se ne bori samo za budućnost Srbije već i da sačuvamo slavnu prošlost. Na samom Savskom trgu nalazi se zgrada stare železničke stanice čije će se fasada i krov renovirati i koja će postati jedan od najznačajnijih srpskih muzeja. Savski trg će tako postati mesto kojim ćemo da se ponosimo, napisao je zamenik gradonačelnika na Fejsbuku.

Spomenik se podiže na predlog predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

izvor: Studio B
 
Зашто "разбијени византијски шлем"?
 
Vrh