Šta je novo?

Savski trg

Ja prošao juče kao pešak. Nisam stigao da vidim sve ali ono što sam video deluje jako lepo urađeno.

ALI... i dalje stoji činjenica da su trotoari preuski na ćoškovima kod Sv. Save i Amana.
 
Ljudima koji žive u tim udžericama, treba ponuditi drugi smeštaj koji će moći da zadovolji nihove potrebe. Svima dobro.
Ovo zaista izgeda odvratno, kao u nekoj afričkoj selendari.
 
Да је бар честит споменик, па да га лепо пренесемо на неко брдо кад време дозволи. Овако, претапање је једина опција.

И тако, један од великана српске историје, золупотребљен и понижљен, државни новац спискан.. ништа ново.
 
Ne vidim sto bi bio problem da se premjesti na drugu lokaciju
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=738403#p738403:2xdw98f2 je napisao(la):
direktor » 14 Мај 2020 20:13[/url]":2xdw98f2]Ne vidim sto bi bio problem da se premjesti na drugu lokaciju
Ако сматрате да је споменик пристојан, проблема нема.

Овде је често величина споменика истицана као проблематична, и она то јесте, бар на овој локацији, али мени далеко више смета сам дизајн споменика.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=738424#p738424:2jjs9idb je napisao(la):
mikelo90 » 14 Мај 2020 20:39[/url]":2jjs9idb]Misliš, to što Stefan Nemanja stoji na jajetu? :)
Говорим о свему. Сматрам да је споменик накарадан, баш као и онај блаженопочившем патријарху Павлу. Ако је ово наш тренутни домет, боље је да не градимо споменике.
 
Uh kako ja imam utisak da je vama u stvari najveći problem što Nemanja uopšte dobija spomenik i da bi bes bio jednak, kakvo god da je umetničko rešenje izabrano...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=738442#p738442:2oxtxc2i je napisao(la):
Perkan » 14 Мај 2020 20:57[/url]":2oxtxc2i]Uh kako ja imam utisak da je vama u stvari najveći problem što Nemanja uopšte dobija spomenik i da bi bes bio jednak, kakvo god da je umetničko rešenje izabrano...
Некима овде то свакао јесте проблем, и ако прелистате тему, наићи ћете на њихове коментаре. Мени није. Сматрам да је штета што великани попут Стефана Немање нису добили своје споменике још у време кнежевине и краљевине, јер би тада свакако добили боље од овог. Срамотно је да су наши владари градили и по више споменика самима себи, а да се нису сетили Светог Саве, Стефана Немање, Стефана Дечанског..

Ипак, није поента просто изградити споменик по сваку цену. Он треба да буде примереног изгледа и да одговара средини.
 
Slažem se...
Pošto nisam stručan, jedino što mogu je da sačekam da vidim kako će to sve da se na kraju uklopi... pa onda da dam neku ličnu, potpuno laičku ocenu u smislu "dopada mi se ili ne"....
 
Mislim da ima i toga, što reče ovde neko ranije, da mi nemamo toliko spomenika ove veste. Pa i trgova. I zato su ljudima automatski čudni, neobični i samim tim - odbojni.

Biću iskren, kad je rađen Trg republike, i ja sam delimično bio među onima koji su se žalili što nema pokoje drvo više. Da se razumemo, svakako jesam bio za sklanjanje onih olinjalih žardinjera i prepreka, ali sam mislio da će velika čista ploča leti odbijati ljude i da će delovati prazno. Posle sam se uverio da nije tako i da prija kad za promenu, posle više decenija gužvanja, izađeš na veliku prostranu površinu s koje nesmetano vidiš okolinu Trga.

Verujem da je u nekoj meri slična situacija i ovde, u ovoj raspravi oko spomenika. Ljudima treba vremena da se naviknu na neke novine. Naravno, neki se nikad neće navići (što mogu da razumem jbg) ali verujem da kako vreme bude prolazilo, više će se takav koncept prihvatati i više će ljudi nalaziti lepog i u tome.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=738481#p738481:2a93fk71 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 14 May 2020 01:55 pm[/url]":2a93fk71]Mislim da ima i toga, što reče ovde neko ranije, da mi nemamo toliko spomenika ove veste. Pa i trgova. I zato su ljudima automatski čudni, neobični i samim tim - odbojni.

Biću iskren, kad je rađen Trg republike, i ja sam delimično bio među onima koji su se žalili što nema pokoje drvo više. Da se razumemo, svakako jesam bio za sklanjanje onih olinjalih žardinjera i prepreka, ali sam mislio da će velika čista ploča leti odbijati ljude i da će delovati prazno. Posle sam se uverio da nije tako i da prija kad za promenu, posle više decenija gužvanja, izađeš na veliku prostranu površinu s koje nesmetano vidiš okolinu Trga.

Verujem da je u nekoj meri slična situacija i ovde, u ovoj raspravi oko spomenika. Ljudima treba vremena da se naviknu na neke novine. Naravno, neki se nikad neće navići (što mogu da razumem jbg) ali verujem da kako vreme bude prolazilo, više će se takav koncept prihvatati i više će ljudi nalaziti lepog i u tome.
И ја мислим да је Трг републике добро испао, али ово није иста врста трга; реч је, као и у случају Славије, о историјском - саобраћајном тргу.

Такви тргови постоје у свим сличним градовима - штавише, логика градске власти да се баш на Савском тргу секу две линије метроа налаже да он буде организован као Деак тер у Пешти (пар екселанс саобраћајни трг - под којим се секу три метро линије). Али, не, на Савском тргу је саобраћајна функција смањена - направљен је чеп и за аутомобиле, али и за градске аутобусе сужавањем везе са Немањином, део аутобуских линија измешта се под Мостарску петљу, дабоме - укинута је и железничка станица, док се вештачки, без преке потребе, енормно повећавају пешачке површине. Такође, историјска грађевина, најзначајнија, уз дворове а да нам је преостала из 19. века, баца се у други план мастодонтским спомеником.

Ниђе везе.
 
...
 

Prilozi

  • IMG_20200514_153523.jpg
    IMG_20200514_153523.jpg
    365,9 KB · Pregleda: 1.873
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=738336#p738336:m8a5n1gj je napisao(la):
10k » Čet Maj 14, 2020 11:07 am[/url]":m8a5n1gj]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=738269#p738269:m8a5n1gj je napisao(la):
Igor » Čet Maj 14, 2020 12:56 am[/url]":m8a5n1gj]Ukoliko si se spuštao iz Nemanjine kakva je preglednosti i kakav utisak je ostavilo skretanje kod bioskopa.
Baš sam se spuštao Nemanjinom!
Pre svega, ceo prostor je gradilište i ograda je postavljena u jednoj traci, tako da se bukvalno vozi kroz gradilište!
Konfuzan deo jeste raskrsnica Nemanjine i Sarajevske, jer trake ne idu više pravo nego u desno!
Skretanje je bilo ok!
Nisam dobro video koliko prostora ima na trotoaru, ali realno to će moći da se komentariše po puštanju u rad!
Evo slikovitog prikaza ako može da dočara.



Ovo ovde kod Balkanske je spektakularno.Ovde jedino neka tenkovska blokada može da spasi ljude na stanici.







U principu,pregledno je ako si pitao zbog blizine zgrade.Više smeta drvo i bandera.Pešački je odmah iza,tu može da bude problema ako se neko zaleti.
 
Ovo mi je smetalo prvi put kad sam video to novo stajalište. Ozbiljno se pitam da li ovi koji su projektovali ulicu imaju diplomu. Ne mora čovek ni da ima diplomu da skonta da je ovo veoma loše rešenje. Ali šta očekivati od onih koji su izmislili otvaranje nove trake na sred raskrsnice kao kod NBS...
20200514-160255.jpg
 
Ovo moraju da popravljaju pod hitno,bice udesa kolima a bogami i oborenih pesaka. Posto je vec ovako katastrofalno uradjeno jedino da od ugla narednih 2 do 4 metra naprave kako se postepeno ulazi sa leve u takodje levu traku. Sad od babe ne može devojka ali bar nešto da se spasi
 
Ne razumem zasto su mete? Ograda ce biti a i Sdtanica nije na nivou zemlje! A stanica ovde nikoga ne smeta. mislim na novom Trgu ne moze jer izgubio bi sav smisao
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=738537#p738537:15cmx8kv je napisao(la):
bullwye » Čet Maj 14, 2020 6:06 pm[/url]":15cmx8kv]Ne razumem zasto su mete? Ograda ce biti a i Sdtanica nije na nivou zemlje! A stanica ovde nikoga ne smeta. mislim na novom Trgu ne moze jer izgubio bi sav smisao
Kada budeš prošao autom sve će ti biti jasno!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=738481#p738481:1y2u523x je napisao(la):
Bender Rodriguez » Čet Maj 14, 2020 2:55 pm[/url]":1y2u523x]

Biću iskren, kad je rađen Trg republike, i ja sam delimično bio među onima koji su se žalili što nema pokoje drvo više. Da se razumemo, svakako jesam bio za sklanjanje onih olinjalih žardinjera i prepreka, ali sam mislio da će velika čista ploča leti odbijati ljude i da će delovati prazno. Posle sam se uverio da nije tako i da prija kad za promenu, posle više decenija gužvanja, izađeš na veliku prostranu površinu s koje nesmetano vidiš okolinu Trga.

Sva četiri dana.
 
Šta je bre ovo :lol:? Oni nisu normalni ako ovako ostane ova traka. Očekuju da ljudi u par metara koliko je široka Sarajevska/Balkanska skrenu iz jedne trake desno u drugu? Pa jbt.
Inače, predugačka je tema pa ne mogu da nađem odgovarajuće fotke, ali da li će traka ka Mostaru kod skretanja u Nemanjinu imati samo dve trake? Do sada je imala četiri.
Drugo, gde će biti autobuska stanicu ka Novom Beogradu na potezu Savskog trga? Videla sam neke instalacije ispred bioskopa Partizan, možda tu? Ako je tako, tu onda nedostaje još jedna traka gde bi autobusi stajali, kao što je do sada bilo.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=738481#p738481:2jlbzh8f je napisao(la):
Bender Rodriguez » 14 May 2020 02:55 pm[/url]":2jlbzh8f]Biću iskren, kad je rađen Trg republike, i ja sam delimično bio među onima koji su se žalili što nema pokoje drvo više. Da se razumemo, svakako jesam bio za sklanjanje onih olinjalih žardinjera i prepreka, ali sam mislio da će velika čista ploča leti odbijati ljude i da će delovati prazno. Posle sam se uverio da nije tako i da prija kad za promenu, posle više decenija gužvanja, izađeš na veliku prostranu površinu s koje nesmetano vidiš okolinu Trga.

Ja se ne sećam Trga koji nije okupiran nekim objektom/ima. Sada ih je zeznula nemogućnost okupljanja. Ubrzo će oni to ispraviti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=738558#p738558:1k4f7wnl je napisao(la):
jelenabg » 14 May 2020 06:09 pm[/url]":1k4f7wnl]
Inače, predugačka je tema pa ne mogu da nađem odgovarajuće fotke, ali da li će traka ka Mostaru kod skretanja u Nemanjinu imati samo dve trake? Do sada je imala četiri.
Da, imaće samo dve.

Pa, nemojte da se čudite; od svih stručnjaka koji su se ranije bavili uređenjem grada, ostale su samo arhitekte, i to birane iz reda naročito nepraktičnih, obučene samo za zadovoljenje malograđanskog ukusa.
 
Аутобуси у изласку с БАСа праве нагло скретање, прелазе Карађорђеву једном, затим опет лево, и још једном Земунски пут да би ушли у Булевар ВВ:





















Друкчије решење саобраћаја у овом делу би регулисало Немањину као једносмерну за колски саобрраћај у делу од Трга до Сарајевске у смеру ка Славији. У том делу би било места за све, сва стајалишта, широке тротоаре, бициклистичке стазе и све траке - две право и једну улево. Колски саобраћај из Немањине низбрдо би скретао удесно у једносмерну Балканску, па лево у једносмерну Милована Миловановића до Трга - лево (ка Савској), или десно (ка Карађорђевој). Сарајевска не би имала скретање улево ка Станици у том случају, што би поједноставило и убрзало саобраћај на тој раскрсници. Овај ћошак (в. слику) би се знатно скресао за скретање удесно у Карађорђеву, за шта има више него довољно места. Тако би се добила и могућност прављења круга око целог блока (Карађорђева, Немањина, Балканска, Милована Миловановића) за оне који имају такву потребу:







Кад је реч о Споменику, сама Немањина фигура је добра, мени смета део испод ње. Ако он буде већим делом у рупи, може и у целости бити прихватљив. Његова гротескна величина је најспорнија, затим још неколико ствари у односу на сам Трг и његову околину:









 
Vrh