Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Prosao juce Savskom ka sajmu. Sa desne strane nesto odvratno, beskrajno ruzno. To je Bgd na vodi. Odvratni simbol naseg rajetinskog mentalieta.
 
Nije poenta u udaljenosti od 3km, nego u topografiji. Beograđanka je soliter na brdu, nije udaljena 3km, ali je sasvim pristojna distanca. Isto važi i za Skyline. Poenta je da soliteri na vrhu brda ne zaklanjaju ništa, a deluju još više nego što jesu. Primera radi: Kula Beograd može da bude najviša zgrada koliko god hoće, kad Skyline deluje više.
 
Kao neko ko je živeo u Istanbulu, mogu samo da kažem da taj grad ne treba uzimati kao primer planske uređenosti. Ceo grad je haos, ali mu to i daje lepotu. Naravno, Turci su odaradili neka savršena urbanistička rešenja, kao što su metro i tunel pod moreuzom, uključivanje brodova u javni gradski prevoz itd.

Nažalost nigde u Istanbulu nećete naći urećeno šetalište pored moreuza duže od 1km. Jednostavno neka vila bogataša samo preseče šetalište.
 

Prilozi

  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    897,4 KB · Pregleda: 663
Нешто сам чуо да од ових нових пројеката, Ложионица је прва на реду. Да ли је то истина?
 
Вероватно због уређења простора између ТЦ Галерија и метро станице Мостар.
 
Dosta su niske ove zgrade (tik uz reku) kod nas po mom misljenju.
Nadam se da ce i prekoputa biti zgrade iste ili slicne visine da se napravi nesto po ugledu na svetske gradove.
Takodje primetio sam da je kod nas promenada dosta sira i sa mnogo vise lokala. To mi je malo cudno jer retko ko stavlja toliko bas sadrzaja kao kod nas. Takodje mi je cudno to sto su kod nas i biciklisticku stazu uspeli da provuku na sve to a u opste nije morala uz reku da ide.
 

Prilozi

  • zgrade1.jpg
    zgrade1.jpg
    125,4 KB · Pregleda: 365
  • zgrade2.jpg
    zgrade2.jpg
    280,2 KB · Pregleda: 332
  • zgrade3.jpg
    zgrade3.jpg
    353,6 KB · Pregleda: 533
Ne kapiram, ovo su tri slike Čikaga, o kakvim svetskim gradovima pričaš? Da se ugledamo na skorojeviće surovog kapitalizma? Valjda je Beograd evropski grad?! Daj malo se obrazuj i nauči nešto o principima dobrog urbanizma i evropskoj arhitekturi.
 
Ne kapiram, ovo su tri slike Čikaga, o kakvim svetskim gradovima pričaš? Da se ugledamo na skorojeviće surovog kapitalizma? Valjda je Beograd evropski grad?! Daj malo se obrazuj i nauči nešto o principima dobrog urbanizma i evropskoj arhitekturi.

Ima i u Evropi primera visoke gradnje tik uz reku. Prvo mi pada na pamet London, pogotovo City i Westminster, pa čak i Frankfurt i Moskva.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: h2o
Dosta su niske ove zgrade (tik uz reku) kod nas po mom misljenju.
Nadam se da ce i prekoputa biti zgrade iste ili slicne visine da se napravi nesto po ugledu na svetske gradove.
Takodje primetio sam da je kod nas promenada dosta sira i sa mnogo vise lokala. To mi je malo cudno jer retko ko stavlja toliko bas sadrzaja kao kod nas. Takodje mi je cudno to sto su kod nas i biciklisticku stazu uspeli da provuku na sve to a u opste nije morala uz reku da ide.
Sve ovo, plus gradovi koje je nabrojao Runner, je ravno kao tepsija.

Beograd ima greben, koji više nije dominantan jer BGH2O potpuno pogrešno projektovan.

Matrica za visinu i blokove je postojala između Savske i Kneza Miloša, na žalost nije nastavljena.

Klipovi kukuruza, svemirske igle, tornjevi, šifonjeri su za blok 18 i za ostatak slobodnih parcela u jezgru NBG.

Pobogu, dokle više forsiranje praznih priča za ovo što se pravi u amfiteatru?
 
@vradovic, јесу ли ове зграде финансирали привредници, банкари, индустријалциу САД или их је финансирао град и поклонио приватним власницима?
 
Мени је Чикаго баш екстремно добар пример зашто не треба гурати превише високе зграде толико близу и са обе стране реке. Река (и море, океан) су лепи елементи погледа сваког града јер су плаве, ниске, равне површине које омогућавају оку велику визуелну ширину да ухвати читав град ако гледа на њега, или да гледа у даљину и одмори око ако гледа из њега. Чак и градови који се универзално сматрају лепима а имају високе зграде близу саме обале имају доста велике водене површине (најчешће море) да би постојао утисак слободе и пуна величина града дошла до изражаја.

У Чикагу су натрпане високе зграде јако близу обала и самим тим је читав тај део постао изражено вертикалан а река визуелно смањена. Више личи на канал него на реку и то би се исто десило и са Савом. При чему је Сава смеђе боје па би само још накарадније изгледало. Ако се већ запело да се изгради Београд на води овакав какав је онда блок 18 треба одржати (/ учинити још више) зеленим како би људи који шетају тим кејем могу да уживају у погледу на природу.
 
Dosta su niske ove zgrade (tik uz reku) kod nas po mom misljenju.
Nadam se da ce i prekoputa biti zgrade iste ili slicne visine da se napravi nesto po ugledu na svetske gradove.
Takodje primetio sam da je kod nas promenada dosta sira i sa mnogo vise lokala. To mi je malo cudno jer retko ko stavlja toliko bas sadrzaja kao kod nas. Takodje mi je cudno to sto su kod nas i biciklisticku stazu uspeli da provuku na sve to a u opste nije morala uz reku da ide.
Meни је ово депримирајуће, погледајте само боју воде. Да ли би сте волели да трчите овуда, возите бицикл, или шетате са децом/девојком/пријатељима?
 
U Američkim gradovima su uktravisoke zgrade rasle kada je cene građevinskog zemljišta bila skupa a potražnja za poslovnim prostorom velika. Jedini grad za koji znam da ima skupe stambene skyscrapere u stvarno velikom broju je taj Majami. Billionaires row je delić samo jedne ulice od celog Menhetna. Pa se onda korporacije prestiža i reklame radi takmiče čija zgrada je viša i impresivnija.

Kod nas se ide naopako. Na najskupljem zemljištu za izgradnju se dižu stambene zgrada jer je neko zamislio da tako izgleda luksuz i prestiž. I onda one dižu cenu kvadrata da bi bile isplative.
 
U odbranu Čikaga, odnosno boje vode, Vradovic ne ume da bira slike. Boja vode je otrovno zelena jer je fotka nastala na dan Svetog Patrika, kad veštački oboje boju vode privremeno da bude zelena. To ne menja činjenicu da je obala reke u Čikagu bolno klaustrofobična i da nam to apsolutno ne treba. Ako nekog zanima proces bojenja:

Nego, Vradovicu, guglaj malo na primer novu promenadu u Varšavi, pa se usudi da kažeš kako je naša široka i puna sadržaja. Blam da te pojede
 

Prilozi

  • Leisure_area_fot._E_._Lach_wê_._UM_Warszawa_.jpg
    Leisure_area_fot._E_._Lach_wê_._UM_Warszawa_.jpg
    115,7 KB · Pregleda: 472
  • vistulan.jpg
    vistulan.jpg
    185,4 KB · Pregleda: 400
  • bulwary_wislane_4.jpg
    bulwary_wislane_4.jpg
    243,5 KB · Pregleda: 423
Poslednja izmena:
Steta sto su stavili previse betona u Varsavi, prostrana je promenada ali je moglo da bude i vise zelenila. Ili je to samo mali deo kao trg ili plato na slikama.
 
Slike su jako oskudne na internetu, ne znam zašto - možda jer ne guglam na poljskom. Uživo je bolje, i iznenađujuće dosta liči na Sava promenadu ( slična ograda, materijali), samo bez osećaja klaustrofobije i traljavosti. Veoma je prijatno za šetanje. Takođe, da, ovo su delovi koji dođu kao neki "trgovi"; ima delova gde su kafići i bašte, i ima delova sa parkovima i više zelenila. Mislim da je i jedan od faktora to što je svo drveće mlado jer je sveže rađeno, biće još bolje kad poraste. A i svakako će oni lakše da metnu još drveća nego što ćemo mi da pomerimo zgrade da bismo proširili šetalište.
 
Samo neko ko nikad nije bio u Čikagu može da lupi to za promenadu (ili je trolovanje). Da je sreće pa da mi imamo promenade koje oni tamo imaju uz obalu jezera, te kilometre bici staza, šetališta itd. I muzej svetskog glasa na obali. Ovaj vodotok na fotkama je više u rangu Topčiderske reke po značaju kada se poredi sa BG - mi nemamo izlaz na jezero, sve što imamo su dve velike reke.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: h2o
Dosta su niske ove zgrade (tik uz reku) kod nas po mom misljenju.
Nadam se da ce i prekoputa biti zgrade iste ili slicne visine da se napravi nesto po ugledu na svetske gradove.
Takodje primetio sam da je kod nas promenada dosta sira i sa mnogo vise lokala. To mi je malo cudno jer retko ko stavlja toliko bas sadrzaja kao kod nas. Takodje mi je cudno to sto su kod nas i biciklisticku stazu uspeli da provuku na sve to a u opste nije morala uz reku da ide.

Širina Save I Dunava ne može da se poredi sa ovom žabokrečinom iz Ilinoisa, pa iz toga je i besmisleno uzimati ovu polu-rečicu kao uzor. A lično, uvek mi se činilo da je prenatrpan prostor oko te reke u Čikagu.

A Michael, "sve što imamo su dve velike reke"? Da, to je vrlo verovatno top 3 blaga Beograda, što je glavni grad na ušću dve reke.
 
Vrh