Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=636045#p636045:3w4gxatw je napisao(la):
srdjan » 04 Jul 2019 09:40 am[/url]":3w4gxatw]@GOJE, da bi tvoja (vrlo korisna) analiza bila potpuna - treba uzeti u obzir i indirektna ulaganja u BGH2O koja ne idu preko zajedničkog preduzeća. Tu mislim na troškove infrastrukture, izmeštanja bus i žel stanica, itd.
Naravno, o tome je više puta detaljno pisano, a ja sam samo dao kratak osvrt na bilans koji je danas postao dostupan, čisto kao dokaz da država/poreski obveznici neće dobiti ni približno onoliko profita od svote koja se pominje. Na dan 31.12. prema dostupnim informacijama, trebalo bi da su isplaćeni svi stanovi u Residences, kao i (verovatno) polovina ukupne sume u Vista&Parkview. Za to je na ime prihoda od prodaje zemljišta država prihodovala NULA i na ime profita od učešća u zajedničkom preduzeću takođe prihodovala NULA. Ovo što je država uložila u fizičko i imovinsko/pravno raščišćavanje, šteta od infrastrukturne i arhitektonske kataklizme ne može se ni iskazati u novcu.

Treba biti fer i priznati jedan ipak solidan indirektan prihod i za državu i za privredu od građevinskih radova. Taj novac je opet mizeran u odnosu na stavke iz prethodnog pasusa i na nivou je par procenata. Sve u svemu može se komotno zaokružiti na NULU. Prihodi "investitora" se već mere u stotinama miliona evra.
 
@GOJE u vezi bilansa

Otvoriće se rasprava...

Argumenti tvoji su trenutni i svakako su parametar za prve 4 godine rada Bnv.
Sad ce iz otadzbinske direktive da stigne kako se moralo vratiti ono sto je pozajmljeno. Mislim pozajmica za raščišćavanje, sto svakako nije bio direktni trošak države.

I na kraju, rasprava ce se zavrsiti da je projekat koji se realizuje u 30, a ne u 4 godine.
Pa do nekog sledeceg bilansa stanja, do kojeg ćemo biti stariji za tekucu godinu... pa ko doživi kraj :kafa:
 
Pa sad....... svaki prodat stan i uknjizen na necije ime automatski pocinje da placa drzavi dazbine na mesecnom nivou...... e sad da li je to dovoljno jednom gradu i jednoj drzavi..... pa sad......
 
Ne vidim šta se tu plaća državi od svakog stana bla truć jer je samo pitanje vremena kada će se i javna gradska preduzeća privatizovati.

Od ove gradnje su profitirale samo betonske baze i vlasnici beton pumpi.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=G7wHR-CJ_9o[/youtube]
 
[/quote]
Evo, možemo da nastavimo disusiju jer je upravo izašao bilans za 2018. Ako ima nekoga ko je stvarno smatrao da će Država (poreski obveznici) imati 80m€ na svakih 100,000kvm, evo hladnog tuša:
- Poslovni prihod preduzeća BnV u 2018 je iznosio oko 93m€, što je prva godina u kojoj se prijavljuju ozbiljne cifre.
- Neto dobit preduzeća (za 2018.) iznosi 24m€, međutim akumulirani gubitak iz ranijih godina je veći, tako da je i dalje za državu rezultat NULA.
- Prosečna NETO zarada za 68 zaposlenih je oko 3,600€
- Ostalim mehanizmima za izvlačenje novca nemam vremena da se bavim u ovom brzinskom skeniranju
- Preduzeće već skoro TRI godine nije dobilo nikakav novi osnivački kapital iz inostranstva, i kako stvari stoje nema ni potrebe za tim. Možda će preduzeća BW Kula i BW Galerija dobiti neku injekciju, a za sada o UGOVOROM predviđenih 150m€ za prvu fazu, imamo sedamdesetak.

I eto tako, nule se samo gomilaju - Državi jedna, a "investitoru" gomila. Nije loše.
[/quote]

Није тако.
Тај биланс ништа не значи.
Као што не значи и толико жељена докапитализација ( откуда вам свима фетиш о додавању капитала кроз директну капитализацију ? То се неће никад десити док постоји наплата станова )
Да упростим:
Станови се продају и наплаћују. Од тог новца се зида даље. Док постоји прилив , нема потребе да се вуче други новац.
Приходи иду из наплате станова.
Расходи су готово тренутни , јер се одмах зидају нове зграде, а велики порјекти као Галерија, Терасе, Ауроре, трте мрте, како се већ зову, још нису стигле да се инвестиција почне отплаћивати.
Неће бити чудно да цео посао тек за пар година покаже неку добит у билансу. На папиру.

Не верујем да још увек трипујете да су ово народне паре у игри. Сад, да не зидају ово, шта - ти и ја би имали пара, не би знали шта с њима ?
Троше се народне паре, али на инфраструктуру, регулацију и обнову улица, трга, рестаурације фасада итд.

Друго питање стоји :
Да ли је ово било могуће да Арапин уопште није био ангажован ? Јер, видимо да је иницијални капитал био релативно мали, цирка 100 милиона, а после је посао исплаћивао сам себе и тај конвејер и даље функционише. Питање је да ли би неко тело које би оформили влада или Град било способно да направи такав маркетинг и прода странцима толико станова, доведе Ст. Регис и слично.
2014. то није било могуће. А, данас већ може да нам буде и криво што већину колача узима инвеститор.

Слично је са концесијама за ауто путеве, на пример.
Ухватили су Кинезе и сад Американце да граде путеве са врло добрим финансијским условима, али мени то делује као патка класична. Кинез да 1% камате , али он и пројектује и изводи и цена километра иађе колико он обрачуна. Бехтел, једнако око 8 милиона километар обрачунава.

Ове године, ако је већ Мали продао државне обвезнице по смешној камати од 1,6%, а имао је тржиште да их ували 5 џ више, што је , практично џаба лова, зашто није продао још милијарду и с кешом радио шта хоће, јер би онда Планум, Путев Ужице, овај - онај могли да раде и Моравски коридор и аутопутеве по Војводини по, уверен сам , знатно нижој цени.

Сада, 2019. значајно су различити и услови финансирања и пласмана него што је то било пе пет година, па... сад кад смо почели да једемо го*на...
 
dane bezanija":116cdm6y je napisao(la):
Zna li neko sta se sad trenutno kopa u delu do mosta sa desne strane iz pravca NBGD,preko puta BW Magnolia?deluje ogromna rupa, podzemne vode prisutne...hvala

Mislim da počinju iskop za BW Metropolitan.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
dane bezanija":3hwqb87e je napisao(la):
Interesantno da sve zgrade do sad izgradjene su za stanovanje, nijedna poslovna. Ocigledno BW Metropolitan ce biti poslovna zgrada ili se varam?

BW Metropolitan je stambena zgrada.
BW Central bi trebalo da bude poslovna zgrada. Nalazi se između Hotela Bristol i Magnolije.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Mislim da većina ljudi ne shvata koliko nama poslovnog prostora fali i koliko bi bilo bolje da se na ovoj lokaciji gradi više takvih objekata (umesto stambenih).
 
Na njihovom sajtu piše da će biti izgrađeno 250.000 m2 bruto kancelarijskog prostora.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=636382#p636382:29cx8c13 je napisao(la):
creme-nadlle » Pet Jul 05, 2019 9:54 am[/url]":29cx8c13]
Evo, možemo da nastavimo disusiju jer je upravo izašao bilans za 2018. Ako ima nekoga ko je stvarno smatrao da će Država (poreski obveznici) imati 80m€ na svakih 100,000kvm, evo hladnog tuša:
- Poslovni prihod preduzeća BnV u 2018 je iznosio oko 93m€, što je prva godina u kojoj se prijavljuju ozbiljne cifre.
- Neto dobit preduzeća (za 2018.) iznosi 24m€, međutim akumulirani gubitak iz ranijih godina je veći, tako da je i dalje za državu rezultat NULA.
- Prosečna NETO zarada za 68 zaposlenih je oko 3,600€
- Ostalim mehanizmima za izvlačenje novca nemam vremena da se bavim u ovom brzinskom skeniranju
- Preduzeće već skoro TRI godine nije dobilo nikakav novi osnivački kapital iz inostranstva, i kako stvari stoje nema ni potrebe za tim. Možda će preduzeća BW Kula i BW Galerija dobiti neku injekciju, a za sada o UGOVOROM predviđenih 150m€ za prvu fazu, imamo sedamdesetak.

I eto tako, nule se samo gomilaju - Državi jedna, a "investitoru" gomila. Nije loše.
[/quote]

Није тако.
Тај биланс ништа не значи.
Као што не значи и толико жељена докапитализација ( откуда вам свима фетиш о додавању капитала кроз директну капитализацију ? То се неће никад десити док постоји наплата станова )
Да упростим:
Станови се продају и наплаћују. Од тог новца се зида даље. Док постоји прилив , нема потребе да се вуче други новац.
Приходи иду из наплате станова.
Расходи су готово тренутни , јер се одмах зидају нове зграде, а велики порјекти као Галерија, Терасе, Ауроре, трте мрте, како се већ зову, још нису стигле да се инвестиција почне отплаћивати.
Неће бити чудно да цео посао тек за пар година покаже неку добит у билансу. На папиру.

Не верујем да још увек трипујете да су ово народне паре у игри. Сад, да не зидају ово, шта - ти и ја би имали пара, не би знали шта с њима ?
Троше се народне паре, али на инфраструктуру, регулацију и обнову улица, трга, рестаурације фасада итд.

Друго питање стоји :
Да ли је ово било могуће да Арапин уопште није био ангажован ? Јер, видимо да је иницијални капитал био релативно мали, цирка 100 милиона, а после је посао исплаћивао сам себе и тај конвејер и даље функционише. Питање је да ли би неко тело које би оформили влада или Град било способно да направи такав маркетинг и прода странцима толико станова, доведе Ст. Регис и слично.
2014. то није било могуће. А, данас већ може да нам буде и криво што већину колача узима инвеститор.

Слично је са концесијама за ауто путеве, на пример.
Ухватили су Кинезе и сад Американце да граде путеве са врло добрим финансијским условима, али мени то делује као патка класична. Кинез да 1% камате , али он и пројектује и изводи и цена километра иађе колико он обрачуна. Бехтел, једнако око 8 милиона километар обрачунава.

Ове године, ако је већ Мали продао државне обвезнице по смешној камати од 1,6%, а имао је тржиште да их ували 5 џ више, што је , практично џаба лова, зашто није продао још милијарду и с кешом радио шта хоће, јер би онда Планум, Путев Ужице, овај - онај могли да раде и Моравски коридор и аутопутеве по Војводини по, уверен сам , знатно нижој цени.

Сада, 2019. значајно су различити и услови финансирања и пласмана него што је то било пе пет година, па... сад кад смо почели да једемо го*на...
[/quote]

Zar nije "pitanje" zasto je za dz.dato zemljiste? Koliko znam (a znam nesto), prilikom izgradnje puteva se ne poklanja zemljiste, vec daje koncesija. Ovde je bukvalno poklonjeno zemljiste, na "dodjes mi", sa obavezom da ceo projekat bude gotov za 30 god.....
 
Naravno da je to pravo pitanje. Svako je mogao da gradi pod uslovima kojima se sada gradi, a to je nepovoljno za Grad jer je jedno od najvrednijih zemljišta dato praktično za džabe.
 
A ko je isplatio ceptera i hom centar i od kojih para zasto je vojsci oduzet bristol a zgrada poste ce isto da bude oduzeta bez naknade ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=636479#p636479:1oln1gng je napisao(la):
astrodule » Pet Jul 05, 2019 2:44 pm[/url]":1oln1gng]Ne razumeju to ljudi. Svi vidi samo nove zgrade, uredne travnjake i padaju na priču o pacovima i zmijama.
Ko vidi? Koliko vidim i dalje je gradnja u toku, gde su travnjaci? Jedino sto vidim to su cetiri monstruozne zgrade, vizuelno kao prizor iz Pjongjang-a.......bukvalno "masine za spavanje". Trzni centar i hotel (krastavac), ispadose jos najbolje od svega.....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=636437#p636437:2q3g8eys je napisao(la):
coeks » 05 Jul 2019 12:29 pm[/url]":2q3g8eys]
dane bezanija":2q3g8eys je napisao(la):
Interesantno da sve zgrade do sad izgradjene su za stanovanje, nijedna poslovna. Ocigledno BW Metropolitan ce biti poslovna zgrada ili se varam?

BW Metropolitan je stambena zgrada.
BW Central bi trebalo da bude poslovna zgrada. Nalazi se između Hotela Bristol i Magnolije.


Sent from my iPhone using Tapatalk
To vise lici i odgovara trznom centru nego poslovnoj zgradi, znaci smesno je ono nazivati i posmatrati kao poslovnu zgradu. Nije direktna replika samo komentarisem.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=636457#p636457:2q3g8eys je napisao(la):
coeks » 05 Jul 2019 01:39 pm[/url]":2q3g8eys]Na njihovom sajtu piše da će biti izgrađeno 250.000 m2 bruto kancelarijskog prostora.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Hoce, u nekoj desetoj ili petnaestoj fazi za cetrdesetak godina.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=636488#p636488:8u6ga9qo je napisao(la):
dejo2000 » Today, 16:29[/url]":8u6ga9qo]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=636479#p636479:8u6ga9qo je napisao(la):
astrodule » Pet Jul 05, 2019 2:44 pm[/url]":8u6ga9qo]Ne razumeju to ljudi. Svi vidi samo nove zgrade, uredne travnjake i padaju na priču o pacovima i zmijama.
Ko vidi? Koliko vidim i dalje je gradnja u toku, gde su travnjaci? Jedino sto vidim to su cetiri monstruozne zgrade, vizuelno kao prizor iz Pjongjang-a.......bukvalno "masine za spavanje". Trzni centar i hotel (krastavac), ispadose jos najbolje od svega.....

Ne bi verovao koliko se ljudi oduševljava tim zgradurinama. Onda ja krenem da im pričam o načinu kako su dobili to zemljište i kako tu ima mnogo manje stanova nego recimo u Vojvode Stepe, kako zgrade (osim Rezidensa) nisu ništa drugačije od postojećih starijih od 30 godina, koliko je usko šetalište, koliko je onoliki tržni centar nepotreban na tom mestu i onda (u najboljem slučaju) krenu malo da razmišljaju.

Kao oni baba i deda iz Marka žvake koji su bili oduševljeni Slavijom, kako im je sve prelepo i onda ih pitaju da li primećuju kako pešaci sada moraju da mnogo kruže i kako se saobraćaj uopšte nije promenio i onda krenu malo da kapiraju i da razmišljaju svojom glavom, a ne Vučićevim i Vesićevim nebulozama.
 
Da mi grad pokloni zemljište koje je stecište pacova i narkomana u centru grada, raseli i izvrši eksproprijaciju tog zemljišta o svom trošku, ukloni raspale železničke i autobuske stanice, ostavi mi odrešene ruke da gradim šta god hoću, kupci mi plate unapred za stanove, a moje je samo da obećam "ulažem 3.5 milijarde evra, časna reč, majke mi" - da vidiš kako bi i ja lepo izgradio.
Stavio bih čak i spomenik gradonačelniku vizionaru koji bi to izneo, i bistu zamenika gradonačelnika, operativca koji je to operativno odradio. Naravno, uplatio bi sve što treba na razne off-shore račune, i častio sendvičima sve one koji se ne stide da napišu na forumima da se vidi napredak i koliko je lepše sad nego kad je bilo stecište pacova i narkomana.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=636448#p636448:242rqzde je napisao(la):
astrodule » 05 Jul 2019 01:13 pm[/url]":242rqzde]Mislim da većina ljudi ne shvata koliko nama poslovnog prostora fali i koliko bi bilo bolje da se na ovoj lokaciji gradi više takvih objekata (umesto stambenih).

Itekako razumeju da vise fali stambenog prostora i da se na njemu moze vise zaraditi... Kada bude isplativije graditi poslovni prostor to ce se i desiti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=636573#p636573:d23341yl je napisao(la):
astrodule » Pet Jul 05, 2019 9:01 pm[/url]":d23341yl]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=636488#p636488:d23341yl je napisao(la):
dejo2000 » Today, 16:29[/url]":d23341yl]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=636479#p636479:d23341yl je napisao(la):
astrodule » Pet Jul 05, 2019 2:44 pm[/url]":d23341yl]Ne razumeju to ljudi. Svi vidi samo nove zgrade, uredne travnjake i padaju na priču o pacovima i zmijama.
Ko vidi? Koliko vidim i dalje je gradnja u toku, gde su travnjaci? Jedino sto vidim to su cetiri monstruozne zgrade, vizuelno kao prizor iz Pjongjang-a.......bukvalno "masine za spavanje". Trzni centar i hotel (krastavac), ispadose jos najbolje od svega.....

Ne bi verovao koliko se ljudi oduševljava tim zgradurinama. Onda ja krenem da im pričam o načinu kako su dobili to zemljište i kako tu ima mnogo manje stanova nego recimo u Vojvode Stepe, kako zgrade (osim Rezidensa) nisu ništa drugačije od postojećih starijih od 30 godina, koliko je usko šetalište, koliko je onoliki tržni centar nepotreban na tom mestu i onda (u najboljem slučaju) krenu malo da razmišljaju.

Kao oni baba i deda iz Marka žvake koji su bili oduševljeni Slavijom, kako im je sve prelepo i onda ih pitaju da li primećuju kako pešaci sada moraju da mnogo kruže i kako se saobraćaj uopšte nije promenio i onda krenu malo da kapiraju i da razmišljaju svojom glavom, a ne Vučićevim i Vesićevim nebulozama.

Vidi, ja bih sve to "progutao", samo da su npr.izgradjeni hoteli, trz.centar i dr.prostor sa poslovnom namenom. Ovako, zidati "masine za spavanje" i to xxxxx..l obima ima samo jedan cilj - maksimizaciju profita (nisam protiv iste ako je ostvarena na dozvoljen nacin, a sto ovde ocigledno nije slucaj).
Po meni je trzni centar jos najbolje od svega u celoj prici, hotel (krastavac) i to bi mogao da "progutam", ali "masine za spavanje", to nikako...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=636599#p636599:kb18x69b je napisao(la):
vranac » Today, 00:45[/url]":kb18x69b]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=636448#p636448:kb18x69b je napisao(la):
astrodule » 05 Jul 2019 01:13 pm[/url]":kb18x69b]Mislim da većina ljudi ne shvata koliko nama poslovnog prostora fali i koliko bi bilo bolje da se na ovoj lokaciji gradi više takvih objekata (umesto stambenih).

Itekako razumeju da vise fali stambenog prostora i da se na njemu moze vise zaraditi... Kada bude isplativije graditi poslovni prostor to ce se i desiti.

Pa naravno da će se više zaraditi kada dobiješ zemljište za džabe. Evo, napravi zgradu na Trgu republike ili na Terazijama na mestu česme i naravno da će se isplatiti (ako ne moraš ništa da platiš za zemljište).

Ja kada sam čuo koliko mi je prijatelj platio sve dozvole i namete za porodičnu kuću u Kumodražu samo da bi počeo da zida - prevrnuo mi se stomak.
 
Vrh