Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

U Borči, Kotežu i Krnjači je palo 100 l (tako je barem rečeno te noći, ako su lagali mene i ja lažem vas), a situacija se i posle devet dana u tim krajevima nije vratila u normalu. Na nižim kotama voda i dalje stoji u dvorištima, stanovi u prizemlju su gotovo sasvim uništeni, i pored intenzivnog sušenja profesionalnim sušilicama zidovi su i dalje mokri...
 
Vesic reko da je palo 100l ko si ti da porices ....vesaru...
 
На сајту рхмз-а не можеш видети све меторолошке станице, тако да је било делова града где је измерено значајно више падавина него на Врачару , а наравно где је било и мање.
 
Gde je ta merna stanica u Borči i Kotežu koja je to zabeležila?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Gledao sm tog dana (tacnije sutradan, posto se podaci objavljuju u 9:15 za prethodni dan). Bili su tad podaci i za klimatioloske i za padavinske stanice. Na podrucju Beograda, najmanje je bilo, ako se ne varam, u Kosutnjaku - desetak litara a najvise na Vracaru (taj podatak je i sad vidljiv) - 41 litar.

Taj podatak o 100l se vrti u medijima ali ja im bas i ne verujem i bas zato sto im ne verujem, isao sam na hidmet i tamo sam nasao ove brojke.

Sto se tice Borce, teoretski je moguce ali nisu bas veilke sanse da se neki oblak promuvao izmedju svih rhmz-ovih stanica i istresao bas tamo. Voleo bih da vidim ko je to izmerio, posto rhmz nije. Sve i da se to desilo, na Novom Beogradu nije palo 100 litara vec mnogo manje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=634508#p634508:3pxk4hfx je napisao(la):
astrodule » 28 Јун 2019 02:09 pm[/url]":3pxk4hfx]Arhitekta Bakić je rekao neke stvari sa kojima se ne slažemo svi, i možda jeste ostrašćen što se tiče nekih stvari, ali većinu stvari koju je rekao je nemoguće osporiti (npr. za kanalizaciju u Borči i gradu)
Naravno, dovoljna je jedna ostrašćena izjava da se neki uhvate za nju i da se stave u zapećak bitne stvari kao što je pitanje "kako može da pumpa ne radi?"
Па управо у томе је проблем највећег броја стручњака. Не могу да одоле а да се политички не запрљају. А потпуно непотребно.

Ко крава која да 20 литара млека, ритне се и проспе ...
 
@stf, ne bih se složio. Urbano planiranje ovog obima i politika idu ruku pod ruku. Samim tim, svaka kritika ovog projekta kao koncepta tj celine je sama po sebi politička (ne u smislu strančarenja, već protivljenja manifestaciji odredjene politike koja utiče na sve gradjane). Nema tu nikakvog prljanja, niti je prljanje iznošenje mišljenja drastično suprotnog od vizije trenutnih vlastodržaca.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=635550#p635550:evhkwgqp je napisao(la):
bair » Uto Jul 02, 2019 12:59 pm[/url]":evhkwgqp]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=634524#p634524:evhkwgqp je napisao(la):
bobcha78 » Pet Jun 28, 2019 4:04 pm[/url]":evhkwgqp]
Bakić je prećutao samo jednu stvar dok je govorio na N1 a ta stvar je jako bitna. Palo je 100litara kiše po 1m2. Mesečna količina u samo 2 sata.

Ova stvar precrtava njegovu stručnost (u koju ja ne sumnjam). Nijedna kišna kanalizacija na svetu tu vodu ne bi primila


Gde je palo 100l? Od svih meteoroloskih stanica u Beogradu, najvecu brojku je zabelezila stanica na Vracaru 41l za 24h http://www.hidmet.gov.rs/ciril/osmotren ... p?id=13274 Ostale stanice u bg (ne znam zasto ih nema sad na sajtu) izmerile su od 10 do 35l. Tog dana je najvise kise palo u okolini Zrenjanina i Kikinde (Mokrin, Farkazdin po 60-70l a najvise Aradac 80l)

41l ne pravi takvu poplavu, ali ako ti veruješ u to, mora tako da bude, jel da? Nije isto palo kiše u Savamali, Paliluli, N. Beogradu, Voždovcu. Negde je palo manje, negde više, a negde ič. A ti možeš izračunati po dubini vode na autoputu + širina autoputa + dužina autoputa i dobićeš količinu vode koja je tu bila (bar otprilike) ako te to zanima baš toliko.

Nemam nameru sa tobom da ulazim u polemiku, sam si video koliko je kiše palo, za vrlo kratak period. Ali, nek bude teorija zavere, ako ti to nešto znači. Kriv je Vučić, ko bi drugi.

Kod mene u Jagodini je padao pljusak sat vremena bez prestanka, i to takvim intenzitetom koji do sada nisam video. Sve njive i poljane u industrijskoj zoni su bile poplavljene, i to poprilično duboka voda. Do duše kod nas putevi poprilično izdignuti, pa nismo imali velikih problema, ali podrumi su svuda na****.
 
Gde je ta merna stanica u Savamali? Baš bi i to voleo da vidim...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=635663#p635663:1s0pjqko je napisao(la):
srdjan » 02 Јул 2019 06:02 pm[/url]":1s0pjqko]@stf, ne bih se složio. Urbano planiranje ovog obima i politika idu ruku pod ruku.

Не морају да иду. И не треба да иду. Ако власт користи пројекат политички, ако га опозиција користи политички, стручњаци то не смеју да раде да их не би сврстали у неку од фракција. Ако стручњак себи допусти да га сврстају, његово мишљење ће бити оспоравано од великог процента јавног мњења а то никоме заправо не користи.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=635720#p635720:vmsnc2v4 je napisao(la):
bobcha78 » Uto Jul 02, 2019 10:38 pm[/url]":vmsnc2v4]41l ne pravi takvu poplavu, ali ako ti veruješ u to, mora tako da bude, jel da? Nije isto palo kiše u Savamali, Paliluli, N. Beogradu, Voždovcu. Negde je palo manje, negde više, a negde ič. A ti možeš izračunati po dubini vode na autoputu + širina autoputa + dužina autoputa i dobićeš količinu vode koja je tu bila (bar otprilike) ako te to zanima baš toliko.

Nema sta da verujem ili ne verujem, ne pricamo o religiji vec o necemu sto se moze izmeriti. Evo podataka sa nekoliko stanica tog dana. To su podaci koji su bili objavljeni na hidmetu


Београд-Врачар - 41.7
Београд Кошутњак - 11.7
Београд-Сењак - 33.8
Батајница - 33.2
Земун тунел - 38.8
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=635767#p635767:36p2wnxj je napisao(la):
stf » 03 Jul 2019 06:52 am[/url]":36p2wnxj]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=635663#p635663:36p2wnxj je napisao(la):
srdjan » 02 Јул 2019 06:02 pm[/url]":36p2wnxj]@stf, ne bih se složio. Urbano planiranje ovog obima i politika idu ruku pod ruku.

Не морају да иду. И не треба да иду. Ако власт користи пројекат политички, ако га опозиција користи политички, стручњаци то не смеју да раде да их не би сврстали у неку од фракција. Ако стручњак себи допусти да га сврстају, његово мишљење ће бити оспоравано од великог процента јавног мњења а то никоме заправо не користи.
U prevodu - nije korisno da stručnjaci iz neke oblasti javno iznesu svoj stav po odredjenom pitanju od javnog značaja, iz njihove sfere delovanja?

Mislim da zaboravljaš da ovo nije neki nasumični pojekat koji se koristi (ili zloupotrebljava) politički; ovo je politički projekat per se, po više od nekoliko osnova. Ima razlike. Samim tim je otvoren za kritike svih gradjana, a pogotovo stručne javnosti koja se sa razlogom tako zove.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=635774#p635774:ihzma975 je napisao(la):
bair » Сре Јул 03, 2019 8:37 am[/url]":ihzma975]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=635720#p635720:ihzma975 je napisao(la):
bobcha78 » Uto Jul 02, 2019 10:38 pm[/url]":ihzma975]41l ne pravi takvu poplavu, ali ako ti veruješ u to, mora tako da bude, jel da? Nije isto palo kiše u Savamali, Paliluli, N. Beogradu, Voždovcu. Negde je palo manje, negde više, a negde ič. A ti možeš izračunati po dubini vode na autoputu + širina autoputa + dužina autoputa i dobićeš količinu vode koja je tu bila (bar otprilike) ako te to zanima baš toliko.

Nema sta da verujem ili ne verujem, ne pricamo o religiji vec o necemu sto se moze izmeriti. Evo podataka sa nekoliko stanica tog dana. To su podaci koji su bili objavljeni na hidmetu


Београд-Врачар - 41.7
Београд Кошутњак - 11.7
Београд-Сењак - 33.8
Батајница - 33.2
Земун тунел - 38.8
Не знам где је изрмерено да је у Борчи било преко 100 а на НБГ преко 50, али знам да постоје и "незваничне" мерне станице, на другој теми је Владивоје набројао више њих. Нпр на рхмз-у не можеш нигде наћи станицу у Земун Пољу а она се налази у институту за кукуруз и изнет је податак да је за време поменутог невремена на овј станици измерено 18мм. Ако сматраш да су ови подаци за Бопчу измишљени, на жалост не знам коме би могли да поставимо питање, нити могу да је оспорим нити да потврдим али ја нисам нашао неки разлог за сумњу.
Моје мишљење је да није немогуће да је у Борчи пало више него дупло падавина него на Врачаru и ако их дели само 10-ак км. Ево и на основу података које си сам изнео види се да је на Врачару пало 3 пута више падавина него на Кошутњаку а и овде је удаљенос максимално 10-ак км.

У свако случају чак и ако је податак о 100 мм тачан, не ослобађа одговорности градске власти за последице и изузетно споро повлачење ове воде. Свакао под овим градске власти мислим и на све претходне али највише на садашње које су довољно дуго, а што се тиче Весића....
 
Ne znam da li je 100 l verodostojan podatak, ali znam da sam gotovo SEDAM sati bezmalo bez minuta predaha, zajedno sa još nekoliko ljudi, izbacivao vodu iz hodnika zgrade i dva stana u prizemlju, očajnički se boreći s neverovatnom bujicom vode.

Pogan na vlasti ne želim da pominjem, oni su konstanta. Od njih ne očekujem ništa drugo do laž, prevaru, manipulaciju (kada im istina, čestitost i direktnost ne idu u prilog). Ali, podjednako, od vas trezvenih, razumnih, "pravdoljubivih" ljudi očekujem da ne donosite zaključke po automatizmu i da ne sudite samo po onome što ste okamenili u svom uverenju.

A što se pogani na vlasti tiče - nje ne bi ni bilo, da nema toliko pogani svud unaokolo. U to sam se uverio lomeći ove talase. Pomislio bi čovek da će nevolja, čak i u najsmradnijim karakterima, probuditi neku zabašurenu, vešto skrivenu mrvu dobrog i solidarnog, ali ne - samo je do izražaja došla njihova ništavnost. Ljudi koji se tiskaju po stepeništu i naslonjeni na gelender "zabrinuto" cokću nad onim što se zbiva ne čineći ništa da se ta nepogoda umanji, ljudi koji se zaključavaju i prave mrtvi - e, to su naši "birački spiskovi", to je naša budućnost...
 
@bobcha78

Nisi korektan. Bakić je u programu eksplicitno rekao da je pala 100-godišnja kiša, a da se infrastruktura nikada ne projektuje za 100-godišnju kišu, već za 25-godišnju kišu, ali i da bi se voda mnogo brže povukla da je ta infrastruktura za 25-godišnju kišu adekvatno održavana.

Ne može se osporiti da je pala ogromna količina vode, ali isto tako ne može se osporiti da je sramota da čak dve crpne stanice kraj autoputa ne rade i da se rigole ne čiste, a za to je, kako je i Bakić rekao, potrebna samo lopata.
 
@Homer Jay,

Ni Bakić nije sasvim korektan. Ne čisti ni lopata sama - ergo: Srce, ruke i lopata!
 
Njegov je dan udaran
A njegov san je
Hiljadu tona za jedan dan

Dođoše nova vremena
Izgubi se negdje Avdija
Zaboravili smo svi na njega
Imamo dovoljno bagera

Ljudi, najveći problem je održavanje. Pa kako može da se desi da pumpe ostanu bez struje ili da su neispravne? Kako. Pa one moraju da rade i da padne 1000-godišnja kiša.

Pa nama semafori prestaju da rade posle veće kiše, šta dalje pričati.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=635034#p635034:1n5qx9je je napisao(la):
Myah » Ned Jun 30, 2019 6:11 pm[/url]":1n5qx9je]Mene najviše poražava kako me ljudi na ulici gledaju belo kad pokupim đubre koje nije moje i bacim ga u kantu ili kada skidam oglase sa bandera i stanica. Bulje kao da idem go po ulici i vrištim, a ne da radim ono što bi trebalo svi da radimo.
Da se kratko osvrnem na građansku savest. Isti je slučaj sa mnom. Kada silazim niz stepenište pokupim zamalo trećinu kese kojekakvih otpadaka i nije me sramota ako me neko vidi.
...a ne da radim ono što bi trebalo svi da radimo.
Ne mislim da iko treba to da radi već niko ne sme da baca svoje otpatke. Nećemo valjda svi biti čistači javnog prostora.
 
Astro nestalo je struje u tim crpnim stanicama, nevreme bilo nestala struja visa sila. Eksplodira nuklearni reaktor u sred Japana a ne ovo. Menhetn bio ceo dan bez struje kad je bila ona oluja to je priroda nikakve rigole nisu problem to je pilicarenje politicko.
 
Pilićarenje kako kažeš je kada se ne ulaže u održavanje, kada ne rade pumpe, agregati i sl. Pilićarenje je kada je ceo grad podređen jednom projektu u ovom slučaju BNV-u i to ne na nivou da se izgradi planirana strateška primarna infrastruktura (Intercepror, kolektor Venizelosova-KCS).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=614726#p614726:2mp4ru2f je napisao(la):
creme-nadlle » 08 Apr 2019 10:08 am[/url]":2mp4ru2f]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=614715#p614715:2mp4ru2f je napisao(la):
GOJE » 08 Apr 2019 08:35 am[/url]":2mp4ru2f]@creme-nadlle,

Nisi glup, a nisi ni bot. Ne mogu da ukapiram zašto iznosiš ove nebulozne cifre.

Skyline: Država je prodala parcelu za 28m€, i po tada važećim propisima investitor nije mogao da zida 100,000kvm. U to vreme, zemljište je prodato transparentno i investitor je imao priliku da zaradi pristojno, ali to mu nije bilo dovoljno. Po promeni vlasti, investitor preprodaje parcelu, i naprasno i netransparentno se dobija mogućnost da zida dramatično više. Dakle, ovde u računicu moramo uzeti i koliko je investitora košta "neformalna dozvola". Država je na gubitku, a investitor i pregovarač u ime države na dobitku. Jedina sreća je što projekat arhitektonski i urbanistički nije ispao toliko loš kao ovo sa ove teme.

BnV: Država dala džabe parcelu, osnovala partijsko preduzeće BnV, koje služi da opere nečiji novac. Ukupna zarada na projektu enormna, ali U BILANSIMA je nema, niti će je biti. I tu me zanima, da li ti zaista veruješ u to da će država dobiti 80m€ za svakih 100,000kvm????????? Neće, i taj novac će završiti na istom onom mestu, kao iz slučaja 1. Kakvo crno finansiranje infrastrukture.....

U oba slučaja enorman novac ide nekome na netransparentan način - kako to nazvati???? U pravu si, dil je odličan i povukao je nogu za slične projekte u gradu.

Možda sam pogrešio oko cifre za koju je država prodala parcelu MUP-a.
Ostalo sve stoji. Dal' je bilo 15 ili više, ne sećam se...

Tu, takođe vidimo koliki je komunistički diletant Đilas. Bio i ostao.
Hteo da uzme još para zbog više kvadrata koje bi da zida investitor.
K'o kad bi hteo keca sad da prodaš za 5.000 evra. Lepo zvuči.
Zbog te amaterske ekipe, upalančen je Beograd, a sve im je stajalo deceniju.
I Prokop - Trigranit i Angel Marina Dorćol i MUP i ... sve.
Prihodi grada pali na nulu , pa krpi dupe novim kreditima. Dve ulice sredili, dva'js dve im propale.
Javna preduzeća sva na narodnoj grbači. To blage ideje nema kako se finansiraju veliki gradovi. Tačnije, blagu ideju nemaju o finansiranju kao konceptu i neophodnosti života. I na kraju digne most ( to mu ne uzimam za zlo, nešto je konkretno ostavio, iako je finansiranje balast koji moraju da pokrivaju vlade i gradske vlade posle njega - sve u skladu sa svojim komunjarskim amaterizmom ).

Šta kažeš.. verujem li da će država dobiti svojih 33,3 % ?
Jer nije u pitanju 80 miliona, to je na 100.000 kvadrata. To će biti mnogo više.

Verovanje je za crkvu.

Sigurno nisu dobili!
Jer, da su dobili , valjda bi uradili rasčišćavanje terena, isplatili raseljenje, uradili infrastrukturu, osposobili Prokop, restaurirali neku zgradu, ulicu , kvart...
Ups... čekaj...

Ja ne znam kojim tempom se vrte pare i ta raspodela profita. Gledajući finansije grada.. pare pristižu...

Pazi sad ovo: Buni se neuk svet što su rasprodali stanove, a niko tu ne živi ?
Pa, koga briga ? I zašto ? Jer je neko odlučio da ne kupuje nešto napolju i ne drži kapital u novcu, nego uneo pare u Beograd ?

I sad, krivo nekima što lopovluk iz senesea drpa lovu na tim projektima . Pa, šta ste očekivali ? Jel' znate neku drugu gradsku vlast koja to nije činila ? Pa, to su isti ljudi !
Krašće se, ali se zbog toga ne zaustavlja posao koji donosi prihode . Bolje da radu, pa nek' kradu, nego da žive u apstrakciji, troše nezarađeno , pa kradu , možda manje, ali jer nemaju odakle. To je sport star 1000 godina i ne očekujem da se moral javnih službenika promeni u skorijem vremenskom periodu ...

I, sad ti koristiš fensi izraze , koji ništa ne znače, kao " nebulozno ", a u stvari iznosiš samo svoje mišljenje koje je projekcija ličnog ( ili grupnog) animoziteta prema Vučiću. Nije šmeker. Izgleda i priča kao uvređena baba. Nema šarma čovek, uopšte...
Pa, šta me briga, neću s njim u kafanu.
Beograd doživljava veliku promenu na bolje. Uočljiva je i iz aviona, a gosti koji mi dolaze poslom, a nisu bili po nekoliko godina, prilično su impresionirani.
Oni su neutralni. verujem u iskrenost .

Umesto da generalno pljujemo po svemu na 1000 + strana, možda bi bilo bolje da projekat, za koji smo znali od prvog dana da će se izvoditi ( iako su neki i sumnjali ) izlažemo konstruktivnijoj kritici i pravimo pritisak na arhitektonska rešenja i kvalitet izvedbe.
To nije posao samo kupaca stanova, jer je kompleks na takvom mestu da se tiče svih beograđana.

Ove priče, trte mrte, uz'o pare, " pere lovu" , " urbicid " ... ne rade pos'o. Ič.
Evo, možemo da nastavimo disusiju jer je upravo izašao bilans za 2018. Ako ima nekoga ko je stvarno smatrao da će Država (poreski obveznici) imati 80m€ na svakih 100,000kvm, evo hladnog tuša:
- Poslovni prihod preduzeća BnV u 2018 je iznosio oko 93m€, što je prva godina u kojoj se prijavljuju ozbiljne cifre.
- Neto dobit preduzeća (za 2018.) iznosi 24m€, međutim akumulirani gubitak iz ranijih godina je veći, tako da je i dalje za državu rezultat NULA.
- Prosečna NETO zarada za 68 zaposlenih je oko 3,600€
- Ostalim mehanizmima za izvlačenje novca nemam vremena da se bavim u ovom brzinskom skeniranju
- Preduzeće već skoro TRI godine nije dobilo nikakav novi osnivački kapital iz inostranstva, i kako stvari stoje nema ni potrebe za tim. Možda će preduzeća BW Kula i BW Galerija dobiti neku injekciju, a za sada o UGOVOROM predviđenih 150m€ za prvu fazu, imamo sedamdesetak.

I eto tako, nule se samo gomilaju - Državi jedna, a "investitoru" gomila. Nije loše.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=636021#p636021:3jc9rhey je napisao(la):
GOJE » Čet Jul 04, 2019 9:05 am[/url]":3jc9rhey]
- Prosečna NETO zarada za 68 zaposlenih je oko 3,600€

Zapravo je veća od ovoga jer se na tim iznosima relativna davanja za doprinose smanjuju jer se plaćaju najviše do petostrukog iznosa prosečne plate :D Doduše, postoji i dodatan godišnji porez za ova lica koji nije iskazan u bilansu uspeha.
 
@GOJE, da bi tvoja (vrlo korisna) analiza bila potpuna - treba uzeti u obzir i indirektna ulaganja u BGH2O koja ne idu preko zajedničkog preduzeća. Tu mislim na troškove infrastrukture, izmeštanja bus i žel stanica, itd.
 
Vrh