Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Shvatio sam da je ovu temu najbolje čitati na način na koji sam ,,čitao'' knjige kao klinac. Samo slike gledati i preskakati tekst.
 
Кад су запели да кула мора па мора да буде на обали Саве.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394593#p394593:12hcvcsy je napisao(la):
direktor » 27 Jun 2016 11:35 pm[/url]":12hcvcsy]Srb strana nije ni pregovarala nego je uzela sta je ovaj na prvu loptu ponudijo
Nijakva vrla razumska ekipa nije tu ucestvovala sa nase strane i za nase interese u tom je problem
Da jeste bio bi kruzni tok oko z stanice i bio bi makar tramvaj od ade huje kroz sa do secerane ako ne i dalje

To je problem politicke garniture koja se u projektu bavila samo politikom i finansijskim aranzmanom i tu si u pravu Direktore.
Na nasoj strani se nije nasao nijedan covek iz struke koji bi gurao arhitekturu i urbanizam u projektu zato je projekat zaglibilo na tim poljima.
I to je jedan od najvecih problema projekta. Tu bi sad trebalo poraditi i ispraviti greske. Napokon ponuditi arhitekturu, ulicnu mrezu u nastavku postojece, baviti se zgradama, sinskim prevozom itd.
Najveci problem BnV je sto nema arhitekte koji je zaduzen da taj projekat bude dobro koncipiran. Greska greska greska!
Zagrejati stolicu, raditi na prostoru, funkciji i estetici.
 
U trenutnoj postavci stvari nisam siguran koliko je moguce praviti tako drasticne izmene. Jedan od osnovnih nacina je da se podnese primedba na plan ili urbanisticki projekat koji je na javnom uvidu ali da se koliko je moguce isprati PPPPN u suprotnom ce biti odbijeno sigurno. Nakon usvajanja planova naknadno je jako tesko nesto uraditi osim uz obiljnu medijsku kampanju ali je sada fokus na nekim drugim stvarima posto bilo sta iole strucno ne bi naslo put do medija osim dve suprotsatvljene strane i to takodje razlicito medijski zastupljene.
 
U pravu si Igore, drasticne izmene ce biti jako tesko sprovesti
Ali vidis ja sam cak misljenja da je tu ozbiljnu medijsku kampanju koju pominjes moglo udruzenje Ne davimo Beograd da izgura jer je okupilo 30000 - 40000 ljudi oko sebe. Skupljanje tolike kriticne mase bi svakako imalo efekta na gradske vlasti kad bi poruka bila konstruktivni nastrojenja prema projektu. Ovako je grad samo iskulirao taj dogadjaj posto su ciljevi bili ostavke.
Duboko verujem da je postojala mogucnost da se tim protestima postigne neki boljitak u projektu BnV da je bilo usmereno drugacije.
 
Ko zna u kom bi se pravcu kretali zahtevi inicijative da nije bilo ovoga u Hercegovackoj. Zahtevi su vecinom opravdani. Zaustavljanje projekta sem kroz otvoreno i jasno politicko delovanje i preuzimanje vlasti nije moguce a i onda je pitanje koliko bi steta bila sve obustavljati umesto ostvariti bolju poziciju u celom aranzmanu koji nije bas ni jasan ali bi bio tada razjasnjen. U situaciji kao sadasnjoj kada su prakticno iskopani rovovi i gde je osnovna borba makar za sada za odbranu nekih osnovnih zivotnih, zakonskih i gradjanskih prava tesko je ocekivati da se moze opet doci u poziciju za pregovor ali ako bi se to nekako desilo pozicija predlagaca bi bila daleko bolja nego prosli put.
 
Bezobrazluk i bahatost koja se ovde ispoljava od strane marketing promotera bnv-a je ista ona bahatost koja izaziva jezu a koju ispoljavaju u svakodnevnom politickom delovanju preko ludackih saopstenja, konferencija za "novinare", hajkama u dezinformerima, marketing-rijaliti hapsenjima, divljastvom u skupstini itd. Ona divljacka neotesanost koja te zove telefonom na kucu u nedelju uvece u izbornoj noci iz izbornog staba da te podseti da izadjes na glasanje, ona koja ti zvoni na vrata da te smara njihovom propagandom, koja ti opseda svest besmislenim prekidima programa zbog direktnih prenosa vodjinih stand up nastupa.

Juce registrovani, hmmm, nazovimo ih clanovi, ponasaju se kao nekakvi raspojasani banditosi koji su usetali u gradic i vec su gazde i zavode red, teraju sve koje im ne prija da ih gledaju u druge teme, tek su juce dosli a vec bi da serifuju. Pritom to rade vazduplohovi koji napisu poruku od jedne kilometarske recenice sa mnogo zareza i bez tacke na kraju, a koja pocinje malim slovom. E to je to isto iz "kupstine" sto nam svima kroji kapu.

Isto ono sto je ukinulo utisak nedelje i napravilo od studia b radikalske talase (naprednjacke) bi sad da napravi od ove teme forumsko izdanje Tv emisije Beograd na vodi. Ma napravili bi oni od celog foruma a i kompletnog interneta isto samo kad bi im pali saka.

Izvini Igore verovatno imas glavobolje od svega na ovoj temi, evo necu vise. Barem cu da se potrudim da se suzdrzim.
 
Ako mislis na Kartmena on je vise kako se to kaze trol nego sto je bot i skrenuo sam mu paznju da se ovde ljudi ne takmice u broju postova, Vradovic je registrovan na forum jos 2007. god sklon je provokacijama ali njegove postove cesto i brisem. Obrisao sam dosta clanova poput simbe i slicnih koji su bili izraziti botovi.

Angry nije toliko glavobolja moderatorska koliko razocaranost u spremnost ljudi cak i iskusnijih forumasa da ucestvuju u diskusiji sa clanovima koji se ne slazu sa njima i ovim projektom ili delovanjem inicijative ne davimo beograd i sl. Ta vrsta iskjucivosti nije meni svojstvena kako privatno a tako i kao moderatora ali je iskjucivost i diskvalifikacija ucesnika uzela maha. Sta ja da odgovorim Deliji koji one koji zele da budu konstruktivni smatra saucesnicima u "krivicnom delu" kako je on to nazvao a ja se pritom trudim da budem zaista konstruktivan jer mislim da je to jedan od paralelnih nacina da se mozda nesto pokrene i makar malo promeni a ako ista, da znaju da postoji neko ko se bavi krupnijim ili sitnijim nekome nebitnim stvarima u projektu poput uredjenja i sirine setalista i sl.
 
Sto se mene tice nemam nikakav problem da cujem ili procitam drugacije misljenje, ali jasno primecujem najezdu nikova koji se samo po tome i razlikuju, po razlicitim nadimcima. A kad se pogleda sta i kako pisu vidis da je sve to jedno te isto, juhuuu ura bnv, kako sve fino ide hihi haha. Bas onako kao programirani, da se zapitas dal su stvarno razlicite osobe ili jedan ili dva lika sa vise imena. I to nije samo ovde nego i na drugim forumima. Nekome ko je redovan na forumu mozda to nece biti toliko uocljivo kao nekome koga nije bilo duze vremena pa dodje ponovo. Kao kad recimo zivis u gradu i nisi u punom obimu svestan koliko se on menja, ali ako si bio duze negde napolju i vratis se posle nekoliko godina zaprepastis se razlikom u odnosu na ono sta ti je ostalo u pamcenju od zadnjeg vidjenja. Ja tako nisam u duzem periodu posecivao forum a kad sam ponovo svratio imao sam sta da vidim. Bre ko one masine tragaci u matriksu sto vrse invaziju na Zion.
 
Igor":283cieej je napisao(la):
Ko zna u kom bi se pravcu kretali zahtevi inicijative da nije bilo ovoga u Hercegovackoj. Zahtevi su vecinom opravdani. Zaustavljanje projekta sem kroz otvoreno i jasno politicko delovanje i preuzimanje vlasti nije moguce a i onda je pitanje koliko bi steta bila sve obustavljati umesto ostvariti bolju poziciju u celom aranzmanu koji nije bas ni jasan ali bi bio tada razjasnjen. U situaciji kao sadasnjoj kada su prakticno iskopani rovovi i gde je osnovna borba makar za sada za odbranu nekih osnovnih zivotnih, zakonskih i gradjanskih prava tesko je ocekivati da se moze opet doci u poziciju za pregovor ali ako bi se to nekako desilo pozicija predlagaca bi bila daleko bolja nego prosli put.
Sve je moguće zaustaviti potvrđivanjem ništavnosti ugovora dok se ne ode predaleko.

Onda raspisati javni konkurs.

TT
 
Apsolutno smatram da je ovaj projekat od izuzetnog znacaja za Srbiju. Slicnih privatnih projekata ima sirom sveta i drago mi je da se Beograd upisao na listu gradova koji ce imati ovakav projekat. Ne samo da je od izuzetnog znacaja sto se neko posle toliko godina
prihvatio da resi najgori deo centra grada nego sto ce ovo doprineti i velikom razvoju turizma. Takodje uticace i na druge aspekte jer ce ocigledno da rese i marinu kod Ade, taj neki pesacki put ka Kalemegdanu, tunel do Dorcola i slicno.

Zaista se vidi da ova nova gradska vlast ima podrsku i republicke vlade kao i cele drzave. Treba im cestitati na dovodjenju investitora kao i pohvaliti projekat koji se krece velikom brzinom i koji privlaci investitore kao magnet. Do juce je na tom podrucju postojala mocvara sa kojom niko nije hteo da se bakce, koja je izmedju ostalog bila i opasna po zivot ljudi.

To sto je nekome dato zemljiste na privatno koriscenje je apsolutno normalna stvar jer taj neko osim toga sto dovodi svoj BRAND (sto je zapravo i najvaznije) donosi nam i znanje kako se stvari rade po svetskom standardu. Takodje postoje hiljade primera u svetu gde je dato privatno zemljiste da investitor moze da izgradi nekoliko blokova pa cak i svoje ulice. Evo navescu jedan
http://www.santanarow.com Tu na primer policija ne zalazi (ima posebno privatno obezbedjenje) niti moze da naplati kaznu za na primer nepropisnu voznju. Moguce je samo da dobijes zabranu ulaska od privatnog vlasnika cak i na ulicu.

Gotovo svi argumenti koji su dati protiv ovog projekta po meni su cista glupost i uglavnom ih daju ljudi koji nemaju bas nekog svetskog iskustva vec samo gledaju iz domace perspektive. Mislim da je projekat fantastican i stvarno ga rade kao da ga ja radim :gobb:
Da sam se ja pitao i da na primer nisam mogao da dovedem ovakve investotore ja bi im pored zemljista dao jos nesto samo da urade ovako nesto. Ovakvi projekti ce podici kvalitet zivota u Beogradu i jako je bitno da Beograd pocne da se fokusira na velike investitore na primer samo one koji ce da grade preko 100.000 kvadrata a ne na male pilicare koji su skloni vacarenju drzave za poreze, racune, doprinose i slicno. Nadam se da ce Alabbar-u dati jos neko zemljiste tipa na Novom Beogradu ili tako nesto. Potreban nam je jos jedan ovakav projekat. Opet kazem ja bi ponudio zemljiste i na primer da ne placaju porez, dazbine i naravno poseban lex specijalis se podrazumeva ukljucujuci i imunitet da ne mogu da ih hapse/optuzuju samo da krenu da grade.

Opet kazem to je moje misljenje i nemam nikakve veze ni sa jednom jedinom strankom u Srb.
 
A da al abaru poklonimo cjelu Srbiju da ga imenujemo za sejka sta mislis
 
Nakon slika učestvovanja Solomona Bleka iz američkog state departmenta na protestu "Ne davimo Beograd" http://www.alo.rs/americki-specijalac-v ... cica/57810 oglasio se američki amabasador u Srbiji Kajl Skat koji je demnatujući povezanost sa protestima ipak priznao prisustvo dva službenika američke ambasade na protestima : "...On je dodao da je jedina tačna informacija činjenica da su dva službenika ambasade posmatrala poslednji protest zbog rušenja u Savamali..." http://www.kurir.rs/vesti/politika/kajl ... ak-2327487 U prevodu, priznao je samo ono što je morao, za šta su postojale slike, a za ono za šta nisu...
Spatio je lepo juče ovde objasnio. Ko iole poznaje istoriju naših protesta zadnjih 100 godina, mogao je ovo zaključiti i bez ovih slika i priznanja ambasadaora.
Verujem da oni Vučića jesu povezali sa šeikom, ali isto tako verujem da žele da ga kontrolišu. A preko kontrole njega žele da kontrolišu nas jer je on naša vlast. Preko kontrole samo jednog posrednika - premijera - možeš kontrolisati milione ljudi ispod njega.
 
Insistiranje na obaranju Ugovora sa investitorom je toliko suludo(skupštinska većina,ustavni sud,medjunarodna arbitraža ) kao i priča o izgradnji Opere na šipovima zgrade koja još nije "ozbiljno" izašla iz zemlje(BW residences). :roll:

Da li se može insistirati na promeni projekta? Čega? Zgrada (za sada je gotov projekat za BW residences i Kulu i ništa više)? Ni pod razno.

Da li se može insistirati na promeni master plana? Može i tu ima dosta prostora jer postoje poprilične razlike izmedju prostornog i regulacionog plana zbog ušteda arapskom investitoru pod stavkom troškovi infrastrukture unutar granica SA.

Tu se može dati niz konstruktivnih predloga po pitanju PROŠIRENJA SAOBRAĆAJNE INFRASTRUKTURE(Savski bulevar ,rešenje za saobraćajnicu u ul.B.Krsmanovića itd),IZGRADNJA I MREŽA ŠINSKOG SISTEMA U SA,VEZA SAVSKI-DUNAVSKI AMFITEATAR,VEZE PODZEMNE ZELEZNICE I TRASE KROZ SA itd.

Ono na čemu se takodje treba insistirati je i BORBA ZA OČUVANJE JAVNIH POVRŠINA U SA(primer Savanova i kafanski stolovi oko i pored za sada se uspelo u tome),rešenja za biciklističku stazu,izmeštanje klupa pored bici staze,predlozi za uredjenje javnih površina u perspektivi- parkovi,trgovi,platoi i tome slično.
 
Nije suludo i jedini je izlaz.

Svaki građanin može da podnese zahtev za utvrđivanje ništavnosti ugovora, nadam se da je neko to već uradio.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394643#p394643:1filugjm je napisao(la):
vradovic » Danas, , 06:57[/url]":1filugjm]
To sto je nekome dato zemljiste na privatno koriscenje je apsolutno normalna stvar jer taj neko osim toga sto dovodi svoj BRAND (sto je zapravo i najvaznije) donosi nam i znanje kako se stvari rade po svetskom standardu. Takodje postoje hiljade primera u svetu gde je dato privatno zemljiste da investitor moze da izgradi nekoliko blokova pa cak i svoje ulice. Evo navescu jedan
http://www.santanarow.com Tu na primer policija ne zalazi (ima posebno privatno obezbedjenje) niti moze da naplati kaznu za na primer nepropisnu voznju. Moguce je samo da dobijes zabranu ulaska od privatnog vlasnika cak i na ulicu.

Gotovo svi argumenti koji su dati protiv ovog projekta po meni su cista glupost i uglavnom ih daju ljudi koji nemaju bas nekog svetskog iskustva vec samo gledaju iz domace perspektive. Mislim da je projekat fantastican i stvarno ga rade kao da ga ja radim :gobb:
Da sam se ja pitao i da na primer nisam mogao da dovedem ovakve investotore ja bi im pored zemljista dao jos nesto samo da urade ovako nesto. Ovakvi projekti ce podici kvalitet zivota u Beogradu i jako je bitno da Beograd pocne da se fokusira na velike investitore na primer samo one koji ce da grade preko 100.000 kvadrata a ne na male pilicare koji su skloni vacarenju drzave za poreze, racune, doprinose i slicno. Nadam se da ce Alabbar-u dati jos neko zemljiste tipa na Novom Beogradu ili tako nesto. Potreban nam je jos jedan ovakav projekat. Opet kazem ja bi ponudio zemljiste i na primer da ne placaju porez, dazbine i naravno poseban lex specijalis se podrazumeva ukljucujuci i imunitet da ne mogu da ih hapse/optuzuju samo da krenu da grade.

Opet kazem to je moje misljenje i nemam nikakve veze ni sa jednom jedinom strankom u Srb.
Stvarno si "vrhunski". :laugh: Ali ipak nisi vrhunski jer sam te ja provalio. Trebalo mi je malo vise vremena al' sam ipak shvatio. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394634#p394634:6mmwl4s6 je napisao(la):
spatiotecte » 28 Jun 2016 01:12 am[/url]":6mmwl4s6]U pravu si Igore, drasticne izmene ce biti jako tesko sprovesti
Ali vidis ja sam cak misljenja da je tu ozbiljnu medijsku kampanju koju pominjes moglo udruzenje Ne davimo Beograd da izgura jer je okupilo 30000 - 40000 ljudi oko sebe. Skupljanje tolike kriticne mase bi svakako imalo efekta na gradske vlasti kad bi poruka bila konstruktivni nastrojenja prema projektu. Ovako je grad samo iskulirao taj dogadjaj posto su ciljevi bili ostavke.
Duboko verujem da je postojala mogucnost da se tim protestima postigne neki boljitak u projektu BnV da je bilo usmereno drugacije.
Е, управо си погодио суштину, онога што сам и ја замерио и директно писао челним људима Не да(ви)мо Београд. Ја сам сам био сарадник, и учествовао у сакупљању и обради брда примедби. За народне масе то треба упростити, и ја сам на ФБ профилу позива на протест написао:
Čekajte, ceo projekat je pravna, ekonomska, urbanistička, socijalna, saobraćajna i ekološka katastrofa, a zahtevi su ostavke? Da posle dođe nova garnitura poltrona, koji če nastaviti katastrofu? Poruka je: "Ostavke i obustava suludog projekta". Pa makar vezano za to je Ne davimo Beograd skupio bezbroj vrlo kvalitetno obrazloženih argumenata protiv! Na bini pred narodnim masama se ne mogu voditi elaborati, istina. Utoliko treba maksimalno kratko, jasno i prodorno izneti ove argumente. Na primer: "Kapija Beograda, Beogradska autobuska i železnička stanica su danas tamo gde treba da budu u srcu grada. Beograd je oduvek bio kosmopolitski grad, koji je oduvek svakoga dočekivao u svoje srce, u centar, direktno. Kažu nam da ovo nije zabranjeni grad, a putničku autobusku i železničku stanicu, koje ovde zauzimaju sasvim mali prostor, šalju na neke bezvezne lokacije! Da li je u centar Beograda dobrodošao samo onaj ko dođe audijem sa zatamnjenim staklima? Posebno, to je šamar u lice predgrađima i provinciji, koji u ovom slučaju ispadaju niža bića! A uz sve im se otežava život, jer u Beograd dolaze zbog najvažnijeg univerzitetskog, poslovnog, administrativnog, diplomatskog, zdravstvenog centra u Srbiji! Neće im proći!"
Добио сам овакав одговор:
To jeste stav od starta! Ali pojačaćemo njegovo iznošenje.
И на крају ништа, чак сам се озбиљно посвађао са некима од челних људи. Узгред, последњих годину дана су Удружење љубитеља железнице искључили из иницијативе, без икаквог јасног образложења. На пример, имали смо сјајан чланак везан за уништавање локомотива серије 128, уз смену руководства Музеја железнице, што је теежак скандал, за други број оних њихових новиница. Нису нас звали, а те новинице натрпавају са чланцима разумљивим само архитектама и још по неком.

Оно што је након фантомки јаако повећало број људи на протестима је бахатост власти више него сам "Београд на води". Да раније није било не-партијских протеста, било је. Сетимо се петог парка, пребијања учесника јавног увида везаног за хидроцентралу на Лиму, платана у Булевару, безброј мањих синдикалних протеста, па протест везан за приватизацију Телекома... углавном, власт попусти до некле, или неке ствари одложи до даљњег само да се даље не разбуктава. А у овом случају, сам Вучић је најбољи пи-ар, са гашењем ватре бензином у својим изјавама. Ако настави овако, биће само све више људи на протестима.

Далеко од тога да иоле стручна лица нису учествовала у обради плана, јесу, али су трпела огромне притиске. Ја сам сам им се обратио на јавном увиду пред, приближно 1000 сведока: "Знам да сте под притисцима, да прихвате оно што са стручног аспекта никада не би прихватили, и не дозволите себи да будете они који ће ово потписати. Ако вам буду дали отказе, имате овде критичну масу, која ће стати у вашу одбрану". За неке ствари су се стручна лица ипак успела изборити, тако да је смањена квадратура за 10%, неке друмске везе су додате у план, на неким правцима су сачуване визуре, али то су све компромиси уз бескрајна натезања. Рецимо, број паркинг места од 1,1 по луксузном стану је смешан, а чак и за толико паркинг места је потребно око 100 хектара на отвореном или на појединим етажама објеката.

А везано за сам тоналитет на овом форуму, ево БОБША78 вређа називајући неке особе које су сачувале иоле образа партијски мотивисаним, има оних који лупетају о "страним плаћеницима", па наравно да се са друге стране такви добијају увреде.

Уосталом, већину људи не занима "Београд на води", у стилу "граде луксузне солитерчине, нека граде". Али, када неко из Обреновца сазна да ће 860 стајати само Ада и Блок 42 у Београду, разбесни се са разлогом! Тек да не помињем студенте, Сремчицу, Железник, Сурчин...
 
Karlo, vrlo je vazno da bilo koja drustevna i gradjanska inicijativa uzme pod svoje okrilje udruzenje ljubitelja zelenice, bicikliste i ostala udruzenja, dakle nije mi razumno da vas vise nisu uzimali u obzir imajuci u vidu da je sacuvanje i unapredjenje sinskog sistema u projektu BnV od kapitalnog znacaja.
Mora se svim silama boriti da neki vid zelenice ostane na tom prostoru i treba probuditi kolektivnu svest da je zelenica deo integriteta grada Beograda i da ona mora biti prisutna u njegovom epicentru.
Onda treba vlast da shvati da ocuvanje Glavne zeleznicke stanice moze samo biti plus za lokale i trzni centar koji oni planiraju da rade.
Imamo primer Shard-a u Londonu i velike zelenicke stanice u neposrednoj blizini.
Ipak ako se sagleda masterplan BnV, meni se cini da je raster ulica uradjen da postoji varijanta da se sacuvaju prilazni koloseci posto samo jedna ulica sece sinski koridor paralelno sa Savskom ulicom.

Gradjanska inicijativa mora da bude duboko bolje organizovana da bi se postigli neki rezultati.
Skupiti 30000 ljudi, to je super, usmeriti ih na prave stvari i dobiti nesto od tog skupa, to je poenta protesta. Da te cuje vlast i da uzme u obzir tvoje zahteve ali to ne moze da se postigne porukom "ostavka"
 
Pa sto se ne angazujes spatio jed upalio ked crtas li izdvoji malo svog dragocjenog vremena
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394742#p394742:2kavnhde je napisao(la):
direktor » 28 Jun 2016 03:50 pm[/url]":2kavnhde]Pa sto se ne angazujes spatio jed upalio ked crtas li izdvoji malo svog dragocjenog vremena

Zasto Direktore ocekujes od mene da saradjujem sa udruzenjem koje nece odstupiti od svog stava da trazi ostavke?
Ja se divim njihovoj energiji da skupe 30000 ljudi jer to nije laka stvar ali mislim da bi pre trebao sa njima da razgovaras da oni malo promene nacin dejstvovanja ako zele da dobiju konkretne rezultate.
 
Ovi protesti su masovni zbog suspenzije države i zakona.
Zbog toga se traži odgovornost i ostavke.

Sama sudbina BGH2O nije direktno vezana za protest ali će ishod protesta implicirati i druge posledice pored ostavki.

TT
 
Sto su tebi sporni zahtjevi za ostavkama spatio sta radili po zakonu mozda policija nije izasla na teren jel to mozda tako treba
 
Sporno mi je da neko ko je na vlasti saslusa tvoje zahteve i izadje ti u susret ako ti trazis njegovu ostavku.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394618#p394618:2uaneij2 je napisao(la):
Beki » Uto Jun 28, 2016 1:26 am[/url]":2uaneij2]Shvatio sam da je ovu temu najbolje čitati na način na koji sam ,,čitao'' knjige kao klinac. Samo slike gledati i preskakati tekst.
To radim već duže vreme. Najbolja opcija, veruj mi :) :kk:
 
Vrh