Beograd na vodi se gradi, gde će žitelji Bara Venecije?
Zbog izgradnje Beograda na vodi prethodnih meseci porušen je veliki broj objekata u Savamali.
Među njima i kuće nekoliko stotina porodica koje su, po principu kvadrat za kvadrat, dobile nove stanove na drugoj lokaciji. Međutim, ta trampa nije trajna, pa se postavlja pitanje šta će biti s porodicama kada prođe pet godina, na koliko im je grad dao da koriste stanove?
Zašto bi iko imao išta protiv da zgrade s makete Beograda na vodi zamene depoe, gde su se nekad popravljale lokomotive, javni toalet bivše železničke stanice ili, pak, napuštene vagone? Zato što samo naizgled u ovim objektima niko ne živi.
PROČITAJTE I:
Kako izgleda i koliko košta stan u Beogradu na vodi?
Ne da(vi)mo Beograd: Obustavite projekat!
Beograd na vodi: Prodaja stanova ili ispitivanje terena?
Za bivše radnike Železnica i njihove porodice, ovo je trebalo da bude privremeni smeštaj. Otad su prošle decenije.
"Imam rešenje da ovde budem dok sam živa. A sad će gospoda da dođu da me isele, da mi daju stan na godinu ili dve, imam bolesnog muža i šta da radim? Pa ja neću da se iselim, samo nek mi neko dođe na vrata da me iseli", kaže stanovnik Bara Venecije.
Upravo to će se uskoro desiti, jer se celo tzv. Vagon naselje u Bara Veneciji ruši zbog izgradnje Beograda na vodi. Opština Savski venac dosad je srušila oko 150 nelegalnih objekata na prostoru Savamale.
"Vagoni nisu objekti, vagoni se ne ruše, njih će vlasnik zemljišta jednostavno morati da ukloni, a to je Republika, odnosno Železnice i one će morati da reše pitanje tih ljudi koji žive tamo", navodi predsednik opštine Savski venac Dušan Dinčić.
Pravni status ovih porodica nije isti. Neki ovde žive jer za to imaju papire, a neki su potpuno nelegalno, kažu u Železnicama. Niko, međutim, neće završiti na ulici.
Mnogi iz Savamale su već raseljeni. Ispostavlja se, osim 15-ak porodica koje su zaista dobile stanove, ostale će, po ugovorima, moći samo da ih koriste na određeno vreme.
Više informacija saznajte od Maje Nikolić.
http://rs.n1info.com/a43901/Vesti/Zbog- ... -kuca.html
‘Beograd na vodi’ posvađao struku i vlast
17 mart 2015 Izmijenjeno 13:15 CET
Neizgrađeni stanovi nepoznatih cijena ponuđeni potencijalnim kupcima, dok arhitekte iz Srbije traže obustavu projekta.
http://www.youtube.com/watch?v=JJnlogAKXeE
Beograd je ponudio potencijalnim kupcima stanove u ekskluzivnom naselju "Beograd na vodi".
Ugovor o gradnji objekata, međutim, još nije potpisan, ali gradske vlasti navode da investitor iz Abu Dhabija želi vidjeti kolika je zainteresiranost za stanove prije nego što počne gradnju.
Arhitekte iz Srbije pozivaju vlast da obustavi taj projekat jer bi mogao ugroziti beogradsku infrastrukturu, javlja Marko Subotić, novinar Al Jazeere.
Od danas je u ponudi 320 stanova u Beogradu. U zgradi visokoj 20 spratova sa pogledom na Savu, Dunav ili centar Beograda nude se stanovi različitih veličina. No, sve je još samo ideja.
Siniša Mali, gradonačelnik Beograda, kazao je: "Cena stanova još nije poznata. Upravo se ovaj proces radi da bi se cena stana odredila, da investitor oseti tržište i da li postoji zainteresovanost i na osnovu toga će formirati cenu".
"Beograd na vodi" označen je kao projekat od nacionalnog značaja, čije će projektiranje i gradnju finansirati kompanija iz Abu Dhabija.
Srbiji su prošle godine predstavili izgled budućeg najluksuznijeg dijela Beograda u koji će, kako su obećali, uložiti tri milijarde eura. Prije toga Srbija će finansirati pripremu terena.
"Kada budu izmeštene železnička i autobuska stanica na tim lokacijama će, navode investitori, biti izgrađeni oblakoderi. Jedan od njih je visok 200 metara i to je glavni problem 'Beograda na vodi', navode stručnjaci, jer će na prostoru od 100 metara biti sazidano toliko objekata da infrastruktura Beograda neće moći to da izdrži".
Velika gradnja
Na prostoru na kome su trenutno šut, olupine brodova i đubre predviđeno je da se izgradi dva miliona kvadrata među kojima 30 kula visokih 100 metara.
Dragoljub Bakić iz Akademije arhitekture Srbije rekao je: "Treba, izračunali smo, 25 miliona kubika vode dnevno za takve korisnike. Nema Beograd tu vodu".
Arhitekte pozivaju vlast da obustavi projekat koji će, kako smatraju Srbiju, previše koštati. Prema procjeni opremanje zemljišta koštat će 300 miliona eura i te troškove snosit će Srbija. To je, prema mišljenju stručnjaka, potcjenjivanje troškova.
"Nas će, ako ozbiljno hoćemo da opremimo zemljište, metro, most, obilaznice, makiš, jedna stanica to koštati ne manje od devet milijardi. Umesto da kažemo 'mi ulažemo devet milijardi', mi kažemo 'ulažemo 300 miliona' i onda kad sednemo onda smo neravnopravni", dodao je Bakić.
Početak radova najavljuje se na ljeto, ali ugovor između dviju strana još nije potpisan
"Ugovor će se potpisati u narednih nekoliko nedjelja, ali sve ove aktivnosti koje se dešavaju su usmerene ka tome da se ovaj projekat realizuje. Nemamo nikakvu indikaciju da bilo šta ide loše, da taj projekat neće da se desi", kazao je gradonačelnik Mali.
Osim arhitekata i pojedini građani aktivno su se uključili u borbu protiv ovog projekta. Pod sloganom "Ne davimo Beograd" izdali su časopis i najavili da razmišljaju o prikupljanju potpisa za referendum o "Beogradu na vodi".
Dobrica Veselinović je rekao: "Primer Dubrovnika i brda Srđ koji je posle referenduma i pritiska građana odbačen projekat, isto smo naveli primer Berlina i bivšeg aerodroma koji je isto sačuvan posle građanskog referenduma".
"Beograd na vodi" nedavno je predstavljen i na Sajmu infrastrukture u Cannesu, a u gradskoj vlasti se nadaju da će privući ljude iz svih zemalja svijeta da kupe kvadrate na obali Save.
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/be ... ku-i-vlast
Ne da(vi)mo Beograd: Obustavite projekat!
Akademija arhitekture Srbije i inicijativa "Ne da(vi)mo Beograd" zatražili su danas obustavljanje projekta "Beograd na vodi" i predložili da se na tom prostoru napravi park koji mogu da koriste svi građani.
"Obustavite projekat... vratite taj prostor u jurisdikciju glavnog plana Beograda - tamo stoji da je to javno dobro i to je najvrednije parče Beograda. Dajte da poštujemo plan i napravimo ogroman park na obali Save sa igralištem gde mogu da uživaju svi Beograđani i njihovi gosti", kazao je predstavnik Akademije arhitekture Srbije Dragoljub Bakić novinarima ispred Skupštine Beograda.
Beograd na vodi: Prodaja stanova ili ispitivanje terena?
Projekat treba nazvati „Niotkuda i naopačke“
On je ocenio da tri milijarde evra koliko je najavljeno da će biti potrošeno za projekat nije dovoljno, te da bi projekat trebalo da bude nazvan "Niotkuda i naopačke", jer se za maketu projekta ne zna ni odakle je stigla ni ko je uradio.
"Mi iz Akademije spremamo se da napravimo predlog gde da se tri milijarde evra investira, jer vlast kao da nije svesna koliko tu ima čuda od infrastrukture", dodao je Bakić.
Ne da(vi)mo Beograd: Obustavite projekat! Izvor: TANJUG/Nemanja Jovanović
Više od 2.000 građana ima primedbu
Dobrica Veselinović iz incijative "Ne da(vi)mo Beograd", predstavljajući prvo izdanje novina pod istim nazivom, kazao je da je više od 2.000 građana podnelo primedbe na plan projekta.
On je rekao da je moguće da inicijativa predloži referendum na kom bi se građani izjasnili o "Beogradu na vodi".
Predstavnica inicijative Iva Čukić kazala je da je prvo izdanje novina "Ne da(vi)mo Beograd" dostupno ispred Gradske uprave, Kulturnog centra "Grad" i da sadrže tekstove koji se bave svim aspektima izgradnje "Beograda na vodi".
Incijativa "Ne da(vi)mo Beograd" okuplja oko 50 ljudi, a nastala je kao odgovor na projekat "Beograd na vodi".
Izvor: N1 info
Transparentnost: Leks specijalis samo za izuzetne slučajeve
Transparentnost Srbija ocenila je da je dobro što će se o zakonu u vezi sa projektom "Beograd na vodi" raspravljati u redovnom, a ne po hitnom postupku, ali i istakla da leks specijalis treba da važi samo za izuzetne slučajeve.
U saopštenju objavljenom na sajtu TS, ocenjuje se da je dobro što je vlada, "reagujući na poziv Zaštitnika građana", odlučila da leks specijalis o eksproprijaciji za potrebe ostvarenja projekta "Beograd na vodi" bude upućen u redovnu, umesto hitnu, proceduru. Time je, dodaje se, ostavljeno više vremena za razmatranje drugih pravnih mogućnosti za uređivanje tog pitanja i korekciju putem amandmana.
Međutim, smatraju u Transparentnosti, time je rešen samo jedan problem. "Načelno posmatrano, Transparentnost Srbija smatra da iz principijelnih razloga, radi jedinstva pravnog sistema, pravne sigurnosti i predvidljivih uslova za poslovanje, nije najbolji način da se bilo koje pitanje uređuje kroz zakone koji će biti primenjeni na samo jedan slučaj", dodaje se.
Eventualno donošenje zakona za samo jedan slučaj bi, kako ocenjuju, sa sobom nosilo otvaranje problema ustavnosti po nekoliko osnova, poput prava na mirno uživanje svojine, jednakost privrednih subjekata i jedinstvo pravnog poretka.
TAGOVI: BEOGRAD NA VODI , PROTEST
http://rs.n1info.com/a43468/Vesti/Inici ... -vodi.html
Probala sam da rezervišem stan u Beogradu na vodi, ali se niko ne javlja na telefon
March 16, 2015
by Petra Zivic
Journalist
Share
Tweet
Kako je i najavljeno, u ponedeljak 16.marta je počela prodaja stanova u dve rezidencijalne kule u naselju Beograd na vodi. Odlučila sam da se prijavim i pokušam da saznam nešto više o stanovima koji su u ponudi.
Ubrzo sam saznala da je ustvari počelo prijavljivanje za stanove, kako je gradonačelnik Siniša Mali dodatno objasnio domaćim medijima, pošto je na sajmu u Kanu ranije rekao da prodaja počinje ove nedelje.
http://www.vice.com/rs/read/probala-sam ... e=vicefbsr