petak 19.09.2014. | 15:00
Kupci čekaju uslove za BG na vodi
Izvor: B92
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=901553 (ceo tekst)
Dok neki misle da je projekat Beograd na vodi samo pusti san, iz Vlade Srbije stižu uveravanja da će postati stvarnost.
Deo domaće javnosti je skeptičan, ali sa druge strane, prema saznanjima B92, strani investitori se uveliko raspituju kako da ulože svoj novac u ovaj kompleks.
Međutim, problem je to što od srpske strane još ne dobijaju bilo kakav odgovor o tome kakve uslove mogu da očekuju.
Završen je master rad projekta koji je i predstavljen javnosti – prve na listi za gradnju su kula i dva stambena zdanja, a, nezvanično, već sada postoji nekoliko stranih investitora koji su ozbiljno zainteresovani za kupovinu nekretnina u "Beogradu na vodi".
Očekivano, reč je o investitorima iz Emirata, ali i iz Indije, Pakistana i Jemena.
I Izraelci zainteresovani
Vodeći čovek jedne auto - kuće u Beogradu čiji je vlasnik Izraelac govorio je da mu je isti poslovni partner iz Izraela savetovao da čak i ako nema raspoloživi keš, uzme kredit kako bi kupio neku nekretninu u objektima Beograda na vodi, jer će mu se sigurno isplatiti onoga dana kada se završi i kada novi kupci "nagrnu", a kapaciteti do tada budu već kupljeni. Na začuđen pogled odgovorio je “ti znaš kojem narodu pripadam i šta mislim o narodu kojem pripadaju investitori, ali to je odlična prilika”.
Bogate, poslovne ljude sa Bliskog Istoka prvenstveno zanima da li će moći da dobiju boravišnu vizu u Srbiji ukoliko kupe neki stan, odnosno, da li naša zemlja ima program za investitore sličan onom u na primer Kanadi, Australiji, Velikoj Britaniji.
U Emiratima zakon propisuje da je za "investitorsku" boravišnu vizu neophodno kupiti nekretninu u vrednosti od najmanje 200.000 evra. Viza traje dve godine i može da se obnovi.
Da bi viza ostala validna, investitor ne sme da bude duže od šest meseci van UAE.
Zainteresovanim stranama za ulaganje u Srbiji prema našim informacijama, najviše bi odgovaralo da imaju boravišnu vizu tokom vlasništva nad nekretninom, uz jasno uređenu birokratiju, a neophodno je i jasno regulisati odnos između stanara i stanodavaca.
Podsetimo, gradonačelnik Beograda Siniša Mali ranije je najavio da će kupci za oko 80 odsto stanova koji budu bili izgrađeni u Beogradu na vodi doći van granica Srbije.
Jasan razlog za takva očekivanja jeste platežna moć, a nade se ulažu i u gastarbajtere.
Ljudi koji stoje iza projekta se nadaju da će više faktora privući kupce. Kao prvu navode atraktivnu lokaciju, ali pre svega cenu i kažu da je taj faktor je skoro uvek odlučujuć.
Oni procenjuju da su cene nekretnina u Srbiji na dnu evropskog tržišta, kao i naša ekonomija, ali da je to s druge strane i naša prednost, tim pre što nam se otvaraju vrata Evropske unije, pa postajemo zanimljiviji investitorima sa Istoka
Prema najavama, prvi građevinski radovi na Beogradu na vodi početi u prvim mesecima sledeće godine. Do sada je uklonjenoe 27 kilometara pruge, a sada se radi na popisu i stanovništva koje bi trebalo da bude raseljeno. Kako je srpska strana ugovorila sa partnerima iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, naše firme biće maksimalno uključenje u projektovanje i izgradnju ovog kompleksa. Stambeni objekti, kako je najavljeno, naći će se u blizini Beogradske kule, parka i tržnog centra. Sam park trebalo bi da se prostire na oko 37.000 kvadrata. Ceo kompleks Beograda na vodi zauzimaće oko dva kilometra savske obale. Najupečatljivije zdanje posle završetka celog projekta svakako će biti Kula Beograd, koja bi sa visinom od 220 metara trebalo da postane jedan od simbola prestonice.
Arapi su nedavno otvorili i prvi Arapski biznis klub u Srbiji, koji bi trebalo da radi na povezivanju privreda Srbije, arapskih i ostalih islamskih zemalja, a probijanje na zapadno tržište, očigledan je cilj kompanije Igl Hils.
Zbog toga se može očekivati i da će cene i uslovi plaćanja kad je reč o nekretninama u Beogradu na vodi biti konkurentne.
Ukoliko Arapi budu prvi kupci stanova u Beogradu na vodi, autori projekta se nadaju da bi to mogao da bude poziv i za mnoge Evropljane, koje bi mogla da privuče cena, ali i grandioznost samog projekta.
Adut je i poverenje biznismena iz Emirata, Indije i Pakistana u Mohameda Alabara, izvršnog direktora kompanije “Igl hils“. Naš izvor kaže da sam Alabar ulaže velike nade i očekivanja u projekat, ali i u srpsku ekonomiju.
Alabar je veoma cenjen u UAE, a inače je i najbliži savetnik i čovek od poverenja šeika Mohameda Bin Rašida, vladara Dubaija koji se smatra najzaslužnijim za njegov munjeviti razvoj.
Prema informacijama iz Dubaija, zainteresovani investitori žele pre svega kupovinu više stanova odjednom.
"Na pitanje otkud uverenje da će ova investicija uopšte biti realizovana, rekli su da im je dovoljna informacija da je u pitanju projekat firme Mohameda Alabara", kaže Vojislav Radosavljević iz Emaar Properties PJSC , građevinskoj firmi iz Emirata, čiji je generalni direktor jedan od osnivača firme Igl Hils, koja će graditi "Beograd na vodi".
Projekat je od početka označen kao nešto što će "preporoditi Srbiju", probuditi građevinski sektor, ali i kao jedan od ključnih elemenata za ekonomski razvoj uz stvaranje povoljnijeg poslovnog ambijenta.
Pored toga, zarada od prodaje stanova velikim delom slivala bi se i u budžet Srbije.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić i princ prestolonaslednik šeik Muhamed bin Zajed al Najhan juče su Beogradu dogovarali nastavak gradnje ovog projekata. Kako su rekli, projekat donosi potpuno novu promenu slike i uloge Beograda i Srbije u svetu. Dodaje da će srpska vlada biti istrajna kada je reč o tom projektu i da će napraviti rezultat kao što je i sa Er Srbijom, koja je, prema rezultatima, postala najjača na Balkanu. Šeik je poručio da će uraditi sve što može kako bi se ovaj projekat realizovao.
----------