Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Daš udžericu, dobiješ stan!
M. T. KOVAČEVIĆ | 23. septembar 2014. 21:45 | Komentara: 0
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... bijes-stan

Zbog izgradnje „Beograda na vodi“, prethodna tri meseca uklonjen veliki broj objekata u Savamali. Po sistemu „kvadrat za kvadrat“ ponuđene lokacije Žarkovo, Zvezdara, Bele vode...
bg-beograd-na-vodi-cisce.jpg


SAVSKI amfiteatar užurbano se priprema za izgradnju velelepnog projekta „Beograd na vodi“. Prethodna dva meseca, na potezu od Brankovog mosta do Gazele, očišćeni su hektari dragocenog građevinskog zemljišta. Iz ulica Bara Venecije i Braće Krsmanović, porušene su mnogobrojne hale, magacini i skladišta, a u finalnoj fazi je raseljavanje nekoliko stotina porodica, koje tu decenijama žive.

Kako su se reporteri „Novosti“ juče uverili, žitelji ovog naselja, uglavnom penzionisani radnici „Železnica Srbije“, nisu krili radost, što im je grad ponudio alternativni smeštaj, po principu - „kvadrat za kvadrat“.

Za razliku od pre tri meseca, kada je najavljeno rušenje i iseljavanje bez obeštećenja, penzioneri Nevenka (77) i Dušan Ljubojević (70), juče nisu skidali osmeh sa lica.

- Posle toliko sekiracije, da ćemo biti izbačeni na ulicu, sada konačno možemo da odahnemo. U zamenu za ovu našu kuću koju smo dobili od „Železnica“, preselićemo se u prekrasan stan na Belim vodama. Dobićemo ga na korišćenje, sa povoljnom mogućnosti, da ga u budućnosti otkupimo - priča Nevenka Ljubojević, naglašavajući da još nisu dobili ugovor, ali očekuju da će ga potpisati u narednom periodu.

Od početka jula, predstavnici grada obišli su sve porodice na prostoru budućeg „Beograda na vodi“. Za polovinu žitelja pronađeno je neko rešenje. Uglavnom su to stanovi u Žarkovu, na Zvezdari, Belim vodama, Kanarevom brdu... Većina njih, već na prvo gledanje, prihvatila je ponudu. Pojedini stanari, poput Dragiše Staševića, čekaju i da oni dođu na red, kod gradske komisije za raseljavanje.
TENDER ZA RUŠENjE 100 OBJEKATA U OPŠTINI Savski venac, juče su otvorene ponude za javnu nabavku, odnosno radove, koja će firma uklanjati objekte, kojima je odbijena legalizacija, a u cilju uređenja Savskog amfiteatra. Rušiće se više od sto objekata, koji zajedno, bruto, imaju oko 18.000 kvadrata. Odluka ko će dobiti ovaj posao, znaće se za 25 dana.

- Bio sam mašinovođa i od „Železnica“ sam 1981. godine, na korišćenje, dobio ovu kuću. Sada sam u penziji, kao i većina ljudi koji ovde žive. Koliko mogu da primetim, komšije su veoma zadovoljne ponuđenim smeštajem - priča Stašević.

Od početka jula, grad je popisao sve objekte i stanovnike, na delu Savamale koji je predviđen za rušenje. Za one koji imaju neke „papire“ od „Železnica“, pronađeni su stanovi. Daleko složeniji problem čeka čelnike grada, kada budu selili „Lastu“, BAS, Glavnu železničku stanicu i Javno carinsko skladište. Za to treba daleko više vremena, ali i novca.

BRINU SE GDE ĆE DOČEKATI ZIMU

NA zemljištu „Železnica Srbije“, od 1977. godine živi Ljubiša Kostić (39). Njegova prizemna kuća takođe je predviđena za rušenje.

- Ovde sam gotovo od rođenja. U međuvremenu sam se oženio i imam dvoje male dece. Mlađe ima tri meseca, a starije dve godine. Mnogo se brinem, gde ćemo da dočekamo zimu. Išao sam na neke razgovore i sada čekam da mi jave, kako će se rešiti moje pitanje - objašava Kostić.
bg-beograd-na-vo.jpg


ISELjENI MAGACINI, SKLADIŠTA...

IZ Bara Venecije iselilo se desetak velikih preduzeća, koja su imala magacine, skladišta i radionice: „Mankom“, „Metalurgija 94“, „Kombinovani prevoz“, „Auto-kran“, „7. juli“... Među poslednjima, stvari pakuju zaposleni u stovarištu „Kreka“.
bg-beograd-na-vo-1.jpg


- Grad nam je pomogao da nađemo novu lokaciju. U Dunavsku ulicu prebacili smo administraciju i deo uglja, dok se nadamo da ćemo za tri dana, koliko imamo rok, prodati preostale količine robe - priča Smilja Čubrović, vlasnica stovarišta.
 
U večerašnjoj emisiji BnV-a nastavili su sa pričom o legalnim i nelagalnim objektima i o njihovom uklanjanju.
SM i voditeljka su prošli "trasom" moje prethodne reportaže, priča o bunkeru iz 1943g (verovatno lapsus da ostaje investitoru :p )

Dostavljena su rešenja za uklanjanje plovnih objekata (rok 6 dana,ali bi zbog visokog vodostaja to trebalo da se odradi u naredne 2 nedelje).

Olupine brodova će se seći u staro gvoždje,a rok za završetak radova je godinu dana.

Pored biciklističe staze se nalazi i preduzeće "partizanski put" i šljunkara i to bi trebalo da se ukloni za par nedelja.

Što se tiče budućeg šetališta biće i biciklistička staza (iako se ne vidi na maketi,rešena dilema) :)
 
milos.tro":3ly6krzd je napisao(la):
U večerašnjoj emisiji BnV-a nastavili su sa pričom o legalnim i nelagalnim objektima i o njihovom uklanjanju.
SM i voditeljka su prošli "trasom" moje prethodne reportaže, priča o bunkeru iz 1943g (verovatno lapsus da ostaje investitoru :p )


:gobb: :gobb:

Au jbt, tvojom trasom?? Nisu ni svesni kakvu su cast imali, inace u prvoj emisiji mora da su setali kroz Istanbul, ccc :laugh:
Nego aj ti ponovi tu reportazu jer rec je o istorijskom trenutku za ovaj grad a takve stvari zasluzuju redovno podsecanje.

Od danas pa sve do kraja da izvestavas o svakoj epizodi zarad svih ovih 90% ljudi ovde koji nemaju struju ili televizor tako da im nista ne vrede ni reprize do sl. utorka, eventualno mogu da se oslone na komsiju ali nije to to, nemogu svaki put.
Jel ok?
 
Guraju pricu iz sve snage. Ili ce "nesto" da izguraju... ili nista . Uvek ce biti za i protiv. Resenja koja ce se nekom svideti ili ne.
Po meni... vazno je da se "nesto" vece u ovoj zemlji desi. A da li ce...
 
BEOGRAD NA VODI“ Štand-restoran već u oktobru
S. J. M. | 24. septembar 2014. 23:32 | Komentara: 3
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... -u-oktobru

Radovi na promotivnoj zgradi u sklopu „Beograda na vodi“ privode se kraju. Radnici tvrde da ih ima više nego na celom Koridoru 10
bg-beograd-na-vodi-2309-.jpg


RESTORAN i štand za predstavljanje projekata „Beograda na vodi“ kraj šetališta iza „Lastine“ stanice, kako smo saznali, biće otvoren za goste u oktobru.

Radovi na njegovoj izgradnji su poodmakli i bliže se kraju. Završeno je podizanje konstrukcije i postavljanje poda, a sada radnici podižu krov i postavljaju zidove. Tri strane sa kojih puca pogled na reku biće u staklu, dok će četvrta pozadinska ka gradu biti od betona. Ulasci u restoran planirani su sa bokova, a biće i rampa za osobe sa invalidskim kolicima.

I juče se na gradilištu vredno i užurbano radilo. Glavni zadatak tridesetak radnika je bio gradnja ravnog krova. Čak i kad kiša pada ne posustaju, već odrađuju radove ispod krova. Ipak, mogla se čuti zanimljiva opaska iskusnih građevinaca, da odavno nisu videli ni manje gradilište, ni više radnika.

- Ma da odete sad na Koridor 10, nema ih ovoliko kao na ovom objektu - ozbiljno nam dobacuje jedan od zaposlenih.

Gradnja objekta počela je prvih dana avgusta, odmah po dobijanju rešenja od Opštine Savski venac za zauzimanje javne površine i postavljanje privremenog objekta na godinu dana. Da je zaista reč o privremenom objektu potvrđuje jedan od šefova na gradilištu, koji kaže da nisu kopani klasični temelji, već da uvek može da se odšrafi i odnese.

PODIZANjE I OPREMA 500.000 EVRA

ŠTAND-restoran gradi se od donacije iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Kako smo saznali, njegovo podizanje i opremanje koštaće oko 500.000 evra. Tako velika investicija, teško da će za godinu dana vratiti uloženo.
 
O samom skloništu, koje se pominje u emisiji, je pisano još 2009 na maycity forumu, moj prijatelj Vladimir je tada napravio odličnu reportažu o skloništu i skicu. Ovde može da se vidi: http://www.mycity-military.com/Ostalo-5 ... adu_3.html
Kolko sam shvatio iz emisije, Mali je rekao da su oni odluku o skloništu ostavili investitoru, da on odluči šta će sa njim. Na skici mogu da se vide precizne dimenzije skloništa, u pojedinim delovima debljina zidova prelazi i 5m, a izgradjeni su od armiranog betona, tako da će biti zanimljivo ako budu hteli da ga uklone, verovatno će morati dobro da se pomuče da bi to učinili.
 
Nebojsa":21vii8au je napisao(la):
milos.tro":21vii8au je napisao(la):
U večerašnjoj emisiji BnV-a nastavili su sa pričom o legalnim i nelagalnim objektima i o njihovom uklanjanju.
SM i voditeljka su prošli "trasom" moje prethodne reportaže, priča o bunkeru iz 1943g (verovatno lapsus da ostaje investitoru :p )


:gobb: :gobb:

Au jbt, tvojom trasom?? Nisu ni svesni kakvu su cast imali, inace u prvoj emisiji mora da su setali kroz Istanbul, ccc :laugh:
Nego aj ti ponovi tu reportazu jer rec je o istorijskom trenutku za ovaj grad a takve stvari zasluzuju redovno podsecanje.

Od danas pa sve do kraja da izvestavas o svakoj epizodi zarad svih ovih 90% ljudi ovde koji nemaju struju ili televizor tako da im nista ne vrede ni reprize do sl. utorka, eventualno mogu da se oslone na komsiju ali nije to to, nemogu svaki put.
Jel ok?


Ne pamtim kada sam na ovom forumu pročitao neki post sa tolikom dozom cinizma i malicioznosti.

Ja još pamtim kada je bila predizborna kampanja da nismo mogli da živimo od tvojih copy/paste članaka sa Informera i Kurira.

Pusti dečka da postuje to što postuje, barem ima veze sa temom.
 
Nemanja sve pohvale :),nisam mogao da odolim a da ne postavim nekoliko fotki:
780135723260118-piramida.jpg

78013tmb4341787238-piram.jpg

78013tmb5723262729a.jpg

78013tmb15738968821-pira.jpg
 
Bivis":2x28ldpo je napisao(la):
Ja još pamtim kada je bila predizborna kampanja da nismo mogli da živimo od tvojih copy/paste članaka sa Informera i Kurira.


Stom velikom razlikom sto je ono bila predizborna kampanja, ne znam kako to mozes da poistovecujes sa postizbornim periodom! Uostalom to je trajalo oko 2 nedelje i koji dan preko mozda a cilj i fokus je bio da sto vise oblatim zuti biznis tajkunsko mafijaski sljam koji je licno se nadam zauvek otisao u opoziciju tako da sam ponosan i veoma zadovoljan sto sam na svoj mali i simbolican nacin doprineo tome!! Javno se izvinjavam svakom ko "nije mogao da zivi" od toga ali je bar kratko trajalo, a uzavrelih strasti je bilo na sve strane.

Ima ovde ljudi koji godinama nista takoreci nisu rekli ili veoma malo i kojima je sve to vreme osnovna ili jedina delatnost copy/paiste cak bez ikakvog i najmanjeg propratnog komentara. Moje copy/paiste dvo ili tronedeljno ciljno 'delovanje' od kojeg neki "nisu mogli da zive" se nemoze poistovecivati i stavljati u istu ravan sa doticnim naprzenim mediokritetom koji skoro pa absolutno nista drugo sem toga ne zna i koji je ovde prvenstveno zarad filovanja sto veceg statusa u sto kracem vremenskom roku a razlog su verovatno neki privatni kompleksi i nemogucnost da se u toj sredini kvalitetno i vrednosno izrazi.
 
milos.tro":239qxtcz je napisao(la):
.... Ipak, mogla se čuti zanimljiva opaska iskusnih građevinaca, da odavno nisu videli ni manje gradilište, ni više radnika.

- Ma da odete sad na Koridor 10, nema ih ovoliko kao na ovom objektu - ozbiljno nam dobacuje jedan od zaposlenih.
,,,,,,


Sve je objašnjeno sa samo nekoliko reći.
 
Na mestu SA nalaze se 2 piramide - bunkera,druga se nalazi u Savskoj preko puta suda :
7801362955827101-beograd.jpg

sa google eartha
1.jpg

Ovo će sigurno biti najteži deo posla oko ukljanjanja objekata iz SA :?
 
U neposrednoj blizi tog skloništa nalazi se jedan zanimljiv objekat, koji nije novijeg datuma. Reč je o staroj staničnoj zgradi na pruzi uskog koloseka Beograd-Obrenovac koja je puštena u saobraćaj 1928g. Prednji deo zgrade je dozidan i stanica je pretvorena u stambenu zgradu, ali se i dalje može prepoznati da je u pitanju železnička arhitektura, kao i natpis nekadašnje stanice.

1.jpg


2.jpg


3.jpg


4.jpg


5.jpg
 
Privremeni objekat, kako da ne ...

milos.tro":39y9ojiz je napisao(la):
BEOGRAD NA VODI Štand-restoran već u oktobru

Tri strane sa kojih puca pogled na reku biće u staklu, dok će četvrta pozadinska ka gradu biti od betona.
...
Da je zaista reč o privremenom objektu potvrđuje jedan od šefova na gradilištu, koji kaže da nisu kopani klasični temelji, već da uvek može da se odšrafi i odnese.
...
PODIZANjE I OPREMA 500.000 EVRA

Kobajagi može da se odnese jer nisu kopani temelji ... ali je ipak zadnja strana od betona. I neko će da baci pola miliona evra za godinu ili dve ... Kome su uopšte namenjene ovakve tvrdnje, to me u svim ovakvim vestima najviše interesuje.

A to što nisu kopali temelje, i nisu ... napred (mada ne vidim kakav je to kontinualni temelj uopšte potreban kad zgradu nose vertikalni metalni stubovi koji imaju sasvim solidnu betonsku osnovu). Ali je zato pozadi u ovaj tobože "privremeni izlog" otišao ne mali broj mešalica betona:

IMG_2551_resize.jpg


IMG_2564_resize.jpg


IMG_2547_resize.jpg


I kao da nije dovoljno što su uništili jedini širi deo travnjaka na ovako zagađenom mestu, nego će se preko travnjaka i ulaziti, pa će ga uništiti još.
 
tragac":xswneekp je napisao(la):
A lučna hala ložionica za lokomotive uzanog koloseka?
https://www.google.rs/maps/@44.8020786, ... !2e0?hl=sr

Nadam se da će se ovi objekti sačuvati. Za glavnu veliku ložionicu se rekli da će je sačuvati i pretvoriti u muzej, e sad šta će od toga biti, videćemo.

Gradonačelnik je u emisiji rekao da će ovaj brod Sip biti isečen, a trebalo bi ga sačuvati zajedno sa parobrodima Župa i Krajina, koji imaju istorijsku vrednost.
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... ji-propada
 
Isečen? Jedan od samo tri preostala armiranobetonska broda na planeti?
 
Pa pogledajte samo par komentara u novostima i sve ce vam biti jasno.
 
Te stare brodove-sada olupine bi trebalo sacuvati i postaviti u buducem muzeju - lokacija sadasnja zeleznicka stanica
 
Mislio sam da se odustalo od akvarijuma jer se jos od prvog projekta koji je potpuno promenjen nije spominjao.
Rekao je gradonacelnik gore u emisiji da ce biti, sto bi bilo odlicno.
 
milos.tro":uhdwutd4 je napisao(la):
Te stare brodove-sada olupine bi trebalo sacuvati i postaviti u buducem muzeju - lokacija sadasnja zeleznicka stanica


A JE! :D :lol: :lol:

Ma ne samo ta tri, ima u toj zgradi mesta i za bivsi 'kolos', itd jos nismo ni svesni njenih kapaciteta!
 
Šabić naložio da se dostave podaci o obnovi "Geozavoda"

Tanjug | 26. 09. 2014. - 14:58h izmena vesti 15:31h | Foto: D. Živančević/B. Karanović | Komentara: 0
Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić naložio je gradskim vlastima Beograda da organizaciji Transparentnost Srbija dostave podatke o rekonstrukciji Geozavoda, objavljeno je danas na sajtu poverenika.

Kako se navodi, poverenik je rešenjem naložio Gradskoj upravi da najkasnije u roku od pet dana obavesti Transparentnost da li u vezi sa objektom u Karađorđevoj 48 poseduje dokumente iz kojih se može saznati ko je vlasnik a ko korisnik objekta, osnov korišćenja, kao i ko je bio investitor obnove 2014. godine.

Prema rešenju, gradska uprava treba da odgovori i da li poseduje građevinsku i druge neophodne dozvole za obnovu Geozavoda, odluke, dozvole i ugovore u vezi sa radovima na preuređenju saobraćajne infrastrukture ispred objekta, kao i dokumente koji se odnose na plaćanje radova, te da ih ukoliko ih ima dostavi Transparentnosti.

Šabić je istakao da su po zakonu sve informacije u vezi sa finansiranjem, izgradnjom i adaptacijom javnih objekata informacije od javnog značaja, redovan i legitiman predmet interesovanja javnosti.

"Kad je u pitanju objekat izuzetne spomeničke vrednosti, zgrada koja spada u red antologijskih primera srpske arhitekture, koja uz sve to još i po onom o čemu je javnost informisana, i promocioni centar Projekta "Beograd na vodi", koji je sam po sebi privukao veoma veliki publicitet, ovaj princip rekao bih dodatno dobija na značaju", kazao je Šabić.

On je upozorio da je teško shvatljivo, neprihvatljivo, da gradska uprava doslovno ignoriše zahtev tražioca informacija jer takvo (ne)postupanje predstavlja zakonom predviđen, kažnjiv prekršaj.

- Gradska uprava bi osim jasne predstave o tome da krši zakon, odnosno legitimno pravo javnosti i vrši kažnjiv prekršaj, morala znati i to da na taj način "obezbeđuje" negativan doprinos publicitetu Projekta "Beograd na vodi", koji je sama apostrofirala kao jedan od najprioritetnijih projekata grada - rekao je Šabić.

Transparentnost Srbija podnela je 13. avgusta žalbu povereniku jer beogradske vlasti nisu dostavile u zakonskom roku dokumenta u vezi sa rekonstrukcijom zgrade "Geozavoda".

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali ranije je rekao da je investitor iz Ujedinjenih Arapskih Emirata ugovorom poklonio 2,7 miliona evra i platio 12 srpskih kompanija koje su angažovale 300 domaćih radnika kako bi bila rekonstruisana zgrada "Geozavoda".
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/497995/Sabic-nalozio-da-se-dostave-podaci-o-obnovi-Geozavoda
 
Neko je to malo ocesao , sto se tice broda sip on je pod zastitom drzave nadam se da ce muzej nauke i tehnike i vlasnik broda uspjeti da se izbore za isti , cak su pisali porjekte za muzej brodarstva , trebaju da se teaze pare od evrope , kao madjari i da se sredi par brodova , doveze podmornica iz tivta , itd
 
Vrh