Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Uskoro će postaviti još stubova protiv bahatog parkiranja

IMG_4611.jpeg
 
Читам и не могу да верујем. Шта се десило са кофицама, лопатицама, бадмингтоном и гуменим лоптицама?

Природа је већ сама садржај. Набијање индустрије забаве у природу је насиље и над природом и над људима. Wakesurfing по степским мочварама Украјине и Белорусије је исто што и скијање у Дубаију - безумна и бахата малограђанштина која сагоре сто кила нафте за сат, због које ће нас деца питати где нам је памет била. Далеко било.

Шатро музеји и забавни паркови у сваком европском селу су строго контролисани возови, да се народ утера у торове, да се зна шта и где раде, и да још купе магнете за фрижидер да то после добро памте, и да све буде подупрто перверзном педагошком опсесијом, јер деца стално нешто морају да науче, недобог да стварно буду слободна да се играју.

При том, наравно, морам да у Прокупљу радим исто што бих радио у Салцбургу (а, где вам је катедрала?), а у Зајечару исто што и Лозани, јер ако није исто, онда је празно и досадно, како људи тамо уопште живе у свој тој празнини и инфериорности… Србија досадна? Будибогснама!
Naravno, ali nije svaki dan lepo vreme, nije svaki dan sunčano i bez vetra, nije zemlja uvek suva. Mora postojati različit sadržaj, zatvorene hale, zabavni parkovi i slično. Uostalom, postojanje jednog vida zabave ne isključuje postojanje drugog vida zabave, i obrnuto.
 
Nisam ja rekao da u Beogradu nema kajaka, pitanje je koliко ljudi tamo ide. U Kijevu je leti bio mravinjak na vodi od kajaka, sapsurfinga, weiksurfa...I dok u Beogradu mozda i nije tako lose, situacija u manjim mestima je ocajna. Ja na Vlasinskom jezeru na primer, osim usamljenih camaca lokalnih ribolovaca, nisam nikada nista video neku aktivnost na vodi. Slicno je i na Palickom jezeru. Nedaleko od Nisa postoji malo, ali lepo prirodno jezero (Oblacinsko jezero). Tamo osim kafane nema apsolutno nikakvog sadrzaja, a moglo bi biti prelepo mesto za kraci odmor (2-3 dana). Mislim, da cak i kada bi bilo kajaka u ponudi, to bi retko ko koristio. Nasim ljudima je lepse da sede u kafani.
Ukrajinci obožavaju vodu, reke...
Dok sam živeo tamo, meni je bilo interesantno kako , gde god nadju vodu, oni tamo borave.
Primer Rusanivka u Kijevu, prosto malo jezero. Kada je lepo vreme izadju napolje, sednu tu, i prave šašlik :)
 
Јако занимљив прилог о београдској гастрономској понуди.
 
Turističko zabavna ponuda u BG je relativno siromašna za široku publiku čak i u poređenju prema nemačkoj provinciji, ja npr. ne znam gde decu u BG da odvedem, sve što vredi se obiđe za par sati. Ne vredi se fiksirati na samo jednu stvar kao noćni život ili gastronomija i ćao.

Evo samo primer ponude za decu kruga od 30 km od mog sela u relativno ruralnom delu Nemačke
  • Dve ogromne indoor igraonice veličine otprilike dva fudbalska terena
  • Veliki zabavni park sa više rolerkostera
  • Najmanje 10 bazena koji su i u zatvorenom i u otvorenom sa zabavnim delom
  • Više tematskih staza po šumama, jedna i sa velikim vidikovcem
  • Mali milion igrališta sa sopstvenim temama, a neka od njih su veća i od takozvanog parka u BNV
  • Više velikih životinjskih rezervata
  • Dve hale sa trambolinama
A slike vrede više od reči:
Beograd par sati za klince , a ruralna Nemacka na 30 km voznje ludnica.Molim vas nemojte preterivati,Nije sve u vestacki napravljenoj zabavi jer deca nemaju sopstvene ideje da iskoriste prirodu za vrhunski zabavni sadrzaj.Za ovo sto slikate i pisete vise je pandan Zlatibor,Tara....tako da neko moze iz Cajetine ili Uzica da napise : pecina, Gondola, Mecavnik, Sarganska osmica,vodopadi, dino park, Sirogojno, skijaski centar, avantura parkovi, biciklizam, zip line, vidikovci, pesacke staze,Drina i desetine fantasticnih reka i jezera... itd
A kad dodjete u BG mozete da odvedete klince:
1) Muzej nauke i tehnike
2) Mjuzikl, Terazije, klinci vec 7-8 mogu da uzivaju u predstavi i pamtice taj spektakl do kraja zivota
3) Setnja po Velikom ratnom ostrvu
4) Voznja bicikla po Adi

Da ne nabrajam vise, kad mozete da se potrudite u Nemackoj, potrudite se malo i ovde.
 
Poslednja izmena:
Ма супер, шетња и вожња бицикле - је л` и то имамо? Е, а баш је овде и много музеја, таман ко у неком провинцијском градићу.

Смешно. Ту је баш и највећи заостатак Београда за осталим овећим варошима.
 
Ма супер, шетња и вожња бицикле - је л` и то имамо? Е, а баш је овде и много музеја, таман ко у неком провинцијском градићу.

Смешно. Ту је баш и највећи заостатак Београда за осталим овећим варошима.
Moja ideja uopste nije da poredim Beograd sa bilo kojom varosi.Obisao sam skoro citav svet, tako da vrlo dobro znam koliko cega gde ima, tako da ne bih uopste potcenjivao kulturnu ponudu BG.U odnosu na Bec recimo svakkao je siromasna, ali Bec je znatno iznad 99 posto ostatka svetkih metrpoloa i gradova.Vama je smesno, meni nije.Meni je smesno odvesti klince u igraonicu bilo koje vrste, posle 3. godine ih apsolutno nisu interesovale.

Preferencije su jedna stvar, ali napisati da se ne mogi klinci zabaviti u BG vise od par sati, jeste ono sto je stvarno smesno.
 
ako dolazis iz svilajnca u bg, sigurno mozes da ih zabavis na par sati
 
Nisam nikad bio u Svilajncu, ali posto pricamo o provincijalnoj Nemackoj, proveo sam mesec dana u Haleu, pored Lajpciga, i slobodno mogu reci da je Beograd spektakularan ko god ga poseti radi zabave iz samog Hale-a ili obliznjeg Lajpciga.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: 10k
Свилајнац заправо има један занимљив објекат, Природњачки центар.

(Још кад би их на сат вожње од Београда било више...)
 
vise mi je bila poenta, ako dolazis iz nekog drugog mesta y bg, ima sadrzaja. Ako zivis u bgu, dobrih “ponavljajucih” sadrzaja je malo
 
realno nocu mnogo lepse izgleda nego danju

edit: sem ako ne vidis onu zgradu gde neki prozori po spratovima nisu u vinklu
 
Vrh