Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462736#p462736:32fxqjun je napisao(la):
Дошљак » Sub Jul 01, 2017 6:09 pm[/url]":32fxqjun]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462701#p462701:32fxqjun je napisao(la):
Nepopravljivi optimista » Суб Јул 01, 2017 11:36 am[/url]":32fxqjun]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462674#p462674:32fxqjun je napisao(la):
Igor » 01 Jul 2017 01:34 am[/url]":32fxqjun]Zanimljivo je da je bolje oblozen stari deo setalista koji je nadogradjen gde je granit na stepenicama nego ovo novo sa dekingom koji ce se iskriviti za par godina.
file.php

Ovo odlično izgleda!

Мени изгледа као да ће се при вишим водостајима у овом узаном простору између степеника и бетона обалоутврде завлачити разно ситно смеће које ће касније бити веома тешко очистити.

Не брини за реку. Пре него што Сава надође, то ће посетиоци променаде напунити ђубретом и претворити у јавни тоалет, а све околне погодне површине ишарати графитима. Бићемо срећни ако неког страног туристу не баце преко ограде.
 
Kakav negativan stav kao da smo neki primitivci divljaci.

Ako voda dodje do stepenica bice mnogo precih problema od djubreta koje ce se tu zavuci ;)
 
Опет сматрам да овакве крајње нефункционалне мртве углове треба избегавати. Скоро свако слично место у граду је мини депонија.
 
Pa ako se bude odrzavalo mislim da moze da bude sasvim pristojno. Mene mnogo vise zanima da li ce tretirati stari betonski deo obaloutvrde ili ostaviti ovako polu staro polu novo.
 
Ko plaća održavanje?
Uopšte ne brinem za čistoću objekta jer radnika na održavanju baš ima dosta i stalno nešto čiste. Eh kad bi takve bile gradske službe (ali koliko para toliko muzike)

Poslato sa telefona
 
Da li će se tretirati stari deo obaloutvrde ili ne?
Sada mislim da nemaju baš mnogo vremena da se bave time,čak im je i rok koji su spominjali za završetak šetališta od Brankovog Mosta ka Savanovi istekao.Po renderu tu bi se sadilo rastinje tako da bi se se na kosine postavljala zemlja,podloga,zalivni sistem,sitno rastinje,postavljanje pontona itd:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462750#p462750:1m5ugbmb je napisao(la):
Igor » Суб Јул 01, 2017 6:42 pm[/url]":1m5ugbmb]Pa ako se bude odrzavalo mislim da moze da bude sasvim pristojno. Mene mnogo vise zanima da li ce tretirati stari betonski deo obaloutvrde ili ostaviti ovako polu staro polu novo.

Плашим се да су већ заказали у одржавању, на већ постојећем делу је почело да се накупља смеће које наноси река.
 
Jasno je odavno da ovaj render kao i vecina nema veze sa realnoscu tako da nesto slicno i nije za ocekivati.
 
Најгоре од свега је што ни они сами не знају како ће шта изгледати него импровизују у ходу...
 
Kao što sam i obećao evo moje reportaže od prošle nedelje. Unapred se izvinjavam na dužini posta i količini slika, jer ne volim ovoliko da davim. Ljudi sa slabim srcem nek' pripreme maramice, jer dok se mi drndamo sa ovim čudom, evo šta su naši prijatelji u Bratislavi uradili na projektu koji ima zapanjujući broj sličnosti (položaj u odnosu na centar i tvrđavu, mostovi, veličina reke, železnica, vizure...):

Promenada kreće nakon fantastično rekonstruisanog zelenog pešačko-biciklističko-tramvajskog mosta (zvuči poznato?):

Pogledajte prilog 10

Nakon tog mosta sledi novi lučni beli most (zvuči poznato?):

Pogledajte prilog 9

Promenada ima tri nivoa (zapravo tri staze), a ovo je srednji nivo:

Pogledajte prilog 8

Zatim idemo na donji nivo (nema j____ih ograda) a inače je vodostaj bio izrazito nizak, tako je i poslednja 4. staza bila dostupna:

Pogledajte prilog 7

Idemo opet na srednji nivo, gde dominiraju blage padine za omiljenu dečju zabavu:

Pogledajte prilog 6

Naravno preduslov za to je fantastično održavana trava:

Pogledajte prilog 5

Oni takođe imaju terase ali one ne prekidaju druge nivoe:

Pogledajte prilog 4

Idemo na gornji (komercijalni) nivo:

Pogledajte prilog 3

Pogled unazad na zamak i atmosferu sa ugostiteljskim objektima:

Pogledajte prilog 2

Pogled na jednu od terasa:

Pogledajte prilog 1

Kome se učinilo da je video cica-macu?



Sledi nastavak...
 
Na kraju promenade je patrljak železnice koja dalazi iz industrijske zone sa rafinerijom u pozadini:

Pogledajte prilog 11

Da li možda pored novog belog, još jedan železnički stari most u pozadini i par splavova zvuči poznato?

Pogledajte prilog 10

Pogled unazad sa poslednje terase na promenadu KORISNE širine preko 50 metara po MERI ČOVEKA:

Pogledajte prilog 9

Objekti su niski, kulturni, dopadljivi, stambeno-poslovni, vidimo da se suši i veš:

Pogledajte prilog 8

Na kraju promenade je trg ispred zgrade opere-baleta (mislim da je zgrada starijeg datuma):

Pogledajte prilog 7

A iza svih tih objekata zapravo se krije ogroman tržni centar Eurovea:

Pogledajte prilog 6

Komercijalno-ugostiteljski sadržaji su jako kulturno uklopljeni a tržni centar je sakriven i nigde ne dominira:

Pogledajte prilog 5

Ko bi rekao da odmah ispod svega toga je ovakav raj:

Pogledajte prilog 4

I to raj koji se aktivno koristi i čak ima puno hladovine:

Pogledajte prilog 3

Tako da.... Beograde plači:

Pogledajte prilog 2

Na drugoj (Petržalka) strani opet poznati prizor (a opet 100x kulturnije):

Pogledajte prilog 1

I za kraj, stara promenada gde pristaju turistički brodovi (opet poznato?) i sa novim UFO mostom koji dominira gradom:

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462772#p462772:2jr7ev02 je napisao(la):
GOJE » Sub Jul 01, 2017 10:59 pm[/url]":2jr7ev02]
Tako da.... Beograde plači

Imao sam prilike da idem poslom u Bratislavu 2014. godine, u jednu od njihovih najjačih firmi. Baš u ovaj deo grada. Nije zgoreg pomenuti da su tokom radova toliko ubili saobraćaj da je bilo lakše pešačiti 2km nego ići taksijem. I to preko Dunava. Utisak koji sam imao je meh... Stari deo grada lepo sređen, ali ljudi poprilično apatični. Ove slike samo nastavljaju taj utisak. Previše sterilno, nije ovo za BnV.

Zaista ne vidim kako Beograd može da plače za Bratislavom.

Btw, upoznao sam par Slovaka koji su dolazili na utakmice Partizana u Evroligi :). E oni su baš bukvalno plakali za Beogradom.
 
Delim misljenje sa nokolas27

Nisam ni ja odusevljen ovim fogroafijama Bratislave pogotovo ne do nivoa da im zavidim.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462784#p462784:25fc7gb9 je napisao(la):
nikolas27 » 01 Jul 2017 10:22 pm[/url]":25fc7gb9]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462772#p462772:25fc7gb9 je napisao(la):
GOJE » Sub Jul 01, 2017 10:59 pm[/url]":25fc7gb9]
Tako da.... Beograde plači

Imao sam prilike da idem poslom u Bratislavu 2014. godine, u jednu od njihovih najjačih firmi. Baš u ovaj deo grada. Nije zgoreg pomenuti da su tokom radova toliko ubili saobraćaj da je bilo lakše pešačiti 2km nego ići taksijem. I to preko Dunava. Utisak koji sam imao je meh... Stari deo grada lepo sređen, ali ljudi poprilično apatični. Ove slike samo nastavljaju taj utisak. Previše sterilno, nije ovo za BnV.

Zaista ne vidim kako Beograd može da plače za Bratislavom.

Btw, upoznao sam par Slovaka koji su dolazili na utakmice Partizana u Evroligi :). E oni su baš bukvalno plakali za Beogradom.
Baš sam zatečen ovim tvojim komentarom (posebno jer mi se čini da se bavimo istim poslom). Pa da li je sterilniji go i skučen kameni prostor između generičkih solitera i ograde, ili širok zeleni pojas pun (slobodnih) ljudi, koji mogu da siđu do reke?
 
GOJE to o cemu ti pricas imamo na nasoj suprotnoj obali. Uostalom na nasoj promenadi koliko god tesnija bila ce moci da se pridje reci. U pitanju su razliciti koncepti pristupa prostoru. Meni se svidja nasa raznovrsnost i mogucnost izbora.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462791#p462791:1sv0cs3v je napisao(la):
Igor » 01 Jul 2017 10:54 pm[/url]":1sv0cs3v]GOJE to o cemu ti pricas imamo na nasoj suprotnoj obali.

Kada ne bi imali ove skalamerije zvane splavovi>
file.php
 
Socijologoja siromastvo deli na:
-apsolutno
-relativno

Apsolutno je zadovoljavanje egzistencije.
Relativno je svako siromasan u poredjenju sa svakim. Npr. Imas bmw nemas audi, imas kucu na moru nemas na planini...

Iskoristio bi priliku da se vratim na temu. Zna li neko gde se dede izvesni projektant promenade. Citao sam negde kako je provodio dane na promenadi kako bi analizirao kretnju biciklista, koliko je suncana strana, koliko treba hlada... Ako neko treba da prati radove to je on...medjutim ne mogu naci ni jedan tekst gde se on spominje.
 
Sterilno?

Napravili su sjajnu kombinaciju leve i desne savske obale. Samo što moramo da se ku$&@mo i sve nabijemo na 15m od obale.

Dajte samo jednu prednost nabijanja tržnog centra na obalu? Pa da su ga stavili 50m dublje opet bi bio vidljiv, a ovakve zelene terase bi sasvim lepo legle.
 
Izvini GOJE, ali preradio sam ti poruku tako da izgleda kako bi prosečan srpski čitalac prokomentarisao tvoje fotografije da su napravljene u Beogradu, a ne u Bratislavi :D

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462772#p462772:13opqzyo je napisao(la):
Prosečan srpski komentator » 01 Jul 2017 09:59 pm[/url]":13opqzyo]Na kraju promenade su id*** ostavili patrljak železnice koja dalazi iz industrijske zone sa rafinerijom koja i dalje truje našu decu. Staza je naravno uska i ograđena i ne daj Bože da naiđeš biciklom brzinom većom od kretanja puža, jer posledice mogu biti fatalne. Naravno, debili nemaju nameru da sklone ove splavove odavde.

file.php


Donji deo obaloutvrde je potpuno neuređen. Stepenište je zaraslo, a od ograde ne može da se siđe i da se ima direktan kontakt sa rekom. A i kada bi moglo, gazili bismo po blatu i mulju. O, zar je toliko teško nabaviti par kubika granita i poploačti to lepo kao u svim normalnim evropskim gradovima. Ovo samo u Beogradu može.

file.php


Zašto je ova donja staza ovako uska i kozja, kao da niko ne želi da ima kontakt sa rekom!? Tu se jedva dva čoveka mogu mimoići, a o biciklu i da ne govorimo. I kako su id*** zamislili da se niz ovo masivno kameno stepenište silazi biciklom ili u kolicima. Misli li neko u ovoj zemlji na stare, invalide i majke sa decom??? I mogli su umesto ovog sivog grobljanskog kamena da stave nešto svetlije, vedrije. I možda neku fontanu ili nešto slično. Ovako je monotono kao u Bukureštu 80-ih.

file.php


I opet su nasadili krmače jednu do druge, kao da će neko da umre ako se popne iznad petog sprata. I važno je da ova seljanka koja se verovatno juče doselila iz svoje zabiti u Beograd suši veš na terasi! Sutra će da je zastakli, pa će još i klimu da nakači. Naravno, ništa bez bašti kafića u prizemlju, ruke bi im otpale da stave dečje igralište.

file.php


Kada će više da srede ovaj trg? Nigde česme, hlada, sve sivo, betonsko, hladno. Fali drveća, a i lepo bi na sredini trga legao neki spomenik nekom srpskom junaku, npr. Miloš Obilić kako kolje Murata. Svakakvi Vorholi i ostali p*deri imaju spomenike po Beogradu, a za one koji su nas kroz istoriju zadužili nema mesta :bash: I zgrada baleta izgleda već odvratno sa ovim staklima iz 90-ih. Bio bi red da tu fasadu srede da se bolje uklopi u okolinu. Centru dolikuju neoklasične ili barkone fasade, a ovo reflektujuće staklo postavlja se samo još u Beogradu i periferiji Kigalija.

file.php


Još jedan tržni centar, iako od svih ostalih u gradu već ne može da se diše. Kapitalistička mašinerija za izvlačenje para se ne zaustavlja. Kraj reke su morali da stave gigantski šoping mol ili kako već sada moderno zovu ta s*anja. Pritom naziv centra nije ispisan srpskim pismom i na srpskom jeziku. Tu je, da se ja pitam, trebalo napraviti jedan lep muzej.

file.php


Kafedžije se šire. Sve je načičkano ovim baštama. U Parizu stave sto i dve stolice ispred kafea, a ovde kod nas u Beogradu te bašte izgledaju kao kuće na trotoaru. I naravno, ti onda pogled na reku plati kafom od 250 dinara. I muka mi je više od nafurane ekipe koja se skuplja po takvim mestima, ispijaju espreso i ceđenu dok kuckaju svoje mobilne...

file.php


Još jedna livada i raj za krpelje. Na travi je ukupno četvoro ljudi - ČETVORO! I to neke glupe male hipsterke koje verovatno misle da je sedenje na travi više "trendi" od sedenja na klupi, pa se tripuju da su nekom Londonu i da su kul. Fali tu sadržaja da to malo oživi, mogla je tu fina fontana neka da čučne ili sporstki teren. I ovi reflektori kada noću upeku, em što odvraćaju ljude od sedenja na travi, em što škode retkim vrstama ptica koje su nekada nastanjivale naše priobalje dok ih zla ljudska pohlepa da urbanizuje svaki milimetar prostora nije oterala u, nadam se, neko bolje i humanije mesto.

file.php


Ovakve žute fleke po travnjacima se mogu videti još samo u Beogradu. Čitav civilizovani svet već uveliko zaliva svoje parkove, a samo mi gledamo u nebo i molimo Boga da nam pošalje kišu.. I TO NA DVA METRA OD REKE!!! Do avgusta će, sa ovakvim održavanjem, sve to izgledati kao afrička savana. A i našu seljanu mrzi da ide po stazama, već moraju da gaze po travi kao u selendri iz koje su došli u Beograd. Pa se onda sve to ugazi i ni na šta ne liči.

file.php


Tako da.... Beograde plači :violina:

file.php


Na drugoj (novobeogradskoj) strani opet su dovukli neki brod kafanu.

file.php


I za kraj, stara promenada koja se raspada dok se sva lova upumpava u novu, i gde pristaju retki turistički brodovi koji se odvaže da dolaze u Beograd, a čiji putnici verovatno glavom bez obzira trče nazad u svoje plovilo čim kroče na tlo ove naše neuređene kasabe. U pozadini možete videti i novi most po čijoj ceni su relano mogla da se naprave tri normalna mosta ili par škola i bolnica. Važno je da smo mi dobili još jedan "simbol" :roll:

file.php
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462789#p462789:5molb8z8 je napisao(la):
GOJE » Sub Jul 01, 2017 11:45 pm[/url]":5molb8z8]
Baš sam zatečen ovim tvojim komentarom (posebno jer mi se čini da se bavimo istim poslom). Pa da li je sterilniji go i skučen kameni prostor između generičkih solitera i ograde, ili širok zeleni pojas pun (slobodnih) ljudi, koji mogu da siđu do reke?

Nebitno kojim se poslom bavimo, ne vidim kako to može da utiče na utisak o izgledu obale.

Ovo u Bratislavi se takođe može opisati generičkim zgradama. Baš je meh, bilo to visoko ili nisko. Oni nisu imali potrebe da stavljaju tako niske zgrade zbog očuvanja pogleda, s obzirom da je sve ravno, da je brdo na kom se nalazi zamak nisko i da su ga i ovako pokrili i da na toj liniji nema ama baš ništa istočno od ovog novog dela (tj. ima rafinerija :D). Mi ovakvih šetališta već imamo na pretek u Beogradu, toliko da su neka u vrlo lošem stanju (npr. Savski kej na NBG). Pa i takav Savski kej izgleda živo za Bratislavu (na tom sam mislio pod sterilno). Adu da ne poredim...

Treba gledati širu sliku - oni iako su na Dunavu, praktično nisu do sada "sišli" na reku ni na jedan način. Šetališta, kupališta, bilo čega na Dunavu je bilo praktično 0 do pre ovog projekta. Bratislava je inače malo veća od Novog Sada, tako da je poređenje sa njim umesnije (dodatno i zbog reljefa, a i zbog toga što i Bratislava ima svoj "Beograd" koji se zove Beč i koji ih "teroriše" mnogo više u svakom pogledu). U poređenju sa Novim Sadom, Bratislava u proseku jeste bolja, ali ponovo kod prilaza reci znatno kaska. Ja bih pre rekao da Bratislava plače za Novim Sadom što se tiče korišćenja obale. A da je Beograd u potpuno drugoj ligi.

Inače ne znam šta da mislim o širini promenade na BnV, nisam izgradio čvrst stav jer mogu samo laički da poredim sa mestima na kojima sam bio (a i ostali komentari ovde su laički, ili su bar dati paušalno). Razumem kritike da je preusko, ali se pitam da li će ikada zaista biti gužva tamo. Ako i bude gužve jednog dana, da li je to loše? - pa turisti se lepe kao mušice na g...užvu :idea: . Ako i bude baš nesnosna gužva u nekom trenutku (u šta čisto sumnjam, to bi značilo da je naša promenada pretekla npr. 5. aveniju u Njujorku), odoše bicklisti iza, na novi bulevar :). Meni se svakako sviđa koncept BnV promenade (potpuno subjektivno), i mislim da Beograd treba da ima širok izbor. Ada, ostali kejevi u Beogradu, sad i ova promenada u BnV - zaista ne znam da li neki grad ima ovako raznovrsnu ponudu. Pa ne mora sve da bude kopija onoga što već imamo (a što ne znamo ni da održavamo kako treba u najvećem broju slučajeva).
 
Divno Homere!

Ne bih dalje da rasplamsavamo diskusiju. Ideja mi je bila da predstavim potpuno drugačiji koncept, sa fokusom na zelenilo, širinu i reku, i na subjektivno prijatan osećaj uživo, koji na našoj promenadi nije moguć. Poređenja gradova Bratislave i Beograda, mentaliteta i ostalih stvari nisu toliko bitni za ovu temu.
 
Ma ja sam samo komentarisao deo "plači Beograde". Nekako mi je zvučalo preterano pogotovu što imam neko predznanje. Ništa loše u civilizovanoj diskusiji. Inače, kod njih pored tog tržnog centra počinje da se gradi kula od 168m do kraja godine, biće interesantno poređenje napredka radova sa "našom" kulom od 168m. Kako baš ubodoše iste visine i gotovo identičan početak gradnje...
 
Homer car :) :). Ljudi radi se o dva koncepta, ovaj u Beogradu je takav da je promenada koncipirana kao neka pesacka ulica u starom gradu. Nema tu mesta za livade. Kad se ljudima da previse prostora, ljudi se gube.
 
Vrh