Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462369#p462369:3qksdm8h je napisao(la):
Igor » Yesterday, 17:34[/url]":3qksdm8h]Fotografija sa fb naloga ulice za bicikliste.


Neko je procenio da se suvise brzo vozi na stazi gde joj mesto nije. Naravno biciklisti koriste stazu kako im je zakon dozvolio a ovo je sada samo naopak nacin za resavanje problema sa jurcanjem. To je cena trulih kompromisa loseg projektovanja i izborenog u sadasnjim uslovima.

Par puta sam rekao pa da ponovim sada bez sale, ocekujem semafor na ukrstanju biciklisticke i pesacke staze.
file.php

U pitanju je ipak "zaboravljena" kanalica. Mene samo zanima proces razmišljanja osobe koja je ovo napravila. Ponavljam da meni lično ne smeta ležeći za bicikliste, ali mi smeta što je kanalica zaboravljena pored ovog trafo ormana.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462519#p462519:3eujoqyd je napisao(la):
nikolas27 » 30 Jun 2017 09:50 am[/url]":3eujoqyd]

Da nastavim u Sokratovskom raspoloženju... :)

To je zamka (nižeg) srednjeg staleža u koje su sve države istočne Evrope upale. Prelaz iz komunizma u kapitalizam je urađen baš onako kako je odgovaralo kapitalistima sa zapada. Razlike između nas, Poljaka, Mađara, Rumuna, Slovaka... su samo kozmetičke prirode. Par godina tamo/vamo sa nekim reformama, par stotina evra tamo/vamo plate, suština je ista. Koliko je tamo firmi zapravo izvorno poljsko, a koliko je ta proizvodnja u vlasništvu kapitalista sa zapada?

Вероватно сте у праву. Међутим, тамо су путеви у много бољем стању, фасаде су обновљене, столарија је обновљена, све је покошено, сређено, уредно. Шеталиште је, видите и сами, много лепше него наше.
Вероватно су фирме у страном власништву, али сигурно људи не раде за 200 евра шест дана недељно, десет сати дневно.
 
cilj mog posta sa renderima iz varsave nije bio davanje prilike botovima da krenu sa spinovanjem i analizom posrnnulog poljskog drustva vec pokusaj da ljudima koji nisu politicki optereceni a na neki su nacin zainteresovani za urbanizam pa samim tim i za desavanja u sasvskom amfiteatru kroz par rendera ukazem na razlike u pristupu uredjena javnih povrsina u drustvu u kome postoje i postuju se zakoni u odnosu na drustvo koje je sebi dozvolilo luksuz da olos uzme stvar u svoje ruke.
 
Renderi iz Poljske su dobar pokazatelj, ali vam ja za vikend spremam jednu reportažu iznenađenja. Kako promenada može da se uradi sa ukusom, stilom i po meri čoveka (a ne investitora). I nisu u pitanju renderi, već stvarno stanje. Da se čovek sit isplače...
 
Goje, ovo u Poljskoj nisu renderi vec stvarnost.
Ocekujemo sa nestrpljenjem tvoju reportazu iznenadjenja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462532#p462532:2lyou3vi je napisao(la):
razgradjevinar » Pet Jun 30, 2017 11:25 am[/url]":2lyou3vi] ... ukazem na razlike u pristupu uredjena javnih povrsina u drustvu u kome postoje i postuju se zakoni u odnosu na drustvo koje je sebi dozvolilo luksuz da olos uzme stvar u svoje ruke.

Sve je to lepo, samo što je ovo što si napisao politički ostrašćeni spin. Nemam ništa protiv, čak se i u potpunosti slažem, ako bi se reklo da kod nas nema poštovanja zakona. Ali kad se sroči kao da je sa prethodnom vlašću bilo, a sad nema poštovanja - tu onda moram da dam ovakav komentar. A ti udri po raznoraznim pogrdnim nazivima za sagovornike - bot, ološ - kad nemaš drugi argument.
 
Nemojte tako ljudi ako Boga znate. :) Pa gde bi oni slini gosti domaci i turisti odlazili da se provode po celu noc. Pa raznorazni uspesni biznismeni su poceli karijeru kao vlasnici splavova pa koliko samo porodica izdrzavaju. O nekim pratecim "biznisima" da ne pricamo. Jeste da su malo zatvorili prilaz i pogled sa setalista, ali ko da je to vazno. Ako neko hoce da se seta pored reke i da vidi reku neka ide kod Ostruznickog mosta. Ovde gospodare splavovi. Oni svojom "lepotom i sarmom" ukrasavaju obale koje bi bile prazne i monotone. Meni lice na plehane kante sklepane na brzinu ali su ogledalo beogradskog haosa gde svako pravi sta mu padne na pamet. Uz pomoc nadleznih po BG opstinama i iz JVP Beogradvoda uspesno su zagadili sve obale.Ocigledno je da je novac od taksi prioritet :bash:
 
molim vas da ne lecite svoje komplekse i perete svoj obraz pokusavajuci da meni ucitate nesto sto mi nije na kraj pameti.

prethodnu vlast sam komentarisao u vreme dok je bila aktuelna i dok je to imalo smisla. verovatno bi se jako iznenadili kad bi videli i da postoje ljudi koje svoje misljenje formiraju na osnovu cistog obraza i zdrave pameti a ne na osnovu procene koliko mogu licno da profitiraju iz nekog marifetluka. imate svi mnogo pametnija posla nego da rovarite po ovom forumu i tarzite sta sam ja ili neko drugi pisao pre pet godina ali bi osnovni red bio da kad neko vec da sebi za pravo da komentarise tudje stavove prvo proveri kakvi su to stavovi.

olos je termin koji je u svakodnevni govor uveo licno premijeropredsednik, opisujuci na taj nacin par milona gradjana ove drzave te nikako ne moze da se kaze da je pogrdan posto je nereano da premijeropredsednik vredja tolike ljude a bot jedna od novih profesija koja se pojavila sa razvojem tehnlogije i samo po sebi nije nista pogrdno, toliko bi trebal da razumete i sami
 
Kupovina stana u BnV ne može biti merifetluk. To je potpuno validna investicija koja je izvedena po zakonu. Činjenica koliko su cene stanova u novogradnji skočile ove godine daju nadu da je to bila dobra investicija. Na drugoj strani, promena mišljenja u roku od 5 godina i iznošenje ovde stavova da je sada gore nego pre 5 godina što se tiče poštovanja zakona (zato što je "ološ" došao na vlast) je zapravo merifetluk.

I da ne bude nekog spinovanja na ovaj moj komentar - ja ne kažem ni da je išta bolje, već sam obrazlagao kako se borim za pravnu državu (pravnim sredstvima).

Napadanje ličnosti i pogrdno nazivanje samo označava nedostatak validnih argumenata. Mene izuzetno vređa da me neko pa makar i posredno nazove botom ili ološem. To je toliki nonsens, kako se bot sendvičar može baviti merifelucima sa kupovinom stanova... Takođe me vređa da me iko svrsta i u jednu stranku. I bot i ološ jesu pogrdni izrazi.

Hajde da nazovemo stvari pravim imenom - ti si zapravo bot koji troluje na račun neke od opozicionih stranaka... Mogu samo da dam procenu da će sadašnja garnitura biti na vlasti sigurno još jedan mandat baš zbog takve opozicije. Ti slobodno nastavi sa svojim aktivnostima, ali nemoj da vređaš.

EDIT: U mom sadašnjem potpisu stoji da na trolovanje odgovaram trolovanjem. To verovatno nije lepo ali je nužno da bi se edukovala i opozicija.
 
За razgradjevinar
Ботино Пољска!
Ово није био мој коментар да неко вређам,већ користим изразе која ми је технологија омогућила.
Толико је добро о тој Пољској, да највећи број миграната у Европи су управо пољаци.
Сачекајмо завршетак наше променаде, и онда да упоређујемо.
 
ukoliko se gospodin nikolas i ubuduce prepozna u mojim postovima nema potrebe da nas o tome detaljnije obavestava. ja pokusavam da skrenem paznju na velike i ozbiljne probleme koje prete citavom nasem drustvu i zaista nemam ni volje ni vremena da se spustam na licni nivo i diskutujem ovde o tome da li je pera ili zika bot ili olos ili nesto trece.

sto se itce retorike, moje je pravo da na ovom forumu pojave u drustvu opisujem na nacin na koji smatram da je to adekvatno a korektivni faktor moze biti samo autocenzura i igor kao moderator i neko ko ce obrisati neprikladni sadrzaj i kazniti me privremenim ili trajnim banom sa faruma ukoliko proceni da je to potrebno i savrseno me ne zanima sto se neko lose oseca citajuci moje postove, vrlo sam obazriv i koristim retoriku koju je nova politicka elita oduvek negovala u ophodjenu sa svojim neistomisljenicima a koja je sa njihovim dolaskom na vlast usla u svakodnevni govor i upotrebu i postala legitiman nacin komunikacije
 
У чему се онда ти разликујеш од напредњачке власти, ако користиш исту реторику као и они?Не примећујеш да све више личиш на њих.
 
Da vratimo diskusiju u normalne i redovne okvire ;)

Obisao sam obaloutvrdu tokom dana.
Pogledajte prilog 16
Pogledajte prilog 15
Pogledajte prilog 14
Pogledajte prilog 13
Pogledajte prilog 12
Pogledajte prilog 11

Zanimljiv detalj koji sam jos ranije primetio ali nikako da napravim i fotografiju. Kao da su uzimali uzorke ali pre bih rekao da su gledali debljinu radi nivelacije.
Pogledajte prilog 10
Pogledajte prilog 9


Pogledajte prilog 8

Ovo je stazica pored terase sa talpama. Uzivo deluje nekako sire nego na fotografijama. Svakako nije dovoljno siroka ali za nijansu bolje deluje na terenu nego na fotografijama.
Pogledajte prilog 7
Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 5
Pogledajte prilog 4
Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1
 
Zanimljivo je da je bolje oblozen stari deo setalista koji je nadogradjen gde je granit na stepenicama nego ovo novo sa dekingom koji ce se iskriviti za par godina.
file.php
 
Ne mogu da se otmem utisku, da su ovde projektanti pokazali vrhunsko nepoznavanje materijala, totalno odsustvo kontekta, funkcionalnosti, potreba korisnika na tom mestu... Ovde se tacno vidi tipican primer mega biroa koji stanca projekte da budu "fensi" bez zalazenja u sustinu. Neverovatno je da neko za ovoliki grad projektuje koziju stazu na donjem nivou, da nema stepenica ka reci, pa da naknadno ugradjuju, da koriste deking koji je nepraktican za intezivnu javnu upotrebu, i jos kod plavnjea dolazi do ostecenja, kao na donjoj terasi kod savanove. Iskreno sam se nadao i ocekivao, donji nivo sirine minimum 5-7m sa mestimicnim tribinama kao nacinom silaska direktno do vode... Sve u svemu za mene jako razocaravajuce.
Negde sam procitao, ne znam jel tacno, da mi (grad ili republika sve jedno) finansira izgradnju obaloutvrde. Ako je to tacno, onda je tek skandal an koji nacin se ophode prema javnom dobru, od drzavnih para, a da gradjeni ne znaju ni kako ce izgledati ono sto finansiraju.

Oni primeri iz Poljske su sjajni, moze jednog dana po tom modelu da se rekonstruise i renovira novobeogradska strana.
 
Arhitektonski biro nazalost mora da se prilagodi postojećoj obaloutvrdi,kozijim stazama koje su nekada imale sasvim drugu namenu a to nikako nisu bile setne staze nego pristan za brodove.Izborom adekvatnog zelenila i klupa moglo bi se dobiti prihvatljivo rešenje.

Nova obaloutvrda od SSM ka Gazeli- problem je tu najviše do izvodjača koji NIKAD nije radio slične poslove,pa su problemi sa sleganjem kocki,talpi iz koji curi pesak posledica nestručnih radova,a ne lošeg projekta.Deking se takodje nije pokazao kao dobro rešenje ne bi me čudilo da je to više u vezi sa kvalitetom dekinga (š kategorija u ovom slučaju).

Mnogo je veći skandal što Grad treba da obezbedi sredstva od 30 miliona evra za Stari ili ti Novi Savski Most koji je obuhvaćen regulacionim planom projekta i spada u infrastrukturu unutar granica SA i treba da ide na račun arapskog investitora????
 
Ko finansira radove na obaloutvrdi do recimo Gazele, koliko je predviđeno u ovoj fazi?

Mislim da je to BnV, a da je grad preuzeo obavezu na sebe za potez od Sajma od Ade.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462674#p462674:3705boxf je napisao(la):
Igor » 01 Jul 2017 01:34 am[/url]":3705boxf]Zanimljivo je da je bolje oblozen stari deo setalista koji je nadogradjen gde je granit na stepenicama nego ovo novo sa dekingom koji ce se iskriviti za par godina.
file.php

Ovo odlično izgleda!
 
Sve što ne završi kao privatna imovina plaćamo mi tako što se Društvo oslobodi doprinosa u iznosu jednakom novcu koje je potrošilo za uređenje takvog zemljišta, infrastrukture i objekata. Drugim rečima, dobijemo javno zemljište, infrastrukturu i objekte, a u kasi završimo sa minusom jednakim troškovima koje je Društvo imalo. Što znači da smo mi investitor (koji nije izvor projekta?) a Društvo obavezni izvođač radova. Obratite pažnju na detalj da u ovoj kupovini ne plaćamo konačnu vrednost onoga što preuzimamo, nego njihove troškove. Dakle, ne samo da sve to plaćamo mi, nego plaćamo i sve njihove greške koje poskupljuju gradnju.
 
Meni ovo popločavanje stepenica deluje da će proći kao i većina stepenica uradjenih na isti način (ploče će se odvojivi i od nebrige polomiti), čak su i u katalogu urbane opreme predvideli da se stepenice prave od punog kamena, dok je ovakav način prikazan kao pogrešan (tj zabranjen). Isto će proći i ploče uz ivicu zidova. Ima da izgleda za nekoliko godina kao Vukov spomenik danas. Deking ne treba komentarisati, već smo imali situaciju da je prilikom plavljenja terase otpao deo.

Sve u svemu ne mogu da se načudim da se toliko skupi i kvalitetni materijali koriste na takav način.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462692#p462692:1q5qnbjh je napisao(la):
milos.tro » 01 Jul 2017 10:28 am[/url]":1q5qnbjh]Arhitektonski biro nazalost mora da se prilagodi postojećoj obaloutvrdi,kozijim stazama koje su nekada imale sasvim drugu namenu a to nikako nisu bile setne staze nego pristan za brodove.Izborom adekvatnog zelenila i klupa moglo bi se dobiti prihvatljivo rešenje.
Novo deo čak ni izdaleka nije "prilagođen" postojećoj obaloutvrdi. Sem neke vrlo daleke i apstraktne asocijacije na opšti oblik stare obaloutvrde, a i to samo kad se gleda iz aviona, ništa nije isto. Linije, dimenzije, visine, pozicija. Nasuli se reku u neverovatnim razmerama, ne samo od nožice ka kopnu, nego i do nje. Apsurdnost Stf-ove priča o "čuvanju iste regulacione linije" bez obzira na visinu nožicu kosog nasipa, i savršena nepovezanost starog i novog dela se najbolje vidi na slici pri niskom vodostaju. Zanemarite nove terase na starom delu, pa ga uporedite sa novim, i onda recite šta tu ima zajedničko i šta se to ovde "nastavlja"? Čak se ni preći ne može sa stare na novu stazu, da i ne računamo što je, kao i SVE OSTALO, pomerena u obe dimenzije. Hteli su da stvore još građevinskog zemljišta na račun reke, i to je sve. Nikakve mistifikacije sa tobožnjim svetinjama sasvim neprimenljivih regulacionih linija.


Šta se pobogu ovde nastavlja?

Pogledajte prilog 1
Nova obaloutvrda od SSM ka Gazeli- problem je tu najviše do izvodjača koji NIKAD nije radio slične poslove,pa su problemi sa sleganjem kocki,talpi iz koji curi pesak posledica nestručnih radova,a ne lošeg projekta.Deking se takodje nije pokazao kao dobro rešenje ne bi me čudilo da je to više u vezi sa kvalitetom dekinga (š kategorija u ovom slučaju).
Talpe jesu postavljene katastrofalno loše ali sumnjam da je to glavni problem. Pesak curi ispod njih. To je ili problem lošeg ispitivanja zemljišta ili komercijalnim interesima nametnutih odluka koje su donete uprkos tom ispitivanju. Dakle baš problem projekta.
 
Jao kako ce se ove granitne odlepljivati vec za par meseci,bacanje tudjih para svojima u dzep bez ikakvog ustrucavanja.Ja bi Varsavski projekat pre primenio na ovoj postojecoj jel ce se doticna raspasti skroz vrlo brzo i vec se raspada a nisu je ni zavrsili.
 
@Zuma,imam utisak de me nisi najbolje razumeo.
Po pojmom prilagodjavanja Arhitektonskog biroa staroj obaloutvrdi mislio sam na obaloutvrdu od Brankovog do Starog Savskog Mosta.
 
Malo popularne fizike povezane sa temom talpi, geotekstila i pomeranja promenade:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=e-DVIQPqS8E[/youtube]

S obzirom da u Savskom amfiteatru ima dosta podzemnih voda kojima će tok dodatno menjati sa pravljenjem zgrada, deluje da će problema sa promenadom biti i u budućnosti. Činjenica je i da je direktor (ili ko već) iz Milenijum tima javno rekao da se radi pogrešnim redosledom zbog želje da se gornji nivo što pre pusti u upotrebu.

Mada laički gledano, pravilan redosled bi možda bio da se prvo urade temelji za sve zgrade pa tek onda promenada :), jer ako je sudeći po ovom gore videu, samo da stave geotekstil ispod cele Save ili da milimetarski precizno lociraju sve podzemne vode može da garantuje da će promenada ostati na mestu bez dodatnog održavanja i krpljenja. Molim stručnjake da uskoče ovde i pojasne...

Ostaje interesantno i koja će firma raditi deo koji grad Beograd direktno plaća (od Sajma do Ade, i od Brankovog mosta na dalje), taj deo mora ići na javni tender.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462701#p462701:39lfawt0 je napisao(la):
Nepopravljivi optimista » Суб Јул 01, 2017 11:36 am[/url]":39lfawt0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462674#p462674:39lfawt0 je napisao(la):
Igor » 01 Jul 2017 01:34 am[/url]":39lfawt0]Zanimljivo je da je bolje oblozen stari deo setalista koji je nadogradjen gde je granit na stepenicama nego ovo novo sa dekingom koji ce se iskriviti za par godina.
file.php

Ovo odlično izgleda!

Мени изгледа као да ће се при вишим водостајима у овом узаном простору између степеника и бетона обалоутврде завлачити разно ситно смеће које ће касније бити веома тешко очистити. Требали су степенике да извуку скроз до зида, а гранит да поставе по инструкцијама нове књиге стандарда.
 
Vrh