Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

То и треба да гради држава, а куле приватници који ће на тендеру да се надмећу за земљиште.
Шта има држава да гради куле, тржне центре и сл.
 
То сам и ја рекао, приватници треба да граде куле тржне центре а држава да узима паре од земљишта и после порез.Али како ћеш да дођеш до школа болница са размишљањима као овај архитекта .Дошао човек са својим парама да уложи паре у Србију и уместо да га подржимо ми га нападамо.Како мислите да изградимо болницу школу ако терамо људе који желе да граде тржне центре куле и слично.
 
Драгане, како као бивши ПИМовац коментаришете радове на обалоутврди?
 
Izgleda da se nastavlja rušenje preostalih hala ka železničkoj stanici tj. pored BAS stanice.

Pošto sam video u prolazu danas da skidaju crepove sa njih.

A na gradilištu Viste je u toku montaža dizalice.
 
amin da se i te rusevine uklone, korisno bi bilo da su savski amfiteatar samo sravnili sa zemljom, ovo sto grade bnv je stvarno dobro, nzm kako neko moze da se zali, jeste da je to presporo, al nema veze

razumem kada kazu "to ce biti stanovi za arape i bogatase" al to se, kad se usele pa posle par godina, da lako srediti, nije bas legalno al koga briga, lepo ih izbacis i ko ih j***
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462002#p462002:1or225g8 je napisao(la):
maxasrbenda » 28 Jun 2017 08:59 am[/url]":1or225g8]amin da se i te rusevine uklone, korisno bi bilo da su savski amfiteatar samo sravnili sa zemljom, ovo sto grade bnv je stvarno dobro, nzm kako neko moze da se zali, jeste da je to presporo, al nema veze

razumem kada kazu "to ce biti stanovi za arape i bogatase" al to se, kad se usele pa posle par godina, da lako srediti, nije bas legalno al koga briga, lepo ih izbacis i ko ih j***
Hahahaha... A kad izbaciš bogaratše, stanove ćeš prodati opet... sirotinji ?
U stvari, Arape napolje , Cigane unutra.
Vrlo Robinhudovski... :lol:
 
Интересантно је како се код Срба историја рециклира и понавља. Интересантно је да се то дешава јер не постоји памћење. Тако долазимо до ситуација да се пренаглашено романтизују прошла времена која се углавном нису много разликовала од данашњег. Рецимо, данашња Савамала са свим својим прелепим здањима је настала на скоро па идентичан начин као што настаје Београд на води ...

logo.png


Dogovorom sa Marašli Ali-pašom, Miloš Obrenović ovaj prostor dobija – na poklon. Savska obala mu se čini pitomijom od dunavske, pa odlučuje da pristanište premesti ovde i razvije trgovački deo grada. Zato naređuje da oni koji žele da se bave trgovinom na savskoj obali moraju ovde i da se nastane. Oni koji žive u Savamali mogu, umesto kućeraka, da podignu pristojne kuće i radnje, a da za to besplatno poseku svako drvo iz šuma oko Beograda.

Upravnik policije Cvetko Rajović sprovodi kneževu naredbu u delo, i o tome ga izveštava 11. februara 1834:

“Objavio sam u soglasiju suda ovdašnjeg žiteljima savamalskim da se odande sele i sojedine novo naselenije njihovo sa Palilulom, gdi ćemo u dogovoru suda ovog izići, razmeriti novim naseljenicima udobna i potrebna mesta po moguće lepo ustrojenom pravilu, o čemu ćemo pre izvršenja Vašoj Svetlosti ponizno donesenije učiniti na milostivije odobrenje”.

Međutim, Savamalci ne žele da se isele i vrlo ljute kneza Miloša. Već je i 1835. godina počela, a Savamala još nije raseljena. Knežev lični lekar Vartolomej Kunibert pripoveda da knez naređuje da se Mahala sruši za jedan dan.

“U tom smislu se njegovi momci pridružiše Savamalcima, te pesnicama i petama sravniše sa zemljom za nekoliko časova ove straćare, ispletene od pruća i izlepljane zemljom. Njihovi vlasnici su prešli u nove kuće u Paliluli, ponevši sa sobom nešto od nameštaja. U podne istoga dana Savamala je predstavljala gomilu truleži i razvalina. A potpaljena vatra uništila je, i poslednje ostatke…”.

SRPSKA BOEMSKA I TRGOVAČKA VAROŠ

Posle nasilnog iseljenja, knez Miloš počinje da gradi Srpsku varoš. O trošku države gradi se ukupno 46 dućana, koji se besplatno nude trgovcima. Ipak, oni ne žele da se sele na reku, pravdaju se da im je to “jako udaljeno od pazara”. Knez preti da će im zatvoriti dućane u Varoši i ostaviti ih da gladuju, pa nevoljno pristaju. Srpska varoš se budi…

Цео текст на следећем линку:
http://www.telegraf.rs/vesti/beograd/27 ... -savi-foto
 
Znači sadašnja vlast je koristila metode koje su bile primenjene i pre 180 godina da bi sačuvala duh tradicije u Savamali, e onda mora se reći svaka čast kompletnim ... tradicionalistima! :kk:
 
pa smatram da je to u redu, da se nasilno prave bolji uslovi, jer promene ne mogu da idu polako, odlican primer je uciteljsko naselje, oni polako ruse po 2-3 kuce i na njihovom mestu prave zgrade, to je suludo, jer su ulice rasporedjene divljacki, bez ikakvog plana, to se radi tako sto se sve sravni sa zemljom i onda iz pocetka napravis ljudsku infrastrukturu

da ne pricam sto ona cuda sto su tamo bila izgledaju ko bombardovani deo damaska, ono sto su u hercegovackoj uradili nije bilo ok samo zato sto su vezali cuvare, slazem se sa onim sto je vucic rekao "ja bih to rusio po danu", i ja bih isto, nije normalno da takve rupe postoje u centru grada
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=461919#p461919:wqvqr6cs je napisao(la):
Дошљак » 27 Jun 2017 06:54 pm[/url]":wqvqr6cs]Драгане, како као бивши ПИМовац коментаришете радове на обалоутврди?
Nisam još video te radove, ali koliko vidim još drže vodu :).... nema nekih popravki.

A, radovi posle nasipanja i zidanja obaloutvrde su verovatno delo neke druge firme.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462018#p462018:2ftahmsh je napisao(la):
Urke » 28 Jun 2017 10:20 am[/url]":2ftahmsh]Znači sadašnja vlast je koristila metode koje su bile primenjene i pre 180 godina da bi sačuvala duh tradicije u Savamali, e onda mora se reći svaka čast kompletnim ... tradicionalistima! :kk:
Eh, pusto Tursko ...

Uhvatila nostalgija pa ne pušta :lol:
 
Nije loše to poređenje sa Miloševim vremenom da se vidi koliko zapravo nismo odmakli kao država nigde za gotovo 200 godina. Lutali tamo-vamo, i vratili se na tu početnu tačku :) Sretenjski ustav opisuje trenutno stanje u državi, čak možda ima i nekih eksplicitnih prava koja su sada izbačena ("Finansija ne može bacati naroda Srbskog u dug."). Ali idemo dalje u istom stavu stoji "Ako li bi kada i to nužno bilo, a ono da predloži i dokaže Knjazu, državnomu Sovjetu i narodnoj Skupštini, da je to neobhodimo nužno, i da ište ot nji odobrenije.". Ima i drugih stavova tog ustava gde stoji da je samo potrebno dobiti odobrenje državnog Sovjeta i narodne Skupštine i sve može. Drugi termini, smisao isti. Korišćenje institucije referenduma i edukacija građana je jedini način za pravičan napredak države.
 
Ne diraj mi Savski amfiteatar tu treba da bude jedan veliki park
Ne diraj mi Adu tu je priroda
Ne diraj mi Veliko ratno ostrvo tu zive ptice
Ne diraj mi donji grad tu je Kalemegdan
Ne diraj mi Makis tu su vodoizvorista
Ne diraj mi Usce tu treba da bude trim staza.
Ne diraj mi ovo ne diraj mi ono...
Bla bla bla zelenilo priroda, bla bla bla zasticena vizura bla bla bla od istorijskog znacaja.....

I onda se pitamo zasto se Beograd nije spustio na reke....
 
Upravo tako Astrodule.
Uspesni razvoj grada lezi u optimalnom balansu izmedju prirodnih resursa i potrebe za razvojem gradske infrastrukture.
Ekoloski fanatizam je isto toliko opasan i retrogradan kao i surovi kapitalizam.
 
Ne treba dirati prirodu u Beogradu, tj. ako se i dira treba raditi na poboljšanju uslova za postojeću floru i faunu. Ne pamtim kad sam video vevericu poslednji put na Košutnjaku (doduše juče prvi put videh smuka tamo što je valjda pohvalno :shock: :?:). U Njujorku na drugoj strani, čak i na nasutom delu Menhetna na jugu (veštački stvoreno), veverica na hiljade. O njihovom Central parku da ne pričamo...
 
Nije li malo neumesno praviti veštačke ravnoteže po svaku cenu, pa u sred neoliberalnog iživljavanja "investitor je svetinja a zakonitost zamorna formalnost", pričati kako je ekološki fanatizam jednako opasan? U situaciji kad je vlast bukvalno imala poseban projekat popisivanja svega što još vredi, pa manje više javno najavila da sve to "neće stajati neiskorišćeno" kao "kod nekih koji su bili pre njih"?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=462029#p462029:nd8w7mvb je napisao(la):
dragan » Сре Јун 28, 2017 10:50 am[/url]":nd8w7mvb]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=461919#p461919:nd8w7mvb je napisao(la):
Дошљак » 27 Jun 2017 06:54 pm[/url]":nd8w7mvb]Драгане, како као бивши ПИМовац коментаришете радове на обалоутврди?
Nisam još video te radove, ali koliko vidim još drže vodu :).... nema nekih popravki.

A, radovi posle nasipanja i zidanja obaloutvrde su verovatno delo neke druge firme.

Наравно, није ПИМ већ Миленијум тим са неколико подизвођача, моје мишљење је да би ПИМ као искуснија фирма спретније извео радове. :)
 
Ова аутобуска станица ми је и овако била ружна,и није нека штета да је сруше.Жао ми је мало железничке станице.
 
Ok, najnoviji info koji sam čuo danas u razgovoru jeste da su odustali od lokacija iza zadruge za
bioskop na otvorenom. Već da su za novu lokaciju odredili da bude mesto gde će se graditi W hotel.

Upravo zbog toga je i ispražnjen parking koji je tu i bio do nedavno.
 
Pogledajte prilog 1


Ako smem da primetim slabo se kace slike i izvestaji sa gradilista. Kao da je opao moral ili je doslo do zasicenje. Nadam se da ce postavljanje dizalice na Visti i pustanje bulevara da poprave tu sliku. Na visti trenutno dve male dizalice i velika koja se montira. Nadam se da ce uskoro i montaza dizalice za Park kulu.
 
Vrh