Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Evo da i ovde podelim sa vama kako je bilo zamisljeno selo stampe za Olimpijske igre 92 i 96
Here it is: The press village
2z7g9oz.jpg
 
I ja mislim da nije lose, a pogotovu sto plan nastaje u doba preispitivanja urbanizma a ne nakon njega (kad u stvari svet urbanizma i krece da napreduje). Izgleda da smo danas nazadovali!
 
EUROPOLIS je arhitektonski, urbani projekat i urbanistički konkurs. Deo je velikog projekta istog naziva koji se bavi centralnom gradskom zonom, između tradicionalnog i novog Beograda, koje razdvaja reka Sava blizu njenog ušća u Dunav.

EUROPOLIS je nastavak price o urbanom prostoru koji se vekovima smatra jedinstvenim, ali je uvek izmicao i ostajao van glavnih, gradskih aktivnosti.

europolis.gif



Prateći niz studija koje je izvodio veliki broj stručnjaka raznih profila - arhitekata i urbanista - i posle nedavnog regionalnog prekrajanja na Balkanu, EUROPOLIS je postao nova šifra za ovu oblast.

Veličina gradilišta EUROPOLISA, iznosi 114 ha. Očekivana izgrađena površina iznosi približno 2 000 000 m2. EUROPOLIS će biti najvažniji poslovni centar u ovom delu Evrope, nalazeći se na svim pravcima koji vode od Evrope do Azije: u blizini autoputa E-70-75 i trase buduće mreže pruga za velike brzine kroz Jugoslaviju, vodenih puteva Rajna-Majna-Dunav-Crno more i vazdušnih koridora koji idu kroz ovaj deo Evrope.

EUROPOLIS se smatra jednim od najvećih svetskih investicionih poduhvata XXI veka.


Izvor: Srbija-info

Ovo je staro ko sveti Petar
 
Jos nisu izgradili ni prokop, a kako stvari stoje ko zna kad ce. "EUROPOLIS" ili Savski Amfiteatar, realno, necemo docekati za mozda 50-ak godina, imajuci u vidu ogromnu zaostalost u najosnovnijim infrastrukturnim i drugim sverama - vodovodu, struji, kanalizaciji...i naravno imajuci u obzir i jedan od najjacih cinilaca a to su izuzetno skupo zemljiste, komplikovana i spora administracija i birokratija koje prosto najuruju zainteresovane investitore :grand:
 
Prosetah se pre neki dan dok je jos bilo lepo vreme savskim amfiteatrom i drugom stranom save,evo mojih razmisljanja:

Strana Novog Beograda je Ok mada bih regulisao te splavove i ostala ploveca cudesa,produzio bih pesacke i bicklisticke staze do novog zeleznickog mosta(sada su otprilike do gazele) a eventualno do mosta preko ade.Trenutno je koliko vidim problem neka pescara ili kako se zove ispod gazele.

Beogradska strana-Dakle ono izgleda kao ostatak flote iz drugog svetskog rata,verovatno je i vecina brodova i starija.Rdja na sve strane,neki su potonuli do pola,neki jedva plove ali su napusteni i samo ima djubreta u njima.Jedino je jasno da tome tu uopste nije mesto.Verujem da ce se Beograd prolepsati kada sidje na Savu, a do tada nam ostaje na molimo boga i strpljivo cekamo da zavrse prokop,premeste zeleznicku stanicu(makar i ostavili 1 ili 2 koloseka kao sto se pominjalo),izmeste autobusku na bg i da pocne da se radi amfiteatar.Naravno tu i spada izgradnja mosta,koja sigurno ceka ovo cudo sa metroom.I kao slag na torti da se izmesti tranzit iz karadjordjeve zavrsetkom obilaznice i mosta na ada huji 2020 i neke godine :)
 
Prokop nije uslov da se taj deo obale malo sredi, tj. da se uklone ti brodovi koji tu trunu cini se decenijama - godinama, sigurno.
 
hazard":3b5rcfpv je napisao(la):
Prokop nije uslov da se taj deo obale malo sredi, tj. da se uklone ti brodovi koji tu trunu cini se decenijama - godinama, sigurno.
Apsolutno. Mogli bi da urade nesto a la parkic na Slaviji gde su ulozene reltivno male pare, a Slavija dobila civilizovan kutak. Ovako ispade da svi cekamo velika resenja, koja po pravilu jako dugo cekamo.
 
Prokop je samo izgovor, zlata vredan, na koji se nazalost vecina gradjana i zalepi. Priobalje nema nikakve veze sa samim SA. Uklanjanje olupina, ciscenje djubreta, i kosenje trave nije nikakav trosak, a mnogo znaci. Takodje, postoje koloseci uz Savu, koji se godinama ne koriste, pa ih nije tesko povaditi i napraviti zeleni pojas.
Ali kao sto rece Amadeus, u zelenilu nema profita....
 
Ne znam da li je neko video ono djubre koje je bilo pored onih brodova,panjevi,boce i kojekakva cudesa ... e pa to su lepo spalili a onda su ekoloski gurnuli u reku ... o cemu mi pricamo
 
Pa Grad se hvalio da je preuzeo obale od "Srbija vode" pa što ne uradi nešto za početak da izmesti šljunkare i barže a? :dil:
 
G. Nebojša malo preteruje kad govori o "ogromnpj zaostalosti" Beograda u infrastrukturi. Već decenijama se na tome radi i urađeno je dosta. Inače realno Beograd nije spreman za olimpijadu i neće je sigurno skoro ni dobiti. Treba potpuno izmeniti koncepciju olimpijade za koju sad trebaju ogromne pare pa je i održavaju samo najbogatiji i najveći gradovi. Sa pompom i luksuzom se preteruje i već pomalo neke satvari deluju kičerski. Mislim da to treba da bude veliko i ozbiljno sportsko takmičenje dostupno za organizaciju i srednje razvijenim zemljama. G. Vučko čini mi se greši - most će povezati amfiteatar i drugi bilevar (ranije bulevar AVNOJ-a a sada bulevar Zoraba Đinđića). U dalekoj budućnosti treći bulevar (Milutina Milankovića) će se povezati sa Dedinjskim bulevarom (sada se zove b. Kneza Aleksandra Karađorđevića). Ova porodica (koju veoma cenim i poštujem) nije imala mašte kad su u pitanju imena. Svi muški članovi se zovu ili Đorđe ili Petar ili Aleksandar
 
Вучко, заправо се на твојој слици уопште не види Савски амфитеатар. Он почиње десно од Газеле и завршава се код Бранковог моста. Уоквиравају га река Сава и Савска и Карађорђева улица.
 
sizif":2xmero5a je napisao(la):
Вучко, заправо се на твојој слици уопште не види Савски амфитеатар. Он почиње десно од Газеле и завршава се код Бранковог моста. Уоквиравају га река Сава и Савска и Карађорђева улица.
sizife, obično mogu da potpišem tvoje postove, možda si danas jeo bunike :cool:

bez zle namere:vops: naravno
 
Nema grada u svetu koji ima takvu šansu kao Beograd sa savskim amfiteatrom. Važno je da on obuhvati obe obale Save. Za urbaniste i arhitekte izazov je ogroman kao i odgovornost onih koji ga se budu prihvatili. Imam utisak da što god da se izgradi neće biti na nivou te jedinstvene lokacije skoro u centru grada.
 
GOJE":gtrt2tym je napisao(la):
sizif":gtrt2tym je napisao(la):
Вучко, заправо се на твојој слици уопште не види Савски амфитеатар. Он почиње десно од Газеле и завршава се код Бранковог моста. Уоквиравају га река Сава и Савска и Карађорђева улица.
sizife, obično mogu da potpišem tvoje postove, možda si danas jeo bunike :cool:

bez zle namere:vops: naravno
?:|

(Знам да нема зле намере. Зато сам више пута прочитао свој пост и гледао ову слику са задњег Вучковог поста, овога пута исправну. Не видим у чему сам погрешио.)
 
sizif":2ttqf29u je napisao(la):
GOJE":2ttqf29u je napisao(la):
sizif":2ttqf29u je napisao(la):
Вучко, заправо се на твојој слици уопште не види Савски амфитеатар. Он почиње десно од Газеле и завршава се код Бранковог моста. Уоквиравају га река Сава и Савска и Карађорђева улица.
sizife, obično mogu da potpišem tvoje postove, možda si danas jeo bunike :cool:

bez zle namere:vops: naravno
?:|

(Знам да нема зле намере. Зато сам више пута прочитао свој пост и гледао ову слику са задњег Вучковог поста, овога пута исправну. Не видим у чему сам погрешио.)
Ja sam pogresio,nesporazum,je opusteno ;)
 
Onda sam možda ja jeo bunike, ali savski amfiteatar se lepo vidi i na prvoj slici.

BRE!:grand::vops:
 
vucko":3paz0s3t je napisao(la):
Starija slika,savrseno se vidi neiskoriscenost amfiteatra i koliko vapi za mostom koji ce se prikljuciti na treci bulevar
Verovatno si mislio na Bul. Zorana Đinđića?
 
Vrh