Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Steva me je snabdeo mapom, pa cu narednih dana da vam prezentujem svoju zamisao, a razlikuje se dosta od prikazanog. Nemojte bacati drvlje i kamenje na mene, ali mozda bi trebalo otvoriti jednu poseebnu temu u sekciji Radionice pa da tamo postujemo ideje.
 
па кад каналима заплове београдске гондоле.... их, милине. :D
 
Hvala!
E da, i druga stvar sa kanalima i marinom je sto u slucaju poplava smanjuju stres na taj deo obale jer, kako im ime kaze, kanalisu tok. :)

Ne vidim zasto bi ovaj projekat bilo teze izgraditi od neke obicne ulice, osim sto se treba malo dublje kopati, recimo 15-20m za kanale.

Dosta posla, a snazno podizanje cene nekretnina, koje bi ponistilo trosak na investicije bar malo. Zex, da li bi mogao malo lepse da nacrtas ovu moju ideju, ili bar da me uputis na neki program? Pa i da tutnemo u BeoBuild radionicu, sto kaze shmeksi... :)
 
ma gde to ide da kruzni tok ide oko jedne zgrade????? :notok: ako uopste kruzni tok, onda oko centralnog ulaza u zeleznicku (ako neko ume to da nacrta bilo bi lepo)...

beogradu fali deo sa pravilnim i dugim, parallenim ulicama, a ne mahala sa krividuvam ulicama, slepim skretanjima isl. Zato lepo najvise dve ulice paralelno sa Savom, siroke kao Knez, uz njih 8-spratnice (a tako imam osecaj da bi sutra da se gradi stavljali cetvorospratnice), a to je od prilike visina one prelepe bele stambene zgrade na kraju/pocetka kneza.

I jos jednom - uz gazelu replike zgrada srusenih u 2. sv. ratu - doradjeni projekti po potrebi sa vecom spratnoscu i veliki kruzni trg, cisto pesacki, a izmedju ka zeleznickoj moderne zgrade.
 
jovanovm":iaa9s4p1 je napisao(la):
Hvala!
E da, i druga stvar sa kanalima i marinom je sto u slucaju poplava smanjuju stres na taj deo obale jer, kako im ime kaze, kanalisu tok. :)

Ne vidim zasto bi ovaj projekat bilo teze izgraditi od neke obicne ulice, osim sto se treba malo dublje kopati, recimo 15-20m za kanale.

Dosta posla, a snazno podizanje cene nekretnina, koje bi ponistilo trosak na investicije bar malo. Zex, da li bi mogao malo lepse da nacrtas ovu moju ideju, ili bar da me uputis na neki program? Pa i da tutnemo u BeoBuild radionicu, sto kaze shmeksi... :)
Pa jel mozes u PhSh ? A i Sketchup ti nije los za neke brze intervencije :)

Shmeksi super ideja ! :kk:
 
Lucifere, koliko ja vidim ti bi da imitiras Pariz iz sredine 19. veka :) Ali to vec imamo u Beogradu (Knez, Karadjordjeva, deo Dorcola i Savamale)... zar ne bi bilo bolje da idemo probamo nesto novo i interesantno? Da neko za 150 godina na forumu za izgradnju Skopja, Ciudad Juareza, ili Tashkenta kaze "hocu zgrade kao u Beogradu"..?

Ne znam, mislim da bi bilo uskogrudo razmisljati na takav nacin. Nemam nista protiv bulevara samih po sebi, Savskim amfiteatrom je potrebno da prolazi jedan, ali ostatak bi trebalo posvetiti pesacima i reci sto je vise moguce... Malo primera iz "Eksterijer" sekcije o arhitekturi bi nam pomoglo. Takodje, potrudio bih se da ogranicim spratnost tako da ne zaklanja stari deo grada, mada mislim da bi se tvojih 8 spratova u to uklapalo. Pravo da vam kazem, sto vise razmisljam o ovoj ideji sa kanalima, to mi se vise svidja. Najinteresantnije mi je to sto ce se stvoriti blok zgrada pored kanala i centralnog parka koji ce imati pogled na predivan park, gradski greben, marinu, reku Savu, most kod Ade, i skyline NBG sa Usce kulama, Blokom 26, Kempinski hotelom, Delta kulom, itd itd... Ne znam, ja bih stvarno voleo da zivim na takvom mestu. :gobb:

Zex, jesi li ti ovo radio u Photoshopu? Ili u nekom drugom alatu? Mozda bi mogao da mi posaljes izvorni fajl pa malo da saradjujemo? :)
 
Slaktih li muka – kako urediti „Savski amfiteatar“
Ja bih krenuo nekim logičkim redom, prvo od infrastukture –
Saobraćaj – ulice, novi most, parking mesta
1. novi most preko Save na tom potezu – obavezno drumski, po mogućstvu metro-drumski, koji će povezivati Savski amfiteatar sa Novim Beogradom preko Vladimira Popovića i Bul. Zorana Đinđića. Samo pešački most nema smisla, izgradiće se mali grad u gradu a sva privatna vozila i javni gradski prevoz koji budu dolazila i odlazila sa NBG bi tada koristila postojeće mostove.
2. Ulice – 3 trake u oba smera, kao nikad završena Vojvođanska ulica. Ulice treba da prime gužve iz Kneza Miloša, Sarajevske i Savske.
3. Koliko god to tlo dozvoljavalo – podzemne garaže na svakom mestu.
Ulica najbliža reci bi trebalo da ul. Braće Krsmanovića koju bi trebalo iz početka izregulisati, proširiti i odmaknuti od reke.
Kanalizacija, vodovod i toplovod –predimenzionisati i projektovati za narednih 150 godina. Glavne magistrale postavljati u kanale koji će biti lako dostupni za remonte i hitne popravke.
Nasip – idealna prilika da se prema poslednjim iskustvima, bar na tom potezu, podigne nasip kao zaštita od poplava.
Sama zgrada stare Železničke stanice – moslim da treba da ostane kao muzej. Ja bih ostavio 4 perona sa kolosecima i kompozicijama iz raznih epoha. Ovo bi sve bilo na površini koju „omedjuju“ dva „krila“ stare stanice. Jedan servisni kolosek uz Savsku bih ostavio, samo za potrebe muzeja,da ga povezuje sa ostakom železnice, na način koji ne bi smetao ni ulicama ni novoj izgradnji (najbolje plitak tunel, ako je izvodljivo). Ne bi ostalo mesta za kružni tok, znam.
Obe autobuske treba praviti negde drugde, skroz iz početka.

Obavezno zeleni pojas uz reku, kao i na suprotnoj obali, šetalište i park. Što se tiče kanala, prvo mislim da nisu praktični zbog vrlo promenjivog vodostaja Save tokom godine, i kvaliteta vode. Smetaće postavljanju i održavanu podzemne infrastrukture i garaža. Drugo –svi ti lepi gradovi na kanalima su ih nekada gradili iz čisto parktičnih razloga – mi bi ih time samo imitirali, a to nam ne treba.
Spratnost: 8-10. Fasade prema reci da budu što maštovitije, što manje stakla i čelika, što više terasa i balkona. Kocke i ostala prosta geometrijska tela u staklu izbegavati.
Krovovi da budu to vi[e u liniji i planirati ih za restorane, apartmane i sl, sa pogledom na reku. Ne bih imao ništa protiv i onih projekata sa bujnom vegetacijom na kaskadama zgrada kakve forumaš bigvlada stalno postavlja u relax sekciji... :p

Naravno, sve ovo nema smisla ako istovremeno ne počne da se uredjuje i suprotna obala...

Rezime:
Znači, mi u stvari čekamo otvaranje Bulevara Braće Krsmanovića :D
 
Ne znam, postujem tvoj predlog relja, on je definitvno u skladu sa nacinom razvoja gradova pre 15-20 godina... ali meni je na umu nesto interesantnije, modernije. Ako izuzmemo to, za zgradu zeleznicke i arhitekturu SA se potpuno slazemo, s tim sto je mislim da bi mogla biti muzej i mogao bi se ostvariti kruzni tok, pa makar bio elipsoidni :)

Inace, kanali su mnogo efikasniji nacin zastite od poplava nego nasip, posebno ovako kakvim sam ih nacrtao, a inace se mogu dodati jos i podzemne kanalizacione cevi koje tok teraju dalje ka Uscu. Taj tok se takodje moze usmeriti i fokusirati da brze tera sediment i cisti korito. Nasip je zastarelo resenje za melioraciju recnog toka (vidi tekstove u strucnim casopisima posle katastrofe uragana Katrina, npr). To ne kazem ja, tako sam ucio na fakultetu - ako su mene pogresno ucili, i ja vama pricam... ali iskreno ne verujem da je tako.
 
relja":2qi9ug6c je napisao(la):
Slaktih li muka – kako urediti „Savski amfiteatar“
Ja bih krenuo nekim logičkim redom, prvo od infrastukture –
Saobraćaj – ulice, novi most, parking mesta
1. novi most preko Save na tom potezu – obavezno drumski, po mogućstvu metro-drumski, koji će povezivati Savski amfiteatar sa Novim Beogradom preko Vladimira Popovića i Bul. Zorana Đinđića. Samo pešački most nema smisla, izgradiće se mali grad u gradu a sva privatna vozila i javni gradski prevoz koji budu dolazila i odlazila sa NBG bi tada koristila postojeće mostove.
2. Ulice – 3 trake u oba smera, kao nikad završena Vojvođanska ulica. Ulice treba da prime gužve iz Kneza Miloša, Sarajevske i Savske.
3. Koliko god to tlo dozvoljavalo – podzemne garaže na svakom mestu.
Ulica najbliža reci bi trebalo da ul. Braće Krsmanovića koju bi trebalo iz početka izregulisati, proširiti i odmaknuti od reke.
Kanalizacija, vodovod i toplovod –predimenzionisati i projektovati za narednih 150 godina. Glavne magistrale postavljati u kanale koji će biti lako dostupni za remonte i hitne popravke.
Nasip – idealna prilika da se prema poslednjim iskustvima, bar na tom potezu, podigne nasip kao zaštita od poplava.
Sama zgrada stare Železničke stanice – moslim da treba da ostane kao muzej. Ja bih ostavio 4 perona sa kolosecima i kompozicijama iz raznih epoha. Ovo bi sve bilo na površini koju „omedjuju“ dva „krila“ stare stanice. Jedan servisni kolosek uz Savsku bih ostavio, samo za potrebe muzeja,da ga povezuje sa ostakom železnice, na način koji ne bi smetao ni ulicama ni novoj izgradnji (najbolje plitak tunel, ako je izvodljivo). Ne bi ostalo mesta za kružni tok, znam.
Obe autobuske treba praviti negde drugde, skroz iz početka.

Obavezno zeleni pojas uz reku, kao i na suprotnoj obali, šetalište i park. Što se tiče kanala, prvo mislim da nisu praktični zbog vrlo promenjivog vodostaja Save tokom godine, i kvaliteta vode. Smetaće postavljanju i održavanu podzemne infrastrukture i garaža. Drugo –svi ti lepi gradovi na kanalima su ih nekada gradili iz čisto parktičnih razloga – mi bi ih time samo imitirali, a to nam ne treba.
Spratnost: 8-10. Fasade prema reci da budu što maštovitije, što manje stakla i čelika, što više terasa i balkona. Kocke i ostala prosta geometrijska tela u staklu izbegavati.
Krovovi da budu to vi[e u liniji i planirati ih za restorane, apartmane i sl, sa pogledom na reku. Ne bih imao ništa protiv i onih projekata sa bujnom vegetacijom na kaskadama zgrada kakve forumaš bigvlada stalno postavlja u relax sekciji... :p

Naravno, sve ovo nema smisla ako istovremeno ne počne da se uredjuje i suprotna obala...

Rezime:
Znači, mi u stvari čekamo otvaranje Bulevara Braće Krsmanovića :D
:kk: Relja odlicni predlozi, pogotovu za fasade zgrada pored reke + BigVladini predlozi ( ja sam odusevljen sa njegovim postovima ).
I takodje ideja da se ostave krajevi koloseka sa lokomotivama je super.

Pa ne to je definitivno prostor za muzej zeleznice, ovaj sadasnji bi mogao da se iseli iz stare zgrade Ministarstva saobracaja, i da se ta fantasticna zgrada iskoristi pametnije.

Zex, jesi li ti ovo radio u Photoshopu? Ili u nekom drugom alatu? Mozda bi mogao da mi posaljes izvorni fajl pa malo da saradjujemo?
@ JovanovM - Ne, u Sketchup-u, ali nazalost tog fajla vec odavno nema, to sam radio jos pre par godina, a od tada sam 5 puta menjao operativni sistem, i verovatno ga nisam narezao na disk, ili sta god...

Ali imam drugu verziju, ako imas SKP poslacu ti :)
 
jovanovm":30py91tf je napisao(la):
Lucifere, koliko ja vidim ti bi da imitiras Pariz iz sredine 19. veka :) Ali to vec imamo u Beogradu (Knez, Karadjordjeva, deo Dorcola i Savamale)... zar ne bi bilo bolje da idemo probamo nesto novo i interesantno? Da neko za 150 godina na forumu za izgradnju Skopja, Ciudad Juareza, ili Tashkenta kaze "hocu zgrade kao u Beogradu"..?

Ne znam, mislim da bi bilo uskogrudo razmisljati na takav nacin. Nemam nista protiv bulevara samih po sebi, Savskim amfiteatrom je potrebno da prolazi jedan, ali ostatak bi trebalo posvetiti pesacima i reci sto je vise moguce... Malo primera iz "Eksterijer" sekcije o arhitekturi bi nam pomoglo. Takodje, potrudio bih se da ogranicim spratnost tako da ne zaklanja stari deo grada, mada mislim da bi se tvojih 8 spratova u to uklapalo. Pravo da vam kazem, sto vise razmisljam o ovoj ideji sa kanalima, to mi se vise svidja. Najinteresantnije mi je to sto ce se stvoriti blok zgrada pored kanala i centralnog parka koji ce imati pogled na predivan park, gradski greben, marinu, reku Savu, most kod Ade, i skyline NBG sa Usce kulama, Blokom 26, Kempinski hotelom, Delta kulom, itd itd... Ne znam, ja bih stvarno voleo da zivim na takvom mestu. :gobb:

Zex, jesi li ti ovo radio u Photoshopu? Ili u nekom drugom alatu? Mozda bi mogao da mi posaljes izvorni fajl pa malo da saradjujemo? :)
ja nisam ni govorio o bulevarima, na tom potezu ne bi stao ni jedan posten bulevar, a kamoli tri. Ja sam govorio o sirokim ulicima kao sto je Knez Mihailova, a ona je daleko od bilo kakvog bulevara, dakle da ne budu neki sokaci. Eno vam momci tamo luka Beograd pa gradite te village-fazone, kanalcice, trospratnice, jednospranice, uske ulice, a na savskom amfiteatru je mesto da Beograd dobije nesto sto mu iz proslosti fali i sto mu je veliki hendikep. Naravno da Pariz ili Barselona danas mogu da drame sa ususkanim naseljima na vodi, kanalima isl... moci cemo i mi kada budemo imali na "starinski" nacin uredjeno jezgro koje se ne proteze po brdima.
 
jovanovm":3p1alhdd je napisao(la):
Ne znam, postujem tvoj predlog relja, on je definitvno u skladu sa nacinom razvoja gradova pre 15-20 godina... ali meni je na umu nesto interesantnije, modernije. Ako izuzmemo to, za zgradu zeleznicke i arhitekturu SA se potpuno slazemo, s tim sto je mislim da bi mogla biti muzej i mogao bi se ostvariti kruzni tok, pa makar bio elipsoidni :)

Inace, kanali su mnogo efikasniji nacin zastite od poplava nego nasip, posebno ovako kakvim sam ih nacrtao, a inace se mogu dodati jos i podzemne kanalizacione cevi koje tok teraju dalje ka Uscu. Taj tok se takodje moze usmeriti i fokusirati da brze tera sediment i cisti korito. Nasip je zastarelo resenje za melioraciju recnog toka (vidi tekstove u strucnim casopisima posle katastrofe uragana Katrina, npr). To ne kazem ja, tako sam ucio na fakultetu - ako su mene pogresno ucili, i ja vama pricam... ali iskreno ne verujem da je tako.
OK, ovo je samo neobavezna priča. Malo sam razmišljao o tvojoj ideji o kanalima, i samo su mi padali na pamet argumenti protiv njih.
Nasip ne smatram nekim mnogo pametnim rešenjem, on bi, u slučaju da Sava i Dunav ponovo nadodju kao pre par godina, branio samo taj deo obale, pa bi imali bar kilometar i nešto obale gde se ne bi postavljali džakovi (a opet ostaje problem kanalizacije i podzemnih voda). I dalje bi trebalo braniti obalu i nizvodno i uzvodno od njega.


Znam da svako ima neku svoju ideju po kojoj bi Savski amfiteatar postao nešto po čemu bi se beograd prepoznavao.
Za tebe su to kanali, siguran sam da neko ovde ima ideju da treba zidati "kule" :) kao onaj famozni Besix ili ono čudo u Dubaiju ;)


Ja ima neku ideju kako iskoristiti ovaj porstor na način koji će privući pažnju u svetu, koja i meni, priznajem, deluje utopistički.

A šta, na primer, da Beograd uradi ovo:

Nigde u svetu se još nije desilo da u centru velikog grada, na tako velikoj oslobođenoj "parčetini" gradjevinskog zemljišta, nije sagradjen kvart od isključivo energetski štedljivih zgrada (poslovnih, javnih, stambenih). Otvori se poziv za primenu najnovijih rešenja, ali da ta rešenja budu elkološka i štedljiva. Amfiteatar bi postao veliki ekološki eksperiment koji će sam po sebi privući veliki pažnju jer tak nešto u tako velikim razmerama nije nikada i nigde do sada realizovano. Zamislite samo mogućnosti koje se time otvaraju!
Ovde bi dolazili stručnjaci iz celog sveta, najrazličitije ideje i patenti bi se uporedo primenivali i poredili, firmama iz celog sveta bi to donelo samo pozitivan publicitet...eko-inkubator i "eko-formula 1" - i to baš u - Beogradu! Treba samo par grama vizije...
 
@lucifer
Slazem se s tobom. Savski teatar je mesto gde bi mogli da nadoknadimo taj nedostatak beograda a to je mali centar po evropskim standardima. Tu treba da se gradi klasicno i visoko i da ulice budu siroke i pod pravim uglovima kolkio je moguce. A hvala bogu beograd ima lokaciju za nesto novo i origanalno kao sto je jovanovm-ova ideja kanala a to je dunsvska strana.

Velika je sreca sto prokop nije jos iszgradjen i stanica nece biti izmestena jos nekih 3-5 godina - taman toliko da definitivno ostavimo za sobom tranzicionu arhitekturu i finasijsku krizu....
 
relja, odlican predlog! potpuno se slazem sa tim, mislim da bi na to trebalo ciljati u sta god da se gradi...

mislim da se moja ideja i ove Luciferova ne razlikuju mnogo, s tim sto ja ne bih nista rekonstruisao, vec ovako kako je relja predlozio - moderne, eco-friendly zgrade. mislim da mesta rekonstrukciji ima dosta u vec postojecem starom jezgru zgrada. jedna ili dve siroke ulice za automobile i ostatak pesacka zona a-la Knez. I naravno, kod mene su kanali, haha
 
Drago mi je da ti se svidja :)

Bilo bi fenomenalno kada bi se u svetu ponavljalo "onako kao su to uradili u Beogradu" ili "kako je prvo primenjeno u Beogradu" ili
"u praksi dokazano u Beogradu" :)
 
relja":mppvswlg je napisao(la):
jovanovm":mppvswlg je napisao(la):
Ne znam, postujem tvoj predlog relja, on je definitvno u skladu sa nacinom razvoja gradova pre 15-20 godina... ali meni je na umu nesto interesantnije, modernije. Ako izuzmemo to, za zgradu zeleznicke i arhitekturu SA se potpuno slazemo, s tim sto je mislim da bi mogla biti muzej i mogao bi se ostvariti kruzni tok, pa makar bio elipsoidni :)

Inace, kanali su mnogo efikasniji nacin zastite od poplava nego nasip, posebno ovako kakvim sam ih nacrtao, a inace se mogu dodati jos i podzemne kanalizacione cevi koje tok teraju dalje ka Uscu. Taj tok se takodje moze usmeriti i fokusirati da brze tera sediment i cisti korito. Nasip je zastarelo resenje za melioraciju recnog toka (vidi tekstove u strucnim casopisima posle katastrofe uragana Katrina, npr). To ne kazem ja, tako sam ucio na fakultetu - ako su mene pogresno ucili, i ja vama pricam... ali iskreno ne verujem da je tako.
OK, ovo je samo neobavezna priča. Malo sam razmišljao o tvojoj ideji o kanalima, i samo su mi padali na pamet argumenti protiv njih.
Nasip ne smatram nekim mnogo pametnim rešenjem, on bi, u slučaju da Sava i Dunav ponovo nadodju kao pre par godina, branio samo taj deo obale, pa bi imali bar kilometar i nešto obale gde se ne bi postavljali džakovi (a opet ostaje problem kanalizacije i podzemnih voda). I dalje bi trebalo braniti obalu i nizvodno i uzvodno od njega.


Znam da svako ima neku svoju ideju po kojoj bi Savski amfiteatar postao nešto po čemu bi se beograd prepoznavao.
Za tebe su to kanali, siguran sam da neko ovde ima ideju da treba zidati "kule" :) kao onaj famozni Besix ili ono čudo u Dubaiju ;)


Ja ima neku ideju kako iskoristiti ovaj porstor na način koji će privući pažnju u svetu, koja i meni, priznajem, deluje utopistički.

A šta, na primer, da Beograd uradi ovo:

Nigde u svetu se još nije desilo da u centru velikog grada, na tako velikoj oslobođenoj "parčetini" gradjevinskog zemljišta, nije sagradjen kvart od isključivo energetski štedljivih zgrada (poslovnih, javnih, stambenih). Otvori se poziv za primenu najnovijih rešenja, ali da ta rešenja budu elkološka i štedljiva. Amfiteatar bi postao veliki ekološki eksperiment koji će sam po sebi privući veliki pažnju jer tak nešto u tako velikim razmerama nije nikada i nigde do sada realizovano. Zamislite samo mogućnosti koje se time otvaraju!
Ovde bi dolazili stručnjaci iz celog sveta, najrazličitije ideje i patenti bi se uporedo primenivali i poredili, firmama iz celog sveta bi to donelo samo pozitivan publicitet...eko-inkubator i "eko-formula 1" - i to baš u - Beogradu! Treba samo par grama vizije...
Te ekoloske varijante mene stalno odusevljavaju, smatram da je to super ideja .
Eko pametne zgrade sa gomilom zelenila su zaista po meri coveka i nesto sto je definitivno pozitivna buducnost u relaciji covek-stanovanje-priroda.

Medjutim jedino u cemu se ja ne slazem ( mozda zvuci ograniceno ) je sto bilo kakav eksperiment u sklopu stare (klasicne) ambijentalne celine Beograda po meni bar i jeste eksperiment sa nepoznatim ishodom. Mozda i ispadne ultra dobro, a mozda i bude najveci promasaj, sta god to bilo...znaci donekle mozda rizik...

A pored tolikog Novog Beograda( levi deo SA), Dunavskog amfiteatra, i kasnije tzv. 3. Beograda, mislim da nema potrebe upustati se u nekakve nevidjene poduhvate u jednom delu grada koji ima klasicno urbano tkivo, jer za to ima mesta na pretek u pomenutim delovima grada...ali opet naravno svaka studija prostora je dobrodosla :)

Ovo je neka moja privatna studija kompaktnih blokova u SA od ranije, nesto je modifikovano, nesto je ostalo isto u odnosu na prethodne skice...

Pogled na ceo SA

Beograd3dProjekatdo2026godine088.jpg


Pogled sa Terazija

ResizeofBeograd3dProjekatdo2026g-4.jpg


Pogled iz neposredne okoline Beogradjanke

ResizeofBeograd3dProjekatdo2026g-3.jpg


Pogled iz Bul. kr. Aleksandra

ResizeofResizeofBeograd3dProjeka-3.jpg


Pogled iz pravca "Narodne Skupstine"

ResizeofResizeofBeograd3dProjeka-2.jpg


Isto samo nocu

ResizeofResizeofBeograd3dProjekatdo.jpg


Presek zapad - istok

ResizeofResizeofResizeofBeograd3-1.jpg


Presek istok - zapad

ResizeofResizeofResizeofBeograd3dPr.jpg


Pogled na Zel. muzej

ResizeofResizeofResizeofResizeofBeo.jpg
 
ovo fenomenalno pokazuje koliki je potencijal savskog amfiteatra, moje srce je upravo ---> :violina:
 
opala! To je to zexlande! posebno mi se svidja savski amfiteatar sa prve slike. Bas ga tako zamisljam - kompaktan i popunjen i pravi downtown. Takvo resenje bi dalo dubinu beogradskom centru a to nam bas i treba.
 
santa maria.

zexlande, u nekim indigenoznim zajednicama, za ovo bi te proglasili za boga. ja cu ti samo reci da se nadam da niko iz spc ovo ne cita, jer im nabijas konkurenciju ovim cudima. ;)
 
Opa, neko je baš bio vredan! :) alal vera, alal vera!
(samo izbaci noseći stub onog mosta iz sredine plovnog puta :) .... kao i one oblakodere, meni za dušu :) )

Malo objašnjenje - kad sam napisao eksperiment, mislio dam na primenu već proverenih tehnologija ali kojima nije bila pružena šansa u nekim značajnijim razmerama. Eksperiment bi služio i za poređenje različitih tehnologija i rešenja....u svakom slučaju ništa nepromišljeno i ne provereno.
 
Uuu, sjajno :) :gobb:
Slažem se sa reljom za most, al ne mogu za oblakodere :) Tako dobro čuče!!! :D
 
"Zexland"" moje pohvale za pozitivne ideje i ulozeni trud. Sto vise ljudi sa ovakvim idejama, pa ce nesto i da se izrodi, sto bi od Beograda napravilo jedan moderan evropski grad. "Savski amfiteatar" plus "Luka Beograd", dobro uklopljeni sa starom jezgrom ( koju treba malo doterati) i to bi bio jedan od najlepsih gradova evrope. Beogradu je potreban snazan zamah napred, ali bez ljudi koji ce to pokrenuti, nazalost to je mrtvo slovo na papiru. U zadnje vreme se osete pozitivni vetrovi ali to nije dovoljno da se stvari pokrenu brze. Investitori su zainteresovani, kupaca ima, samo jos neutralisati nesposobnu i korumpiranu administraciju. :bash:
U svakom slucaju, "Zexland" samo napred. :kk:
 
:kk: Bravo Zexland, upravo sam tako neku pdoelu tog prostora i ja zamisljao!!! Stvarno odlicno.
 
Vrh