Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Iz trole si slikao Boco? Malopre sam ja razmisljao da opalim fotku iz tog ugla ali me neka baba gurnu u krivini.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Uf... dobro je da ti nije bio obrnut sled ... (fotka-baba) :lol:
Još kad završe Prokop sa nj. II terase tj. krova bice lep vidikovac na Bgd pa i na BW
iz ovog ugla ova fotka sa trolinog stajališta
vec moze da predje u temu Beograd koga više nema...
 
Vučko, pitao si koje to poglede branim kad se malo toga vidi sa malo mesta? O vizurama je već bilo toliko mnogo rasprave da mi se zaista ne ulazi ponovo u to. Mogu samo da ponovim par osnovnih teza i da prliložim jednu sasvim slučajnu zbirku skica i fotografija iz starih rasprava koje pokazuju razne poglede na Bograd.

Greška je voditi računa samo o klasično "lepim" pogledima, samo sa najpoznatijih vidikovaca. Zbog neravnog terena u gradu postoji još i čitav niz malih poteza sa kojih se takođe pruža lep vidik. Bocina slika ti je najbolji dokaz. Da li je i trolebus vidikovac? Naravno da jeste. Međutim, pre svega branim pogled sa svih sadašnjih i budućih prozora Beograda. Iza tih prozora su mesta gde ljudi spavaju, rade, obavljaju poslove kao nečije mušterije, zabavljaju se ili prosto sede u društvu, u dnevnoj sobi ili na terasi, posmatraju Beograd i pričaju. Tu se provodi OGROMNO vreme, ne samo na vidikovcima. Odatle potiče vizuelno iskustvo i sećanje na Beograd.

Druga stvar je da se kvalitet pogleda ne iscrpljuje samo u nekoj klasičnoj lepoti. Oblik terena, zgrada, teksture, skyline, reke koje se provlače kroz sve to, to je kao neki potpis, identitet mesta u kome se živi i koje se naziva dom. To je dakle kao lice prijatelja, nešto prepoznatljivo, što se pamti i što nudi kvalitete koji se, kao i nečije lice, ne iscrpljuju samo u klasičnoj lepoti koja je za galeriju slika. Zbog toga Evropski gradovi (za razliku od Američkih) štite panorame onih delova grada koja imaju dugački istorijski identitet. Ne štite ih samo zbog toga što je u pitanju zbirka lepih fasada, nego zato što je to deo grada koji je formiran i već dugo ima svoju prepoznatljivu posebnost koju bi trebalo sačuvati. Promene su naravno dozvoljene, ali pažljive, i takve koje BITNO ne narušavaju taj identitet. Problem sa Beogradom na vodi i konceptom guste i visoke gradnje na relativno maloj površini istorijskog Beograda je što se time POTPUNO SAKRIVA ogroman deo starog grada, a deo koji se ne sakriva je degradiran prevelikim kontrastom sa previše bliskim, previše različitim i (u odnosu na njih), previše visokim kulama. Dakle, stari deo grada se jednostavno više UOPŠTE ne vidi, a ono što vidite POTPUNO menja utisak koji na vas ostavlja. To se ne bi smelo dozvoliti ako nam kultura i dalje nešto znači.

Šta bi ovde bilo bolje? Ogromni vertikalni zid od stakla i metala tik ispred vašeg nosa, ili dubina pogleda, reka i ono što se vidi iza nove gradnje?

file.php


Ovde su zaštićene vizure iz plana i ugovora za koje se uglavnom ispostavlo da u BNV-u uopšte nisu zaštićene. Kao što vidiš, ni njih nema baš malo.

file.php


Ovo je moja stara skica na prirodnom reljefu Beograda gde se vidi zašto mnoštvo pogleda prelazi baš preko niskog terena Savskog amfiteatra, pa bi niska gradnja na TOM mestu odjednom sačuvala veoma mnogo vidika sa mnogo prozora (i budućih, kao novi blok 18 na levoj strani Save).

BeogradReljef3.png


Jedna ilustracija tvrdnje da se broj dubokih i otvorenih pogleda maksimizuje ako su u sredini udubljenja male zgrade, a da onda njihova visina raste brže od nagiba padine koja ih okružuje. To za posledici ima da bi skyline Beograda bio mnogo bogatiji ako bi se visoke zgrade radile po uzvišenjima oboda SA i starog dela grada, a ne da su najviše u sredini, što onda zaklanja skoro sve.

Vizure_a1.jpg~original


Ovo je slučajni izbor pogleda sa raznih prozora i terasa na Beograd, čisto da se stekne samo prvi utisak koliko toga ima na raznim stranama i koliko je to bogatstvo, ne u nekoj klasičnoj lepoti i skladu, nego baš u bogatstvu kombinacije oblika terena, zgrada i dubine pogleda, i još sa rekom koja se svuda provlači. Zbirka slika nije reprezentativna jer pozicija sa dobrom vidkom ima još mnogo više. Uglavnom će sve ovo postati nevidljivo, i TO je problem. Totalno uništenje, zaklanjanje ovih pogleda, a ne neka mala i mestimična promena.

IMG_0185_resize.jpg

IMG_0184_resize.jpg

Rebecca-Dale-2016-12-28-1.jpg

IMG_0385c_resize.jpg

2.jpg

IMG_0534_resize.jpg

IMG_0560_resize.jpg

IMG_0569_resize.jpg

IMG_0586_resize.jpg

IMG_9937_resize.jpg

IMG_9944_resize.jpg

IMG_0029_resize.jpg

IMG_0030_resize.jpg

IMG_0517_resize.jpg

IMG_9624_resize.jpg

IMG_7267_resize.jpg~original

IMG_4333_resize.jpg

IMG_4194c_resize.jpg


A ovde se vidi da se sve na prethodnim slikama zaista potpuno zaklanja. Starog Beograda sa svih ovih prozora prosto više nema.

6.Prikaz-Beograda-na-vodi-u-silueti-grada-sa-leve-obale-Save-Politika-22.-marta-2015..jpg


Reka vizuelno postaje kanal, gubi vezu sa dubinom okolnog terena ...

10f7ww5.jpg


... ili se ne vidi uopšte, kao ni Ada, panorama NBG-a, itd.

160905-BNV-Blok18-04b.jpg
 
Upravio si potvrdio svaku moju reč.

Ako ne priđeš na 50 metara od reke(Mostarska p. početak Brankovog mosta, Kalemegdan,ništa od pogleda na reku.

Slika sa Terazijskog platoa lepo,ali ja ne mogu da uđem u taj stan/lokal odakle je slikano.Daj sliku sa samog platoa da vidimo tu vizuru.
Slika sa Kalemegdana-pogledaj do tramvajskog mosta koliko se pogled pruža i on neće biti sporan duže vreme,jer se tu ništa visoko ne gradi.pogled posle mosta zaklanja vidik ka Mostaru
Slika sa početka Bulevara Mira čini mi se-ugao 25 stepeni ništa posebno
Slike iz samog S.A.--pa tu je bila džungla od koje nisi ni **** mogao da vidiš
Skoro sve slike su ti sa visine iz očigledno privatnih objekta kojima ja nemam pristup.

opet pominješ da će hiljade prozora ostati bez pogleda.Ja sam pravnik, Bačelor prava novom MODERNJAČKOM sistemu.
Braniš javni interes i javno dobro tj pogled na reku sa stanovišta prava privatne svojine malog broja ljudi.Imali su stanove sa pogledom sad nemaju.
Sa novobeogradske strane videće se deo brda i dobar deo vizure pogotovo sa Ušća.
trenerkice,patikice i u šetnju,dobro je za krvni pritisak
 
Визура града се заклања визуром града. Поглед са реке на приватне зграде се мења погледом са реке на приватне зграде .... Шта се ту губи питам се?
 
svaki render koji zaklanja vizuru brda je iz perspektive pešaka koji se nalazi u podnožju te zgradewow stvarno se od BW Residence ne vidi grad kad si u prizemlju te zgrade.
To im je glavni argument nazovi argument.

Ima Zuma u prethodnom postu pokušaj rendera sa keja novobeogradske strane,ali taj render je van proporcija,ne samo po visini,nego je namerno izostavljen razmak između zgrada,tako da se dobija jedan veliki zli staklo-čelik zid
 
Cigla na fasadi, konacno, dosta nam je vise stakla. Izgleda dosta nordijski/finski.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=437835#p437835:99zi7yyj je napisao(la):
vucko35 » 06 Mar 2017 12:35 pm[/url]":99zi7yyj]Upravio si potvrdio svaku moju reč.
...
Skoro sve slike su ti sa visine iz očigledno privatnih objekta kojima ja nemam pristup.
A ti si potvrdio da nisi ni pročitao šta sam napisao. Kakve veze ima da li ti imaš pristup? Rekao sam da pričam i o pogledu koji imaju ljudi iz svojih stanova, svojih terasa i iz svojih kancelarija. A oni se nalaze na svim mogućim spratovima, i onima koji trenutno postoje, i onima koji će se tek napraviti, kao ogromni blok 18 u Novom Beogradu na levoj obali Save. To direktno utiče na smanjenje vrednosti nekretnina čitavog ovog dela Beograda, da ne pričam da je to nešto što će ljudi gledati čitavog života. Do sada su imali prostran i široki pogled, a od sada ga neće imati. Pa je valjda super razumljivo svima smanjiti tu vrednost, da bi im neki drugi preoteli i pogled i novac.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=437848#p437848:2ktgmmyj je napisao(la):
CASTELBIANCO » Mon Mar 06, 2017 1:14 pm[/url]":2ktgmmyj]To ne izgleda kao na prvobitnim renderima za W hotel.


Neki renderi koje sam iskopaoza kulu. Ni oni ne lice na zvanicno predlozeni render.
http://legacy.skyscrapercenter.com/belgrade/belgrade-tower-at-belgrade-on-the-water/18704/

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока

Height: To Tip 250.0 meter / 820 feet

ovo je plan od pre par godina, zato ni ne lici
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=437845#p437845:1b7toe3z je napisao(la):
milos.tro » 06 Mar 2017 01:10 pm[/url]":1b7toe3z]
file.php
Naravno, odmah stiže i prigodna ilustracija. Koliko ovo čudo ima spratova? 16? Tik pored Savamale koje takođe više nema. Pogledajte fantastičan nivo uklapanja sa starim gradom (naročito je upečatljivo slaganje sa crkvenim tornjem u daljini) :bash:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=437846#p437846:1x2i372i je napisao(la):
stf » 06 Mar 2017 01:12 pm[/url]":1x2i372i]Визура града се заклања визуром града. Поглед са реке на приватне зграде се мења погледом са реке на приватне зграде .... Шта се ту губи питам се?
O, da ... sve to isto, naravno ....

Iskreno počinjem da se pitam zašto i dalje gubim vreme.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=437870#p437870:351kic44 je napisao(la):
Zuma » 06 Мар 2017 02:24 pm[/url]":351kic44]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=437846#p437846:351kic44 je napisao(la):
stf » 06 Mar 2017 01:12 pm[/url]":351kic44]Визура града се заклања визуром града. Поглед са реке на приватне зграде се мења погледом са реке на приватне зграде .... Шта се ту губи питам се?
O, da ... sve to isto, naravno ....

Iskreno počinjem da se pitam zašto i dalje gubim vreme.

Ко је рекао да је исто? Није исто. Биће боље јер ће визура града распалих фасада, застакљивања, надградњи и свега сличног бити заклоњена визуром уређеног града.

И ја се питам зашто губиш време :wink:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=437848#p437848:kpba4tfh je napisao(la):
CASTELBIANCO » Mon Mar 06, 2017 1:14 pm[/url]":kpba4tfh]To ne izgleda kao na prvobitnim renderima za W hotel.


Neki renderi koje sam iskopaoza kulu. Ni oni ne lice na zvanicno predlozeni render.
http://legacy.skyscrapercenter.com/belgrade/belgrade-tower-at-belgrade-on-the-water/18704/

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока

Kada je pre par godina investitor radio na projektu za glavnu kulu tada je pozvao nekoliko poznatih arhitektonskih biroa da dostave dizajn za kulu. Tada je na tom mini konkursu pobedio SOM, to sto si ti stavio je bio rad od RTKL.


Sto se tice projekta za W hotel meni izgleda kao da je neka napusta zgrada iz Berlina pretvorena u hotel.
Svidja mi se to sto je cigla na fasadi, dok oblik ne.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=437863#p437863:uhpxwls3 je napisao(la):
Zuma » 06 Mar 2017 01:09 pm[/url]":uhpxwls3]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=437835#p437835:uhpxwls3 je napisao(la):
vucko35 » 06 Mar 2017 12:35 pm[/url]":uhpxwls3]Upravio si potvrdio svaku moju reč.
...
Skoro sve slike su ti sa visine iz očigledno privatnih objekta kojima ja nemam pristup.
A ti si potvrdio da nisi ni pročitao šta sam napisao. Kakve veze ima da li ti imaš pristup? Rekao sam da pričam i o pogledu koji imaju ljudi iz svojih stanova, svojih terasa i iz svojih kancelarija. A oni se nalaze na svim mogućim spratovima, i onima koji trenutno postoje, i onima koji će se tek napraviti, kao ogromni blok 18 u Novom Beogradu na levoj obali Save. To direktno utiče na smanjenje vrednosti nekretnina čitavog ovog dela Beograda, da ne pričam da je to nešto što će ljudi gledati čitavog života. Do sada su imali prostran i široki pogled, a od sada ga neće imati. Pa je valjda super razumljivo svima smanjiti tu vrednost, da bi im neki drugi preoteli i pogled i novac.
da sad ti je ostao samo taj argument,ti si zaštitnik prava.Kakav su pogled imali Bežanijci 1945.god?
Pa ti to sad uzimaš zdravo za gotovo,kao da je takav pogled oduvek tu.Nisi dva puta razmislio o njihovim vizurama,kao što niko neće o vizurama stanovnika Sarajevske i ostalih.
 
Ovo nije zvanicno Eagle Hills vec je sa sajta behance.net kao Proposal
 
Iz MACE danas ekipa u kontroli, sve su obilazli, uključujući i radove na budućem kružnom toku
kod SSM-a.


media_share_0_02_05_8688467b12d106e31a36b920b990.jpg



Intenzivirali su radove na pristupnim saobraćajnicama, van kadra su mašine, ali su tu
rade uveliko.


media_share_0_02_05_9cbfe267e6bc1b055b5455bbd4b4.jpg
 
Verovtano ga menjaju u smislu dizajna. Vec su to jednom uradili.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=437872#p437872:31vprome je napisao(la):
stf » Pon Mar 06, 2017 3:33 pm[/url]":31vprome]
Ко је рекао да је исто? Није исто. Биће боље јер ће визура града распалих фасада, застакљивања, надградњи и свега сличног бити заклоњена визуром уређеног града.

Prosto je neverovatno koliko neki ljudi ne cene vizuru na Beograd, pa bi je radije šminkali ili zamenili drugim gradom. :roll:
 
Sta da se radi... nekima je taraba sve sto zele da vide...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=437845#p437845:3h9b3yjq je napisao(la):
milos.tro » 06 Mar 2017 01:10 pm[/url]":3h9b3yjq]Pogledajte prilog 1
izvor.Eagle Hills
file.php

file.php

Mislim da na ovim renderima postoji problem sa skalom.
Ovaj hotel W je mnogo visok, tj ogromno u odnosu na Zaricev most.
Koliko sam mogao da izbrojim objekat ima P+7+PK ma da kad vidim ove duple prozore deluje kao da je P+14+PK sto je i mozda slucaj.
 
Danas sam posle dužeg vremena prošao kolima Bulevarom Mihajla Pupina pored 6 kaplara u smeru ka centru.
Zgrozio sam se kada sam video kostur "BW rezidens" kako zaklanja ... pa bukvalno sve. Oni siluju ovaj grad.
 
Vrh