Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Možda me nisi razumeo Zex, postoji bolji način dobijanja 3d gradova (mašinski 3D dobijen interpolacijom satelitskih snimaka iz različitih uglova), ali ne i user-created način (bar ne više).
@nikolas27
Laik/amater je neko zainteresovan za određeno polje van svog akademskog obrazovanja. Ne bih se složio da je laik neznalica, ali sigurno nije ni profesionalac iz određenog polja.

Što se tiče SA, struka je nebrojeno puta predložila nešto drugo od ovoga što ćemo silom prilika dobiti tamo, a metodologija kojom su moguća rešenja dobijena nije bazirana na principu "dopadanja", već na kvantitativnim, spatijalnim i sociološkim (za razliku od isključivo ekonomskih) analizama predmetne lokacije.

Dakle, sadašnji BnV, barem u svom trenutno vidljivom obliku, ne predstavlja racionalan, empirički i održiv odgovor na projektni zadatak razvoja beogradskog priobalja. Toliko o tome.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430679#p430679:1v9xgqz1 je napisao(la):
Lurker » Ned Jan 29, 2017 12:22 am[/url]":1v9xgqz1]@nikolas27
Laik/amater je neko zainteresovan za određeno polje van svog akademskog obrazovanja. Ne bih se složio da je laik neznalica, ali sigurno nije ni profesionalac iz određenog polja.

Da, tu se već moje poimanje tih termina razlikuje. Amater - neko ko se iz ljubavi bavi nekom profesijom, profesionalac - neko ko radi za novac (nevezano od nivoa znanja i stručnosti), laik - neko ko ne zna ni osnovne termine, potpuna neznalica. Ja ne spadam ni u jednu grupu, otuda potreba za znacima navoda :)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430679#p430679:1v9xgqz1 je napisao(la):
Lurker » Ned Jan 29, 2017 12:22 am[/url]":1v9xgqz1]
Što se tiče SA, struka je nebrojeno puta predložila nešto drugo od ovoga što ćemo silom prilika dobiti tamo, a metodologija kojom su moguća rešenja dobijena nije bazirana na principu "dopadanja", već na kvantitativnim, spatijalnim i sociološkim (za razliku od isključivo ekonomskih) analizama predmetne lokacije.

Meni je to donekle jasno, i ne mogu učestvovati u npr. spatijalnim analizama (bar ne za sada). Jasno je da se grad oblikuje na radikalan načih, i jasno je da to nije način na koji većina iz struke to želi da vidi. Što samo po sebi ne znači da je nešto loše. Npr. ja sam u svojoj (IT) struci prešao u potpunosti na funkcionalno programiranje, i iz razgovora sa drugim kolegama u Srbiji vidim da se mnogi ne slažu sa tim (ili je "preteško i prekompleksno" ili gomila stvari "ne može da se napravi", "sa kim ću ja da radim sutra u Srbiji" i sl., uglavnom ja sam "lud"). Paralela nije postavljena da bih "lupio šamar" svim stručnjacima koji kritikuju BnV, već samo da bi navela na razmišljanje da možda domaća struka gleda sve presubjektivno i preusko? Možda su inicijalne pretpostavke stručnih domaćih kritičara i stranih autora za (spatijalnu) analizu potpuno drugačije? Da li možemo da dobijemo nekoliko nezavisnih stručnih stranih ocena ovakvog razvoja Beograda? Par tekstova koji se mogu naći samo prenose viđenje jednog ili drugog dela domaće javnosti (ili investitora).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430679#p430679:10bgsqf9 je napisao(la):
Lurker » Sun Jan 29, 2017 1:22 am[/url]":10bgsqf9]
Što se tiče SA, struka je nebrojeno puta predložila nešto drugo od ovoga što ćemo silom prilika dobiti tamo, a metodologija kojom su moguća rešenja dobijena nije bazirana na principu "dopadanja", već na kvantitativnim, spatijalnim i sociološkim (za razliku od isključivo ekonomskih) analizama predmetne lokacije.

Problem je u tome što se urbanisti nikad nisu ni bavili ekonomskim analizama predmetne lokacije(ili bar posavetovali sa ekonomistima po tom pitanju). Stoga i imamo apsurd 90:10 javno-stambeno (niska spratnost,širok pojas od reke,lokacija stambenog prostora pored Gazele da ne zaklanja vizure itd.itd.) i to sve na prostoru čija prenamena košta preko milijardu evra.

Lično bih voleo da vidim "prihvatljivo" urbanističko rešenje za 2 miliona kvadrata stambeno-poslovno-komercijalnog prostora na tom prostoru da li se mogu napakovati toliki kvadrati niskom spratnošću, niskim stepenom izgradjenosti,širokim pojasom pored reke,javnim površinama,nezaklanjanjem vizura i tome slično.Pitam kao "laik" i bio bih zahvalan da nam neko grafički prikaže prihvatljivo urbanističko rešenje po gore navedenim parametrima.
 
zasto dva miliona kvadrata? zasto ne 6 miliona kvadrata ili zasto ne milion?

ja bih recimo voleo di vidim tu analizi na osnovu koje su zakljucili da je za 2 miliona novih kvadrata moguce opsulziti pukim dodavanjem jedne saobracajne i biciklisticke trake na zaricev most uz trajno ukidanje pruznog koridora kao i koridora na pravcu bul zorana djindjica.
 
Planiram da uradim ceo model do kraja, medjutim to ce biti samo nagadjanje sto se buducih objekata tice, jer nemamo pouzdane izvore kako ce sve to zaista da izgleda...sem BWR, BWV, kule Beograd nemamo jos nista konkretizovano sem makete u zadruzi koja je samo privid, a ne konacan izgled cele zone.

Posto sam radio sa Google-om od 2009-2013 ceo projekat 3D Beograd (mozda neki to ovde ne znaju), dobro sam upucen u celu pricu. 3D rucni modeli su obustavljeni za upload jos 2014e godine, i zaista je cudno sto jos uvek cekamo na integrisani Google 3D model celog grada.

Odradih ja preko 2000 modela za ceo grad + jos dosta kolega je pomagalo, i oni su ovde jos uvek na forumu :)

Dodacu Skyline, jer je projekat definisan, a ostatak BNV-a ce biti prikazan po principu - moze biti, ne mora da znaci :)

Hvala svima za pozitivne komentare :)

PS: Jos dve neobradjene vizure sa Kalisa :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430751#p430751:3d7k36t5 je napisao(la):
razgradjevinar » 29 Jan 2017 04:36 pm[/url]":3d7k36t5]zasto dva miliona kvadrata? zasto ne 6 miliona kvadrata ili zasto ne milion?

ja bih recimo voleo di vidim tu analizi na osnovu koje su zakljucili da je za 2 miliona novih kvadrata moguce opsulziti pukim dodavanjem jedne saobracajne i biciklisticke trake na zaricev most uz trajno ukidanje pruznog koridora kao i koridora na pravcu bul zorana djindjica.
Sada je to već 2,1 milion kvadrata, a upravo smo uz pomoć Skyline projekta implicitno obavešteni da je to samo početak, da će se ogromne zgrade graditi i izvan granice BNV projekta. Drugim rečima, da je tiho i bez pitanja donesena takva strategija razvoja ovog dela Beograda, ali i da će biti pokrenut nezaustavljivi mehanizam tržišta koji će od sada buduće investitore terati da prave samo zgrade koje nisu manje profitabilne od konkurentnih, tj od onih u BNV-u i Skyline-u, što pre svega znači slične veličine, ali i samo najproduktivnijih sadržaja u njima. Dakle masovni konzumerizam, stanovanje i biznis na mestu koje je i infrastrukturno i istorijski najmanje prilagođeno takvim sadržajima i takvim brojevima. Uz dodatni gubitak kvalitetnog prostora sa stvari koje nam trebaju mnogo više, a koje teško da mogu da budu negde drugde. Tako da smo uz saobraćajne dobili i niz drugih, skoro nerešivih problema.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430778#p430778:inr67z79 je napisao(la):
Zuma » 29 Jan 2017 08:08 pm[/url]":inr67z79] Dakle masovni konzumerizam, stanovanje i biznis na mestu koje je i infrastrukturno i istorijski najmanje prilagođeno takvim sadržajima i takvim brojevima. Uz dodatni gubitak kvalitetnog prostora sa stvari koje nam trebaju mnogo više, a koje teško da mogu da budu negde drugde. Tako da smo uz saobraćajne dobili i niz drugih, skoro nerešivih problema.

mene plasi upravo to, sto postoji ozbiljna opasnost da zbog neumerenosti i bahatosti par klosara trajno upropastimo ne samo taj prostor nego i siru okolinu. urbanizam se razvija vec hiljadu godina i u 21. veku samo umnobolan covek moze doci na ideju da na ovakav nacin, na osnovu nekakve makete, gradi ovakvo nesto u srcu vec izgradjenog grada.. siguran sam da ce se ovo, ako ne zaustavimo pomahnitale ana vreme, izucavati na fakultetima sirim sveta

skyline, koji mi se uopste ne svidja nesto ali to je druga tema, ne bih trpao nikako u isti kos, legalna parcela, postojeca infrastruktura u svakom smislu, od voza do bicikla i rosula, logican i pozeljan progres, nadam se da ce i bip i rusevine prekoputa krenuti istim pravcen brzo, u svetu cak i nebombardovane zgrade ruse i na njihovom mestu grade nove i vece, to zovu progres, ja nemam nista protiv dok je po planu i zakonu
 
Dok se kod nas grade kulice od 70, 80m u Sofiji se bahate sa visinom!

Trenutno im se gradi jedna kula od 202m, odobrena je gradnja jos jedne od 215 i najavljena gradnja 2 nove kule od 305 i 215m!

sf2.jpg


688_details.jpg
 
Najavljena je gradnja kule od 305 m, imali smo i mi takve najave. Kada se bude izgradilo
možemo da pričamo, do tada sve je u domenu ScyFy.

Uzgred, izgled onih do sada izgrađenih je u maniru nebodera u Tadžikistanu i Istanbulu, da ne govorim
o kvalitetu urbanog mobilijara i infrastrukture.

Za metro im svaka čast, to je stvarno jedna od najpozitivnijih stvari koja se do sada tamo izgradila i gradi.
 
Prag ima vise zgrada od 100m nego BG. Ovo im se trenutno gradi.
AHA5dccbe_NOTEXTa.jpg


Sto se tice Budimpeste ona je poprilicno izgradjena i nemaju preteranu potrebu za novim zgradama. Njima je cena kvadrata ista kao u NS.

Pitam se sta ima da nam poruci Bec, London, Pariz, Madrid, Moskva...?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430756#p430756:2tu5eddr je napisao(la):
zexland » Ned Jan 29, 2017 5:59 pm[/url]":2tu5eddr]
file.php
Kad bi odustali od ovog falsua, sve bi bilo mnogo prikladnije.

Za primer ruzna zgrada :shok:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430896#p430896:22rt5rit je napisao(la):
Max15 » Pon Jan 30, 2017 12:55 pm[/url]":22rt5rit]Prag ima vise zgrada od 100m nego BG. Ovo im se trenutno gradi.
AHA5dccbe_NOTEXTa.jpg
Ovo u Pragu će očigledno biti izgrađeno na pravom mestu, među sličnim objektima, sa puno zelenila okolo, a ne u starom jezgru grada, kao kod nas.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430896#p430896:xqhnkeae je napisao(la):
Max15 » 30 Jan 2017 11:55 am[/url]":xqhnkeae]

Pitam se sta ima da nam poruci Bec, London, Pariz, Madrid, Moskva...?

Bec, London, Pariz, Madrid i Moskva porucuju da Beograd sa njima ne moze da se poredi.

Takodje porucuju da im se izgradnjom treceklasnih krmaca na obali reke Beograd nece ni pribliziti vec ce samo sebe zapecatirati u ulozi jadnjikave provincijske varosi iz koje 25 godina nikako da se iskobelja (doduse priznaju da su odgovorni za to stanje).

Madrid uz to dodaje da je u redu imati par solitera negde na periferiji grada mada ni to zaista nije potrebno.

Pariz saopstava da su soliteri rak rana i da ih se treba kloniti i investirati u gustu nisku gradnju koja garantuje ziv i dinamican grad.

London smatra da su soliteri sjajna stvar kada pola sveta pere svoj novac preko njih a Englez uzima procenat.

Bec ne prica sa Balkancima koji zive van Beca.

Moskva javlja da je bolje da umesto da zidamo ruzne solitere za te pare kupimo 57 novih Migova, em su lepsi, em korisniji, em ruski.
 
@zidar

Care!!! :)
Od sve mukena ovoj temi, uspeo si da mi izmamis osmeh ovim satiricnim komentarom. Svaka cast!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430904#p430904:ie6us80z je napisao(la):
Bukira » Mon Jan 30, 2017 1:02 pm[/url]":ie6us80z]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430896#p430896:ie6us80z je napisao(la):
Max15 » Pon Jan 30, 2017 12:55 pm[/url]":ie6us80z]Prag ima vise zgrada od 100m nego BG. Ovo im se trenutno gradi.
AHA5dccbe_NOTEXTa.jpg
Ovo u Pragu će očigledno biti izgrađeno na pravom mestu, među sličnim objektima, sa puno zelenila okolo, a ne u starom jezgru grada, kao kod nas.

Ovde vecina ljudi ima pogresan pojam o tome sta je staro jezgro grada. Staro jezgro je tamo gde ja stara ocuvana gradnja (Knez Mihajlova, Kosančićev venac) i to nikako ne mogu biti supe i magacini na prostoru savskog amfiteatra. Sto znaci da BNV ne pripada starom jezgru grada, pogledajte samo kakve ga rugobe od zgrada okruzuju (izuzev stanice), niti su stare niti su lepe.

Primer gde se visoke zgrade prave u starom jezgru grada.
278DF7CF00000578-3032452-image-m-8_1429115791409.jpg


I kod nas... Ovo je nama staro jezgro??? :laugh: Ima kula da nam se naslanjaju na stare dekorativne zgrade. :kafa:
file.php


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430916#p430916:ie6us80z je napisao(la):
zidar » Mon Jan 30, 2017 1:23 pm[/url]":ie6us80z]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430896#p430896:ie6us80z je napisao(la):
Max15 » 30 Jan 2017 11:55 am[/url]":ie6us80z]

Pitam se sta ima da nam poruci Bec, London, Pariz, Madrid, Moskva...?

Bec, London, Pariz, Madrid i Moskva porucuju da Beograd sa njima ne moze da se poredi.

To svakako, ali takvi gradovi trebaju da nam budu uzor.
 
Lokacija u Sofiji gde se gradi ova kula nalazi se 8km daleko,vazdušnom linijom, od strogog centra grada(crkva Aleksandra Nevskog)!
 
Za sve koji ne mogu da smisle BnV, evo jednog horora pa da im naša realnost izgleda kao san:

 
Ne znam, slabo mi ide ruski, nisam uspeo da nađem info. Ali neko se setio da napravi ovo u sred drevnog pruskog grada da bi gledao ostrvo na Pregolji na kome je sahranjen Imanuel Kant. Mogli su ruski investitori da nam zapadnu za BnV :D
 
Sta je bre ovo? Arapi se navadili da grade po Srbiji za sitne pare... u Uzicu preko 500 000 m2 za 100 mil $, mislim nista mi nije jasno, vest nema veze sa SA osim sto ce tamo opet neko morati da plati komunalno opremanje a izgleda da to nije investitor. Samo da ne primene BnV recept. :laugh:

ČUDNA RAČUNICA Arapi planirali da na Ponikvama naprave GRAD za samo 100 miliona evra
V. Lojanica | 30. 01. 2017 - 21:54h
Moderna vazdušna luka, stotine hiljada kvadrata poslovnog prostora, hotel, stadion, bolnica, univerzitet... Fascinantno deluje ponuda Arapa da ulažu u aerodrom „Ponikve“, kraj Užica
link
http://www.blic.rs/vesti/srbija/cudna-r ... ra/yckj3ew
 
Pa valjda računaju, ako je isti trik upalio jednom, i to u Beogradu, zašto ne bi i drugi put, u tamo nekom Užicu?
 
jel vam i to smeta? Obojici?

Ozbiljna metropola bi trebalo ovako da izgleda, sviđalo se to nekome ili ne

Hong-Kong.jpg


_63252445_hongkong_skyline2_g.jpg


NewYorkSkyline_960x420.jpg


new-york-manhattan-skyline-1112x630.jpg


a ne ovako

file.php


file.php


5148-bara-venecija-580x0.jpg


5151-bara-venecija-580x0.jpg


5167-bara-venecija.jpg


5155-bara-venecija.jpg


5154-bara-venecija.jpg


1321499_12-21.jpg
 
Koja sreća što nismo "ozbiljna metropola". Možda pomogne malo Banksija kao protivotrov ... Pomalo je gorko, ali bolje opisuje taj tip metropole od tvojih slika.

banksy-miami.jpeg
 
Vrh