Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Max15
Nisi informisan. To sto je sada pocelo da se gradi jeste luksuzni hotel koji ce imati i vidikovac za turiste. Dubai ne zeli da dozvoli da neko drugo ima najvisu zgradu pa su zato sada lansirali ovaj projekat.

Сељана типична за номадска друштва.
 
To dodje kao ,,kompleks malih naroda'', mada ne mora da znaci. Mislim da su iz turistickih razloga plasirali ovaj projekat, kao sto su Burj Khalifu.
 
Гле, гле па онда је Менхетн највећа "сељана", а каубоји "најискомплексиранији мали народ" у досадашњој историји архитектуре а и шире и дуже... :laugh: :mrgreen:
 
Оригинал је веома ретко сељана и кич, а копија по правилу јесте. А копија копије... е, то је турбо фолк.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410007#p410007:3thwdjyz je napisao(la):
Max15 » Tue Oct 11, 2016 2:18 pm[/url]":3thwdjyz]Nisi informisan. To sto je sada pocelo da se gradi jeste luksuzni hotel koji ce imati i vidikovac za turiste. Dubai ne zeli da dozvoli da neko drugo ima najvisu zgradu pa su zato sada lansirali ovaj projekat. Tacna visina se cuva u tajnosti i svakako ce biti vise od te kule u Dzedi.
Ranije su na tom mestu bile planirane najvise kule bliznakinje ali su zbog projekta u Dzedi promenili planove.

To je prevashodno komunikacioni toranj, a to sto su mu ubudzili nekoliko spatova hotela da bi postiavili neke rekorde, ga ne cini najvisom zgradom. Uostalom uopste nije freestanding struktura, jer je sajlama vezan za zemlju. Kako god verovatno ce biti impozantna gradjevina, ali odosmo u off. :)
 
Razlika kiča i originala koga on oponaša je da li je forma autentični spoljašnji izraz neke objektivne i opravdane potrebe, tj da li je spontano proizišla iz nje, ili je kopija koja svoju vrednost zasniva na slavi originala. Menhetan je takav zato što je nastao iz spleta okolnosti koje su formirale nešto što je tada najbolje zadovoljavalo tamošnje potrebe. Na mestima gde situacija nije ista, treba praviti ono što je za to mesto najbolje, a ne apsurdno visokim zgradama pokušavati ubediti sve ostale da je Dubai (ili Beograd) u ekonomskom smislu isto što i Menhetn ako zgrade donekle liče na one koje su tamo. To je providna laž i zato na duže staze nikada ne uspeva. Dubai ima naftu koja je sve do sada imala veoma visoke cene, pa zato to privremeno funkcioniše, ali za sada ne postoji dugoročna ekonomska osnova za takvo naselje, a da ne spominjemo besmislenost činjenice da je Menhetn takav delimično i zato što je u pitanju ostrvo, pa nije mogao da se širi horizontalno, a ovde se to isto nalazi u sred pustinje, pa sve zajedno pre svega ispada smešno.

Druga besmislenost je hvaliti se time šta Abar radi na drugim mestima, ili kakav je Dubai. Niko nikada nije rekao da Abar ne ume da radi kako treba kad želi ili mora, nego da je prevarant i manipulator onda kad mu se može. Takođe, Beograd ni u ekonomskom, ni u topološkom, ni u saobraćajnom, ni u političkom, ni u socijalnom, ni u istorijskom smislu baš nikakve veze nema ni sa Dubaijem, a još manje sa Menhetnom, pa se postavlja pitanje kakav je smisao ovih poređenja. Da, u razvijenom svetu razni ljudi grade razne stvari. I kakve to pobogu ima veze sa našim potrebama i našom trenutnom situacijom u gradu i državi?
 
Nije tacno, Dubai nema naftu. Abu Dhabi je taj emirat koji ima.
I ko je uopste poredio Dubai i Beograd? Ti si jedini poredio ta dva grada i onda se pitas cemu smisao poredjenja? :laugh:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410029#p410029:2z0en53j je napisao(la):
Max15 » 11 Oct 2016 03:24 pm[/url]":2z0en53j]Nije tacno, Dubai nema naftu. Abu Dhabi je taj emirat koji ima.
Dubai ima naftu, iako je nema puno. Njegova ekonomija i njegova trenutna važnost kao poslovnog i uslužnog centra se zasniva upravo na nafti, ne samo njegovoj nego i onoj u čitavom regionu. Zbog toga je zavisnost od nje apsolutna. Arhitektura Njujorka i Menhetna kao njegovog poslovnog centara može da bude takva zato što se oslanja na veoma jaku i raznovrsnu ekonomsku osnovu, koja je upravo zbog toga stabilna i dugoročna baza za po obimu veliku potražnju za poslovnim i drugim prostorom. Kad se predvidljivost na duži rok, ogromna potražnja i velika produktivnost kombinuju sa malom površinom raspoloživog zemljišta na Menhetnu, ONDA I SAMO ONDA ovakva arhitektura postaje optimalni, održivi i prirodni rezultat. U slučaju Dubaija je dovoljno da cena nafte bude niska duže vreme, pa da ekonomska osnova takve arhitektura kolapsira, pošto neće imati kome da pružaju poslovne usluge. Zbog toga je Dubai još uvek na staklenim nogama i nikako nije primer za ugled.

I ko je uopste poredio Dubai i Beograd? Ti si jedini poredio ta dva grada i onda se pitas cemu smisao poredjenja? :laugh:
Ja jedini poredio? Pa to se u raznim oblicima ovde od početka pominje kao krunski dokaz mudrog izbora investitora, da bi na kraju ispalo da je jedini dokaz te mudrosti u našem slučaju da sam ne investira skoro ništa, već "investira" našim sopstvenim parama. 150 miliona podeljeno na 3 milijarde je 5 procenata! To ti je ta "investicija". I šta je ovo? Čemu služi tvoj početni tekst u ovoj temi ako to nije poređenje i reklama?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410000#p410000:2z0en53j je napisao(la):
Max15 » 11 Oct 2016 11:20 am[/url]":2z0en53j]Danas je i zvanicno pocela gradnja nove najvise zgrade na svetu u Dubaiju. Naravno iza projekta stoji Muhamed Alabar.

427130
 
Мрско ми али морам да признам да је овај бот по први пут у праву. Економија Дубаиа се апсолутно не заснива на нафти већ пре свега на транспорту робе и људи, као и туризму. Дубаи се 90их развијао пре свега као велика лука у Персијском заливу преко које се вршио највећи део робне размене између Емирата и остатка света. 2000их су се бацили на грађевинарство а сада на туризам и ваздушни саобраћај. Наравно, ни тог почетка са луком не би било да није било нафте као "оснивачког капитала", али примарна делатност у Дубаиу није производња нафте, па чак ни трговина њом. Абу Даби је ту главни, и занимљиво је да управо Абу Даби има далеко квалитетнију архитектуру од несрећног Дубаиа и нека примеренија урбанистичка решења са освртом на традицију арапског градитељства.
 
Зума, јесили ти од оних што пре него што вежу пертле провере да су једнаке у пола милиметра? :roll:
 
Delija, šta to oni ovde razmenjuju i šta transportuju? Dubai je važan zato što je na pogodnom mestu na izlazu iz Persijskog zaliva. A zbog čega bi bilo ko uopšte ulazio u Persijski zaliv? Zato što su oko njega raspoređena naftna polja Saudijske Arabije, Katara, Emirata i Irana. Kompletno bogatstvo i razlog što su ti krajevi uopšte bilo kome bitni je nafta. Ne recimo elektronika ili industrijska proizvodnja. Nafta je tamo apsolutna osnova svega. Razlog zašto su ti gradovi takvi kakvi danas jesu, a ne modernizovana kolekcija šatora. Turizam, građevinarstvo i razne usluge se prosto oslanjaju na taj bazični izvor bogatstva. Te grane ne mogu opstati same za sebe, to je neka vrsta ekonomske nadgradnje, usluga. Neki tamošnje države danas očajnički pokušavaju diversifikaciju, ali ona je još daleko od toga da bi sama mogla da nosi zapadni stil života, a pogotovo takve gradove. Oduzmi naftu ili joj smanji značaj, i šta ostaje? Ko im tamo radi? Oni ili stranci? Koliko ih ukupno ima? ZAŠTO bi u tom slučaju neko tamo odlazio? Zašto što, bez nafte, imaju mnogo visokih zgrada, puno peska i ništa drugo?
 
UAE su po rezervama nafte na sedmoj poziciji u svetu
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... l_reserves:
U UAE na liderskoj poziciji je Abu Dabi:
"Oil reserves in the United Arab Emirates, according to its government, are about 98.63 billion barrels (15.681×109 m3), almost as big as Kuwait's claimed reserves. Of the emirates, Abu Dhabi has most of the oil with 92 billion barrels (14.6×109 m3) while Dubai has 4 billion barrels (640×106 m3) and Sharjah has 1.5 billion barrels (240×106 m3). Most of the oil is in the Zakum field which is the third largest in the Middle East with an estimated 66 billion barrels (10.5×109 m3). The UAE produces about 2.9 million barrels per day (460×103 m3/d) of total oil liquids, but has stated its intention to increase this to 5 million barrels per day (790×103 m3/d) by 2014. The UAE's reserves-to-production is about 93 years."
https://en.wikipedia.org/wiki/Oil_reser ... b_Emirates

Jedan od planova ulaganja petrodolara po svetu su im i mega-giga makete (bilioni dolara "u najavi") kako bi raspolagali sa mega-zemljištem pod jako povoljnim uslovima i tu gradili kvadrate u najavi(oni, mada u krajnjem slučaju može i neki drugi investitor),čak i ako ne uspeju da izgrade ono što su planirali(dosta im tu zavisi od zakonskih procedura,tražnje sa kvadratima) zemljište ne ostaje njima ako ne izgrade planirano,ali i tu dobijaju deo kolača na neizgradjenom zemljištu od drugih investitora koji tu budu gradili.
 
Никакве, чак ни посредне, пошто динар арапског новца није нити ће бити инвестиран у наводни београд.
 
Откуда одједанпут толико, најблаже речено, „горке жучи“ према Милошу.тро, од појединих чланова, то ми није у опште јасно. Од јула месеца нисам пратио ову подтему, па се читајући синоћ и вечерас /јутрос мало изненадих колико има љубоморе.

Можда љубомора што он доприноси много више сјајном Беобилду од њих, што кроз слике видимо шта и колико је нешто напредовало, па макар то би и тај несрећни БГ на ха2оооххохо :D . Можда су љубоморни што је Милош доста активнији од њих, што је чешће на форуму него они, љубоморни што је ето скупио толико пуно плусићћћа, а они и по десет пута мање. Пето нема. Не морају се уз слике сваки пут писати нека објашњења, неки пут слике говоре више него стотине речи. Ово јесте фраза, али је тако.

Ово изливање „горке жучи“ је стварно толико било непотребно, а поготово поредити Милоша.тро да је неки ро(бот), да се човек прекрсти и левом и десном руком, шта све неће некима да падне на памет.

За све љубоморне на Милоша да напоменем да је и он, као и ви, исто толико против БГ на води, али има право и да каже да му се понешто и ту свиђа, као и вама уосталом, колико видим/читам, се понешто и свиђа на овом несрећном пројекту. Значи по вама ако неко са форума нешто слика (неку грађевину) мало више од осталих грађевина, да је он ро(бот) ! Значи ли и то да је Милош ро(бот) и за Голубачку тврђаву јер поставља слике о њеној реконструкцији и што то подражава !

Ето кад смо се и састали нас тројица (Милош, Игор и ја) на обиласку радова у Тошином бунару, дана 18.маја 2016. у 12:29 часова :wink: , а кад већ Милош то спомену, нисмо стварно ни „п“ од политике споменули, једино што смо унапред рекли да нећемо спомињати тај несрећни водени Београд.

Тачно је што каже Игор да он (Милош) нема никакве везе ни са хотелијерством, ни грађевинарством, ни уметношћу, ни..., Милош ради један јако хуман посао, и већина вас би могла да му скине капу.

Надам се да Милош неће поклекнути и отићи са форума, као што су неки јако добри чланови урадили СТФ, Борчанац, Белка, Рокер СВК, ...(бар се нису одјавили, прате форум, али... :)

Милоше.тро, удри по сликама и само напред. :kk:
Хвала на пажњи :sesir:
 
Lepo receno Gaga,

Inace pomenuo sam Milosu.tro a svakako moze vaziti za sve forumase koji zele da fotografijama doprinesu na dinamicnijim temama, da obrate paznju da veliki broj fotografija stavljaju u spojler pre svega ako se fotografije ubacuju usred neke aktivne diskusije. Na taj nacin ce svi ucesnici u diskusiji i oni koji je prate biti ispostovani a zainteresovani nece ostati uskraceni ni za fotografije.
 
Kada citave gradove grade vladari u pustinji na osnovu iskljucivo nafte i njihove "vizije", postavlja se pitanje koliko je to odrzivo. Kolliko je urbanizam odrziv, zivotni ciklus zgrada, populacija. Staklene zgrade u vreloj pustinji su vrlo skupe, takodje im je zivotni ciklus vrlo skup i osetljiv. Ako se promeni samo neki od vaznih parametara, recimo cena nafte, cena rada i status Pakistanaca (koji trenutno rade kao polu robovi na izgradnji i odrzavanju), lokalna nesigurnost usled rata, ili postojeceg apartheda, sto moze da otera turiste i sektor usluga itd. Ako se pojavi drugi centar za arapske investicije koji je manje rizican Zaliv moze da dozivi pad.

Sta je pokretac izgradnje u arapskim despotijama. Arapski vladari su ovde ( zajedno sa stranim parama) ucesnici u zaradi na trenutnom property boom-u i upravljanu monopolom u periodu velike traznje. Oni su glavni igraci u tom procesu, jer imaju monopol nad zemljistem i neogranicenu vlast u drzavi. Njih ne iteresuje sta ce biti posle ili koje efekte njihove akcije imaju. Njihova deca zive u Londonu.
Da li ovo zvuci poznato.

Summa summarum, Arapi nisu neki sjajan primer za gradogradnju, isto vazi za Ruse, Kineze, Kazahstance, Pakistance, Nigerijce ... Ono sto je tamo izgradjeno, kao i drustveni sistem koji je tu gradnju izrodio, je primer- kako netreba, a ne ugledni primer.

Jedini plus koji Arapi imaju je sto se njihova populacija enormno uvecava. Gde postoji rast populacije to znaci da ce buduca ekonomija biti jaka, i potraznja za nekretninama konstantna. Takodje im ide na ruku sto u muslimanskom svetu trenutno ne postoji sigurnija lokacija za sklanjanje para.

Mi te parametare nemamo, nasa populacija ce da pada, deca nasih bogatih ce da zive napolju a ne u Srbiji, ekonomija ce jos vise da zaostaje, turizam u Bg ima svoj "plafon" kao city break destinacija. Mi niti smo off-shore ili komercijalna destinacija, niti cemo biti, niti smo uredjena zemlja, niti je ovo neki klimatski raj. U tom slucaju ostaju nam kao potencijalni investitori - umiruca dijaspora i prljave pare domace i belosvetske. Kod nas ne postoji boom na kome jasu Arapi. Za mene je jedna od najvecih nepoznanica - ko su kupci stanova u BnV. Neverovatno je da nikakvih informacija nema o tome.
 
Izvini Dosen ali meni je neviđena glupost da Rusi, a posebno Kinezi nisu dobar primer za gradogradnju, kao i da je loš društveni sistem koji je tu gradnju izrodio.
Kinezi imaju 1,38 mlrd stanovnika. U periodu od svega 30 godina (1979-2009) Međunarodna Organizacija Rada procenjuje da se gradska (urbana) populacija Kine povećala za 440 miliona ljudi. Procena je da će do 2025. još 243 miuliona Kineza živeti u gradovima. To je migracija od skoro 700 miliona ljudi u periodu od 50 godina! Uporedo sa tim pravljene su najveće brane, autoputevi, brze železnice kako bi ti gradovi funkcionisali. I ti kažeš da to nije dobar sistem? Pa reci mi molim te koji bi to sistem na svetu uradio bolje? Da nije američki, ili novi francuski sistem gde nisu uspeli da se izbore ni sa Kale džunglom od 10.000 imigranata (vs 700 miliona kineske imigracije u Kini)? Čak i sa tolikom populacijom i migracijom kineski gradovi se grade planski da je to za svaku pohvalu i to je video svako ko je bio u Kini. Kinezi su ljudi koji milenijumima žive stacionarno tj. na teritoriji današnje Kine čime imaju jedno od najvećih iskustava na svetu u izgradnji gradova.
Zar je loš sistem i gradnja Rusa koja je velikim delom sačuvala prirodu i resurse zemlje u odnosu na američki sistem koji je iskasapio sve resurse u svojoj zemlji i zbog te gladi nastavlja da krade po svetu otimajući vlasništvo nad resursima drugih zemalja? Na osnovu čega i kojih resursa će Amerika da razvija gradove u budućnosti? Lako je bilo biti bogat kad imaš 100 miliona ljudi koji raspolažu netaknutim resursima celog kontinenta, da ih vidimo kad ih uskoro bude 400 miliona, a svi resursi iskorišćeni ili potrošeni. A Kineza 3,4 puta više na približno istoj teritoriji, pa razmislite još jednom koji sistem je efikasniji.
To što su Egipćani gradili piramide pre 5000 godina ne znači da su danas za primer, to što je Haussmann radio u Parizu ne znači da je Francuska danas primer. To što tadašnji prostor ili zgrada stoji i danas, ne treba da posmatrača zavara da je danas to što se tamo radi dobro.
 
milos.tro":aobhzrk3 je napisao(la):
World's Tallest Tower: Santiago Calatrava's Tower at Dubai Creek Harbor Breaks Ground
http://www.archdaily.com/797130/worlds- ... aks-ground
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=JE7bTza6z28[/youtube]
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=gwi0HVZseO8[/youtube]
Saobraćajna Kamera":aobhzrk3 je napisao(la):
Ok, kakve ovo ima veze sa SA?
Pa ima, pogledaj link gore u kome se pominje El Abar i njegove pozicije,diskutovali smo o tome ranije na temi.El ABar je i direktor boarda direktora kompanije Emaar https://www.emaar.com/en/who-we-are/lea ... ctors.aspx , a takodje i direktor kompanije Eagle Hills http://www.eaglehills.com/about/#theteam bilo je doduše pobune nekih ljudi iz boarda zbog sukoba interesa kad je otvorio kompaniju Eagle Hills,ali se iz ovog može zaključiti da se radi o moćnom liku koji ima ogromnu podršku glavnog muftije(ili ti šeika),te da mu je tako reći sve dopušteno.

@Gago,velika je šteta sto su odlični forumaši napustili forum po pitanju diskusija i reportaža iako ga često posećuju mislim pre svega na Borčanca(diskusije i reportaže),Blagoja (sećam se njegovim odličnih reportaža sa teme mosta na Adi),Belka,Stf,Jankauskas....

Što se mene tiče, virus Beobuilda je i te kako prisutan :wink: tako da će biti još pooooprilično reportaža sa moje strane koliko god to obaveze i vremenske prilike dozvole. :gobb:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410158#p410158:14jx9tkc je napisao(la):
Earthmoving » 12 Oct 2016 10:13 am[/url]":14jx9tkc]Izvini Dosen ali meni je neviđena glupost da Rusi, a posebno Kinezi nisu dobar primer za gradogradnju, kao i da je loš društveni sistem koji je tu gradnju izrodio...
Da li bi vi pozeleli da zivite u ruskom / kineskom/srpskom gradu ili nemackom/ holandskom/danskom/ finskom. Recimo da imate iste prihode i rashode.

Ova manija primitivne/nehumane/neodrzive urbanizacije u Kini ce da im nanese ogromne stete u buducnosti na mnogo nivoa.

Jos jednu stvar bih da pomenem. Razlika izmedju danasnje urbanizacije i kvaliteta izgradjene sredine izmedju Srbije i Hrvatske je neverovatna, i to ne samo u vecim gradskim centrima, vec i u varosicama i selima. A deli nas samo 25 godina od iste startne pozicije. Nije stvar u parama nego u upravljanju.
 
Pazi, lepo ti je rekao earthmoving, u Kini se za 30 godina desila migracija stanovnistva koja je veca od celokupnog stanovnistva Evrope sa sve Rusijom :lol:
Apsolutno je nemoguce ocekivati savrsen urbanisticki sklad. Oni to odlicno rade sa kakvim se problemima suocavaju.
 
У Кини, напротив, због потребе да се одржи економски раст, граде знатно више стамбеног простора него што им треба, услед чега настају њихови фамозни "градови духова". Неки од њих су најбаналнији примери кича које је људски ум смислио: http://weburbanist.com/2013/09/07/paris ... -in-china/
 
Vrh