Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

2025 чак. :/ значи, нека даааалека будућност.
 
Kakvo god bude bilo uredjenje ili namena Savskog amfiteatra, ja insistiram da na sred istog treba da bude veliki trg! Mozda se to nece svideti preduzetnicima i ostalim obrtnicima nekretnina, ali takav deo grada mora da ima jedan VELIKI trg. Moze da ima i kapiju... nesto kao Defense u Parizu....mozda....
 
Dobrodošao Aleksej. :) Pričali smo pre par meseci o velikom trgu sa starom Železničkom stanicom u sredini, koji je po meni jedan od najboljih urbanističkih predloga koje sam pročitao na Beobuildu. Tema je valjda bila "Proširenje Savske ulice".
 
Moj predlog na osnovu ranijih predloga iz 70tih uz brzu skicu :)

Savski trg & II Savska Avenija

Izgradnja velikog kruznog toka,oko postojece zgrade “Zeleznicke stanice Beograd”,uz sve pratece objekte,(poslovne centre,stambene objekte….) s’tim sto bi samo zdanje buduceg “Muzeja srpske zeleznice”,bilo u samom centru trga,uz odgovarajuce ozelenjavanje trga (cvetni dekori,i fontane),te bi kao jedan od simbola zacetka moderne Srbije,ova zgrada dobila odgovarajuce mesto u centru grada.

Od novog Savskog trga,u istoj osi sa Nemanjinom ulicom,izgradila bi se nova saobracajnica koja bi direktno povezala Savski trg,sa Starim savskim mostom.
Postojeca Savska ulica,bila bi duplirana i pretvorena u aveniju (II Savska Avenija).

I Savska Avenija

I Savska Avenija kretala bi od “Beogradskog sajma”tj.Bul.Vojvode Misica,pored buduceg “Gazela parka”,ispod mosta “Gazela”,i dalje put “Savskog amfiteatra”,spajajuci “Novi savski most”,”Stari savski most” i “Brankov most”,gde bi se spojila sa delom Karadjordjeve ulice i dalje isla ispod Kalemegdana.
U planu stoji da ova buduca izuzetno vazna saobracajnica,istovremeno rastereti :II Savsku Aveniju,
Sarajevsku ulicu,i ulicu Kneza Milosa.
U sklopu ove avenije,planirana je izgradnja citavog niza objekata od izuzetne vaznosti za grad.
Hotela sa pogledom na Savu,trzno-poslovnih objekata,luksuznih stambenih objekata,teatara,i mozda zdanja buduce “Beogradske opere”,koja bi se nalazila izmedju Starog savskog mosta, i Brankovog mosta,u blizini zdanja “Beogradske zadruge”.

zelstanica.jpg


Narandzasto - postojeci objekti
Zuto - planirani objekti ( osim Zel. stanice)
Plavo - objekti za rekonstrukciju ( Posta, Hotel Petrograd & Hotel Vasington )
 
Izvrsno, kad bismo samo dočekali ovakvo nešto!!!

Imam par pitanja i primedbi:

1. Kružni tok sa zgradom ŽS. Prosto fantastična ideja. Ništa drugo ne dolazi u obzir. Neću ni da čujem :grand:
2. Međutim, ovi naši (Mrki, Điki..) stalno pominju most u produžetku Nemanjine. Meni to iskreno nikad nije bilo jasno, gde će se on povezati i sa čim. Takođe i metro most..... Da li si razmišljao o tome?
3. Što više novih a BG-u preko potrebnih sadržaja staviti baš tu (Opera, hoteli...) apsolutno se slažem.
4. Pretpostavljam da su zeleno parkovi??!?! Treba ih više. :gobb: Naročito uz reku.
 
Ja bih onu veliku ulicu što ide uz savu potpuno izbacio. Neka ide negde kroz centar bloka. Nećemo da napravimo istu grešku, da zamenimo šine uz obalu magistralom... ;)
 
GOJE":34er6pid je napisao(la):
Izvrsno, kad bismo samo dočekali ovakvo nešto!!!

Imam par pitanja i primedbi:

1. Kružni tok sa zgradom ŽS. Prosto fantastična ideja. Ništa drugo ne dolazi u obzir. Neću ni da čujem :grand:
2. Međutim, ovi naši (Mrki, Điki..) stalno pominju most u produžetku Nemanjine. Meni to iskreno nikad nije bilo jasno, gde će se on povezati i sa čim. Takođe i metro most..... Da li si razmišljao o tome?
3. Što više novih a BG-u preko potrebnih sadržaja staviti baš tu (Opera, hoteli...) apsolutno se slažem.
4. Pretpostavljam da su zeleno parkovi??!?! Treba ih više. :gobb: Naročito uz reku.
Nadam se da cemo da docekamo :)

Pa produzetak Nemanjine, je ova nova saobracajnica, tj. preusmerena saobracajnica, koja ide od Starog savskog mosta do kruznog toka ( danas povezuje St. savski most i Karadjordjevu).
Metro most bi bio eventualno "Novi savski most", izmedju Starog savskog i Gazele.
A inace zaboravio sam jos nekoliko parkova da dodam, to obavezno ! :) :kk:

@ Mihailo - Bravo ! To je i meni bolo oci :kk: Ta saobracajnica ( II Savska avenija ), bi trebala zaista da se povuce jos ka gradskom tkivu, a izmedju setalista i avenije dodati jos zelenih povrsina :)

Evo jos neke dve verzije od ranije :cool:

Savamalaprojekat11111.png


004.jpg
 
@zexland
Ја сам одушевљен!!! Са овиме што је @Михаило поменуо, савршенство!!!
 
ово је тако футуристички! :rolleyes:
али, људи, будимо реални, ми не можемо да решимо најбаналнији проблем типа ко-зна-већ-колко-пута-помињано картонско насеље испод мостара а овамо се заносимо неком двехиљадедвестапедесетпетом годином када ће се овако нешто можда и догодити...
е...
 
^^^ Зашто мислиш да је то толико далека будућност? Ако стварно заврше Прокоп до краја године, па нека је и до краја 2010, у наредних 2 године може да се изради ДУП и ГУП и да овај део буде потпуно рашћишћен и бачен на лицитацију :)
Погледај колико се блокова на Новом БГ-у изградило у последњих 10 година. Белвил, Еирпорт сити, Савоград, Grawe, Зграде око арене итд. То није ништа мања површина од ове овде, а локација је одлична. У наредних 10 година бисмо могли да имамо комплетно изграђен савски амфитеатар са десне обале саве :gobb:
 
Нови савски (тј. метро-) мост је у свакој варијанти планиран значајно низводно у односу на ово где је уцртан на овим горе плановима, негде близу садашњег старог савског (варијната 1976) или ближе Бранковом мосту (варијанта трамвај). Не знам одакле је ова идеја са новим мостом ближе Газели. (Такође, било је и идеја да се стари савски мост руши.)
 
Zanimljivo ja sam za magistarski uradio skoro istovetan projekat sa istim kruznim tokom!!!! Jedino sam potpuno izostavio ulicu iza poslednjih blokova u z Savu.... Isto razmisljamo bre!

Evo i moje radne verzije. Ideja je bila analizirati novobeogradkse modele i njihov razvoj i doci do neceg novog koje se pak nadovezuje na tradicionalni blok. Mislim da bi most trebalo pozicionirati bas ovde gde sam ga ja stavio kao veza Bulevara Avnoja i Milosa Pocerca.
Kruzni trg oko zeleznicke savim ima smisla doduse ja sam ga malo drugacije koncipirao.

2agw6x4.jpg
 
Meni je mnogo interesantnija varijanta marine i/ili kanala u tom delu grada, i blazih odstupanja od blokovske ideje gradskog razvoja, bar kao eksperiment. Nazalost, ovih dana sam dosta zauzet, ali kad budem imao vremena, pokusacu da nacrtam na sta mislim.
 
zhaba":1pd2u1l3 je napisao(la):
Zanimljivo ja sam za magistarski uradio skoro istovetan projekat sa istim kruznim tokom!!!! Jedino sam potpuno izostavio ulicu iza poslednjih blokova u z Savu.... Isto razmisljamo bre!

Evo i moje radne verzije. Ideja je bila analizirati novobeogradkse modele i njihov razvoj i doci do neceg novog koje se pak nadovezuje na tradicionalni blok. Mislim da bi most trebalo pozicionirati bas ovde gde sam ga ja stavio kao veza Bulevara Avnoja i Milosa Pocerca.
Kruzni trg oko zeleznicke savim ima smisla doduse ja sam ga malo drugacije koncipirao.

http://i42.tinypic.com/2agw6x4.jpg
Zhaba super ti je resenje :) i zanimljiva analiza :)

Isto razmisljamo, jer razmisljamo logicno :) , ja sam ranije dugo posmatrao taj deo oko stanice, i pomislio da bi to bilo sjajno resenje, sve dok nisam video da identicno resenje vec postoji od ranije ( onaj plan iz 80tih ).

Definitivno, kruzni tok bi zaokruzio pricu o stanici i istakao je u prostoru, bio bi to definitivno jedan lep i reprezentativan prostor kakav stanica i zasluzuje.

Ti spojio Bulevar i M.Pocerca, a ja Bulevar i Visegradsku :laugh:
Ja sam vise imao ideju da povezem direktno "Bolnicki krug" sa NBGD-om zbog efikasnosti sluzbi hitne pomoci ili sta god...mada u sustini svejedno je :) tu cak mogu i dva lepa mosta da stanu.

@ Djordje - Most sam ucrtao prema GUP-u, sa nekim izmenama, medjutim ovde je prokazan kao metro-drumski most, a ne iskljucivo metro most, jer mislim da prosirivati sadasnji Brankov nema nikakvog smisla, a i estetski je neprikladno.
A dodavati jos jedan tik uz Brankov, takodje nema nekog smisla, ovako bi se sa metroom povezao i SA u celosti, u sklopu Linije 1 ( Ustanicka - Zemun ). Mada nije losa ni varijanta iskoristiti Stari savski za metro, taman 2 trake u oba smera :)

@ retardinjo, boris73, Михаило - Hvala i divim se vasem entuzijazmu :vops: i ja sam ubedjen da cemo makar nesto od cele price sa SA da docekamo :)

@ jovanovm - Da, to je super varijanta sa kanalima :kk:, mada bih ja to vise primenio na NBGD strani, i da, onaj predlog sa providnim tunelima je skroz super ! :)
 
:) a kada sam ja u nekoj praistoriji ovog foruma pricao ovo i crtao iste ovakve skice, svasta su mi govorili... :)
kako neke stvati sazrevaju... :)
 
ja bih srusio ceo onaj deo zeleznicke okrenut prema nemanjonoj, koji je naknadno dozidan, osim centralnog ulaza, a oko njega bi napravio kruzni tok. Uz onaj deo uz Gazelu sazidao bih replike lepih zgrada srusenih za vreme II sv. rata... a u delu blizem stanici zidao bih moderne zgrade... tako bi se stekao utisak da Beograd ima mnogo vece staro jezgro... onaj most po sredini je potpuno nepotreban.

Svi mi imamo neke ideje... ali mislim da ce zesce ekipa bivisih Bobicevih kolega da ukenja ceo taj prostor.
 
relja":11fqgfid je napisao(la):
:) a kada sam ja u nekoj praistoriji ovog foruma pricao ovo i crtao iste ovakve skice, svasta su mi govorili... :)
kako neke stvati sazrevaju... :)
Не тугуј...ја бих те похвалио, да сам био тада члан форума!!! хахаха
 
Zasto zeleni pojas uz Savu?
To postoji sa druge strane reke.
Ja sam za poplocanu pesacku ulicu koja se stepenicama po celom boku spusta u Savu.
Ili klasicnu ulicu sa trotoarom i ogradom uz reku. I nizom zgrada koje se vide iz broda, camca. Kao Rim, Pariz, Solun itd...
 
Koliko bi lepo izgledalo to. Novi centar Beograda. Savrseno.

Kruzni tok sa Zel stanicom u centru :)

Valjda ce biti nesto od ovoga,pozdrav za sve entuzijaste foruma.
 
Meni prosto suze polaze kad vidim sve ove planove i ideje. :kk: :kk: :kk:
 
ja mislim da smo imali dosta srece oko tog savskog amfiteatra,na taj nacin sto ga dosad niko nije pokusao "urediti",da se to radilo prehodnih godina,mogu misliti na sta bi to ispalo,ovako imamo jos sanse. Voleo bi da mi da neko strucno poredjenje kvaliteta izvedenih radova iz Slobinog vremena 1990-2000 i ovih zadnjih 10 godina,diskutabilni su mi i jedni i drugi,mada su ovi zadnji u dalekoj boljoj poziciji,gledano iz svakog aspekta.
 
Ovo je neka moja ideja zasnovana na planu koji je postavljen ranije gore (izvinjavam se autoru na "kradji")... Ovo je uradjeno u PS-u za 10 minuta, siguran sam da postoji neko pametan koji bi to mnogo lepse sredio, ali poenta je visoki lucki pesacki most preko marine kao i njegov nastavak na pesacki/biciklisticki most preko Save. Ideja je da se ovaj deo grada sto vise prepusti pesacima, a sto manje vozilima. Ukljucio bih i metro stanicu ispod centralnog parka.

Jos jedna pozitivna strana ovog plana je sto skoro svaka zgrada ima pogled na reku ili kanal, sto opravdava povecanje cene nekretnina, kao i gradi luksuzniji rezidencijalni deo dovoljno blizak i istorijskoj gradskoj zoni, kao i biznis centru na NBG. Takodje, resava hronicni nedostatak marina u Beogradu...

Ovi "prelasci" ulica su u sustini mostici ispod kojih prolazi kanal koji ostvaruju vrlo interesantan efekat. Inspiracija je naravno Amsterdamski sistem kanala

339kcqc.jpg
 
^^ Ma kakva kradja :) ovo je bas super - mesavina Njujorka i Venecije usred Beograda ! :kk:
Bas mi se svidja !

Jedino sto bi trebala da se obrati veca paznja na nasipe u slucaju poplava, ali kada bi jedan ovakav projekat krenuo da se realizuje, to bi bio najmanji problem :)

Odlicno ! :vops:
 
Vrh