Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Pa razne zanimacije od iste vrste i slicni projekti u drugim gradovima, takođe samo kao ilustracija opšteg nivoa, sistema vrednosti i načina razmišljanja novih urbanista, i koliko je ovo što radi po Beogradu a sada predlaže u još većem obimu nego inače, ustvari beskrajno daleko od njega ( kliknite na sliku, većina je u velikoj rezoluciji ) :

MVVA_slide4_large.jpg


winner_slide2.jpg

waller_creek_07.jpg


2internationaljiading-park.jpg

2414.jpg


1.-CMG+Public-Architecture.jpg


Ovde je zanimljiva žena u plavoj košulji i zadnje 2/3 videa.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GBd1QeMqSQ0[/youtube]

IMG_8533.jpg


Eh, a zašto obala ne bi recimo mogla da izgleda otprlike ovako, pa onda nešto na sličnu temu jedno 100m po dubini, sa otvorenom, solarno grejanim pozornicama za sve koji žele da nešto pokažu, sa baštama, mestima za pecaroše, i svim ostalim ? (Jedna slika u tri dela) :

CPA_Linear_Park_1.jpg

CPA_Linear_Park_2.jpg

CPA_Linear_Park_3.jpg


I jedna lepa panorama na prvoj strani i dosta podataka.

http://www.bayougreenways.org/
 
Linear parks are the twenty-first-century park par excellence. Their implications are dramatic: for a relatively small amount of money, these narrow green corridors can reconnect parts of a city, weaving themselves through it, spreading themselves democratically to reach all areas. They can be attached to streams, rivers, or shores to provide soft edges and restore floodplains. And they function as pathways for people to travel on foot or bicycle, not as ancillaries to an avenue of cars. Though the idea of the linear park is less than twenty-five years old, it has the potential to remobilize our life in cities, encouraging pedestrian movement.

http://www.theawl.com/2011/11/landscape ... to-excerpt ( <-- Veoma dobro! )

Pa jos:

After more than a decade of planning—and even an exhibition on the project at the Museum of Contemporary Art in Los Angeles—Balmori Associates has completed the 9-mile New Haven section of the Farmington Canal Greenway, a linear public park in Connecticut. It is part of the larger 84- mile Farmington Canal Trail, a biking, walking, and running path on the abandoned New Haven railroad that closed in 1982. The railroad was built from a 1825 canal bed, running from New Haven, Connecticut to Northampton, Massachusetts.

Itd, itd, itd ...

http://www.archpaper.com/news/articles.asp?id=5748
 
niko nije mislio u bukvalnom smislu menhetn... ali beogradu (starom) nedostaje finansijski centar....
 
arsa.arsa":162tdg2j je napisao(la):
Zuma, a da se ti lepo infiltriras u redove gradske uprave posle 16. marta, pa da njima malo zakuvamo corbu,a?

Sem one zime koju su svi koji u Beogradu nešto vrede proveli šetajući, uvek sam se držao podalje od politike. I pre i posle. Nemam ni vremena ni živaca za tako nešto. Treba imati na umu da su ljudi koji se zateknu u nekoj oblasti konačan proizvod prirodne selekcije u njoj, pa ako znaš kakve su vrednosti negde na ceni (stvarno, ne deklarativno), unapred znaš i kakve ćeš ljude zateći. Neka, hvala.
 
louderick":1uh80ee3 je napisao(la):
niko nije mislio u bukvalnom smislu menhetn... ali beogradu (starom) nedostaje finansijski centar....

Zašto bi mu nedostajao finansijski centar? Obične finansijske usluge su potrebne svuda, ali to rade obične banke koje su ljudima ionako uvek blizu, dok je poseban gradski "centar" posvećen samo tome nešto sasvim drugo. Novi Beograd nije preko sveta. Takav centar će uvek biti mnogo bolji u NBG, ali zato NBG nema prednosti koje ima Stari Grad. A pri tome još razvoj jedne oblasti šteti razvoju punih potencijala druge oblasti. Zašto onda ne bi svaku "poljoprivrednu kulturu" gajili tamo gde najbolje uspeva? Finansijski centar u Novom Beogradu, a u Starom Gradu još poboljšati kvalitet onoga zbog čega ljudi i danas tamo odlaze. Em je jeftinije i logičnije, em se dobija veći kvalitet i profit u oba slučaja.

Tu je još i totalna asimetrija ovakvog argumenta. Razvoj velikog biznisa i ogromnih komercijalnih površina u atraktivnim delovima Starog Grada će, naravno, biti oberučke prihvaćeno, ali će zato kad, po ovom agumentu, dođe vreme za ravnotežu, tj za obrnuto, da se u Novom Beogradu čitavi placevi odvoje za velike parkove, javne površine, kulturu ili turizam, UMESTO ZA BIZNIS, svi da smatraju da si poludeo. Pa zar OVDE da praviš parkove? Da li ste čuli da neko bitan ozbiljno predlaže novi, veliki javni trg u NBG, Zemunu, Beogradu 3, ustvari BILO GDE? Mi ih kao imamo dosta pa nam više ni jedan ne treba? I ne mora da bude trg ako se to ne uklapa u tu vrstu urbanog područija, ali recimo mesto za druženje, bilo šta što služi zajednici i donosi profit samo indirektno. Odjednom je implicitna pogodba i ravnoteža iz propagandnog argumenta o neophodnosti sveprisutnosti velikog biznisa u Starom Gradu sasvim zaboravljena. U jednom smeru "logika" funkcioniše, u drugom odjednom ne. Nije li onda bolje odmah priznati asimetriju interesa i moći, pa u samom početku za Savski Amfitatar tražiti javno objavljivanje koji njegov procenat se ostavlja za javne površine ili se prosto od njih ne zahteva da budu direktno profitabilne. I naravno, gde se ti delovi nalaze i sa preciznim opisom kako se procenat takvih površina računa. Čisto da svi unapred razumeju ko gde i na šta silazi, i gde će svako od nas ubuduće imati bilo kakvu priliku da se nađe.
 
louderick":hvgh2bdg je napisao(la):
niko nije mislio u bukvalnom smislu menhetn... ali beogradu (starom) nedostaje finansijski centar....

Haha, pa normalno da mu nedostaje finansijski centar kada Srbija nema finansije :) Koliko znam i ne postiji nijedna investiciona banka u Srbiji, a Beogradska berza je bila mrtvorodjence u startu. I komercijalne banke su 90% u stranim rukama. Mi zivimo od kredita MMF tako da su nase finansijske institucije u Njujorku.
 
Delija":2p1c0qb5 je napisao(la):
Ја немам проблем са спратношћу у СА пошто никакве визуре и онако не постоје.Онај телекомуникациони монструм испред храма Светог Саве,клинички центар који ће по реконструкцији и довршетку бити још виши и још масивнији,као и многи други објекти обесмишљавају било какву забрану спратности зарад непостојећих визура.Једино не бих волео да видим било шта више од 200 и евентуално 250м на некој прилкладнијој локацији.

To. Ja sam oduvek prizeljkivao gradnju nekih visokih zgrada u SA da bi se upravo zaklonila ta "vizura" koja sad postoji i koja ne lici...pa ni na sta (naravno treba cuvati pogled na odredjene zgrade, poput Hrama Sv. Save i jos poneceg). Vizura koja vredi je levo od Brankovog mosta. Desno od toga...koja bre vizura?
 
Не треба претеривати са неком жељом да се гради а да је све око тебе природа. Ту се и гради да буде искоришћење локације максимално, то је оно што продајемо, да тако кажем. Ако појаса од 150 метара буде, буде. Нека зелена површина и у најгорим условима остане, парк је загарантован, увек. А зов природе тешко да можеш да тражиш у граду.

У једној реченици где Зума спомиње Београд 3, се слажемо. Ту могу да се одреде површине које ће бити благо уређене и по неки рекреативни кутак уз стазе. Ништа посебно не мењати, оставити дивље стазе, канале, шипражја, шумице, прилазе Дунаву, Ушћу. А из будућег центра се туристичким чамцем стиже за 3 минута.

Шта год од СА да испадне, шта год се планирало, треба заборавити да план подразумева ливаду. Сигурно не подразумева!
Ко хоће природу, нека иде у њу, није далеко...
 
Ja nešto nisam najbolje skapirao: ne valja praviti visoke zgrade u Savskom amfiteatru, treba ostaviti široke zelene koridore, treba botanička bašta i zološki vrt, eventualno niske zgrade da ne kvare vizuru. Ok. Čemu onda metro? Da se vikendom vozimo do botaničke bašte? Ako nema ljudi, nema posla, nema novca, nema razloga za infrastrukturu. Da nešto rezimiramo, leva obala Save beži od grada a grad želi da siđe na desnu obalu Save. To je ukratko stanje u Beogradu, bez Dunava. Pa dobro, ok, imamo šareni pristup pa ko kako voli. Pola Savamale je nastalo zatrpavanjem i nasipanjem. Grad stvarno želi da izađe na reku, samo to nikako da mu se posreći. Ne verujem ni da će ovog puta. Da podsetim da niko i dalje ne ubraja veliki kanalizacioni kolektor kao problem. Ne bih bio srećni vlasnik jahte u "Beogradu na vodi" a da mi okolo plivaju govna.

Meni se kao crna misao nadvila još jedna ideja, koja je već par puta bila u opticaju i stigla je i do nekakvog potpisivanja ugovora o namerama. To je brana Savi, dvadesetak kilometara uzvodno u Kupinovu. Visinska razlika 6 metara a Beograd je nizvodno! To meni zvuči zlokobno i ne znam kako niko ne reaguje na to? Ja da sam bogati Emiraćanin ne bih blagonaklono gledao da mi Turci zidaju branu blizu mog ljubimčeta od 3.1 milijarde.

http://www.rtv.rs/sr_ci/vojvodina/srems ... 92810.html
 
Ups, nađoh baš sad ovu vest gde se spominju, ne daj bože, neke milijarde. I to u istoj rečenici i milijarde i Srbija (Beograd). Skoro ko cena Mosta na Adi :D

Znači u "Beogradu na vodi" će biti reprezentativne zgrade sa regionalnim razvojnim centrima i kancelarijama kineskih firmi, arapskih investicionih fondova ... u bog te mazo ...

http://www.bizlife.rs/vesti/66193-a...o-od-61-mlrd-dolara-bice-projekata-i-u-srbiji
 
brdjanin":3iqs60up je napisao(la):
Ups, nađoh baš sad ovu vest gde se spominju, ne daj bože, neke milijarde.
Evo malo više o tome a opet ništa. Pogledajte naslov!

Stiže nam još jedan gigant iz UAE
IZVOR: B92, BLOOMBERG
Građevinska kompanija "Arabtek holding" (Arabtec holding) potpisala je ugovor sa firmom "Abar propertiz" (Aabar properties), koji podrazumeva izgradnju 37 zgrada u Dubaiju i Abu Dabiju, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, prenosi agencija Blumberg. Kako se precizira, ugovor je vredan čak 6,1 milijardi dolara.

Međutim, za našu javnost je verovatno interesantnija informacija da je direktor "Abar propertiza" Hadem al Kubisi najavio da će Arabtek biti angažovan i na projektima u Sjedinjenim Državama, Maroku i Srbiji, vrednim 20 milijardi dolara.

Zasad, međutim, nema zvaničnih informacija o projektima koje kompanija "Abar propertiz" planira u našoj zemlji.

"Abar propertiz" je podružnica kompanije "Abar investments" iz Abu Dabija, ćerke firme energetskog giganta "International Petroleum Investment Company" (IPIC), koji je u stoprocentnom vlasništvu vlade Abu Dabija.

"Arabtek" je, s druge strane, nedavno najavio da će otvoriti regionalnu kancelariju u Beogradu, odakle bi proširio svoje poslovanje i na ostale zemlje Balkana.

Iako su se u javnosti ubrzo pojavile spekulacije da bi "Arabtek" mogao biti angažovan na realizaciji projekta "Beograd na vodi", iza kojeg stoji kompanija "Igl hils" Muhameda Alabara, rukovodilac tog projekta Srđan Rupar demantovao je te informacije, navodeći da će objekte u Savskom amfiteatru graditi domaća građevinska preduzaća.

Kompanija "Arabtek", inače, ima bogatu saradnju sa kompanijama Muhameda Alabara, poput izgradnje Burž Kalife, trenutno najviše zgrade na svetu, iza koje stoji Alabarova kompanija "Emar propertiz" (Emaar properties).

Banka Amerike Meril Linč (Bank of America Merrill Lynch) nedavno je savetovala investitore da ulažu u akcije "Arabtek holdinga", ocenjujući da će deonice te kompanije imati snažan rast. Vrednost akcija "Arabteka" porasla je čak 60 odsto od početka godine.

Koji je to "još jedan gigant"? Ostali su već tu? Šta je sa Al Dahrom? Šta je sa Mubadalom?

Odgledao sam pre neki dan American Hustler koji je u trci za Oskara, pa sam se setio i našeg šeika... (Film je o uigranim prevarantima koji se lažno predstavljaju, šeik u filmu je šarada, kako bi političarima obećali ludačke investicije i milijarde, uz mito, a zapravo uzeli milione i nestali.)
 
Ja predlazem da se livade na NBg pretvore u ovakve parkovske povrsine:

2414.jpg


Ne mora i SA da bude park...
 
Борчанац":1coc37ne je napisao(la):
Не треба претеривати са неком жељом да се гради а да је све око тебе природа. Ту се и гради да буде искоришћење локације максимално, то је оно што продајемо, да тако кажем. Ако појаса од 150 метара буде, буде. Нека зелена површина и у најгорим условима остане, парк је загарантован, увек. А зов природе тешко да можеш да тражиш у граду.

У једној реченици где Зума спомиње Београд 3, се слажемо. Ту могу да се одреде површине које ће бити благо уређене и по неки рекреативни кутак уз стазе. Ништа посебно не мењати, оставити дивље стазе, канале, шипражја, шумице, прилазе Дунаву, Ушћу. А из будућег центра се туристичким чамцем стиже за 3 минута.

Шта год од СА да испадне, шта год се планирало, треба заборавити да план подразумева ливаду. Сигурно не подразумева!
Ко хоће природу, нека иде у њу, није далеко...

Borčanac, predstavio si stvar potpuno suprotno nego što jeste. Nigde ja nisam tražio ovo što kažeš. Druga strana je ta koja preteruje, jer su zbog nepostojanja organizovane opozicije zauzimanju obala i ostalih najboljih prostora kod drugih projekata u Beogradu, ispravno zaključili da nama više uopšte i ne treba normalna količina javnog prostora na obali, pa su ga ovde lepo dodelili zgradama. Ako se u kapitalizmu ne boriš za nešto, to je jasna poruka da ti ne treba čak ni toliko da bi za to žrtvovao delić svog vremena za računarom. Ne bi mogla biti jasnija i da si dao javni oglas, "meni to nije značajno". Ne treba se plašiti insistiranja na nečemu, ako to koristi vidljivosti poruke i jasnijoj formulaciji potreba, jer druga strana sasvim sigurno neće odustati od svog interesa. Mi smo ovde drastično slabija strana, a ne kapital. Otvoreno tržište je stvar balansa jasnih zahteva organizovanih interesnih grupa i investitora, a ne nemuštih i neizrečenih želja koje neki telepata mora da pogađa. Obe strane moraju prvo da postoje da bi se uopšte mogla pronaći optimalna ravnoteža interesa. Ja ovde govorim najviše o ekološkim aspektima, ne zato što nisam savršeno svestan da grad živi od biznisa, ili što ne bih voleo lepe zgrade, već samo zato što druga strana ima i previše zagovornika, a ova maltene ni jednog, pa nema čak ni simbolične ravnoteže.

Takođe, nigde nisam zagovarao "praznu livadu" u gradu. Tome bi se najviše mogao približiti jedino moj predlog da se zeleni prostor Ušća pretvori u luksuzan centralni park najvišeg nivoa i otvorenu botaničku baštu Beograda. Ali to je park, i to veoma poseban, a ne "livada". Što se tiče svega ostalog, obala reka, Donjeg Grada kod Kamegdana i obale kod Hotela Jugoslavija, uvek sam imao na umu jedino mešavinu zelenila i ne previše upadljivih uslužnih objekata (bez standardnih zgrada normalnih i većih razmera). Dakle male kafiće s baštama, letnje pozornice, mini trgove sa klupama, travnate terene za sportove sa loptom, fontane, puno česama, otvorene galerije, zabavne sadržaje i prostor gde je dozvoljeno ležati na travi. Sve je to naravno u bogatom zelenilu, pri čemu odnos zelenila i ostalih ne-zelenih delova tog pojasa zavisi samo od prostora koji nam ostave. Ako je to svega par metara uz obalu, očigledno da tu može doći samo kombinovana pešačko-biciklistička staza i simbolično malo zelenila. Što više prostora na obali ima, to se može smestiti i više servisnih objekta, i više zelenih površina. Od 100 do 150 metara pored reke je prava mera, sem tamo gde zaista nema mesta pa je neophodno prilagođavati se postojećem stanju. Što se mene tiče, sve ostalo može biti uobičajeni urbani prostor za biznis ili bilo šta drugo, gde je količina zelenila određena uobičajenim pravilima.

Dakle, moj predlog je uvek bio daleko od prazne livade, tim pre što se u svetu ne prave kompromisi kao ovaj koji sam opisao u prethodnom paragrafu. Oni sada bukvalno žele da prirodu uvedu u grad, tako da ga ona potpuno prožima, u neprekinutim povezanim trakama koje vijugaju kroz grad, bukvalno i svuda, koje se šire i tanje, zajedno sa potocima, malim zalivima, šipražjem, mini močvarama, ostrvima, malim staništima životinja i svim ostalim. Bez kompromisa. Nekada je grad bio izuzetak, a priroda pravilo. Sada postaje obrnuto, naselja su pravilo, a priroda je ta koja je u rezervatima, kao nekada Indijanci, uz beskrajne pustare i poljoprivredno zemljište koje ne doprinosi prirodnim ciklusima već ih samo zagađuje. Ljudi koji razmišljaju malo dalje su bukvalno u panici. Uz zagađenje i sve ostalo, globalni eko sistem ne može dugo funkcionisati na taj način. Ali daleko pre nego što efekti postepenih promena postanu svima vidljivi, to će se odraziti na cene nekretnina i poželjnost pojednih gradova. Uz elementarnu zavisnost cene kvadrata i kvaliteta života koji grad pruža, što važi uvek, i ovakva razmišljanja su razlog zašto se na zapadu radi to što se radi. Nažalost, mi smo svetlosnim godinama daleko od tog nivoa svesti koji shvata šta nas sutra čeka, šta će se ceniti, šta će biti skupo, i gde će biti razlika između gradova prvog i trećeg sveta, počevši od Beobuilda pa nadalje, pa ja uopšte i ne pokušavam da insistiram na tome. Dovoljno je teško postići i to da se sutra ne probudimo u gradu koji je "sišao na reku" tako što je betoniran od početka pa do ivice reke, gde se jedan drvored naziva zelenilom, a lukuzni restoran u prizemlju poslovne zgrade, obalom.

Ukratko, pričam samo o 100 do 150m metara mešanih sadržaja pored reke, bez normalnih i većih zgrada (tj bez vizuelno previše upadljivih objekata, dok je naprimer nešto tipa niskih montažnih drvenih kućica i kafića sa baštama prihvatljivo), sa udelom zelenila od bar 50% do 60% na tom pojasu. To je sve. U ostalom delu može biti bilo šta za čime postoji potreba. Uzevši u obzir šta se u svetu danas radi, i naše sopstvene dugoročne interese, to je sasvim razumno.
 
brdjanin":365strcu je napisao(la):
Ja nešto nisam najbolje skapirao: ne valja praviti visoke zgrade u Savskom amfiteatru, treba ostaviti široke zelene koridore, treba botanička bašta i zološki vrt, eventualno niske zgrade da ne kvare vizuru. Ok. Čemu onda metro? Da se vikendom vozimo do botaničke bašte? Ako nema ljudi, nema posla, nema novca, nema razloga za infrastrukturu.

Zato što se grad ne može ni razviti lobotomiziran, tj bez metroa, a on negde mora da pređe Savu koja ga deli na dva dela. A ne vidim gde drugde može da je pređe. Tek kad ljudima što se tiče vremena provedenog u putu bude svedno da li će se silaskom jedne stanice pre ili posle naći sa ove ili one strane Save, u pretežno rekreativnom ili pretežno poslovnom delu grada, tek onda se svaka stvar može graditi tamo gde su za nju najbolji uslovi, i tek tad grad postaje jedinstven, spreman da funkcioniše efikasno i profitabilno.

I kao što sam rekao već gomilu puta, u Savskom amfiteatru TREBA praviti visoke zgrade, jedino što uz samu obalu NE TREBA da budu nikakve zgrade (uprošćeno rečeno). Ne vidim na koji je način moderno šetalište na obali krucijalna prepreka biznisu u jedino u Srbiji, ali ne i na drugim mestima?
 
Демантује те вишемиленијумска традиција градње покрај и уз саме реке широм света и поготово Европе.

Наравно да треба да постоји неки зелени појас уз обалу али било какав будући објекат слободније/квалитетније архитектуре као и значајније намене (музеј или опера) би морао да буде уз саму реку.Таквих примера имаш на стотине ако не и хиљаде широм света.То би требало да важи и за две три куле које би својом архитектуром и висином заслужиле такав положај (Либескиндов град на води) То се није радило случајно.Симболика је велика а есетски (често и функционални) добитак позиционирањем објеката уз водене површине још већи.
 
Vremena i prioriteti se menjaju. Razumevanje šta je važno se takođe menja. Ako negde postoji stvarno velika dužina obale, onda ima smisla prekinuti jednu vrstu uređenja pa je zameniti nečim drugim. Međutim ja govorim samo o uskoj traci zemlje pored obale u najužem centru grada i delovima obale koji imaju neku tradiciju, ili imaju posebne prirodne vrednosti, ili stvarno posebne potencijale neke druge vrste. To u Beogradu uopšte nije tako velika dužina. Plus ako prekida postojeću pešačku komunikaciju po obali, kao na desnim obalama Save i Dunava. Izuzeci su mogući za posebno vredne i reprezentativne zgrade koje služe svima, nacionalni muzeji, veliki kulturni centri i slično, koje ti spominješ, ali na ovom projektu nemamo taj slučaj.

Takođe nije lako videti da bi nešto zasta bitno bilo izgubljeno ako bi recimo zgrada CK bila na 150m od obale, u odnosu na samu obalu (a čak i na nivou zemlje skoro da nema nikakvih prepreka). Neće da se ogleda u vodi? Hoće. Gubi se vidik sa nje ili na nju? Ne. Šta se to još gubi? Nešto od simbolike, svakako. Ali vredi li to gubitka takvog zemljišta, pogotovo ako je sve čisto privatna komercijalna operacija sa problematičnom raspodelom koristi koju svi ostali Beograđani imaju odricanjem od tradicionalno zajedničke obale? Da li si siguran da će i ostalim ljudima, koji nisu arhitekti, mali pomeraj u POLOŽAJU veoma visoke i lepe zgrade više značiti od onoga što su izgubili? Sumnjam da će uopšte primetiti tako nešto.

Posebne vrednosti imaju recimo leva i desna obala Save (od Ade), i leva i desna obala Dunava (od Kineskog mosta, a sa leve strane samo plavno područije izvan nasipa) do Ušća. Međutim već desna obala Dunava od 25. maja pa nadalje nije tako posebna, a i Dunav je mnogo širi od Save, pa bih tu i ja išao na moderne i visoke zgrade relativno blizu obale, uz bar nekakvo šetalište, naravno. Ali ne u Savskom amfietaru. To je kao da planiraš da nekadašnju boemsku Skadarliju pretvoriš u nepregledni otvoreni restoran kojim se ne može proći. Što smo, naravno, i uradili, pa se vidi i rezultat. Još jedna od bezbrojnih baštenskih površina u plusu, i jedna jedina prava boemska ulica u minusu. Zarađuje par restorana, ali niko u Beogradu više nema niti će ikada imati blagu predstavu kako se u njemu nekada živelo i kako su izgledale ulice gde se toliko toga stvaralo i započinjalo. Savski amfiteatar je isuviše važan, pa bi BAR mogli sačuvati kontinuitet poštenog pešačkog prolaza kroz njega koji bi povezao sever i jug grada, pri čemu biznis u SA ne bi naročito patio, već verovatno samo dobio od bitno povećanog broja ljudi koji bi tuda cirkulisali, a svi investitori uz obalu bi dalje bili prvi do reke.

Zbog svega toga mislim da je predloženi trade-off sa čuvanjem obale sasvim dobar.
 
Uređenje obale treba staviti u urbanističko-istorijki kontekst imajući u vidu nove tendencije i urbanističke greške prošlosti.

Pojas od 150 metara od obale je preteran i nefunkcionalan, van istorijskog konteksta i tradicije. Mada,ako pričamo o tradiciji, Beograd tradicionalno "beži" od reke. Obala duž SA nema nikakvu tradiciju. Jedino parče gde je stari Beograd na reci, i koji treba da bude referenca za SA je - Karađorđeva ulica od Brankovog mosta do Kalemegdana.

Trebamo imati u vidu da desna polovina Savskog amfiteatra pripada starom delu grada a leva - novom. Na slici koju sam postavio ispod teksta se jasno vidi razlika u urbanim matricama blokova, a uređenje sAvskog amfiteatra treba da prati tradiciju svoje lokacije. Dakle, na NBG strani je urađen pojas od 150 metara, ali na starogradskoj strani 150 metara parka pored obale je van konteksta.

Svakako da ne treba ići putem 19. vea kada su se Pariz gradio duž Sene faktički na obali, ali ne treba ni da ubacujemo Atinsku povelju u stari Beograd. Nisu džabe oba urbanistička koncepta odbačena i traži se novi.
35aliyo.jpg
 
Zuma":36391ks1 je napisao(la):
Vremena i prioriteti se menjaju. Razumevanje šta je važno se takođe menja. Ako negde postoji stvarno velika dužina obale, onda ima smisla prekinuti jednu vrstu uređenja pa je zameniti nečim drugim.
Не тролуј.

21. век

pl_design_f.jpg


Квалитетни објекти на води/реци исту могу само додатно приближити грађанима.Тако је одувек било.

А рецимо читав низ богатих градова који немају природне услове за градњу покрај мирније воде улажу огромна средства да би воду довели покрај објеката.

Guangzhou-Opera-House-by-Zaha-Hadid.jpg


GD4776381@A-night-view-shows-th-9596.jpg


Поврх свега,Београд има речну обалу која је дужа од црногорског приморја и нула објеката изграђених уз саму реку што је такође јединствен парадокс у светским оквирима.
 
Како је шаљиво рекао Зоран Николић

"Београд традиционално и симболично бежи од својих река као што Срби традиционално беже од хигијене. То је ваљда узрочно-последична веза"
 
MSU i Nebojsina kula su dva objekta koji decenijama stoje u izolaciji i koji ce imati direktan benefit od privh objekata koji budu napravljeni u nekoj njihovoj neposrednoj blizini. Isto vazi i za ulicne svirace, prodavce kokica, iznajmljivace bicikala, recne taksiste i mnoge druge.. oni sigurno nece imati nista protiv toga da se na recnoj obali pojave neki novi ljudi.. a kome je do uzivanja u reci i prirodi, a bez straha da vidi zgradu, moci ce lepo pjehe do zemuna pa mostom do borce, skrene levo i do novog sada milina..

ja jedino vidim problem ako se mozda desi presedan u svetskim razmerama pa objekti pored vode budu ogradjeni zidom od jedno 4 do 6 metara, dodatno obezbedjenim zicom kroz koju ce ici neka struja od jedno milon volti napona, mozda i savu nasele krokodilima te obezbede prilaz i iz tog pravca.. mislim, ti svetski salabajzeri koji proleterima otimaju sta stignu zaista nekad imaju sulude ideje pa ce se pre ili kasnije pojaviti neki ludak koji ce da napravi zgradu pored koje obican covek nece smeti ni da prodje ni da je pogleda posto ce sa vrha da vreba jedna laser koji ce trajno da oslepi svakoga ko se drzne da baci pogled
 
Napomena da se desila radikalna promena u shvatanju važnosti zelenih i uopšte javnih površina nije nikakvo trolovanje, to je jednostavna istina. Skupi na gomilu niz novih projekata gradova koji se projektuju ispočetka, ili stvarno velikih slobodnih blokova u starim gradovima koji se kao velika nova celina takođe projektuju ispočetka, pa pogledaj trendove. Kako se DANAS koristi prostor tamo gde postoji potpuna sloboda projektovanja tako da se MOGU implementirati sve jasno utvrđene vrednosti modernog urbanizma? Recept je skoro univerzalan. Ići na što više zgrade da bi se oslobodio prostor, konsolidovati dobijeni prostor u velike i međusobno povezane celine pune zelenila (da bi se dobilo u fleksibilnosti, upotrebljivosti i kvalitetu "slobodnog" prostora, oslobodili budući transportni koridori, itd), i uvesti reke (ili jezera ili bilo kakvu voduI) kao centralne humane elemente i fokusne tačke oslobođenog prostora. I to je sve. Tačno je da se često pojavljuju velelepni objekti na samoj obali, ili čak čitava ekskluzivna naselja, ali to se radi SAMO ako postoji velika dužina obala koja je i dalje ostala slobodna, ili ne postoji neka druga vrsta degradacije ili smanjivanja potencijala.

Beograd jeste stari grad, pa ovakvi principi očigledno nisu u celini primenljivi, ali je on istovremeno izuzetak, jer su mu obale ostale nezauzete, što je skoro nezabeležen slučaj u velikim gradovima Evrope. I to je ogromna komparativna prednost koju bi bio zločin ne iskoristiti do maksimuma, pogotovo što se dobro nastavlja na druge posebne prednosti, Adu Ciganliju, Ratno Ostvo i buduće Čapljino ostrvo. Povezati ove zelene, rekreativne i turističke prostore u jednu celinu je apsolutno jedina stvarna šansa koju Beograd ima da bi se jasno izdvojio od ostalih gradova i nešto zaradio. Očigledno uz razvoj biznisa na čitavoj preostaloj teritoriji, ali to se podrazumeva, i uopšte nije dovoljno znajući našu trenutnu situaciju, iskorišćenost poslovnog prostora, navike, obrazovanje i perspektive. Moramo imati dodatni podsticaj, posebnu prednost. I upravo to imamo, i to tako reći besplatno. Jer su uz dovoljno kvalitetnog zelenila u centru grada obale srećom i dalje neizgrađene, a gubitak za vizure i biznis koji se samo malo udalji od njih skoro beznačajan u odnosu na dobitak za grad, dobitak za sve druge investitore preostalih poslovnih prostora koji imaju konkurencijom nezauzete obale, i sve one koji u gradu žive.

150 metara je broj koji je potekao od Jovina, ja sam prvo predložio 100 metara, dok je očigledno da je stvarna cifra zavisna od dubine lokacije i pregovaranja. Ono što bi bilo nužno je da postoji dovoljno mesta za sam kej, pešačku stazu, centralnu biciklističku stazu (takoreći biciklističku magistralu zbog ogromnog protoka, jer se ovde povezuju dva dela grada), prostor za obalske sadržaje tipa kafići i njihove bašte, pristupni i ulazni prostor za solitere, i na kraju dovoljno zelenila da razdvoji ove elemente. Da li se sve ovo može spakovati u manje od 100m, a da i dalje ostane kvaliteno i dostojno pozicije Savskog amfiteatra, je veliko pitanje. Sumnjam u to, ali ako može, svaka čast. Meni liči da je Jovinov broj realniji.
 
Zuma":srx88wam je napisao(la):
Борчанац":srx88wam je napisao(la):
Не треба претеривати са неком жељом да се гради а да је све око тебе природа. Ту се и гради да буде искоришћење локације максимално, то је оно што продајемо, да тако кажем. Ако појаса од 150 метара буде, буде. Нека зелена површина и у најгорим условима остане, парк је загарантован, увек. А зов природе тешко да можеш да тражиш у граду.

У једној реченици где Зума спомиње Београд 3, се слажемо. Ту могу да се одреде површине које ће бити благо уређене и по неки рекреативни кутак уз стазе. Ништа посебно не мењати, оставити дивље стазе, канале, шипражја, шумице, прилазе Дунаву, Ушћу. А из будућег центра се туристичким чамцем стиже за 3 минута.

Шта год од СА да испадне, шта год се планирало, треба заборавити да план подразумева ливаду. Сигурно не подразумева!
Ко хоће природу, нека иде у њу, није далеко...

Borčanac, predstavio si stvar potpuno suprotno nego što jeste. Nigde ja nisam tražio ovo što kažeš. Druga strana je ta koja preteruje, jer su zbog nepostojanja organizovane opozicije zauzimanju obala i ostalih najboljih prostora kod drugih projekata u Beogradu, ispravno zaključili da nama više uopšte i ne treba normalna količina javnog prostora na obali, pa su ga ovde lepo dodelili zgradama. Ako se u kapitalizmu ne boriš za nešto, to je jasna poruka da ti ne treba čak ni toliko da bi za to žrtvovao delić svog vremena za računarom. Ne bi mogla biti jasnija i da si dao javni oglas, "meni to nije značajno". Ne treba se plašiti insistiranja na nečemu, ako to koristi vidljivosti poruke i jasnijoj formulaciji potreba, jer druga strana sasvim sigurno neće odustati od svog interesa. Mi smo ovde drastično slabija strana, a ne kapital. Otvoreno tržište je stvar balansa jasnih zahteva organizovanih interesnih grupa i investitora, a ne nemuštih i neizrečenih želja koje neki telepata mora da pogađa. Obe strane moraju prvo da postoje da bi se uopšte mogla pronaći optimalna ravnoteža interesa. Ja ovde govorim najviše o ekološkim aspektima, ne zato što nisam savršeno svestan da grad živi od biznisa, ili što ne bih voleo lepe zgrade, već samo zato što druga strana ima i previše zagovornika, a ova maltene ni jednog, pa nema čak ni simbolične ravnoteže.

Takođe, nigde nisam zagovarao "praznu livadu" u gradu. Tome bi se najviše mogao približiti jedino moj predlog da se zeleni prostor Ušća pretvori u luksuzan centralni park najvišeg nivoa i otvorenu botaničku baštu Beograda. Ali to je park, i to veoma poseban, a ne "livada". Što se tiče svega ostalog, obala reka, Donjeg Grada kod Kamegdana i obale kod Hotela Jugoslavija, uvek sam imao na umu jedino mešavinu zelenila i ne previše upadljivih uslužnih objekata (bez standardnih zgrada normalnih i većih razmera). Dakle male kafiće s baštama, letnje pozornice, mini trgove sa klupama, travnate terene za sportove sa loptom, fontane, puno česama, otvorene galerije, zabavne sadržaje i prostor gde je dozvoljeno ležati na travi. Sve je to naravno u bogatom zelenilu, pri čemu odnos zelenila i ostalih ne-zelenih delova tog pojasa zavisi samo od prostora koji nam ostave. Ako je to svega par metara uz obalu, očigledno da tu može doći samo kombinovana pešačko-biciklistička staza i simbolično malo zelenila. Što više prostora na obali ima, to se može smestiti i više servisnih objekta, i više zelenih površina. Od 100 do 150 metara pored reke je prava mera, sem tamo gde zaista nema mesta pa je neophodno prilagođavati se postojećem stanju. Što se mene tiče, sve ostalo može biti uobičajeni urbani prostor za biznis ili bilo šta drugo, gde je količina zelenila određena uobičajenim pravilima.

Dakle, moj predlog je uvek bio daleko od prazne livade, tim pre što se u svetu ne prave kompromisi kao ovaj koji sam opisao u prethodnom paragrafu. Oni sada bukvalno žele da prirodu uvedu u grad, tako da ga ona potpuno prožima, u neprekinutim povezanim trakama koje vijugaju kroz grad, bukvalno i svuda, koje se šire i tanje, zajedno sa potocima, malim zalivima, šipražjem, mini močvarama, ostrvima, malim staništima životinja i svim ostalim. Bez kompromisa. Nekada je grad bio izuzetak, a priroda pravilo. Sada postaje obrnuto, naselja su pravilo, a priroda je ta koja je u rezervatima, kao nekada Indijanci, uz beskrajne pustare i poljoprivredno zemljište koje ne doprinosi prirodnim ciklusima već ih samo zagađuje. Ljudi koji razmišljaju malo dalje su bukvalno u panici. Uz zagađenje i sve ostalo, globalni eko sistem ne može dugo funkcionisati na taj način. Ali daleko pre nego što efekti postepenih promena postanu svima vidljivi, to će se odraziti na cene nekretnina i poželjnost pojednih gradova. Uz elementarnu zavisnost cene kvadrata i kvaliteta života koji grad pruža, što važi uvek, i ovakva razmišljanja su razlog zašto se na zapadu radi to što se radi. Nažalost, mi smo svetlosnim godinama daleko od tog nivoa svesti koji shvata šta nas sutra čeka, šta će se ceniti, šta će biti skupo, i gde će biti razlika između gradova prvog i trećeg sveta, počevši od Beobuilda pa nadalje, pa ja uopšte i ne pokušavam da insistiram na tome. Dovoljno je teško postići i to da se sutra ne probudimo u gradu koji je "sišao na reku" tako što je betoniran od početka pa do ivice reke, gde se jedan drvored naziva zelenilom, a lukuzni restoran u prizemlju poslovne zgrade, obalom.

Ukratko, pričam samo o 100 do 150m metara mešanih sadržaja pored reke, bez normalnih i većih zgrada (tj bez vizuelno previše upadljivih objekata, dok je naprimer nešto tipa niskih montažnih drvenih kućica i kafića sa baštama prihvatljivo), sa udelom zelenila od bar 50% do 60% na tom pojasu. To je sve. U ostalom delu može biti bilo šta za čime postoji potreba. Uzevši u obzir šta se u svetu danas radi, i naše sopstvene dugoročne interese, to je sasvim razumno.

Ако јесам, бар нисам имао намеру да представим твоје писање другачије. Извини ако си се осетио тако.

Da li ste čuli da neko bitan ozbiljno predlaže novi, veliki javni trg u NBG, Zemunu, Beogradu 3, ustvari BILO GDE?
Моје писање се односило на овај део. Нико не предлаже, јер тај појас од 150 метара постоји на старом сајмишту, јер од ушћа до југославије постоји озбиљан природни појас. Јер постоји плућно крило у виду Чапље (или како се зове тај простор већ) и великог ратног острва, што је све непосредна близина СА. А постоји и тај нетакнути (скоро) простор преко Дунава. Зато нико сигурно неће да се одрекне појаса 1600 са 150 метара драгоценог простора за изградњу, ја сам помирљив јер ће и у том простору бити паркова, зеленила у некој мери, надам се што већој. Промашена је битка за тај појас јер у непосредној близини их има, треба њих чувати и организовати. Можда баш по концептима које си ти предлагао...мени је све једно. Ја због природе, одлазим у природу, на насип, канал, реку, кроз неки пут који води кроз шумицу...


1.jpg

Да ли ће нам ово неко оставити? Какав отпор капиталу може да се да, када се стрепи да ли је тај капитал у опште привучен? Када се поставља ствар у односу на нашу ситуацију, као да је СА сламка спаса за посрнулу економију земље. Да ли 24 хектара зеленила са по неком трговинском колибом може да привуче велики, овде очекивани капитал, хоће ли инвеститор то платити? Ми знам да не можемо.

Дакле, ако има шансе да граде, нека граде. Нека граде маштовито, високо...нека оставе зелене просторе. Ми сачувајмо оно што се да организовати у бољу природну целину, која је у сарадњи са градском. И да не измишљамо топлу воду, због шуме и реке, ја идем у шуму и на реку. Не на кеј или природни комплекс од 150 метара. У граду је довољна и пространија оаза за краћи опоравак од свакодневног стреса. За потпуну рехабилитацију, треба ти само слободно време.
 
Vrh