[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=362515#p362515:10wykf5n je napisao(la):
Drakche » 14 Dec 2015 06:24 am[/url]":10wykf5n]Cudo kako su ovu delovi severnog Balkana pod ovolikom merom toplotnih udara, kao da smo juzna tacka mediterana, a ne kontinentalna oblast izmedju planinskih venaca. Proleca ove godine priroda je ekplodirala u svojoj raskosi i zelenilu, kao da joj je, ne daj boze, poslednje, dok se vec negde od sredine do kraja leta trava i rastinje potpuno osusilo, bas kao da smo mediteran.
To je zato što smo daleko od mora. Okean ima ogromni toplotni kapacitet, tj sposobnost akomulacje toplotne energije, i zato drastično ublažava temperaturne promene. Zbog toga se kontinentalne klima odlikuje velikim ekstremima. Još je gore ako je neka oblast okružena visokim planinama. One predstavljaju branu slobodnom strujanju morskog vazduha koji je bogat vlagom i uvek umerene temperature, tj leti hladan, a zimi topao. Tako se sprečava slobodna razmena energije, pa nema šta da "ubija" ekstreme, tj ili prima na sebe ili emituje toplotu. Panonska nizija je upravo takva, daleko u kopnu i okružena planinama, i zato se zbog klimatskih promena Beogradu crno piše ako se na vreme ne pripremi.
Nama ustvari treba kompletna revizija urbanističkih planova samo zbog ovoga, tj dugoročne strategije razvoja grada (pod pretpostavkom da tako nešto uopšte postoji čak i u naznakama). Naučnici su tek poslednjih godina postali sigurniji u svom razumevanju mehanizama klimatskih promena, pa je tek sada postalo jasno koliko će to biti opasno i koliko će se brzo desiti. Beograd i zato MORA da posveti posebnu pažnju ekologiji i ekološkom urbanizmu, pošto će klimatskim promenama biti pogođen VIŠE od ostalih, a ima daleko lošiju počenu poziciju (vidi rang listu), a MNOGO manje para od njih. Novi urbanizam i njegovo dosledno poštovanje u svim novim projektima je jeftin i nama verovatno jedini raspoloživ način da to uradimo.
To znači posvetiti posebnu pažnju vodama, zelenilu, eliminisanju ispuštanja toplote i svih drugih zagađenja. Po svaku cenu moramo smanjiti efekat toplotnog ostrva. To znači da nam treba MNOGO više zelenila nego ostalima, i ono mora biti mnogo bolje raspoređeno. Moraju se uvesti ozbiljni standardi koji će precizno definisati minimalne ukupne površine i karakteristike zelenih delova svake nove gradnje (recimo minimalne dimenzije svake pojedine zelene površine i njihovu međusobnu povezanost, itd).
Dalje, saobraćaj se mora rešiti. To smo već mnogo puta spominjali: novi mostovi, metro i drugi masovni transport, nekoliko strateških tunela, obavezne biciklističke staze u svakoj novoj, iole većoj ulici, na svim obalama, i uz par većih biciklističkih magistrala.
Zatim, reke su od posebne važnosti. To pre svega znači da pored reke ne sme postojati barjera, zid od zgrada, tj rashlađeni letnji i topli zimski vazduh MORA SLOBODNO strujati ka ostatku grada i tako ga hladiti/grejati i uopšte popravljati mu kvalitet (unošenjem vlage, itd). "Beograd na vodi" bi već i samo po ovom kriterijumu morao da bude zabranjen u trenutnom obliku. Takođe, centar dešavanja u gradu se mora preseliti na obale reka zbog daleko prijatnije klime na njima. To znači da se mora ostaviti mnogo slobodnog prostora, ali i omogućiti veoma dobru pešačku povezanost obala reke sa ostatkom grada (dakle projekti poput Terazijske Terase, pokretne staze-lifta na Kalemegdanu, velikih trgova ili platformi na obalama reka, širokih i JAVNIH staza za rekreaciju, zadržavanje, odmaranje, za mnoštvo fleksibilnih, promenljivih komercijalnih aktivnosti na otvorenom prostoru, za razne priredbe, izložbe i koncerte manjih i većih razmera). Apsolutni je zločin trajno otuđiti ovako potencijalno živ, krucijalni i neponovljivi gradski resurs kao što je uža obalska zona centra Beograda, prodati je privatnicima za nekakav hotel ili stambenu zgradu koju koristi 100 umesto 100.000 ljudi, i tako izgubiti svaku kontrolu i mogućnost da se iskoristi za nešto od čega će direktno zavisiti buduća uspešnost ovog grada.