Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

^^ Ja naprotiv mislim da treba da bude jedna visoka kula koja ce da dominira celim tim delom kao epicentar geografskog centra Beograda. Na taj nacin ce se dobiti orijentirna tacka vidljiva sa svih strana grada.

Sa druge strane bi bilo dobro da arhitektura ostalih zgrada koje ce biti tik uz reku bude kvalitetna i da ima neki "beogradski" pecat a ne da budu neke genericne zgrade koje se mogu videti u bilo kom drugom evropskom ili svetskom gradu.
To je vec malo subtilniji zadatak koji samo arhitekte sa istaknutim osecajem za estetiku mogu da ispune.
 
vradovic":1khfc9oz je napisao(la):
Kako dobro izgleda promenada. Neverovatno. Lux!

Hajde da na ovom forumu odrzimo neki minimum kriterijuma.
Nismo polupismeni agenti nekretninama koji za stan sa Forma Ideale namestajem u oglasima pisu lux.
 
spatiotecte":3ibtlubp je napisao(la):
^^
Sa druge strane bi bilo dobro da arhitektura ostalih zgrada koje ce biti tik uz reku bude kvalitetna i da ima neki "beogradski" pecat a ne da budu neke genericne zgrade koje se mogu videti u bilo kom drugom evropskom ili svetskom gradu.
To je vec malo subtilniji zadatak koji samo arhitekte sa istaknutim osecajem za estetiku mogu da ispune.


Тај филм нећеш гледати. Показатељ су ове две зграде са Анталијске ривијере које ће прве украсити наше приобаље.
 
Pa zavisi ko bude projektovao ostale zgrade, sve je do talenta arhitekte, nece jedan isti covek projektovati sve te zgrade.
 
Ovo izgleda bas uljudno i trebalo bi da vas izleci od depresive. Sta ste se dohvatili politicara i naklapanja ko sta nije ili jeste uradio. Je li cujete vi sebe kako teoretisete i nagadjete? Prodje vam vecnost u sumnji, umesto da ako nesto i ne ispadne kako treba, vi bi ste i onda to morali da preokrenete u pozitivno. Pa ovo je vas zivot na koji tako tmurno gledate. Ajde Srbijo, glavu gore imamo mi sta da ponudimo. Bas je lepo sto se nesto caprka po tom zemljistu i sto se nesto novo desava…

Povodom liste luxuznih hotela, W hotel je vise kao funky, umereno luxuzna klasa hotela, popularnijom medju mladjom klijantelom zbog modernijeg stila.
Ritz (tu se obicno gosti u godinama osecaju tradicionalno dobro) dosta renoviraju ovih dana, ali nema sanse da je bolji od Shagri-La (pouzdano znam da Novak tamo odseda zbog Zen-like ambijenta) ili cak Aman Resorts koji je dosta intimniji od vecine. A Viceroy je stavljen negde pred kraj liste, a po meni je on u nivou Ritz hotela.
Znaci, ne vredi porediti, jer za razlicite potrebe, razliciti ukusi.
 
@Спасиотект

Инвеститора то не занима - генерички архитектонски кич је најјефтинији - а овде нема ко да брани јавни интерес. То је била и поента оних постова на тему суверености које је Игор избрисао.
 
Пантограф":1yozji3m je napisao(la):
@Спасиотект

Инвеститора то не занима - генерички архитектонски кич је најјефтинији

Za sigurnoscu i iz radnog iskustva mogu potvrditi da kvalitetna arhitektura nije nuzno skuplja.

Najveci problem u Srbiji NIJE finansijske prirode vec nas manjak vizije, kreativnosti, i osecaja za estetiku.
 
Ja sam obrisao postove o 90-tim Milosevicu i 2000tim i svim odgovorima na to jer znam kuda vodi ta prica. Moguce da se tu i tamo kroz neki post provukla i neka relacija koja ima veze sa temom ali je bilo previse off-a.

Inace pitanje je koliko ce zaista neki nas arhitekta imati slobodu u radu a koliko da prakticno potpise vec dobijeno resenje. Sa druge strane ja nemam poverenja ni u domace arhitekte cak ponajmanje pogledajte na sta nam Beograd izgleda.

U arhitektonskom smislu suverenitet koji pantograf pominje se ne gubi ugovorom to je posebna prica vec samim tim da odluku o privatnoj investiciji i arhitekturi ne donosi nijedan gradski organ u pogledu podobnosti i vizuelnog utiska vec iskjucivo investitor a takvih je primera koliko hocete. U bilo kojoj opciji bilo trzisna za koju sam se ja zalagao ili ova burazerska bi dovela do toga da neki privatni investitor bira izgled objekta.
 
Спасиотект,

Бре, ово више није Србија у правном смислу, никаква Србија не утиче на изглед зграда у београдском приобаљу, већ слуга Божји Мухамед Алабар. Платиће неком арх. студију из неког глобалног центра да избаци из хард-диска неке пројекте зграда и то је то. А то јесте најјефтиније. Ко зна да ли ће архитекате уопште и доћи у Београд и кад се зграда направи, јер исту такву вероватно има у Чонћингу или на периферији Астане.

Зашто пишеш овакве ствари, кад и сам то знаш? Што се правиш Тоша?
 
Igor":2bpc66m7 je napisao(la):
U arhitektonskom smislu suverenitet koji pantograf pominje se ne gubi ugovorom to je posebna prica vec samim tim da odluku o privatnoj investiciji i arhitekturi ne donosi nijedan gradski organ u pogledu podobnosti i vizuelnog utiska vec iskjucivo investitor a takvih je primera koliko hocete. U bilo kojoj opciji bilo trzisna za koju sam se ja zalagao ili ova burazerska bi dovela do toga da neki privatni investitor bira izgled objekta.


Па, ако се граде јавне зграде, којима је јединима место уз обалу, онда свакако држава одлучује и о естетици, али, пошто су станови за Нову елиту национални интерес...

И, људи, не пишите више да је Београд нека ругоба од града, претерасте. Има и сјајних зграда у Београду, и старих и нових.
 
Naravno da ceo ovaj projekat ne moze niti je smeo biti nacionalni interes kako je proglasen sa sve stanovima i poslovnim prostorom. Videcemo kada na red bude dosao neki javni objekat da li ce drzava i grad imati uticaja na arhitekturu. Teoretski bi mi morali da se pitamo i za ovo sada posto smo zvanicno investitor kao drzava u odredjenom procentu ali to je pusto slovo na papiru.

Ne mislim da je Beograd ruzan sta vise ali sam samo postavio realne fotografije vizura da se vidi stvarno kako to izgleda sa te obale cak sa neke neznatne visine a sa setalista jos manje.
 
Пантограф":2as7va93 je napisao(la):
Спасиотект,
Платиће неком арх. студију из неког глобалног центра да избаци из хард-диска неке пројекте зграда и то је то. А то јесте најјефтиније. Ко зна да ли ће архитекате уопште и доћи у Београд и кад се зграда направи, јер исту такву вероватно има у Чонћингу или на периферији Астане.

Зашто пишеш овакве ствари, кад и сам то знаш? Што се правиш Тоша?

Iz hard diska tog nekog projektantskog biro-a moze samo da izbace idejno resenje odnosno, da uprostim, "naku lepu slicicu" da se dopadne investitoru i da zadivi mase.
Svaka ta studija izvodljivosti ili idejno resenje ne predstavlja ni 30% rada koji je potreban da se ta zgrada napravi (izvodjacki planovi).
Potrebno je uraditi detaljne planove, inzenjerske proracune, tehnicku dokumentaciju za sve lotove. To je ogroman posao.

Genericna arhitektura moze postojati samo u vizuelnom identitetu jednog objekta, da on lici na nekog drugog.
U arhitekturi, svaka zgrada je prototip i zahteva posebnu tehnicku dokumentaciju.
 
Pa mi i pricamo o vizuelnom identitetu a ne o tome sto ce arhtiekta uraditi projekat shodno domacim zakonima prakticno upodobiti zahteve i dobijenu arhitekturu.
 
@Igor, Pantograf,
Ali taj vizuelni identitet koji se dobija na tim renderima nece nikako biti ono sto ce se izgraditi kasnije u stvarnosti kad neko bude "detaljno poradio na tome", to su samo neki koncepti i kao sto smo videli bas za BnV, onih 200 metara obale sto je napravljeno nema blage veze sa slikama koji su nam oni predstavili kroz rendere.

Zasto?
Zato sto je jedan arhitekta i inzenjerski biro (sigurno iz srbije) uzeo te slike samo kao neki koncept za dalju razradu i ono sto je izvedeno je uradjeno pod okriljem nasih ljudi i nije se ispostovao render tih stranih projektantskih kuca.
 
`се теби свиђају ове две стамбене зграде које се прве граде?
 
И, онда? Мислиш ли да ће следеће зграде у БнВ бити из Алање, из Кемера, Белека, Мармариса... Кушадасија?
 
Ne mora da znaci.
Zavisi ko bude razradio ostale projekte u BnV.
Opet ponavljam da odgovorni projektanti nece biti isti za sve zgrade.
 
^ projektuje se u inostranstvu tj rade se idejna resenja. Ovde mora da se radi projekat za dozvolu i za ivodjenje zbog procedure, pecata I sl, ali na osnovu idejnih resenja, koje je radjeno po zelji investitora.

p.s Mada ruku na srce i sadasnja "vizura" izgleda kao da je u pitanju Sirija u ratu, mislim, kad smo vec do poredjenja
 
milanche":3sdejj96 je napisao(la):
^ projektuje se u inostranstvu tj rade se idejna resenja. Ovde mora da se radi projekat za dozvolu i za ivodjenje zbog procedure, pecata I sl, ali na osnovu idejnih resenja, koje je radjeno po zelji investitora.

Upravo sam na to i mislio Milanche.

Ali primecujem da se uvode bitne izmene projekta u fazi kad ih nasi ljudi ovde u Srbiji obradjuju, sto moze biti i dobro i lose u zavisnosti od talenta doticnih.
 
Samo se uskladjuju sa propisima i standardima u Srbiji. Nema tu drasticnih promena generalno.
 
Mislim da to zavisi od projekta.

Obala BnV uopste nije ispala kao one slike sa rendera tako da verujem da su moguca odstupanja.
U stvari sve to zavisi kako se dogovore ljudi.

Zar nisi ti dosta uticao na estetiku one stambene zgrade sto si radio i sto si nam prikazao ovde na foruimu i koja je zaista lepo ispala?
(znam da se radi o domacem projekltu i investoru ali moze da sluzi kao poredjenje)
 
Jel moze neko da od vas kojima se ne svidjaju ove zgrade, da postavi par nekih stambenih koje bi voleo da vidi umesto njih? Bas me zanima a verujem i druge clanove foruma?

Ja nisam toliko strucan da sudim o postojecem projektu, pa me drugo misljenje zanima...
 
@spatiotecte: Generalno ne puno. Sama volumetrija zgrade je bila definisana kad sam ja poceo da radim, radjeno je uskladjivanje sa nekim izmenama u propisima, nije mogao erker da bude 90cm nad trotoarom, pa smo progurali 30cm kao plastiku, sto i jeste na neki nacin, detalji oko prozora i lodja, sa dvorisne strane je bilo daleko vise izmena opet zbog izmena i uskladjivanjem sa primedbama iz sekretarijata... Ali generalno volumetrija je manje vise ostala ista ili slicna sa idejnim resenjem.

Sto se tice obale, bio je arhitekta na licu mesta za vreme izvodjenja, bio je neki i intervju sa njim, pa je to pitanje za njega. U svakom slucaju on ima pravo na autorsko delo i moze u dogovoru sa investitorom da trazi da se u sto vecem obimi koji dozvoljavaju propisi, da se ispostuje zamisljeno resenje
 
Feanor":w53q6uc7 je napisao(la):
Jel moze neko da od vas kojima se ne svidjaju ove zgrade, da postavi par nekih stambenih koje bi voleo da vidi umesto njih? Bas me zanima a verujem i druge clanove foruma?

Ja nisam toliko strucan da sudim o postojecem projektu, pa me drugo misljenje zanima...


Не бих пожелео да видим ниједну стамбену зграду на том месту.
 
Vrh