Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

a sta bi voleo a da nije park za koji sam se ja davno zalagao?

Sent from my XT1039 using Tapatalk
 
Штошта. Објекат културе, градску кућу (онда се политичатри селе из Старог двора и тамо се отвара музеј или галерија, као што се то ради у републикама), зграду Београдског универзитета и сл.

А док не буде пара за то - парк.
 
Igor":3dyul18d je napisao(la):
a sta bi voleo a da nije park za koji sam se ja davno zalagao?

Sent from my XT1039 using Tapatalk

Mogle bi neke zgrade za fakultete, prvo npr. za ETF kojim se svi u zemlji hvale. PMF tone, Ekonomski isto deli sa Rudarskim...
 
Пантограф":1a49ar8m je napisao(la):
Штошта. Објекат културе, градску кућу (онда се политичатри селе из Старог двора и тамо се отвара музеј или галерија, као што се то ради у републикама), зграду Београдског универзитета и сл.

А док не буде пара за то - парк.


Потписујем.
Осим овог за политичаре. Иимају они довољно објеката на располагању, пошто се иселе из дворова, него је њих превише.
 
Park imate preko reke, i to poveliki. Meni se svidja ideja gustog gradskog jezgra sa razlicitim sadrzajima. Nisam za univerzitet i fakultete na tom mestu. Mogla bi da se ubaci neka ultra moderna zgrada opere, o tome se ionako dugo govorilo. Samo sto siri deo za setnju pored reka, vise onakvih terasica za bleju...Glupu zgradu (po mom ukusu ruznu) grade previse blizu obali.
 
11030":3r8t60z5 je napisao(la):
Park imate preko reke, i to poveliki. Meni se svidja ideja gustog gradskog jezgra sa razlicitim sadrzajima.



Је л' имамо..?

Имате и ви љубитељи кластера кула Lower Manhattan, још мало па са' ће Ер Србија преко океана, па извол'те кад вам дође жеља за час - фииију...
 
Nisam ljubitelj kula niti se lozim da je Bg Menhetn, a park ima pa ima, drugo je sto stoji neiskoriscen, kao sto je neiskorisceno bilo i savsko setaliste, kojim niko nikad mogu da se zakunem nije prolazio (osim nas biciklista) a sad odjednom svima smeta sto se nesto radi i bas bi svi tu da pecaju, dodiruju vodu, traze nirvanu...
 
Зашто је празан и неуређен је културолошки и социолошки проблем актуелних генерација, што не значи да треба да уништимо прилику неким следећим, паметнијим да буду свеснији и здраво окружење користе на прави начин.
 
Кахм, ето фура и Chattanooga Choo Choo по сред "Менхетна".. :roll:
rom1.jpg

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=FdrYYUuT07Q[/youtube]

Јер тако смо у могућности..


Ономад су нам исто такви "визионари" кaкви су оковали град јер су им фабрике биле тамо где јесу, сасули највећу количину бетона икада у долину Топчидерке, а сада ће ови "визионари" да ураде то исто у СА.. :bash:

Све на ползу народа сербскаго.
 
Naravno da u SA treba da budu stambene zgrade, to je ogroman prostor, ne mogu tu da budu samlo objekti javne namene.
 
11030":2ummavbk je napisao(la):
Park imate preko reke, i to poveliki. Meni se svidja ideja gustog gradskog jezgra sa razlicitim sadrzajima.

Apsolutno. Pogotovo sto beogradsko gradsko jezgro i nije nesto golemo (to se najbolje vidi iz aviona). Ali mi ne bi smetao pokoji fakultet (nikako kampus, to je nepotreban koncept, vrlo cesto samom sebi svrha), a da ne govorim o kulturnim sadrzajima. SA place za nekom lepom zgradom Opere ili koncertnom dvoranom.

Parkovi. Ne ide mi to u SA. Dunavska obala ce jednom morati da se sredjuje, a to je mnogo logicnije mesto za zelene povrsine.
 
Igor":2tjd7rev je napisao(la):
Istina je takva kakva jeste a mozemo samo da se zavaravamo i lazemo sami sebe, a to je da nemamo neke vizure sa savskog setalista niti sa nbg strane. Tek posle Brankovog mosta sa nbg strane situacija postaje daleko bolja.
Igor":2tjd7rev je napisao(la):
Ne mislim da je Beograd ruzan sta vise ali sam samo postavio realne fotografije vizura da se vidi stvarno kako to izgleda sa te obale cak sa neke neznatne visine a sa setalista jos manje.
O vizurama smo dovoljno pričali pa sam do sada pretpostavljao da smo razjasnili bar ono osnovno. Vizure su mnogo više od onoga što vide pešaci na Savskom šetalištu. To uključuje i sve ono što ljudi vide sa svojih prozora i terasa, kao i sa svih vidikovaca ili uzvišenih ulica u gradu. Svaka veća ili povoljno postavljena zgrada na čitavom Novom Beogradu, sve kule koje će tamo tek biti napravljene, sve one poređane u krug oko centra Savskog amfiteatra, na Kalemegdanskoj terasi, Kosančićevom Vencu, Terazijskoj terasi, Banovom Brdu, Košutnjaku, Dedinju, Senjaku, iznad Prokopa ... sve su to vidikovci. I to ne mali vidikovci, nego veliki. Jer na poslu provodimo osam časova dnevno, a kod kuće drugih osam. Sve te zgrade imaju prozore. I tako ceo život i svaki njegov dan, gledajući kroz te prozore na poslu ili kod kuće, ili sedeći na terasama prijatelja i devojaka, gledamo istu tu ustalasanu panoramu Beograda. Tako se desetinama ili stotinama puta više vremena provede gledajući Beograd sa tih mesta nego sa šetališta pored Save. Zato su i ti vidici jako važni. Tu se možda i mnogo više formira naše pamćenje Beograda nego u ponekoj retkoj i neobaveznoj šetnji pored reke.

Dodatno, čak i da je cela ova panorama stvarno ružna, a NIJE, opet bi ljudi više voleli da gledaju nju, od betonskog zida, od jedne neprovidne zavese gigantskih dimenzija koji im je neko bez pitanja i pardona postavio tik ispred nosa. Ako je ispred tebe ceo život bio otvoren prostor u kome pogled bez prepreka luta kilometrima i kilometrima daleko, zar nešto znači što se negde dole, u daljini, nalaze neke sitne, čudne i neugledne zgrade? I samo pitanje je smešno. Ljudi vide i osećaju sam prostor kao celinu, njegovu dubinu i širinu, ogromnu zapeminu vazduha koji se oko njih slobodno kreće, a daleko manje neke detalje na njegovom kraju. To su u prvoj subjektivnoj iteraciji tek markeri koji definišu granice prostora koji je ponuđen oku i umu. Pitajte bilo koga ko je imao tu sreću da se ujutru ustaje i uveče leže, ili ceo dan radi sa bar nekim delom vidika na sledećim slikama. Da li on u jednom ovakvom ogromnom ljudskom mravinjaku više voli tu slobodu pogleda, otvoreno nebo i Sunce koje Beograd već sada tolikima nudi na tacni, ili da mu neko zauvek spusti zavesu na samo srce starog dela grada, da ne bi gledao neke tobože "ružne zgrade" (koje, ako su i zapuštene, takve sigurno neće dugo opstati)?

Nažalost, sve to nema veze. Prava poenta svega je da vlasti žele da taj pogled prodaju nekolicini stranih bogataša sa puno para. A mnoštvo ostalih u ostatku Beograda, ko ih j..e. Obaška što ni u BNV-u neće biti puno obodnih stanova, onih sa vidikom, niti će oni biti jeftini. A teško onima u sredini, u sendviču kula od 100 metara i trotoara od 3 metra. Taj odnos je, onako, baš po ljudskoj meri :bash:

I na kraju, recite mi, koliko ukupno prozora vidite na svim sledećim slikama, sa obe strane Save, i koliko ljudi zamišljate da živi ili radi iza njih? Svi oni već SADA imaju bar deo ovih vidika. Ne moraju da idu do šetališta na Savi. Na to dodajte sve visoke zgrade koje će tek biti izgrađene van BNV-a, a kojima će on svojom visinom da smeta. Da li se više isplati da svi oni (i to sasvim besplatno po nas) zadrže dobar vidik koji već imaju, ili da ga svi oni izgube, a dobiju neki od onih što će stanovati na spoljašnjoj strani obodnih zgrada u BNV-u? Koliko će postojećih stanova i poslovnih prostora sa trenutno dobrim vidikom i možda ne previše drugih kvaliteta da izgubi dobar deo svoje tržišne vrednosti? Dobijano nešto novih zgrada, a štetimo mnogima koje postoje? Da li je u ovoj kalkulaciji efekta vizura na cene u zbiru veći dobitak ili gubitak? I to je čista ekonomija, nešto sasvim nezavisno od estetike celog ovog nakaradnog kalemljenja dva arhitektonska pristupa koji nikako ne idu zajedno u tolikoj blizini.

Ovo što sledi je samo veoma mali izbor pogleda sa nekih od inače velikog mnoštva zgrada sa kojih je moguće videti nešto slično. Ako se BNV izgradi, na sve ove prizore, i mnoge druge, trajno će biti navučena neprovidna zavesa (Vidi i posebnu tehničku napomenu posle slika).

IMG_0029_resize.jpg

IMG_0031_resize.jpg

IMG_0730_resize.jpg

IMG_0731_resize.jpg

IMG_7259r_resize.jpg

IMG_9624_resize.jpg

IMG_9630_resize.jpg

IMG_9630c_resize.jpg

IMG_3385_resize.jpg

IMG_3386_resize.jpg

IMG_3512c_resize.jpg


Napomena: Što se tiče realnosti uglova posmatranja na ovim slikama, ovo je pregled boja, tekstura i topografije Beograda, onoga što u većim ili manjim delovima mogu videti mnogi ljudi, pa je visoka tačka posmatranja nužna da bi se sve to videlo u malo slika. Snimci sa Savskog šetališta nisu relevantni za opšti, prosečan utisak o Beogradskim vizurama. Jer, ako se sa njega neki stan ne vidi, ni iz tog stana se ne vidi ta tačka Savskog šetališta (koje je ionako na najnižoj koti Beograda), ali to ne znači da se iz tog stana ne vidi veoma veliki deo ostatka Beograda, koji je nešto više, ili pod većim vidnim uglom (dalje), ili koji sadrži više zgrade, a možda čak i drugi delovi tog istog šetališta odnosno terena na istoj visini samo na drugom mestu. Slobodne pravce pogleda u gradu možete približno proceniti samo procenjujući ih na fotografijama snimanim sa dovoljno visokih pozicija. Osnova za tu približnu procenu je odnos uzvišenja u gradu, tj topografija terena koja se ovde dobro vidi.
 
Пантограф":7yy6ne9y je napisao(la):
Штошта. Објекат културе, градску кућу (онда се политичатри селе из Старог двора и тамо се отвара музеј или галерија, као што се то ради у републикама)

off topic:
Zasto se ne bi vec sad prebacili u bivsu republicku skupstinu u Kralja Milana, sta je sad tamo?
 
Једно мало запажање апропро хистерије да се "шеталиште реновира искључиво због приватних интереса власника Саванове".

На терену на крају радова имамо ситуацију да је истом том власнику Саванове, одмах поред доведена јефтинија конкуренција којима је јавни простор чак и прилагођенији него самој Саванови, будући да су на шеталишту постављене и клупе са столовима за конзумирање производа из новопостављених конкурентских а јефтинијих објеката.

А ни "тераса за столове Саванове" није баш тераса за столове ...
 
Ko zna mozda je isti ili slicni vlasnik ostalih ugostiteljskih usluga :p

Zuma fotkama si mi potvrdio da nemamo koje vizure da cuvamo sem kalemegdana i levo od Zaricevog mosta. U tom pogledu jedino je problematican pogled sa ski staze u kosutnjaku :)
 
Prvo, niko nije "histerisao". Zna se ko je ovde osetljiv i burno reaguje.
Drugo, okolina je uređena zbog promene ambijenta mesta na kojem je nabudžena "SavaNova".
Treće - kiosci su mobilni.

Četvrto - budi čovek i vrati partijsku knjižicu držeći je sa dva prsta, a drugom rukom zapuši nos.
 
Не желим да се свађам поново. Можеш потезати "партијску књижицу" до краја живота, али теза да је јавни простор уређен због једног јединог ресторана, а да му се сва конкуренција уклања је пала, свидело се то теби или не.

Хистерија постоји, и ту нема више дилеме. Ево, сад се архитектура стамбених кула описује као смеће, док се на архитектуру у идентичном рангу (WEST 65) на овом форуму својевремено онанисало.
 
mekbejn":236ys2ev je napisao(la):
Пантограф":236ys2ev je napisao(la):
Штошта. Објекат културе, градску кућу (онда се политичатри селе из Старог двора и тамо се отвара музеј или галерија, као што се то ради у републикама)

off topic:
Zasto se ne bi vec sad prebacili u bivsu republicku skupstinu u Kralja Milana, sta je sad tamo?


И даље је то скупштинска зграда, тамо су заједничке службе, посланички клубови итд. Стара зграда ("Дом Н. С.") није погодна за то.
 
Stf jel ti znas ko je vlasnik Savanove i ovih malih pokretnih usluznih objekata tek da znamo da li je u pitanju konkurencija ili ne. Ja ne znam pa pitam?
 
stf":2f2zt3e0 je napisao(la):
Не желим да се свађам поново. Можеш потезати "партијску књижицу" до краја живота, али теза да је јавни простор уређен због једног јединог ресторана, а да му се сва конкуренција уклања је пала, свидело се то теби или не.

Хистерија постоји, и ту нема више дилеме. Ево, сад се архитектура стамбених кула описује као смеће, док се на архитектуру у идентичном рангу (WEST 65) на овом форуму својевремено онанисало.

Ne, STF, nije pala, nego je tebi ostao samo agrument tuđe neracionalnosti. E pa neće moći.
A ako se ti ne stidiš društva u koje si ušao - onda OK.
 
@Игор

Нису исти власници. Власник једног од камиончића је познаник неког од форумаша, и нема везе са БнВ причом.

@Реља

А у твојој су фирми све свеци. Треба СПЦ да их канонише.
 
stf":1cq511fi je napisao(la):
@Игор
Нису исти власници. Власник једног од камиончића је познаник неког од форумаша, и нема везе са БнВ причом.
Odlicno je znati takodje kao sto ni savanova nema veze sa bnv pricom ;) pritom nisam sarkastican.
 
Vrh