Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

11998952_10153608932029192_1718363056339078563_n.jpg

Vasil Hadzimanov
Dogorelo do nokata! Upravo branimo Dvoristance i nas studio od bagera!
Bespravno rusenje ne smemo dozvoliti.
NE DAVIMO BEOGRAD!!!
https://www.facebook.com/photo.php?...0969027079192.436675.785299191&type=1&fref=nf
 
Ako vec nema tih 3.5 milijarde investicija kojima su mlatili do koliko juce, ovih par objekata (kafana, zgrada, TC) mogli su da naprave i par domacih investitora, recimo oni sto zidaju po Vojvode Stepe. Sigurno imaju novca toliko, ne znam sta ce nam arapi u celoj prici.
 
Milan Kovačević: Ugovor o Beogradu na vodi što pre raskinuti
Ugovor o Beogradu na vodi otkriva veliku prevaru
Branka Mihajlović
22.09.2015
http://www.slobodnaevropa.org/content/m ... 62165.html

Nakon što je pročitao srpsku i englesku verziju Ugovora za projekat Beograd na vodi na sajtu Vlade Srbije, ekonomista Milan Kovačević, konsultant za strana ulaganja, kaže da je on štetan za Srbiju isto onoliko koliko su štetni svojevremeni ugovori sa Rusijom o NIS-u i Južnom toku:

“Na žalost, nakon objavljivanja zajedničkog Ugovora mi manje znamo o projektu, a imamo sve više sumnji da on nije dovoljno koristan za nas. Naime, glavnina odrednica sadržana je u 15-ak priloga koji nam nisu dati. A oni odlučuju o pravom efektu Ugovora. U samom Ugovoru ima krupnih razlika između engleskog i srpskog teksta, a engleski je odlučujući. U oba teksta ima pozivanja na propise koji ne postoje. Na primer, zakup zemljišta se poziva na uredbu iz 2011. godine koja je ukinuta uredbom iz 2015. godine,. Ta druga uredba, koja nije pomenuta u Ugovoru, dozvoljava besplatno davanje zemljišta u zakup, što je veoma štetno za nas. Dati u zakup bez naknade je poklon. To ne treba zavijati u neku drugu oblandu.

Ne zna se, zatim, šta je čija uloga. Sa inostrane strane, ima garant, povezano lice i ulagač. Muhamed Alabar je garant a ulagač je 'Belgrejd voterfront kapital investments'. Sa naše strane je zaključen ugovor sa strane Republike, Grada. I oni su preuzeli jako mnogo obaveza.

U međudržavnom sporazumu između Emirata i Republike Srbije u jednom članu piše različito na srpskom, različito na engleskom. Ugovor je zaključen na arapskom, srpskom i engleskom, a pravno je jedino važeća engleska verzija. Znači, ono što čitaju naši građani, to ne važi, u slučaju da ima razlika. U međudržavnom sporazumu na koji se poziva čitav ovaj aranžman, piše na srpskom jeziku da realizacija projekta neće biti predmet tendera i konkurencija prema srpskim zakonima. A na engleskom ne piše tako. Već kaže i to i bilo koji drugi postupak neće se primnjevati srpski zakoni na ulaganja iz Emirata. Mi imamo Zakon o javno-privatnom parterstvu. Tu piše da se ne sme ulaziti u javno privatno partnerstvo bez javnog tendera. Ovde ga nije bilo. To znači, prekrđen je naš zakon. Ja ne znam da li prethodna odredba da se ne primenjuju srpski zakoni na ulaganja Emirata, znači da oni neće plaćati nikakve poreze, da će dolaziti kad hoće.

I ja sam pisao već Vladi i Skupštini da mi to razjasne. Nije bilo odgovora. Komisija za kontrolu državne pomoći je odlučivala o davanju pogodnosti. Bilo bi dobro tražiti od nje da izađe u javnost i saopšti koje su to sve državne pogodnosti dali.

Ja sam sasvim uvjeren, sasvim uvjeren da je ovo štetan ugovor za nas. I ja ću biti dovoljno hrabar da kažem da je neophodno što prije napraviti dovoljno stručnu komisiju kako bi blagovoremeno ovaj ugovor bio raskinut sa manje štete. Ovde je ograničena šteta nastala ako bi se to brzo uradilo, a ako se nastavi raditi onda će kod međunarodne arbitraže biti plaćena mnogo veća naknada” upozorava Kovačević.

O Kovačeviću

Milan Kovačević je konsultant za strana ulaganja od 1970. godine. Zaključio je, između ostalog, ugovor sa Dženeral Motorsom u Kikindi, za prvi Mekdonalds u Beogradu...

Uostalom, on podseća da je slične štete ugovore Srbija sklopila o prodaji NIS-a i gradnji Južnog toka. Milan Kovačević se priseća da su oni koji su tada pregovarali sa Rusima, na žestoke kritike stručnjaka da su ugovori šteštni, odgovorili da oni nisu ni pregovarali. Oni su samo pisali kako će se realizovati ono što im je rečeno.

Kovačević misli da se slično događa, da je jedan čovek rekao: završite to, nemojte propustiti! I onda nije ni bilo pregovora i tako je urađeno nešto što je štetno za nas, iznosi svoje pretpostavke Kovačević: “Da sam ja zaključio ovakav ugovor kakav su zaključili Emirati, ja bih trljao ruke!” Sagovornik RSE se pita da li je Mlađan Dinkić pregovarao sa Emiratima ili je smenjen sa mesta kontakt osobe za taj region.
 
Слажем се. Уместо да смо очистили Савски амфитеатар и то земљиште (да ли цело или појединачне парцеле) доделили инвеститорима који дају најбољу понуду ми, по старом српском обичају, дозвољавамо танге - франге, дођеш ми - дођем ти.
 
A 15 priloga pojela maca za uzinu ugovor je toliko los za nas da je to sramota kao da nismo ucestvovali u pisanju ugovora
 
Da su ostale naknade za zemljište(cca 500 evra po kvadratu) samo od izgradnje ove dve 20-spratnice (68.000 kvadrata) i izgradnje TC (140.000 kvadrata) Grad bi prihodovao 100miliona evra. S tim parama bi mogao da se kompletno završi Prokop sa pristupnim saobraćajnicama npr.
 
@ relja
Kako bi banovanje likova čija je jedina namera da zagađuju teme navodno 'svojim mišljenjima' moglo da kompromituje forum? Ili, kako njihovi tekstovi doprinose njegovom kvalitetu i reputaciji?

Ako je većini nas koji aktivno učestvuju na ovoj temi, kao i većini onih koji je prate, najzad svanulo o čemu se radi, nadam se da je taj konsenzus dovoljan za odbranu zdravog razuma, za koji bih voleo da preovlada na forumu.

Ako se bude dopustilo da se padobranci te kriminalne ekipe trajno infiltriraju, postaćemo njihovi sagovornici i mlaćenjem prazne slame njihovi saučesnici u zagađivanju javnosti lažima.
Samo tome i služe ovi pokušaji da se tema uvede u nekakve 'realne' priče, da se stvara privid normalnosti, realnosti itd.

Evo šta bi po meni, kao akt zdravog razuma i moralne samoodbrane, trebalo učiniti. Najpre anketa sa pitanjem: da li je BNV u pravnom smislu protivustavna rabota sa kriminalnim namerama - pa kada se mi na forumu izdiferenciramo, te pod uslovom da prevagnu zdravorazumaši, temu zaključati. I na katancu napisati: tema se otvara nakon sudskog epiloga.

Usput, valjalo bi da ovaj post bude u vrhu svake stranice ovde:

Ivan NBG":35b0jomq je napisao(la):
Dobrih pet godina redovno pratim Beobuild forum i do sada nisam osećao potrebu da se registrujem smatrajući se nekompetentnim za učestvovanje u diskusijama, usled neposedovanja znanja kojima većina vas raspolaže. Po struci sam pravnik, pred polaganjem pravosudnog ispita.

Da je realnost u kojoj obitavamo makar i malo dalja od ovog bezumlja kojoj je sraman ugovor "pravna" potpora, danas bismo razgovarali o zaista najcelishodnijem postupanju vezanom za ovaj resurs kojim, kao grad i država raspolažemo. Arhitekte, gradjevinci i urbanisti, kojih medju vama ima podosta umesto opravdanih kritika jednom katastrofalnom projektu, davali bi potporu, makar i kroz konstruktivnu kritiku, projektu koji bi kao polazne osnove uzimao vrednosti za koje smo mislili da su nepovredive. Ukoliko one to i nisu bile, makar se moglo govoriti o tome da su uz izvesne koncesije endemskoj korupciji ipak nalazile svoj izraz u gradjevinskoj, urbanistickoj i arhitektonskoj delatnosti u prethodnim decenijama. Delatnostima koje su za mene civilizacijske i emancipatorske onoliko koliko je to i samo pravo.

Ustav je uvek iznad zakona, a zakon može biti u hijerahiji opštih pravnih akata ispod medjunarodnog ugovora ukoliko je pomenuti ugovor potvrdjen od strane zakonodavnog tela odnosne države. Pod medjunarodnim ugovorom smatram, kao pre svega politički osvešćeno biće, ugovore koje zaključuju subjekti medjunarodnog prava. Klasičan izraz toga jesu razne medjunarodne konvencije, kao vidovi multilateralnih ugovora koje medju sobom zaključuju države pod okriljem medjunarodnih organizacija, u prvom redu OUN. Pomenuti ugovori predstavljaju civilizacijski konsenzus, te im se stoga i priznaje primat nad unutrašnjim zakonima. Primer za ovu tvrdnju jeste Konvencija UN o pravima deteta. Oni uspostavljaju minimume kojih se države moraju pridržavati i koje ne mogu degradirati zakonodavmom aktivnošću, dakle političkom voljom vladajuće većine. U pitanju su ugovori medjunarodnog javnog prava. Naglašavam JAVNOG.

Što se ustava tiče, njihov primat se ne dovodi u pitanje, jer se mora poštovati manje ili više očigledna istina da je osnovni vid političkog angažovanja pojedinaca, a samim tim i ispoljavanja načela narodne suverenosti, država, a ne medjunarodna zajednica, šta god ona predstavljala. Ustav nije samo oličen u onome što očigledno proizilazi iz njega, već i u onome što predstavlja njegov DUH. Takvo tumačenje možda jeste tanano i delikatno, a jos češće i arbitrarno, ali ono nije rezervisano samo za sudije Ustavnog suda. Rezervisano je za sve one koji tvore suverenost, za sve NAS. Prema principima ideje društvenog ugovora, pojedinci su slobodni da svoju slobodu delom podrede državi koju organizuju već samim tim što nisu životinje. Vlast u ime njih vrše oni koji su dužni da vode računa o opštem, odnosno javnom interesu. Ukoliko oni to ne čine, njihovi VLASTODAVCI, odnosno narod imaju slobodu da ih RAZVLASTE sredstvima koja ne moraju formalno biti zakonita, a svakako ni ustavna. Ipak, takva sredstva mogu proizilaziti iz DUHA USTAVA . Dovoljna je samo kritična masa. Ovakav metod mora biti shvaćen kao ultima ratio, odnosno kao krajnje sredstvo.

Dakle, kao sredstvo koje se aktivira kada sva ostala sredstva zakažu. Prema tome, ukoliko se grubo vredja princip primata javnog interesa nad privatnim interesom od strane onih koje je narod ovlastio da na najbolji način vode računa o javnom interesu, onda se društveni ugovor raskida. Nema legaliteta u striktno formalnom smislu, ali on suštinski postoji jer je pomenuti društveni ugovor, onakav kakvim ga je i Ruso definisao, temelj svakog Ustava. Nije u skladu sa prethodno navedenim demokratskim principima, jednako tretiranje Konvencije UN o pravima deteta i jednog komercijalnog ugovora izmedju strana od kojih jedna nije subjekt medjunarodnog prava. Ako li ja nisam u pravu, onda je pravo duboko kontaminirano.

Naravno, i sama privatna svojina nije uvek svetinja. Ona se štiti od neopravdanih nasrtaja, ali se i njoj strogo zabranjuje invazivan odnos prema javnoj svojini. Delija je u pravu kada spominje vojsku, premda mi se čini da je u pitanju romantičarsko zanošenje. Ipak, on savršeno dobro razume i društveni ugovor i narodnu suverenost. Ovakvo moje rezonovanje možda protivureči pravu, ne smatram se Bog zna kakvim pravnikom, ali ono ne protivureči onome radi čega pravo postoji. Izvinjavam se ako sam nekom od vas oduzeo nekoliko dragocenih minuta života ovim traktatom. Hteo sam samo da pojasnim suštinske pravne aspekte ovog problema.

@ Ivan NBG
Kolega hvala na vrhunskom i emotivnom prilogu. Njegovo čitanje može da 'oduzima' samo budalama i kukavicama, dok svima ostalima donosi neophodno pravno znanje, te primer razmišljanja svesnog i moralnog građanina. Naprotiv, vaša znanja i kompetencije su neophodni ne samo u realnom životu, već i na forumima poput ovoga. U kome je, na žalost baš kao i u realnom životu, preovladala indiferentnost (neznanje, strah, lenost itd.) spram svesti o samom sebi kao građanskom i političkom biću.
 
Pa imaju li papire za objekat bilo kakve jesu li angazovali advokata
 
@ Delija, Duleja
Ja sam to napisao iz više razloga.
Banovanje je zatražio novi član u prvom postu na forumu i baš na ovoj temi.
Možda ja ovo preozbiljno shvatam i pomalo paranoišem ali - mi ne znamo ko je taj čovek i koje su mu namere. A imali smo ovih dana par ekspresnih banovanja (sa razlogom, naravno). Ja sam reagovao kako sam reagovao da preduhitrim bilo koga od forumaša sa stažom pre nego što nepromišljeno podrži taj predlog.
Ako dozvolimo da nam novi članovi, bez "staža" i "težine" na forumu, koji mogu biti i provokatori (ne tvrdim, ne znam), iniciraju i isprovociraju diskusiju i eventulno isključenje - kompromitovaćemo Beobuild.


A što se tiče konkretnog slučaja poslednjeg u nizu "botova", "trolova" ili kako se već zovu - da, slažem se sa vama.
 
Jedva cekam dan kada wikileaks objavi vlasnicku strukturu firmi potpisanih u ugovoru o BnV, pa kada otkrijemo ko je sve na listi deonicara.

S'obzirom na dosadasnju praksu ortacko-rodbinskog zidanja u BnV cenim da ce biti dosta nama poznatih prezimena na -ić a ne samo arapskih patronima. A verovatno ce se neka imena naci po dva puta, i sa privatne i sa drzavne strane :shock:

A ugovor vazi 30 godina...

Sifra: kasika u med
 
Pa, zašto Dvorištance, majka mu stara!? :(

Pribojavao sam se toga od kada su se pojavile naznake da će se nešto raditi u bloku iza Zadruge ka Savi, ali nisam očekivao da će to doći tako brzo.
 
relja":33ybxcg3 je napisao(la):
@ Delija, Duleja
Ja sam to napisao iz više razloga.
Banovanje je zatražio novi član u prvom postu na forumu i baš na ovoj temi.
Možda ja ovo preozbiljno shvatam i pomalo paranoišem ali - mi ne znamo ko je taj čovek i koje su mu namere. A imali smo ovih dana par ekspresnih banovanja (sa razlogom, naravno). Ja sam reagovao kako sam reagovao da preduhitrim bilo koga od forumaša sa stažom pre nego što nepromišljeno podrži taj predlog.
Ako dozvolimo da nam novi članovi, bez "staža" i "težine" na forumu, koji mogu biti i provokatori (ne tvrdim, ne znam), iniciraju i isprovociraju diskusiju i eventulno isključenje - kompromitovaćemo Beobuild.


A što se tiče konkretnog slučaja poslednjeg u nizu "botova", "trolova" ili kako se već zovu - da, slažem se sa vama.

ok, razumem tvoj stav samo primecujem da se vise prica o trolu nego o onome sto bi trebala biti tema. Ne kazem da treba banovati nekog, pogotovo je glupo da ja lurker nesto zahtevam, samo kazem da temu treba ocistiti od trolovanja (racunajuci i ovo sto ja pisem). Moze da se splituje, ne mora da se brise i banuje.
 
Ja se nadam da ce u ovom projektu biti mesta za domace arhitekte i da ce arhitektura tih novih zgrada biti na ocekivanom nivou.
Vise od pljacke me brine da dobijemo novu Stepu u samom srcu Beograda.
 
Homer Jay":3ka191tz je napisao(la):
Pa, zašto Dvorištance, majka mu stara!? :(

Pribojavao sam se toga od kada su se pojavile naznake da će se nešto raditi u bloku iza Zadruge ka Savi, ali nisam očekivao da će to doći tako brzo.

Deluje sasvim logicno da se ulica Brace Krsmanovic produzi preko bivseg parking Nis Ekspresa do novog parkinga SavaNove.

Time Savanova i BnV dobijaju jos jedan prilaz uz skoro renoviranu Hercegovacku.

A dvoristance se nazalost nalazi po sred puta.


Na prvu loptu ovaj potez deluje sasvim opravdan, jednostavno produzetak ulice koja je nekada tuda i isla.
Sa malo distance naslucuje se katastrofa, umesto da Brace Krsmanovic i ceo kvart postanu pesacka zona (drugi stepen posle aktiviranja propalog kraja) dobicemo najobicniju prometnu ulicu, magistralu uz reku.

Ali avaj, BnV je po svemu projekat iz proslog veka pa sta tu ima cudno.
 
@ relja
Kul, razumeli smo se. I kako kaže kolega @bair - trebalo bi napraviti neki filter, u svakom slučaju.
 
bair":jhx2152n je napisao(la):
....
ok, razumem tvoj stav samo primecujem da se vise prica o trolu nego o onome sto bi trebala biti tema. Ne kazem da treba banovati nekog, pogotovo je glupo da ja lurker nesto zahtevam, samo kazem da temu treba ocistiti od trolovanja (racunajuci i ovo sto ja pisem). Moze da se splituje, ne mora da se brise i banuje.

A ja sam ti, da ne bude nesporazuma, najiskrenije, poželeo dobrodošlicu :D
 
zidar":35xc7q1q je napisao(la):
Homer Jay":35xc7q1q je napisao(la):
Pa, zašto Dvorištance, majka mu stara!? :(

Pribojavao sam se toga od kada su se pojavile naznake da će se nešto raditi u bloku iza Zadruge ka Savi, ali nisam očekivao da će to doći tako brzo.

Deluje sasvim logicno da se ulica Brace Krsmanovic produzi preko bivseg parking Nis Ekspresa do novog parkinga SavaNove.

Time Savanova i BnV dobijaju jos jedan prilaz uz skoro renoviranu Hercegovacku.

A dvoristance se nazalost nalazi po sred puta.


Na prvu loptu ovaj potez deluje sasvim opravdan, jednostavno produzetak ulice koja je nekada tuda i isla.
Sa malo distance naslucuje se katastrofa, umesto da Brace Krsmanovic i ceo kvart postanu pesacka zona (drugi stepen posle aktiviranja propalog kraja) dobicemo najobicniju prometnu ulicu, magistralu uz reku.

Ali avaj, BnV je po svemu projekat iz proslog veka pa sta tu ima cudno.


O produženju Braće Krsmanovića smo pisali više puta na forumu.
Na žalost, automobili nemaju kuda drugde da idu, a da ne dolazi zastoja po obližnjim ulicama.
 
А и ви "стари", ко бабе, као да сте једва дочекали сендвичаре.
Прочиташ и идеш даље. Не реагујеш. Ако се неко закачи на сметало, њега опоменеш и готово.
 
Ma manite(mo) se botova, trolova, provokatora i slicnih.
Ispredamo vunicu, a vunica puna moljaca.

Sta mozemo mi kao pojedinci, kao grupa gradjana, kao pokret (..,)
da uradimo da bi sprecili ovu bezocnu otimacinu i pljacku kojoj se ne vidi kraj?
Mene to zanima, zabole me kakav je sendvič botovima i dal će neki haustor projektovati domaći ili strani arhitekta!!!
Mi moramo da shvatimo da je Beograd jedna siromasna prestonica jedne jos siromasnije zemlje. Ako tako lako odustanemo od ovoga, svaka dalja diskusija o boljitku se zavrsava.
Aman ljudi, pa ne radi se ovde o par hektara u pizdincima, i o 'podsticajnim sretstvima' za otvaranje radnih mesta u nekoj zabiti.
Mi ovde pricamo o jedinom ozbiljnijem kapitalu grada Beograda, a to je zemljiste u SA!!!

Taj prostor jeste zapusten i jadan, ali takva je obicno i skrinja sa "porodicnim blagom" zaturena u cosku tavana!!!

Zasto bi svoju sansu poklanjali bilo kome?
Zasto bi jos pride, sebi vezivali omcu oko vrata obavezujuci se da placamo za sve i svasta u narednih ko zna koliko godina?

Koji valjani razlog imamo za to?
Pa nije valjda da smo toliko ifantilni, pa da je razlog sto se jedino u ovom 'projektu' (citaj maketi) spominje 'kula' ???

Urusice se sve ove price kao kula od karata.
Opametimo se na vreme i preduzmimo nesto!!!
Zasto uvek reagujemo kada se lose vec dogodi?

Pohapsiti olos, kao onomad Hrvati Sanadera i mrš.
Pokazimo makar malo nacionalnog i ljudskog dostojanstva.
 
Laki opusti se malo...
Tvoj post odise tolikim gnevom da je to neverovatno.
Glupo je da se nerviras za stvari koje tesko iko moze da promeni ovde.
 
PA o cemu covek da pise, o sirini setalista i visini obaloutvrde?
Da li kroz Beograd na vodi da prodje jedna ili dve metro linije?

Pre neki dan ste Belku prozivali da se vrati, coveka koji je pre 400 strana rekao o kakvom projektu je rec. Onako slavodobitno, da mu pokazete delo neimara malog i SNS bratije.

Srbija i Beograd jos uvek nisu ex francuska kolonija iako nas smatras njima ravnim.

Stoga na ovome se nece zavrsiti.

I ove sranje ce proci, mozda tek posle izbora ili visegodinje arbitraze ali ce proci!
A obraz pojedinaca koji vide savrsenu simbiozu javnog i privatnog ce ostati :oops:
 
Vrh