Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Opstina koja je najugrozenija u Beogradu u slucaju poplava - ne sme ni da pisne na otvaranje restorana na mestu gde treba da bude obaloutvrda koja stiti istorijsku Savamalu, i pritom jos predsednik opstine snishodljivo komentarise za novine: "Ovo je privremena dozvola, ali investitor moze da je produzi unedogled ako zeli!" :shock: :roll: :bash:
 
Mogli su elegantno da to imenuju za zeljeznicku stanucu otvore vrata sa zadnje strane i kraj price .
Delija ja mislio da se u povrsinu objekta ne racunaju klima komore instalacije mjeri se od zida objekta bar je to po zakonu o katastru nepokretnisti i premjeru.Zuma svaka cast na fotkama
 
Директоре па што онда ниси Зуми дао плусићћћ, ако си рекао "свака част на фоткама" :D
Поздрав из узаврелог Београда
 
Delija":1m3fj8yh je napisao(la):
Нема 6 метара. Измерио си растојање од осе пруге до удаљенијег, крајњег дела објекта. Најближе прузи се налази овај део са некаквим фасадним брисолејима који шири објекат за још око метар и који вероватно скрива електро и вентилационе инсталације.

На твојој слици са гугл земље се то проширење може наслути одмах испод левог краја повучене линије. На страну то, помоћни лимени објекат је дефинитивно - објекат а тешко да се налази и 4м од осе пруге.

Slazem se u potpunosti. :kk: Moje merenje se odnosilo na glavni gabarit objekta koji je ocigledno postavljen tako da ne ulazi u pojas od 6m. Samo sto se verovatno tada nije razmisljalo o svim pratecim instalacijama koje su naknadno sramno postavljene unutar pojasa. To je narocito ocigledno u slucaju limene kucice (koja sigurno nema ni dozvolu za privremeno postavljanje, cisto sumnjam da je ucrtana na originalnom projektu za dozvolu).

Sve u svemu ovde ima posla za sve nadlezne institucije, od zeleznice do opstinskih inspekcija jer je direktno ugrozena bezbednost svih Beogradjana.

@Zuma

Mislim da ne bi valjalo uopste razmatrati varijantu da staza prolazi iza SavaNove.
Ne samo sto se time priznaje postojanje nelegalne kafane i nekako joj se daje legitimitet, vec je i paradoksalno zastupati projektovanje staze unutar pruznog pojasa.

Sirokoj biciklistickoj stazi je mesto po sred SavaNove.
 
direktor":34ihjmcf je napisao(la):
Delija ja mislio da se u povrsinu objekta ne racunaju klima komore instalacije mjeri se od zida objekta bar je to po zakonu o katastru nepokretnisti i premjeru.Zuma svaka cast na fotkama

Какве везе има површина објекта са габаритима фасаде објекта који чине саставни део истога? Не ради се о тераси или било каквом конзолном делу објекта. Простире се скоро целом ширином и целом висином објекта и сачињен је од чврстог материјала па сами тим то и јесте габарит саванове. Површина објекта ти је иначе подељена на нето и бруто вредност и и даље је на снази неки стари ЈУС стандард за рачунање исте.
 
Док не буде Београд, ево Земуна на води (поглед с Ратног острва):

--17--2015-187.jpg

--17--2015-236.jpg

--17--2015-225.jpg

--17--2015-248.jpg


:D


Ko има маште, може да замисли Стари Београд иза овако нечег на обали Саве ... :bash:
 
bravo zuma. kradem fotke i sharujem.
sta kaze opstina, jel ih brinu pomocni objekti pored pruge, da li su i za to izdavali neke dozvole ili ih niko nije pitao? da li je opstina smela/mogla/morala da ukaze na ovu situaciju ili je sve to van njene nadleznosti, interesa?
 
Zuma sve pohvale na trudu i vremenu koji si izdvojio da nam prikažeš situaciju sa lica mesta. :)
 
zidar":2wbg3qx9 je napisao(la):
...Moje merenje se odnosilo na glavni gabarit objekta koji je ocigledno postavljen tako da ne ulazi u pojas od 6m. Samo sto se verovatno tada nije razmisljalo o svim pratecim instalacijama koje su naknadno sramno postavljene unutar pojasa. To je narocito ocigledno u slucaju limene kucice (koja sigurno nema ni dozvolu za privremeno postavljanje, cisto sumnjam da je ucrtana na originalnom projektu za dozvolu).
.....

I ako je to slučaj (ne znamo, nagađamo) onda je dozvola izadata za projekat koji se nalazio van tih famoznih 6 metara. Nakon toga počinje toliko puta viđeno budženje i povećanje kvadrature objekta. Ako se tako radi sa dodavanjem etaža stambenih zgrada u toku same izgradnje, mimo odobrenih projekata, zašto tako ne bi radili i ovde - zbuže HVAC iza zgrade umesto na krov, da ne remeti siluetu restorana i "viziuru" sa reke ...
 
direktor":6hv32e3r je napisao(la):
Losa ti percepcija nego metar i foto aparat u ruke i premjeru rastojanje od zida savanove do kolisjeka pa nam javi sve sa fotkama

Rastojanje je 3,2 m.
 
Meni se cini da je od problema Savanove daleko vaznije ukazati na cinjenicu da je pokazani plan uredjenja promenade u konfliktu sa valjda zvanicnim planom izgradnje BNV. Jer kakva je svrha i ukloniti Savanovu i napraviti neku biciklisticku stazu negdje kad je pola objekata u tom prostoru netacno ucrtano. Ako je :roll:
 
Cini mi se da je i pre i posle prostornog plana BNV (ispravite me ako gresim), tu bila predvidjena obaloutvrda, na visem nivou od sadasnjeg nivoa, razlika je nekih 1,5m - 2m, mozda to deluje kao mala razlika, ali itekako je bitna u slucaju poplave, cija verovatnoca nazalost nije zanemarljiva.

Tesko je da se zamisli neko resenje obaloutvde koje bi "zaobislo" Savanovu.

Eh, to je tek problem, veci nekoliko reda velicine od biciklisticke staze.
 
Iz nacrta plana u vezi sa obaloutvrdom:
"Планска решења за све предстојеће радове на заштити од поплава су:
- коте круна насипа димензионишу се према меродавним нивоима који се везују за ниво на
ушћу р еке С аве у Д унав о д 7 6.00mnm који одговара водостају на водомерној станици
"Земун" вероватноће 1% (сложена вероватноћа, која узима у обзир коинциденцију
великих вода реке Саве и Дунава);
- надвишење насипа у односу на меродавни ниво за реку Саву износи 1,3m; и
- усвојена заштитна денивелација круне насипа у односу на меродавну велику воду (1,3m за
реку Саву) поред основне фунције - заштите насипа од таласа од ветра - има смисао и
сигурносне резерве у погледу компензације негативних утицаја од хидротехничких радова
у сливу реке Саве и Дунава, који доводе до повећавања нивоа великих вода. Наиме,
прорачуном меродавног нивоа није обухваћен утицај евентуалног искључења инундације
реке Дрине у Мачви и Семберији, нити је обухваћен ризик од погрешног управљања
постојећим објектима, који би могао да утиче на повећање великих вода (бране на реци
Дрини, ретензије на реци Сави у Хрватској). Такође, нису узети у обзир утицаји могућих
ледених појава и ефекти таложења наноса у Ђердапској акумулацији. Имајући у виду те
неизвесности и појаву високих водостаја на подручју плана, (тзв. хиљадугодишња велика
вода на ушћу р еке С аве у Д унав износи 7 6.60mnm), за све обалоутврде и кејове на
планском подручју коту круне планирати до коте 77.00 mnv.

Реконструкција одбрамбених насипа на реци Сави је обавезна и захтева реконструкцију линијских
заштитних система.
"
 
Sad sam shvatio da na istoj onoj slici imam i precizniju referencu od visine ograde. Standardni razmak šina je 1435 mm mereno između unutrašnjih strana glava šina. Pa evo nove verzije sa preciznijim merenjima. Zanimljivo je da sada ispada da do glavnog dela objekta ima 6 m maltene u dlaku.

IMG_5900a1_resize.jpg
 
milos.tro":1eqvf21l je napisao(la):
Iz nacrta plana u vezi sa obaloutvrdom:
Имајући у виду те
неизвесности и појаву високих водостаја на подручју плана, (тзв. хиљадугодишња велика
вода на ушћу р еке С аве у Д унав износи 7 6.60mnm), за све обалоутврде и кејове на
планском подручју коту круне планирати до коте 77.00 mnv.

Реконструкција одбрамбених насипа на реци Сави је обавезна и захтева реконструкцију линијских
заштитних система.
"

Problem nasipa i plavljenja je još komplikovaniji. Stogodišnja voda je 76,20m. Hiljadugodišnja voda je 76.60m. Pa onda na to ide još neophodno nadvišavanje krune nasipa zbog talasa, havarija, nesigurnosti u tome kakva su buduća uređenja sliva Save uzvodno od Beograda (što utiče na veličinu poplavnog talasa), a posebno idu i klimatske promene i vlažniji vazduh, što znači da dosadašnje statistike ne moraju da važe i dalje.

Trenutna kota obaloutvrde između starog Savskog i Brankovog mosta varira od otprilike 75.0 do 75,7 (što se vidi na planu). Po planu koji su oni usvojili planirana visina obaloutvrde je 77m uzvodno od starog Savskog mosta, ali svega 76m nizvodno od njega. Tako da po njihovom planu i kad se uradi nova obaloutvrda u Savamali, povremeno će biti neophodno postavljati mobilne nasipe. Znači ili ponovo imamo masovne radne akcije sa igranjem u pesku, ili se moramo još finansijski otvoriti da bi kupili profesionalne, mobilne, skidajuće barjere. I to pošto platimo za novu obaloutvrdu.

Međutim, ovim što rade oko Savanove su za ko zna koliko dugo vremena odustali da uopšte prave novi nasip, čak i onaj nedovoljni iz njihovog plana, do 76m.

Ali, pošto su je dalekovido podigli iznad nivoa tla, tehnički gledano teren je moguće nasuti oko i ispod nje. Tako da je mogućnost ostavljena (po tome se vidi koliko je ona tobože privremena). E sad, da li će želeti da posle ovolikih investicija i marketinga u "dečija igrališta i Promenadu" zatvaraju kafanu zbog rušenja kompletnog keja i nasipanja terena, to je teško reći.
 
Нема 6 метара. Ово уоквирено је по свим мерилима саставни део објекта.

img5900a1resize.jpg
 
Jedna zanimljivost. Trenutni vodostaj u Beogradu je na nadmorskoj visini 70 metara i 3 centimetra. Osnova predviđenog nasipa treba da bude na onome što u planu zovu regulaciona linija male vode, a to je po visini (mada ne i po horizontalnom položaju) definisano kao vodostaj na nivou 70,5 metara nadmorske visine. Dakle, sada na obali Save lepo možete videti na kom nivou će biti osnova nasipa, a to je 47 centimetara IZNAD trenutnog nivoa vode. Da novi nasip postoji, sada bi se dobro videla njegova betonska osnova, tj njegov oslonac. Ovo je još jedna od mnogih stvari koje bi se na tom planu morale ispraviti dok još ima vremena. Glupo je da jednog sasvim običnog leta voda bude ISPOD nivoa ČITAVOG nasipa, a da može da opada još čitav metar (ili možda čak dva metra, podaci se razlikuju). U svakom slučaju smo daleko od zabeleženog minimuma vodostaja. Tako izložena, osnova nasipa se lakše može oštetiti. Sem toga, pošto je Sava ispod kompletnog uređenog dela obale (koji inače periferiji reke obezbeđuje minimalnu lokalnu brzinu protoka vode i manje taloženje), to znači truljenje i smrad zbog izloženosti vazduhu Savskog taloga i nanosa. I to svakog leta, baš onda kad su ogromne vrućine. Svaka čast na štednji, ali ne na obaloutvrdi. Mada priznajem da je ovome pomalo bespredmetno pričati u situaciji kad je BNV, bar u ovom delu Save, praktično odustao od zaštite od poplava jer se ovde bavi šminkom a ne suštinom problema.
 
milos.tro":ikpbxbxg je napisao(la):
....
lwldsnh.jpg
...
NPI sa SSC

Pristojna širina trotoara. Nadam se da je neće straćiti samo na parking mesta, već i na drvored koji će da pravi hlad...
.... a i stazu za bicikle.
Ne kao biciklističku obilaznicu oko SavaNove, već biciklistički izlaz iz centra na Savu.
 
milos.tro":36iyzq9r je napisao(la):
...
ztgviwq.jpg
...
NPI sa SSC


Neki su imali zamerke na ovu "lamperiju", i ti komentari su me naveli da razmislim - kako brod izliven u betonu napraviti atraktivnim i lepim za oko, da povrati novac uložen u ispumpavanje vode i rekosntrukciju?
I drvo izbajcovano u mahagoni nijansu ne zvuči loše.

Ali ova ograda - kao scenografija iz kung-fu filma.
Čak i izgleda kao da će se polomiti ako na nju padne neko ko je popio dobro plasiran mavaši geri :D
 
Сип кренуо као Крајина са адаптацијом :( Нажалост ће сада они бели сплавови-бродови на НБГ и Земунској страни који су преуређени пароброди и шлепови изгледати аутентичније и лепше. Ово је равно новој фасади Југодрва. А могли су само да га офарбају и изгледо би сасвим пристојно и атрактивно. :(
 
Pa, ako je noć, ako si sa devojkom, pijan i romantično raspoložen ... onda je sasvim dobro :D

IMG_5967r_resize.jpg

IMG_5971_resize.jpg

IMG_5969_resize.jpg
 
Vrh