Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Nema ništa od oznaka, samo crvene linije sa strelicama.

A što se tiče lepih slika, lepotu je lako naći, odmah u nastavku tog istog travnjaka koga su sada iskopali, i to na sasvim neizglednim mestima. Prirodi ne treba puno. Šaka semena i da se odnese đubre. I ako su neke stare straćare baš ružne, srušiti (to ionako uvek mi plaćamo), pa onda čekati KOLIKO GOD TREBA da se pojavi pravi investitor - a ne špekulant - neko ko ima para, želi da radi, i ima nameru da obrati pažnju i na one koji u tom gradu žive. Ovakvim lokacijama samo raste vrednost. Šta nas briga što partijama prolaze mandati a da se nisu "obezbedile"? U međuvremenu, SVI zapušteni prostori u gradu bez mnogo para mogu izgledati BAR ovako. I onda MI ubiramo profit, onda kada ga stvarno bude bar u izgledu, a ne pre toga, zahvaljujući mađiji i "novcu" onih za koje se posle ispostavi da para imaju manje od nas i žele samo da se ogrebu za procenat. Pobogu, Abar uopšte nije investitor! Ne sa bednih 150 miliona u ovakvom projektu. On samo traži druge koji će uložiti novac. On je posrednik koji naše sopstveno zemljište iznajmljuje PRAVOM investitoru uzimajući procenat, a uprkos tome ima većinski ulog i za sve se pita samo on. Pa šta će nam takav dil ako se uz gubitak kontrole i izglednih prihoda još pravi i šteta? Nije li mnogo bolja varjanta sa zelenom baštom koja čeka pravog investitora koji posluje sa NAMA? U međuvremenu, ako stare zapuštene šine ovako izgledaju sa 0 dinara troškova, Beograd sigurno ne može biti ružniji od pejsaža koji se vidi ovde. To je minimium. Može izgledati samo bolje:

IMG_3133_resize.jpg

IMG_3134_resize.jpg

IMG_3138_resize.jpg

IMG_3139_resize.jpg

IMG_3141_resize.jpg

IMG_3148_resize.jpg
 
Zuma":2l7iony1 je napisao(la):

Upravo ova fotografija odslikava svu moguću bahatost i nemar: bahato parkirani automobili,bahato parkirana policijska vozila vozila,lift za bicikliste kojeg su popravili posle ko zna koliko vremena,malo prašume i "crveni tepih za dobrodošlicu" gle ironije čemu - našem nemaru i bahatosti. :bash:
 
Вожд":2y6fr4m4 je napisao(la):
Mali: Izgradnja "Beograda na vodi" trajaće između 20 i 30 godina

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali izjavio je da izgradnja "Beograda na vodi" potrajati između 20 i 30 godina

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... -30-godina

U svakoj normalnoj naciji, ovo bi bio povod za trazenje ostavki.

Moze meni licno da se svidja ili ne svidja prica o BnV!!!
Mogo i da budem simpatizer, ili clan neke partije!!!
Ali ne moze 'rodjaci' da od pretvaranja "Beograda u Menhetn", da od "ogromna investicija naseg prijatelja", ne moze da od "brzog saltera za onog ko donosi ovoliku lovu (3 milijarde) i slicnih opravdanja ostane samo potencijalno, moguce ulaganje od 100miliona godisnje!!!!
Pa mi vec imamo takve investitore!!!
NE MOZE, bre!

Ili u Srbiji izgleda, moze...
Jer mi, ovaj narod sa ovih prostora, gladan svega, je dovoljno nahraniti praznim obecanjima.
Mi realizacije vec odavno i ne ocekujemo...
I dovoljno nam je samo pricati bajke.

Pre vise od godinu dana rekoh ovde da BnV ne postoji i nece postojati. Da je to sarena laza nesposobnih politicara, koji su nasli pricu koja prolazi kod naroda.
Taj stav je od vecine forumasa osudjen.
Sta danas, godinu dana kasnije imamo kao rezultat?
Par nerealnih maketa, i 'najavu' moguce izgradnje dve (2) zgrade!!!
2 zgrade, ej!!!
Blago nama. Pa cak i te zgrade su po svemu upitne. I po kvadraturi, sadrzaju i nameni!!!

Ah, da imamo i potpisan UGOVOR!!!

OMCU OKO VRATA Beogradu i njegovim stanovnicima u narednih 99 godina!!!

Al zato je Abar dobio centar centra jednog evropskog grada!!!
I to ne par parcela!!?
Jok 'bre', ceo kvart!!!


Jadni smo i cemerni, ali ocito da bolje ne zasluzujemo, cim se ne bunimo... :(
 
Pa bunimo se Laki, evo ovde je velika vecina forumasa svesna svega sto se desava. Kao i strucna javnost, koja je vec rekla svoje.
Problem je sto taj stav ne dopire daleko, mediji su blokirani kao nikada pre. Ne postoji emisija u koju ce doci tri pametna coveka da rastave ovu mega prevara na sastavne delove. A to je mnogo vazno, jer vecina sveta nema kapaciteta da shvati o cemu se radi, ili prosto nema zelju da razmilja o tome. Vucic je toga apsolutno svestan i sa namerom drzi mediji na kratkom povodcu. Ono sto ce mu doci glave je vlastita nesposobnost, kao i ogromnog broja onih spodoba koje ga okruzuju. To ce nas kostati ali drugog nacina nema.

Sto se omce oko vrata Beograda tice, pa to je sve nase. Nase zemljiste, samo treba sacekati 2-3 decenije da ga ponovo mozemo nazvati svojim.

Ono sto vec sada moze reci je da je Sinisa Mali najljigaviji i najgori gradonacelnik koga je ovaj grad video.
 
meni su ove fotke koje je zuma okacio kao primer prirodnih lepota skandalozne.. takve "prirodne lepote" ne bi smele da se nadju ni na prilazima zeleznickoj stanici u mislodjinu a ne u centru glavnog grada
 
Ајмо сад овако ...

Да се наведе један паралелан пример из развијеног света, и то оног најсвеснијег дела развијеног света (Шведска, Стокхолм). До детаља урађено по пропису са све конкурсом. Иако је далеко урбано свесније и професионалније решење на крају добијено, постоје одређене паралеле које се критикују код Београда на води а које спадају у зону нереалних очекивања са преласком границе утопије.

Очито је велики коефицијент заузетости грађевинских парцела, јако скучен јавни простор, јако уска обала и највише зграде до саме обале. То је реалност живљења у свету капитализма. Поновићу да је ово пример из можда и урбано најсвесније средине у Европи.

ADEPT and Mandaworks Design Urban Masterplan for Stockholm’s Royal Seaport
55599cbfe58eceb4c8000165_adept-and-mandaworks-design-urban-masterplan-for-stockholm-s-royal-seaport_20150511_overbliksperspektiv_adept_mw1-530x485.jpg

Birdseye view. Image Courtesy of ADEPT/Mandaworks

ADEPT and Mandaworks have been declared the winners of a design competition for an urban development in the Kolkajen-Ropsten area of Stockholm‘s Royal Seaport. Dubbed the “Royal Neighbour,” the masterplan is anticipated to provide more than 12,000 new homes, supply 35,000 jobs in the next two decades, and create a new cultural area.

55599d05e58eceb4c8000166_adept-and-mandaworks-design-urban-masterplan-for-stockholm-s-royal-seaport_20150511_vandarena_adept_mw1-530x374.jpg

Waterfront terraces. Image Courtesy of ADEPT/Mandaworks

Kolkajen and Ropsten lie along the main industrial harbor and were previously prominent players in the management, storage, and processing of coal. The Royal Neighbour divides the area into three distinct regions, and seeks to modernize the outdated area, while using the site’s existing conditions.

The northern region of the masterplan, known as Kolkajen’s Balcony, will host a series of public areas, including terraces and recreation spaces, along a central axis. Through their arrangement, views of the area’s historic structures, cultural activities, and waterfront location will be created, celebrating its diverse features. A canal will form a scenic connection between the existing urban fabric and the new activities, which are to be situated off the main shore on an artificial landform in an effort to reactivate the coast.

Извор:
http://www.archdaily.com/632537/adept-a ... ort/?upate
 
Ne Laki, pokušavam da pokažem nekim individuama koliko su im stavovi jednako nerealni kao i projekat Beograd na vodi.

Međutim, bojim se da je to bezuspešno.
 
Mislim da je stf odgovorio zumi na utopisticki pristup urbanizmu a po meni i neadekvatan na desnoj obali Save za levu se slazem kao sto je sada uradjeno tj trenutna sirina zelenog pojasa. Desna strana je gradsko tkivo koje treba biti blize vodi naravno ne 5-10m ali kao sto sam pomenuo 15-30m.
 
ovo sto je stf okacio moglo bi da se uporedjuje kada bi..

1. u srbiji vladao kapitalizam a ne despotija
stf.. da li zaista tvrdis da projekat BNV pociva na zakonima kapitalizma.. kapitalizam je ma koliko to ovde voleli da negirate ipak oblik drustvenog uredjenja u kome ne postoji, ili je jako mala, sansa da se drzavna svoina pokloni privatiku na osnovu tajunog dogovor jednog seika i par lokalnih dahija, a bez ikakvog uplitanaj strucne i druge javnosti

2. kada bi povrsina od savske pa do autokomande bila prekrivena sumom.. pa najbolje da svedjanci tu izmedju mora i sume naprave repliku jednog vikinskog sela
 
razgradjevinar":2mc0gaex je napisao(la):
meni su ove fotke koje je zuma okacio kao primer prirodnih lepota skandalozne.. takve "prirodne lepote" ne bi smele da se nadju ni na prilazima zeleznickoj stanici u mislodjinu a ne u centru glavnog grada

Niko nije rekao da to tako treba da ostane, nego da treba da budu inspiracija za privremena rešenja koja su bolja od tobožnjih "razvojnih" varjanti koje se sada nude. Od potpune destrukcije arhitekture i urbanizma. Od TRAJNOG pretvaranja grada u nešto odvratno što nikada ne može zaživeti i funkcionisati kako treba, kao jedna skladna i ljudima privlačna celina. A bez toga Beograd ne može biti ni konkurentan ni ekonomski uspešan. Tada nema ni para, ni kvalitetnih ljudi, ni prave ekonomije, ni pravog urbanog života. Samo jedno dugačko propadanje koje traje decenijama. A videćeš kako će ONDA da izgleda.

Rekao sam samo da ne treba puno da se sve zapuštene lokacije postepeno očiste od đubreta i privremeno pretvore u zelene oaze. Pa neka tako čekaju izgradnju. U tom smislu je pejsaž cvetne bašte na šinama beskrajno lepši i mnogo više obećava od u osnovi patološke potrebe da se odmah i po svaku cenu vide nove zgrade na svakom mestu koje danas ne izgleda kako bi trebalo, bez obzira da li postoje uslovi da se taj teren sada kvalitetno reši. Ako Njujorški High Line linerani park može da ima šine kao vrhunsku atrakciju, možemo i mi bar da omogućimo da ovo što nam samo raste izgleda kao da je tu namerno, a ne slučajno, ostavljeno baš tako. A slično se može pokušati i na mnogim drugim mestima.
 
zuma, ja sam jedan od onih koji na tom prostoru zagovara uredjenu zelenu povrsinu (park) koja bi postepeno poprimala svoj konacni oblik, kako se koja parcela bude privodila nameni.

ono gde si ti i ja ne slazemo je sledece..meni je uredjena zelena povrsina ono sto imamo oko TC usce a ne ono sto imamo oko TC buvljak.

njujork ima high line zato sto su unaokolo hiljade betoniranih hektara i high line je u tom smislu izuzetak a ne pravilo i tu su i pravu.. on je tu ocigledno namerno a ne slucajno.

sto se tice izgleda koloseka, perona, stanica .. u srbiji..nadam se da sam pogresno razumeo i da ne zagovaras da zeleznica oformi jednu strucnu komisiju koja bi isla okolo i sadila korov gde god neko pokupi smece koje je sada dominantni dekor svih povrsina u vlasnistvu (ili pod koriscenjem) srpske zeleznice
 
Zamilstite konkurs za urednje priobalja od Sajma do 25. Maja. U skopu koga bi bio gradjen park na celokopnom pojasu SA koji to dozvoljava. Pa zatim formiranje uniformnog setalista celom ovom trasom. Aktivrianje Beton hale, po japanskom ili nekom drugom projektu, pesacki most preko Save.

Onda staviti na papir novac ulozen u to i novac ulozen u infrastrukturu neophodnu za TC i 2 ili 4 zgrade u ovom podrucju.
 
beton hala je aktivna i bez japanaca, setaliste od sajma do 25. maja vec postoji, ja seto, konkurs za SA po kome bi citav prostor koji to dozvoljava bio pretvoren u park bi bio najveci promasaj u istoriji urbanog planiranja.

nemojmo ici iz krajnosti u krajnost. SA treba da stvori neku novu vrednost koja bi doprinela kvalitetu zivota beogradjan i koja bi dala neke sadrzaje koji nam trenutno fale a ne da bude novih par kilometara izbetonirane staze izmedju reke i opustelog priobalja, to nam je jos drug tito obezbedi u izobilju .. problem BnV nije njegova krajnja vizija nego nacin na koji se ta vizija trenutno planira i sprovodi
 
Suština onoga što STF i još nekoliko ljudi ovde već dugo zastupa se svodi na utisak o neekonomčnosti predloga koji su daleko humaniji i smisleniji od trenutno predloženih, a ono što se trenutno predlaže i što STF izgleda smatra da je neophodno je veliki indeks izgrađenosti starog dela Beograda, njegovo pretvaranje u nešto što je potpuno suprotno čitavoj njegovoj istoriji i tradiciji. Ja duboko sumnjam da se ekonomski modeli koji drastično zavise i od lokalnih uslova i od istorijata svakog grada posebno, mogu tako mehanički prenositi u sasvim drugu sredinu, i to još sasvim napamet, na osnovu sasvim generičkih, tobožnjih "opštih principa" ekonomičnosti korišćenja prostora. To u stvarnosti tako ne funkcioniše. Ekonomija DRASTIČNO zavisi od lokalnog konteksta i postojećih predispozicija za nju. Niko nije protiv da se to što on želi radi u svim ostalim delovima grada, gde god ne postoje posebne prirodne, kulturne ili istorijske vrednosti koje pružaju veći potencijal razvoja od ambicija da stari deo grada simulira Menhetn i "poslovno središte" tako što će početi od nule. To je utopija.

Ja bih prvo voleo da vidim pravu ekonomsku analizu isplativosti svega što se predlaže. A još pre toga, kao pretpostavka takve analize, morala bi da postoji dugoročna vizija šta su najizgledniji pravci razvoja za centar grada. Mi treba da pođemo od naših iskustava, od onoga što već sada KOD NAS daje rezultate i što je uspešno, a ne od snova o vertikalama u Starom Gradu. To znači, turizam, usluge, kvalitet života, humane dimenzije prostora, priroda, ekologija, istorijsko središte starog grada i sve što ono podrazumeva, i pre svega prostor koji promoviše socijalne kontakte, druženje, onaj biznis koji NIJE na masovnoj, industrijskoj skali, nego upravo suprotno, na elitnoj, maloj, individualizovanoj usluzi. I isto to u oblasti stanovanja. Dakle, nešto što je suprotno i što je NEOPHODNI komplement klasičnom stambenom i poslovnom okruženju Novog Beograda i svih drugih okružujućih krajeva grada, sadašnjih i budućih. Stari Grad ne treba da se sa njima takmiči u istoj oblasti, on treba da pruži ono čega tamo nema i što tamo nikada ne može biti.

Na ušću dve reke, sa potpuno slobodnom obalom, dinamičnim reljefom, sa bar četri oaze prirode maltene na nivou nacionalnog parka u sred grada (Ratno ostrvo, Ada Ciganlija, Čapljino ostrvo, i gigantska plavna oblast uzvodno od Pupinovpog mosta), sa Kalemegdanom i vidikovcem na kom se on nalazi, čudnim i zanimljivim arhitektonskim nasleđem, sa ljudima koji iskreno vole da se druže i opuste, Beograd ima toliko POSEBNIH kvaliteta koji ga razlikuju od onoga sa čime raspolaže prosečan velegrad u Evropi, da je bukvalno zločin i u samom centru grada slediti ISTE razvojne pravce kao i oni, istu ekonomsku logiku. I pri tome treba opet ponoviti da se sve ovo odnosi maltene samo na istorijski centar grada, jer niko ne brani da se oko njega radi bilo šta što danas ima ekonomskog smisla i odgovara ogromnom okružujećem prostoru koji Beograd ima. Ali ne, nego eto čujemo da i u centru grada treba ubiti svaku individualnost, i svaku šansu da bude prepoznatljiv i ponudi ono što drugi ne mogu. I sad sam ja utopista, a ne oni čiji je jedini konkretan razvojni koncept bukvalno kopiranje, generička ekonomija i tobožnji opšti principi "cene kvadrata" koji u tako čistom i trivijalnom obliku nisu direktno primenljivi nigde na svetu.
 
Zuma":1fkk0v4o je napisao(la):
Suština onoga što STF i još nekoliko ljudi ovde već dugo zastupa se svodi na utisak o neekonomčnosti predloga koji su daleko humaniji i smisleniji od trenutno predloženih,...

prijedlozi o ogromnoj zelenoj povrsini koja bi jednog dana docekala "pravog" investitora koji bi nesto "bolje" napravio mozda nisu toliko neekonomicni koliko su potpuno nerealni!
Znaci, ocistiti prostor od skoro 2 milona kvadrata, ukloniti olupine brodova, raseliti ljude, raseliti firme koje tu rade, skloniti sine, autobusku stanicu, itd...a onda napraviti park! :shock:
Ko bi to platio? Onaj ko bi to platio morao bi biti lud. Nigdje u svjetu nema da neko prvo ocisti gradjevinsku parcelu i uredi zelenilo na njoj pa onda da je ponudi za izgradnju :bash:
 
Kao da ne živimo u istom gradu.

Pa mi smo već sada uradili upravo to. Mi plaćamo raseljavanje i čišćenje, a izgradnje celog SA nema ni u naznakama. A po mom predlogu bi nas koštalo isto kao i sad, i još bi bolje prošli po svakom ekonomskom i urbanističkom parametru, a dok čekamo na takvo rešenje, cena zemljišta raste, privremeno bi imali bi park, trg, koncertni, izložbeni i komercijalni prostor, i još mali milion mogućih privremenih namena koje fleksibilno, uređeno i slobodno zemljište u centru grada omogućava. I to u najgoroj varjanti. U boljoj ne bi još selili infrastukturu, pa ne bi imali ni velikih troškova, a ipak bi lako rasčistili najvredniji, priobalni deo gde nema skupih objekata.
 
Sad više nisam siguran ni koliko ljudi pravi jasnu razliku između predloga za privremena i trajna rešenja. Ja predlažem fleksibilnu zelenu površinu samo kao privremeno rešenje, dok ne dočekamo bolji projekat, što realno može doći tek sa boljom ekonomskom situacijom u Srbiji, odnosno sa većom potražnjom stanova i poslovnog prostora. Pre toga najbolje zemljište nužno dajemo ispod realne cene. Kao trajno rešenje tražio sam samo širu obalu, manju gustinu i visinu u njenom zaleđu, i generalno kvalitetniji master plan (u šta ulaze razni elementi: saobraćaj, novi most, metro, bolje javne površine, više javnih ustanova, itd).
 
Ne znam Zuma gdje ti zivis ali ja ne zivim u BG :wink:

Jeste, volio bih i ja kad bi tako moglo biti ali na zalost nije moguce ne samo prakticno vec sada ni u teoriji (jer su potpisani ugovori).
Ja inace malo znam o arhitekturi i urbanizmu. I ne znam kako treba da izgleda prostor SA. Kakve zgrade, koje spratnosti, koliko udaljene od obale i slicno, ali znam da ne treba da izgleda onako kako je ovaj prostor izgledao zadnjih nekoliko decenija.
 
U kulturnom dodatku Politike od 9. maja objavljen je esej Slobodana Giše Bogunovića "Lažno zadovoljstvo u nemogućem gradu."

Stanovnici Srbije nikako da se onovče, ali su zato dobili predstavu grada za moderne i bogate gizdeline, a oni su, kako je pisao Matoš, pre svega čeda sitih društava. Da bi im se ta virtuelnost barem malo u srcu odomaćila, jer se ne tiče ni njihovog ekonomskog stanja, ni budućih izgleda, data im je kao scenografija jutarnjih i drugih TV programa, a jedno vreme beše i ilustracija stvarnog Beograda na Guglu.

Ako neko ima mogućnost da skenira i postavi tekst, bilo bi dobro, vredi pročitati.
 
RioBL":32lhnchh je napisao(la):
prijedlozi o ogromnoj zelenoj povrsini koja bi jednog dana docekala "pravog" investitora koji bi nesto "bolje" napravio mozda nisu toliko neekonomicni koliko su potpuno nerealni!
Znaci, ocistiti prostor od skoro 2 milona kvadrata, ukloniti olupine brodova, raseliti ljude, raseliti firme koje tu rade, skloniti sine, autobusku stanicu, itd...a onda napraviti park! :shock:
Ko bi to platio? Onaj ko bi to platio morao bi biti lud. Nigdje u svjetu nema da neko prvo ocisti gradjevinsku parcelu i uredi zelenilo na njoj pa onda da je ponudi za izgradnju :bash:

Jel ti to nas bre zaje*******avas????
Ka se izvinjavam , ali ja nemam blazu rec za ovo!?

Pa ko je ocistio veliki deo i ko jos uvek cisti te buduce gradjevinske parcele???
DRZAVA SRBIJA!!!

Ko ce da je ponudi za izgradnju i da ceka 10, 20, 30 godina???

Abar, veliki prijatelj naseg jos veceg prijatelja seika (...)

Sta ce da bude na tim parcelama dok se ne nadju zainteresovani za objekte na tim parcelama???

Pa nadajmo se park, posto sve drugo kosta drasticno vise...

A mozda ga i ostave da ga ponovo osvoje prirodne lepote prikazane u nekom od Zuminih postova...
 
Bas me zanima sta bi bilo na referedumu kada bi vlasti postavile pitanje.
1 Da li zelite BnV, sa TUDJOM kulom, trznim centrom... i milijardu eura kredita.
2 Da li zelite park koji bi se uredio iz samodoprinosa u iznosu od 100 me.
3 Da li zelite da gradjani Bg. budu deonicari novog projekta BnV.
4 Ni jedno od ponudjenog.

Ja mislim da vecina ne bi ni izasla na glasanje, a na glasanju bi verovatno pobedila cetvorka. Jer ljude nije briga ni za sta van linije 6.25 otiraca ispred ulaza u stan. Cak i ako se radi o njihovoj glavi ( opcija pod brojem 1).

Glavni saveznik onih koji bi zeleli da se bore protiv BnV nisu nazalost Beogradjani, vec ljudi van prestolnice. Oni su svesni da projekat nije finansijski neutralan, vec da ce ogromne pare Srbije biti skucane u ovo. Dok se ostatak zemlje bukvalno raspada, i vapi za investicijama.

Odijum protiv ovog projekta je toliki (provereno) da bi svaka polu-normalna opozicija mogla da srusi vlast samo na ovom pitanju.
Sve mi se cini da politicke opozicije ovom "projektu" nema. Zanimljivo bi bilo istraziti koji su razlozi za to.
 
Vrh