Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Nisam iz Beograda ali pratim dešavanja u gradu, bar kad je u pitanju izgradnja jer me to interesuje. Može li neko da mi napiše koliki bi bio uopšte potencijal terazijskog platoa ili terazijske terase u pogledu otvaranja vizure prema reci Savi, da nije ni započet projekat Beograda na vodi? Meni se lično nekako čini, uvažavajuči topografiju tog terena i obim izgrađenosti do početka realizacije BNV da je horizont već blokiran i da se to otvaranje vizure ka reci trajno i nepovratno ugasilo.
У неким угловима се видела река. Са планираним рушењем објеката између Краљице Наталије и Гаврила Принципа видела би се река у зони Старог моста. Чим су изграђени објекти Београда на води до моста река је заклоњена.
 
Како ће бити диван поглед на БНВ када се отвори Теразијски плато. Успели су да постигну савршену комбинацију коцкастих зграда исте висине. Ништа не разбистри ум као поглед на високи бетонски зид који савршено затвара поглед на реку. Ко би уопште желео да види реку у Београду? Једноставно мајсторски.

Pogledajte prilog 213676
Не, ово ће једног дана морати да се руши ако овај град икада пожели да се врати у ред европских престоница.
 
У неким угловима се видела река. Са планираним рушењем објеката између Краљице Наталије и Гаврила Принципа видела би се река у зони Старог моста. Чим су изграђени објекти Београда на води до моста река је заклоњена.

Po strani BnV, ali to nema previše smisla... Zbog čega bi se morala videti reka sa Terazija? Za reku treba da se srede kejevi, a ne da se poravna pola grada da bi se sedelo na klupici na Terazijama i gledala reka... Nije se nikada ni videla, jer je to jednostavno nemogućem imajući u vidu teren i stepen izgrađenosti u tom delu grada. Pri tome je i potpu nepotrebno, jer ko hoće na reku valjda će otići bliže reci, a ne na Terazije (Beton hala, kejevi, pa i taj BnV)
 
Не, ово ће једног дана морати да се руши ако овај град икада пожели да се врати у ред европских престоница.
Šta sa ljudima koji tamo žive? Nisu oni krivi zato što urbanistički jasna strategija razvoja ne postoji...
 
Da li je istina da smo dobili izjavu Malog da je država do sada zaradila 9.7 miliona evra od BNV?

😂😂😂
 
Ne, nego da je toliki ukupan ekonomski efekat projekta BnV.

U razvijenim zemljama, takve računice se rade za svaki važniji objekat i projekat.
 
Po strani BnV, ali to nema previše smisla... Zbog čega bi se morala videti reka sa Terazija? Za reku treba da se srede kejevi, a ne da se poravna pola grada da bi se sedelo na klupici na Terazijama i gledala reka... Nije se nikada ni videla, jer je to jednostavno nemogućem imajući u vidu teren i stepen izgrađenosti u tom delu grada. Pri tome je i potpu nepotrebno, jer ko hoće na reku valjda će otići bliže reci, a ne na Terazije (Beton hala, kejevi, pa i taj BnV)
Пре се видела река са врха Теразијске терасе. Ја сам гледао увече како сија Газела и њен одсјај у Сави. Видели су се и мостови. То даје на дубини градског пејзажа. Овако данас имамо зид да гледамо.
БнВ је направио ограде које отежавају поглед на реку. Оне нове ограде од Бетон хале низводно су још горе.
Београд је град настао на рекама, и оне су битан део градског идентитета и духа. Сада су оне скрајнуте.
Што се тиче рушења, оно би било због тунела од Економског до Ботаничке.
1727992369620.jpeg
 
Taj isti četvorougao Balkanska - Prizrenska- Lomina- Gavrila Principa je stil Beograda iz 60 tih i 70tih gde si imao sličan fazon.
Niske prizemljuše a u njima krojač pa poslastičarnica pa obućar pa centroproizvod pa beteks pa ogledala itd
Da li se sećaš možda do kada je bio to dominantan fazon u Beogradu? Da li je i 80tih to bio dominantan fazon?

Ja sam mlad i recimo da negde od sredine 90tih se sećam BGa ali ponovo ne baš svih detalja, a 80te ne pamtim
 
Po strani BnV, ali to nema previše smisla... Zbog čega bi se morala videti reka sa Terazija? Za reku treba da se srede kejevi, a ne da se poravna pola grada da bi se sedelo na klupici na Terazijama i gledala reka... Nije se nikada ni videla, jer je to jednostavno nemogućem imajući u vidu teren i stepen izgrađenosti u tom delu grada. Pri tome je i potpu nepotrebno, jer ko hoće na reku valjda će otići bliže reci, a ne na Terazije (Beton hala, kejevi, pa i taj BnV)
Опет лажи. Сава се видела. Ево чак и на почетку градње тог грозног града. Требало је само расчистити у 80% бараке, и да Београд има нешто што би га стварно издвајало међу Европским градовима. Спуштање са Теразија на реку је нешто о чему се пише већ 100 година.

IMG_0348.jpeg

Чк и сада најављују рушење тог кварта али ваљда да би ослободили поглед Београд на води.

Сада бих радије дигао зграде да не гледамо тај језиви пројекат.
 
Ruku na srce ovo je više nazirala se nego videla se. Od 180 stpeni horizonta videla se na širini od red veliĉine 2 stepena :) Ako realno sagledamo stvari nije se videla nego se nazirao delić reke i to sa jedne-dve pozicije na terazijskoj ĉesmi. Kad kažem vidi se reka sa visine meni je u glavi pogled poput onog na Kalemegdanu, a ne ovaj gde se reka nazira na jednom uskom deliću horizonta.
 
Pa srpske arhitekte su izabrale takve zgrade, nije Albahar kriv.
Koje arhitekte su birale ona pocetna resenja, rendere i makete koji su predstavljani da bi se dobijali izbori?

Ili su to samo lupili?

Stvarno hoces da kazes da je neko odustao od onog pocetnog daleko modernijeg naselja i svesno odabrao da je lepse da izgleda kao radnicko predgradje Sangaja? Arhitekta je kao u tom fazonu, pali se na fazon predgradja Sangaja?

Ili je nesto drugo u pitanju? Meni pre lici da je nesto drugo u pitanju - mali, napravi tu sto jeftinije sto vise kvadrata koje cemo da uvalimo kao luks i prodamo sto skuplje.

Sto naravno ne opravdava moralno arhitekte, ko god da su, ali tesko da su oni tu nesto birali pa ovo izabrali tj. nemoguce. To je prekopiran projekat nekog radnickog naselja u ko zna kojoj vukoje*******ini za koji se zna da kosta malo.
 
Опет лажи. Сава се видела. Ево чак и на почетку градње тог грозног града. Требало је само расчистити у 80% бараке, и да Београд има нешто што би га стварно издвајало међу Европским градовима. Спуштање са Теразија на реку је нешто о чему се пише већ 100 година.

Pogledajte prilog 213756
Чк и сада најављују рушење тог кварта али ваљда да би ослободили поглед Београд на води.

Сада бих радије дигао зграде да не гледамо тај језиви пројекат.

Puca pogled na reku lol
 
Пре се видела река са врха Теразијске терасе. Ја сам гледао увече како сија Газела и њен одсјај у Сави. Видели су се и мостови. То даје на дубини градског пејзажа. Овако данас имамо зид да гледамо.
БнВ је направио ограде које отежавају поглед на реку. Оне нове ограде од Бетон хале низводно су још горе.
Београд је град настао на рекама, и оне су битан део градског идентитета и духа. Сада су оне скрајнуте.
Што се тиче рушења, оно би било због тунела од Економског до Ботаничке.
Pogledajte prilog 213753

Ma skrajnute možda jesu, ali to je drugi problem i nešto što treba rešiti na obali reke ne u centru grada.

Ova, koliko vidim, ista slika koju ste ti i @vranac zakačili samo pokazuje da se sa Terazija reka nikada nije ni videla. Ovo na slici nije pogled na reku, mada se reka malo pomalja.
To je i logično, jer je to nemoguće postići niti ima ikakvog smisla da se tako planira grad.
 
Poslednja izmena:
Букваално се виде два моста и река испод њих. Са чишћењем блокова низ брдо због тунела би се поглед додатно отворио.
 
Букваално се виде два моста и река испод њих. Са чишћењем блокова низ брдо због тунела би се поглед додатно отворио.

Usput da se ukloni i Ekonomski fakultet... Šta ima ti studenti da studiraju tamo kada zaklanjaju vizure grada :)
 
Kuća cveća nije nikakva atrakcija za nekoga sa Zapada... Kao kada bih ja išao u muzej Sadam Huseina, ne zanima me to.
Mislim Tito i SFRJ po Evropi imaju dosta pozitivniji imidž nego što mislimo. Ne kažem da je to ispravno i dobro nego dosada nisam naleteo ni na nijednog starijeg stranaca koji ima neko loše mišljenje o sfrj. Tako da je taj grob svakako atrakcija za njih.

Enivej, 3.10.2024, ovi plakari iza galerije su definitivno estetski promašaj, St. Regis kula je dobro ispala

1728020441730.jpeg


IMG_6061.jpeg
 
Usput da se ukloni i Ekonomski fakultet... Šta ima ti studenti da studiraju tamo kada zaklanjaju vizure grada :)
ЕКОФ није на линији визуре са Теразијске терасе :) Мада им зграда јесте ружна а и локација ће бити деградирана изградњом портала тунела кроз парк испред факса :)
 
Са овим су дошли, сада треба упоредити са Стевиним сликама изнад...
Где нестаде овај парк са великим језером?
Screenshot_20241004-085523~2.png

Где су ови модерни небодери и фонтане?
Screenshot_20241004-085556~2.png

Трамваји на булевару...
Screenshot_20241004-085537~2.png


Ево шта је требало оставити за парк па да град заиста са Теразијске терасе ,,сиђе на реку''...
Screenshot_20241004-085036~3.png
Црква у средини парка оивиченог библиотеком, музејима, галеријама и установама културе и факултет/факултети би били прави ,,нови центар града''... још са главном железничком станицом...
 
Poslednja izmena:
Које српске архитекте су изабрале висту?

Evo ti pa pitaj Alabara. Mogao sam ja odmah postaviti taj link, ali sam sacekao prvo da navalite sa takvim pitanjima. A cak i da nije srpski arhitekta projektovao vistu, iz ovoga sto Albahar kaze, jasno je da su srpske arhitekte odabrale arhitektonski stil. Bilo ko u svetu da je projektovao Vistu, morao se rukovoditi zahtevima narucioca posla. Imam utisak da i Albahar ovo nije slucajno izjavio, verovatno su i njemu odvratni ovi sifonjeri i zato je zeleo da se javno ogradi od svega.

Ne znam kako da ubacim video u post da pocne bas od ovog trenutka, da se ne mora prelaziti na youtube, ako admin zna, moze da edituje link


https://www.youtube.com/live/64FI3-D5nsc?si=F2JxvyeU5URfKhMd&t=1991
 
Vrh