Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Delija":11jy6ajd je napisao(la):
Попео си се на врх зграде која се налази на врху Теразија. Једина фотографија релевантна за ову дискусију би била са нивоа Т Терасе али са ње је видљив само део НБГ-а око 21 блока и ушћа.

Дакле, ова визура на жалост заправо не постоји и ти си је само измислио. Могу и ја да се попнем на врх Београђанке и да кажем - Нема градње нигде у Београду.

Igor":11jy6ajd je napisao(la):
Upravo tako to sam bas hteo da napisem i to je ta prica o nepostojecim vizurama slicnu pricu smo imali i oko Beka.

Dakle vizure sagledavati sa realnog i javno dostupnog prostora ;)

Evo šta bi se videlo sa nivoa Terazijske terase.

VizureSaSavskeTerase.jpg

IMG_9631ed_resize.jpg


Ove linije se u prostoru nalaze u horizontalnoj ravni na nivou Terazija, a granice vidika određuju vertikalne ravni koje ih sadrže. Drugim rečima, zbog kose projekcije vidik je malo veći od prividnog preseka linija na slici i terena ispod njih, tj slika nešto malo laže na moju štetu.

Sledeća fotografije je snimana čak malo ISPOD nivoa Teraziske terase. Kad se krene nadole ka Zelenom Vencu, pre prve zgrade levo. Tu je neki prolaz sa kafićem. Jedino se tu malo vidi između zgrada. Kao što vidiš, Sava se vidi bez problema. Krovovi daljih zgrada ne smetaju jer su suviše nisko. Da nema ona dva bloka zgrada koje ionako treba rušiti, vidni ugao bi otprilike bio kao što je označeno na slici. Takođe pogledaj koliko je nisko krov najbliže zgrade levo. Kad se sruše te najbliže, one dalje nisu preveliki problem što se vizure tiče.

IMG_9905_resize.jpg
 
И опет констатација да би се визуре заклониле и са најнижим могућим БГ зградама у Савском Амфитеатру (4+ПК). Сава се више не би видела, што значи да за све те "визуре" уопште није битна спратност градње у Амфитеатру.
 
Zuma sve pohvale na fotografijama i objašnjenjima. :) Kada govorimo o vizurama sama Kula bi trebala da predstavlja "vizuru svih vizura" simbol Beograda ,turističku atrakciju i centar profita.Luksuzni Hotel prvih 11 spratova - profit,luksuzni stanovi iznad -profit kao i vidikovac sa kaficima,restoranima i pratećim sadržajima -profit. Možemo da predpostavimo samo kakav će "pogled" imati stanari sa 12 i viših spratova na reke,NBG,stari deo grada :) , a tek sa vidikovca,naravno svi oni koji bi želeli da uživaju u "pogledu" moraće to da plate. Oni kojima vizure budu bile zaklonjene kulom,eto rešenja vidikovac i naravno "plaćanje uživanja u pogledu". :wink:
 
zuma pominje mnoštvo zgrada.


ovakav pogled možda ukupno ima 5 zgrada u beogradu...


u mom selu se kaže ne kolje se vo zbog kile mesa.

retardirano je u najmanju ruku čuvati pogled šačice zgrada, od koje su većina poslovne....
 
Na Zuminoj poslednjoj slici deluje kao da se sa Terazijske Terase ne vidi nista ali treba imati u obzir da se treba srusiti one zgrade iz bloka prekoputa kako bi se napravilo spustanje do reke i onda bi slika bila potpuno drugacija.
Tek bi tada vizure dosle do potpunog izrazaja.
 
Za vizuru treba prvo preurediti sam park (tj poseći stabla koja kao da divlje rastu i zasaditi nova).
 
И када би се посекло дрвеће од реке би се видела мрљица:

22094203.jpg


Спат, за тако нешто би требало рушити скоро цела два блока са десетак стамбених и пословних зграда махом П+4/5 и још толико мањих кућа и зграда.

http://binged.it/1nkrGfG
 
Kome je promakao render za dve stambene zgrade sa luksuznim stanovima iz članka "Novosti":

06%20(1)_620x0.jpg
 
S'jedne strane deluju moderno, s'druge strane bas podsecaju na arhitekturu iz 70tih sa tim kaskadnim balkonima i ostrim uglovima.
 
545hstoCCTCpTZ-3yVCT7dMTjNZETYmyPJy0liipFm0

Kota Savskog amfiteatra je 75, Terazije su 125 m. Razlika je 50 m. Samo zgrade koje budu značajno više od 50 m mogu da utiču na vizuru sa Terazijskog platoa.
 
плус за податке!
Јеси ли узео у обзир угао гледања?
Плашим се и да доста ниже од 50, кваре поглед!
 
Људи, било шта "квари" поглед. Само два спрата би већ заклонила реку. Обичан жбун да засадите на Тераси, заклања реку.
 
spatiotecte":1fhurzm2 je napisao(la):
Na Zuminoj poslednjoj slici deluje kao da se sa Terazijske Terase ne vidi nista ali treba imati u obzir da se treba srusiti one zgrade iz bloka prekoputa kako bi se napravilo spustanje do reke i onda bi slika bila potpuno drugacija.
Tek bi tada vizure dosle do potpunog izrazaja.


Vidim ovde bi mnogi najvise voleli da se pola beograda srusi i posadi suma ko pre 200 godina. Pa ko hoce to moze da ide u planinu.

Ne znam kako nikom u Parizu ne pada na pamet da porusi zgrade da bi imao bolju vizuru sa Monmartra:

DSCN04221-1024x552.jpg
 
Ja ovu silnu diskusiju shvatam samo kao pricu, "sta bi bilo kad bi bilo". A posto ce od toga svega malo biti ostaje mi da "nisanim" izmedju zgrada ako zelim da vidim vizuru donjeg grada.
Normalno da necu videti ni r od reke ako sagrade bilo koju visinu u SA.
Inace nista lose ne vidim u Zuminoj prici i, cini mi se, strucnoj analizi celovitog sagledavanja?
 
vranac":1i2zi8i5 je napisao(la):
spatiotecte":1i2zi8i5 je napisao(la):
Na Zuminoj poslednjoj slici deluje kao da se sa Terazijske Terase ne vidi nista ali treba imati u obzir da se treba srusiti one zgrade iz bloka prekoputa kako bi se napravilo spustanje do reke i onda bi slika bila potpuno drugacija.
Tek bi tada vizure dosle do potpunog izrazaja.


Vidim ovde bi mnogi najvise voleli da se pola beograda srusi i posadi suma ko pre 200 godina. Pa ko hoce to moze da ide u planinu.

Ne znam kako nikom u Parizu ne pada na pamet da porusi zgrade da bi imao bolju vizuru sa Monmartra:

DSCN04221-1024x552.jpg

Без коментара..
 
Борчанац":9dvic0d3 je napisao(la):
плус за податке!
Јеси ли узео у обзир угао гледања?
Плашим се и да доста ниже од 50, кваре поглед!
Uzeo sam u obzir činjenicu da se pogled u Beogradu odnosi na šumu krovova, žica, bandera, reklama i ostalog urbanističkog haosa kakav imamo u Beogradu. Ajde da se ne lažemo, lep pogled u Beogradu je na Gornjem gradu, prvi red zgrada u Francuskoj i Tadeuša košćuškog i po negde sa Savske i Dunavske strane. Lep pogled imaju ljudi koji žive u visokim zgradama, na višim spratovima, pa mogu vizuelno da apstrakuju ono što je znatno niže i što je neuređeno. Da ne pričam na dalje o haosu ispod Lomine do Gavrila Principa.
 
Delija":1aanpgf9 je napisao(la):
Зума не тролуј

22094203.jpg

Kad god ti ponestane argumenata, redovno potežeš za ovako glupim kvalifikacijama. Čak i na tvojoj slici se vrlo lepo vidi da bi sasvim dobar vidik ipak postojao. Čitava rasprava o vidiku sa Terazija se odvija pod pretpostavkom da se dva bloka starih zgrada moraju rušiti, a da na njihovom mestu neće biti čak ni drveća, već samo park. Terazijska terasa je jedini dobar način da se pešački spoje Savska obala i Terazije (plus što daje moguću trasu metroa), pa će već samo zbog toga jednog dana ti blokovi biti srušeni. Posle toga red zgrada u prvom planu tvoje fotografije neće postojati. Koliko su ostale zgrade niske i na nižem terenu se vidi na desnoj strani tvoje fotografije, desno od poslednje sive zgrade u prvom planu (iznad krovova pijace). Već i samo zbog ovog vidika, na desno, odnosno otvaranja vidika sa Terazija po dubini jednog bitnog dela grada, se isplati praviti vidikovac, ma šta bilo dalje ispred i levo od direktne linije Terazije-Sava. Da bi se uz malu pomoć geometrije ipak moglo dočarati koji će se deo SA na levoj strani videti sa nivoa Terazija, kad se ove zgrade budu srušile, ja sam morao da se popnem toliko visoko iznad tog nivoa da budem iznad krovova zgrada koje će se rušiti. Besmisleno je SADA slikati iz parka, kad se SADA odatle ništa ne vidi.

Takođe, slike otprilike pokazuju šta se već danas vidi sa svih zgrada i svih stanova i poslovnih prostora starog dela grada koje su dovoljno visoko. A zbog terena u obliku antičkog amfiteatra koji okružuje Savski AMFITEATAR, takvih prostora ima veoma mnogo, čak i kad same zgrade nisu preterano visoke.

Jedina ozbiljna primedba je ono što je STF rekao:

И опет констатација да би се визуре заклониле и са најнижим могућим БГ зградама у Савском Амфитеатру (4+ПК). Сава се више не би видела, што значи да за све те "визуре" уопште није битна спратност градње у Амфитеатру.

Situacija nije crno-bela kakvom je predstavljaš. Potpuno sam svestan da je urbanizam uvek kompromis. Jedino što bih želeo je da se iz ovog prostora izvuče maksimum koji može da pruži. Za to je potrebno da prvo uopšte postoji svest da postoji problem. Međutim ovolika priča, a niko da spomene da Beograd nije ravan, pa da se zapita da li TO ima neke posledice. Da li zbog cene ili namerno, tek maketa BNVa je savršeno ravna, pa se na njoj klaster kula uzdiže bez vizuelne konkurencije, kao usamljeni i markantni spomenik "modernom". Međutim, kad bi se ista maketa sa svih strana okružila uzvišenjima, kako bi sve to ONDA izgledalo? Daleko ružnije i nezgrapnije, jer se brda i zgrade na njima takmiče sa soliterima neposredno ispod i pored njih. Sa 2,9 m po spratu i visinskom razlikom od 50m, nivo Terazija je ekvivalentan soliteru od 17 spratova. Ako po okolnim terenima dodamo zgrade od nekih desetak spratova, to je već pogled na tlo SA sa nivoa i pod uglom 27. sprata. Koliko onda smeta P+4 ?

Očigledno da to zavisi gde se tačno takva zgrada nalazi u odnosu na posmatrača, njegovu visinu i poziciju prema reci (ne zaboravite i vredost pogleda na ogromno prostranstvo sa druge strane Save). Nisam se slučajno zalagao da se šira zona obale reke oslobodi gradnje. Jovin je rekao 150m. Ja se slažem i sa manjom širinom. Tako dobijamo i kvalitetnu obalu, i šetalište, i spojeni zeleni pojas uz reku, i prostor za ogromnu raznovrsnot uličnih i rečnih sadržaja. Plus toga dobijamo i da se prve zgrade povlače dalje od obale, pomerajući se bliže podnožiju brda, što zbog vidnog ugla otvara PROSEČNO bitno bolji vidik na reku sa svih okolnih tačaka na stranicama Beogradskog "amfiteatra", pa i sa Terazijske terase. Vidik se ne računa samo sa nivoa ulice, već sa prozora svih zgrada na stranama polukruga tog amfiteatra. Što je zgrada posmatrača viša i na višem terenu, i što je prepereka u SA bliža (a da je još na ravnom i niskom delu terena), to manje zatvara vidik. U zavisnosti od gustine zgrada, odnosa visina i međusobnog rastojanja, neke zgrade će jedna drugoj smetati, a neke neće.

Po trenutnom projektu visine u smeru ka Savi idu ovim redom, razna Beogradska uzvišenja (ekvivalentna 17 spratova), pa BNV projekt sa niskim zgradama P+5 uz Savsku ulicu, pa park, pa ogromne kule od 30 do 50 spratova, pa reka. Zašto po visinama idemo gore-dole ovako naglo? Zar nije bolje da visoke zgrade budu uz Savsku ulicu, pa da se postepeno visine spuštaju ka reci, a da uz samu reku ne bude ništa sem parka i niskih javnih prostora?

Ono što ja dakle predlažem je niz povezanih mera čiji cilj treba da bude da se maksimalnom broju stanara i poslovnih prostora, i na teritoriji projekta BNV, ali i IZVAN njega, omogući maksimalno dobar vidik. Da se iz topologije prostora izvuče najviše što on može da pruži. Nema sumnje da će par novih zgrada BNVa zakloniti deo vidika za mnoštvo starih zgrada u okolini, i mnoštvo onih novih i viših koje će na njihovom mestu biti izgrađene ubuduće. Ali negative efekte možemo smanjiti. Ako se više zgrade povuku bliže brdu a dalje od reke, ako se sama obala reke oslobodi, ako se neposredno oko najkraće linije Terazije-Sava prave samo niske zgrade (na ravnom delu terena, na padini samo park), i ako se smanji opšta gustina, odnosno broj zgrada, tako da se bar ponegde vidi i između njih. Ionako nam i zbog kvaliteta života na ovom mestu treba više slobodnog prostora i zelenila, ali i zgrada posvećenih potrebama grada, kulturi ili administraciji, koje ne moraju biti visoke. Sve ovo neće eliminisati problem, ali će pomoći, a to je već dovoljno. Koeficjent izgrađenosti je ionako preveliki. Njegovim smanjenjem, promenom broja zgrada i/ili promenom prostorne raspodele maksimalnih visina možemo bitno poboljšati vizure, iako njihovu degradaciju ne možemo potpuno izbeći.
 
Zuma imas temu o terazijskoj terasi Igore preseli ovoe postove kvartie mi uzivanje na moru u ladovini uz sok od ananasa sa pogledom na more
 
direktor":3h94zgpt je napisao(la):
Zuma imas temu o terazijskoj terasi Igore preseli ovoe postove kvartie mi uzivanje na moru u ladovini uz sok od ananasa sa pogledom na more

Nije tema Terazijska terasa, nego kako će različite verzije projekta BNV uticati na budući vidik sa Terazija i Terazijskog parka ( i ne samo odatle).
 
Vrh