Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Ako ste slučajno pomislili da je ovo pokupljeno u prethodnih mesec dana...
35a622faee811e0f11afafed8d18e88d.jpg
a53ff1de4384d0f8bb2d17f81a6b72ed.jpg


Sent from my SM-S926B using Tapatalk
@vradovic можете ли да контактирате председника ваше месне заједнице како би исти контактирао надлежне службе да се ово смеће уклони из реке Саве?
Срамота да имамо овакве призоре у новом центру града.
 
Na stranu problematična arhitektura i generalno tumorast efekat na ostatak grada, svaki put se iznenadim kad vidim koliko je taj celi pojas živ...
Ne samo promenada, nego i iza... sve vrvi od ljudi.

Ako išta pozitivno može da se nađe u celoj ovoj nesrećnoj priči, za mene je to da je ceo taj potez oživeo... i ne mislim ovde na estradne zvezde, kraljice noći i ne znam već šta, nego na običan narod koji u masama tu svakodnevno cirkuliše...
 
Bilo je gospodarica noći u malom parku prekoputa autobuske... davno beše
Нестале су током првог таласа мигрантске кризе. Сад "елитне" господарице ординирају из станова по лукс насељима, међу њима и у БнВ.
 
Na stranu problematična arhitektura i generalno tumorast efekat na ostatak grada, svaki put se iznenadim kad vidim koliko je taj celi pojas živ...
Ne samo promenada, nego i iza... sve vrvi od ljudi.

Ako išta pozitivno može da se nađe u celoj ovoj nesrećnoj priči, za mene je to da je ceo taj potez oživeo... i ne mislim ovde na estradne zvezde, kraljice noći i ne znam već šta, nego na običan narod koji u masama tu svakodnevno cirkuliše...
Sad zamisli jos da su izgradili i po koji objekat kulture
 
То је груб закључак. У тржне центре и кафиће се иде из материјалних потреба (куповина роба и услуга) а у културне установе се иде из духовних потреба. Нажалост стил живота и темпо намећу увек у први план материјално.
 
Апсолутно је било могуће имати оба, и променаду са кафићима и објекте културе

Чак и објекте културе на страну, изградити ново стамбено насеље од нуле, и уместо ставити продавнице и кафиће у приземље нових зграда већ у засебан тржни центар је сумануто само по себи. Великим тржним центрима и није место у граду, нама су економски оправдани управо као закрпа за недостатак комерцијалних објеката у граду најизграђенијем за време социјализма. Уместо да су нам скоро све улице у граду прилагођене за шетњу и куповину (као у нпр. Солуну) ми имамо разбацане зграде без тржишних објеката и по неки тржни центар да то надокнади. Грк ће сићи у улицу и прошетати се до бутика док неко из блока 29 мора да седне на аутобус и иде у Ушће или Делту. По истом принципу ће до тих "објеката културе" људи сада морати да иду превозом уместо да се прошетају до њих као у једној Барселони или Мадриду.

Ово што су они урадили је урбанистички еквивалент последњег спрата на згради који у старту изгледа као илегална надоградња, уместо да од старта буде плански смислено они имитирају градњу са закрпама
 
Dobro, za osnovne potrebe manje više svaka zgrada ima anekse sa prodavnicama, tako da za to ne moraju da potežu do Galerije...
Mislim da je jedini izuzetak ona staklena stambena zgrada, čini mi se da se zove Terase ili tako nešto...
 
Ako ostavite narodu da se sam "kulturno uzdize", edukuje, sam da razvija umetnost pa i sport, dobicete ovo sto sad imamo, tj totalno kulturno i obraznovno posrnuce nacije. pink, grand, ide gas, dajte mi kafica, klubova, napumpanih zena i i muskaraca ciji je jedini cilj sto vise paznje i skandala i da se nesto ucari, izmulja i neko da se prevesla (za sta se dobija "extra strret cred")
Ako vlast sama ne obezbedi i ne investira u kulturu, umetnost, obrazovanje pa i sport, narod ce ziveti kao st***. Narod nema potrebu za kulturom ona mu se mora obezbediti i narod se mora uciti i terati da bude kulturan i obrazovan i da se bavi umetnoscu i sportom (ne profesionalnim vec kao rekreativno za ocuvanje fizickog pa i psihickog zdravlja)
ovo sto mi imamo jeste forisiranje Lux-giga-extra-GDP-shoping-fus-konzumer kulture, sto neodgovornim valstima odgovara jer daje narodu hleba i igara a njih odrzava na vlasti.

nema uspesne i razvijene zemlje u poslednjih 200 godina koja je zanemarila kulturu, umetnost i obrazovanje, To su cak su Arapski apsolutisti uvideli.
ove nase to ne zanima, skupo im je ulaganje u dusu naroda i nacije a ne donosi nikakve politicke poene

Istorija ce se baviti ovim!
 
Апсолутно је било могуће имати оба, и променаду са кафићима и објекте културе

Чак и објекте културе на страну, изградити ново стамбено насеље од нуле, и уместо ставити продавнице и кафиће у приземље нових зграда већ у засебан тржни центар је сумануто само по себи. Великим тржним центрима и није место у граду, нама су економски оправдани управо као закрпа за недостатак комерцијалних објеката у граду најизграђенијем за време социјализма. Уместо да су нам скоро све улице у граду прилагођене за шетњу и куповину (као у нпр. Солуну) ми имамо разбацане зграде без тржишних објеката и по неки тржни центар да то надокнади. Грк ће сићи у улицу и прошетати се до бутика док неко из блока 29 мора да седне на аутобус и иде у Ушће или Делту. По истом принципу ће до тих "објеката културе" људи сада морати да иду превозом уместо да се прошетају до њих као у једној Барселони или Мадриду.

Ово што су они урадили је урбанистички еквивалент последњег спрата на згради који у старту изгледа као илегална надоградња, уместо да од старта буде плански смислено они имитирају градњу са закрпама

Pa ne znam po čemu je većina evropskih gradova drugačija od Beograda po ovim pitanjima. I u njima imaš tržne centre po gradu, a i u Beogradu imaš malih prodavnica svuda. Spomenuo si Solun, ali realnije poređenje sa BG je Atina, a tamo je isto kao i ovde. Čim mrdneš iz centra nemaš ništa osim piljarnica, butici su u Ermou street i po tržnim centrima, kao i kod nas.

Objekti kulture - da, ali Beograd nije NYC, pa da imamo razvijeno _tržište_ umentninama u kome je moguće imati komercijalnu privatnu galeriju u centru grada. To je i objašnjenje zašto ih nema u BnV ili bilo kojem drugom komercijalnom projektu.

Slažem se da država/grad treba da ima održiv plan kulturnih sadržaja u Srbiji/Beogradu. To je jedna od oblasti gde je potrebno učešće države, jer kod nas to uglavnom nije moguće ostvariti na komercijalnoj osnovi.
 
ovo sto mi imamo jeste forisiranje Lux-giga-extra-GDP-shoping-fus-konzumer kulture, sto neodgovornim valstima odgovara jer daje narodu hleba i igara a njih odrzava na vlasti.

nema uspesne i razvijene zemlje u poslednjih 200 godina koja je zanemarila kulturu, umetnost i obrazovanje, To su cak su Arapski apsolutisti uvideli.
ove nase to ne zanima, skupo im je ulaganje u dusu naroda i nacije a ne donosi nikakve politicke poene

Istorija ce se baviti ovim!

Da, ovo je užasno bitno. Bizarno je da je na neki način razumljivo da postoje sve te farme i ostale gluposti, ali problem je što se država ne obraća drugom delu nacije i biračkog tela kroz smisleno ulaganje u kulturu.

Mislim da bi i to donelo političke poene, jer ako si sa "farmama" dobacio do 54%, da bi išao dalje moraš da se obraćaš i drugim slojevima društva. Ipak, da bi se bavio nečim, moraš to i da razumeš. Do sada smo imali Vlade u koje postave nekog glumca ili režisera za ministra kulture da zamažu ljudima oči i kao "Lepše je sa kulturom".
 
15.10. je otvaranje hotela.
Nisam toliko u temi pa ako je vec bilo izvinjavam se
 
нама су економски оправдани управо као закрпа за недостатак комерцијалних објеката у граду најизграђенијем за време социјализма

Samo da se osvrnem na ovo, i nije baš istina, kad pogledaš Knez i okolne ulice, jako je veliki broj praznih lokala. Promenile su se navike stanovnika grada i sad se ide u tržni centar primarno kad se obavlja kupovina. Centar kao šoping zona je počeo da umire još sa izgradnjom Delte i Ušća.
 
Ako ostavite narodu da se sam "kulturno uzdize", edukuje, sam da razvija umetnost pa i sport, dobicete ovo sto sad imamo, tj totalno kulturno i obraznovno posrnuce nacije. pink, grand, ide gas, dajte mi kafica, klubova, napumpanih zena i i muskaraca ciji je jedini cilj sto vise paznje i skandala i da se nesto ucari, izmulja i neko da se prevesla (za sta se dobija "extra strret cred")

Ovo nije tačno, nisu pink, grand i sve ostalo sami iznikli i prirodno se raširili, već se forsiraju od strane vlasti već više od tri decenije. Nije narod tako sam od sebe kulturno posrnuo. A postoje brojni primeri, pa i u našoj ne tako davnoj istoriji, umetničkih i sportskih društava koja su postojala bez podrške države, nije to ništa neobično. Čak i bez bilo kakve države i finansiranja, narodna umetnost je uvek postojala, a ljudi su se uvek bavili nekom vrstom sporta, čak i tokom srednjeg veka kad je crkva proglasila sport paganskim.
 
Kao sto sam rekao, sta drzava forsira takav ce narod biti
Ono sto je sigurno da ova drzava ne forsira ni kulturu, ni umetnost, ni obrazovanje ni sport/rekreaciju u nekom sirem smislu (mimo one najvijacke gde se skupljaju politicki poeni)
 
I kula je ružna, što me možda najviše i nervira. Trebali su da urade neki fazon, kao Walkie-Talkie zgrada u Londonu, koja je ružna ali bar upečatljiva. Ova naša je nekako generička, kao da sam pitao ChatGPT da mi dizajnira kulu.
Design me a dildo tower.
 
Апсолутно је било могуће имати оба, и променаду са кафићима и објекте културе

Чак и објекте културе на страну, изградити ново стамбено насеље од нуле, и уместо ставити продавнице и кафиће у приземље нових зграда већ у засебан тржни центар је сумануто само по себи. Великим тржним центрима и није место у граду, нама су економски оправдани управо као закрпа за недостатак комерцијалних објеката у граду најизграђенијем за време социјализма. Уместо да су нам скоро све улице у граду прилагођене за шетњу и куповину (као у нпр. Солуну) ми имамо разбацане зграде без тржишних објеката и по неки тржни центар да то надокнади. Грк ће сићи у улицу и прошетати се до бутика док неко из блока 29 мора да седне на аутобус и иде у Ушће или Делту. По истом принципу ће до тих "објеката културе" људи сада морати да иду превозом уместо да се прошетају до њих као у једној Барселони или Мадриду.

Ово што су они урадили је урбанистички еквивалент последњег спрата на згради који у старту изгледа као илегална надоградња, уместо да од старта буде плански смислено они имитирају градњу са закрпама
Тачно нам ТЦ Галерија треба на месту ЕХПО комплекса, а ЕХПО као проширење Сајма на месту Галерије.
Што се тиче трговачких улица, нажлост тај концепт ишчезава, држе се још Пожешка и БКА, оса Кнез-Трг-Теразије-Славија је већ упитна с обзиром на број празних локала.
 
Vrh