Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Na kraju današnjeg dana, moram priznati da sam malo razočaran. Prvo, ovo danas i nije toliko bilo predstavljanje projekta koliko marketinško-propagandni hepening, sa određenom dozom političke samopromocije. Otud i takve reakcije, i takvi komentari u javnosti.

Možda sam danas naivno očekivao da ćemo saznati nešto više o samom projektu, tj. o tzv. 1A fazi projekta (kula, tržni centar i četiri zgrade) koja navodno samo što nije počela sa realizacijom.

Nažalost nismo saznali ništa više od onoga što su naši političari već izjavljivali prethodnih dana. Nije nam rečeno ko su autori idejnih projekata za kulu i tržni centar (mada smo na osnovu one prezentacije iz Dubaija zaključili da su to SOM i RTKL), niti koje su to četiri preostale zgrade koje će se graditi. Jednostavno, očekivao sam više konkretnih informacija, ako su već uvereni da bi mogli da počnu sa izgradnjom za osam meseci. Dakle - toliko i toliko stanova, u kuli će biti to i to, hoteli će imati toliko i toliko soba i biće te i te kategorije, tržni centar će imati toliko i toliko lokala, toliko i toliko restorana, bioskop sa toliko i toliko sala itd. Očigledno sam previše očekivao :D

Što se nekih pozitivnih utisaka tiče - čini mi se da sad znamo bar kako bi trebalo da izgledaju kula i tržni centar, da će park imati sasvim pristojnu površinu od 37,6 hektara (daleko veći od npr. Taša koji ima nešto više od 7 hektara) i da bi javni prevoz u Savskom amfiteatru trebalo da bude povezan na postojeću tramvajsku mrežu (dakle, nije reč o nekom posebnom voziću koji ide od Železničke do sajma). Nažalost, ni reči o metrou :(

Svakako najpozitivniji deo je i onaj najkonkretniji u celoj priči - obnovljena zgrada Zadruge. Znam da nema mesta potpunom zadovoljstvu, ali kada se setim kako je izgledala pre nekoliko meseci, i da su mnogi strahovali da će se urušiti, ovo je, ipak, značajan korak napred.

Međutim, najveće razočaranje je takođe vezano za Zadrugu, jer se prethodnih meseci pričalo o tome da će u prvoj fazi "Navodnog Beograda" biti sređen ceo blok između Travničke, Mostarske i Hercegovačke, odnosno da će na prostoru iza Zadruge biti izgrađen kulturni centar sa koncertnom dvoranom. To danas nije ni pomenuto :( i inače je vrlo malo toga rečeno o eventualnim kulturnim sadržajima u okviru kompleksa.

Ipak, kada se podvuče crta, najjači utisak je da je današnji događaj propratila atmosfera ekstremno visoke tenzije. Toliko ima polarizovanih reakcija! S jedne strane neverovatna želja vlasti (i onih koji je bezuslovno podržavaju) da sve ove predstavi kao nešto mnogo više od jedne marketinške prezentacije, a s druge strane, ekstremno oštre i cinične reakcije druge strane. Čak je i tu, po meni, bilo neshvatljivih preterivanja - od toga da su se ljudi ubijali da objasne kako teren na maketi nema nikakve veze sa Beogradom i kako u Savskom amfiteatru nema ni približno toliko prostora, preko trivijalnosti koje su bile otprilike na nivou toga da na maketi nema trafike u kojoj kupuju novine dok čekaju tramvaj, do one krajnje zlurade pljuvačine čisto radi pljuvačine.

Uveren sam, na kraju, da je "Navodni Beograd" u svemu ovome samo kolateralna šteta - nešto na čemu se lome daleko dublje podele u našem društvu, koje nažalost, čini mi se, nikoga preterano ne interesuju. Vlast je autistična na kritike, ili se njeni odgovori svode na povike: "drž'te lopova", dok veliki broj nezadovoljnih građana ima problem da na valjan način artikuliše to svoje nezadovoljstvo. Kada je konkretno o "Navodnom Beogradu" reč - stav prema njemu se neće menjati u zavisnosti od toga da li će do njegove realizacije doći ili nje - ljudi će ga jednostavno meriti po svom džepu. Dok i dalje budemo živeli ovako loše, na sve to ćemo gledati ili kao na još jednu šarenu lažu koju nam serviraju (ako projekat ne uspe) ili na nepotrebno rasipanje novca na privilegovanu manjinu (ako se projekat realizuje). Tako je uostalom bilo sa Mostom na Adi. Deluje paradokslano, ali je podrška projektu opadala kako je njegova izgradnja napredovala, jer su ljudi u tom periodu živeli sve lošije i lošije iz meseca u mesec.
 
spatiotecte":3hsza0cz je napisao(la):
@Bivis
Ja svaki put kad idem na sajtove Blica ili B92 vidim gomilu botova.
Da li je moguca da je tolika navala botova?


Botova na sve strane ali bukvalno. Kao što Homer reče, čitajući komentare na portalima kao da ulaziš u
neki bizarni svet, sa jedne strane imaš SNS botove koji do nebesa uzdižu sve vezano za Vučića, a
sa druge strane potpunu pljuvačinu, ne mogu ih nazvati ni kritikama, jednostavno tolika količina
cinizma i negativnosti je neverovatna.

Ali najbolji su mi komentari tipa, što se to gradi u Beogradu, gde je ostatak Srbije, ili gradite škole a ne kule. :mrgreen:
 
Beobuild vest je online na prvoj strani sajta, renderi su mahom vidjeni osim jednog. Takodje na linku mozete videti i dosta fotografija makete kao i zgrade zadruge.

http://www.beobuild.rs/read.php/667.html

140627-BWF-08.jpg


140627-BWFin-03.jpg
 
Ево и мојих 5 пара, премијерно на овој теми :)

Морам да признам да макета изгледа импресивно. Цео простор делује врло складно и лепо, једино су можда понегде зграде могле да буду удаљеније. Озбиљну замерку имам на Савску улицу, тј на то што није проширена за 3 траке и да се природно настави на мостарску петљу.

Јако ми се свиђа решење саобраћаја на Савском тргу, и што непотпуна кружница не прекида пешачку зону. Увек сам ту замишљао кружни ток, а овако је можда и боље. Једино што је нејасно шта је са трамвајем, ал претпостављам да би задржао исту трасу.

Микрофон ми се не свиђа нешто нарочито...

Да ли верујем да ће ово да се оствар у проценту већем о 10%... Не... То је и разлог што се нисам бавио овом темом, и вероватно нећу у будуће. Превише бајковито... Волео бих да грешим, али...
 
Bivis":cx9z5b7g je napisao(la):
spatiotecte":cx9z5b7g je napisao(la):
@Bivis
Ja svaki put kad idem na sajtove Blica ili B92 vidim gomilu botova.
Da li je moguca da je tolika navala botova?

Botova na sve strane ali bukvalno. Kao što Homer reče, čitajući komentare na portalima kao da ulaziš u
neki bizarni svet, sa jedne strane imaš SNS botove koji do nebesa uzdižu sve vezano za Vučića, a
sa druge strane potpunu pljuvačinu, ne mogu ih nazvati ni kritikama, jednostavno tolika količina
cinizma i negativnosti je neverovatna.

Ali najbolji su mi komentari tipa, što se to gradi u Beogradu, gde je ostatak Srbije, ili gradite škole a ne kule. :mrgreen:

Trebalo je imati dosta živaca i strpljenja pročitati sve te komentare, treba razlučiti šta je uzrok,a šta posledica? botovanje - cinizmu, ili cinizam- botovanju ? Po meni ovo prvo.
 
Михаило":2io4wjft je napisao(la):
Да ли верујем да ће ово да се оствар у проценту већем о 10%... Не...

тачно тако, то је и моје мишљење, око 10-15%, вероватно биће изграђен тржни центар и још по нека зграда, па ће да дигну руке,због нечег....
А микрофон боље и да не почињу. Грозно.
 
Igore,sve pohvale na reportaži,maksimalno objektivno,Beobildovski :)
 
Bivis":2xn2fb8i je napisao(la):
milos.tro":2xn2fb8i je napisao(la):
Danas mi je najjaci utisak ostavilo licitiranje sa visinom investicije 3, 4 milijarde dolara(evra), koja milijarda gore-dole :?
I pitanje zakupa zemljista na odredjeni broj godina (jos se ne zna koliko godina, tipa dogovoricemo se..) :?

I Miloše, evo i da ovde citiram Vincenta sa SC-a...

Plinira se više od nekoliko zgrada. Trenutno je akcenat na prvoj fazi. Zato sam i skrenuo pažnju da se ljudi ne nerviraju oko zgrade pošte ili slično. Jer to dolazi naknadno.

Uh. Ovako. Radim u marketingu, tačnije promocija i prodaja, i mi ih uvek savetujemo da kažu tako 'sigurno 3 milijarde, avioni, kaminio...' Jednostavno, postoje dve opcije:

Opcija A: Znate, mi planiriamo tu da izgradimo neke zgrade... e sad, videćmo kako će tržište reagoviti. Znate, mi pokušavamo, i evo, sada ćemo doneti neke zakone. Postali smo kandidat za EU, ali, eto... ipak nećemo otvoriti prva poglavlja na jesen, već, verovatno u proleće...'

ili

Opcija B: 'Gospodo, mi trenutno menjamo Srbiiju. Beogradski aerodrom beleži istorijski rast. I za nekoliko godina novoosnovana kompanija AirSerbia će duplirati svoju flotu. (btw, vidim da smo dobili dozvolu da letimo za USA) Hapsimo lopove, menjamo zakone, pregovaramo čak i sa Prištinom. Postali smo kandidat za EU. Otpočinjemo sa novim velikim projektom koji će promeniti Beograd i Srbiju. Njegova vrednost je 3 mlrd, i one su već na putu...'

Ako pogledaš i opcija A i opcija B su relativne istina. (za nekog ko gleda sa strane). Jedino, zavisi kako ćemo je prezentovati. U slučaju A, potencijalni investitor će reći: 'Hm... hajde da sačekam još malo, da vidim šta će se dešavati i šta će konkurencija uraditi, pa ću razmisliti.' A u slučaju opcije B: 'Hm, stvarno se nešto dešava, stvarno BEG aerodrom raste, postaje hub, stvarno su postali kandidat... kako se budu približavali EU verovatno će biti skuplje nekretnine i teže poslovanje... možda da uđem odmah pre konkurencije.'

Srećom pa nisam odabrao marketing kao smer na fakultetu, ostadoh na spoljnoj trgovini! Jednostavno to ulepšavanje istine, mi nikako ne ide. :mrgreen:

Bivise,kao prvo sve pohvale na ovom postu,interesantna razmišljanja sa marketinškog aspekta. Predpostavimo da se radi i o botovanju,dobro odradjeno nema šta. Što se čitave priče sa Arapima tiče videli smo koliko im je "svaki dolar ćoškast" troškovi kompletne rekonstrukcije Zadruge bi bili oko 6 miliona (uložili su 2,u svakom slučaju za pohvalu,bolje je nego što je bilo). Normalno je da svaki investitor ulazi u čitavu priču sa maksimalnim oprezom i da će graditi po principu ponude i tražnje, zgrada po zgrada,tipičan Izraelski model izgradnje ACB-a. U čitavu priču ulaze prvi (kako će se rešiti sa zremljištem, videćemo, priča o zakupu hmmm...) gradiće fazu po fazu, ako bude slabija tražnja mogu da prekinu sa gradnjom i prate dalji razvoj situacije. Marketinške priče su jedno,realnost nešto sasvim drugo,svaki investitor je "surovo realan" dopalo se to nama ili ne.
 
Da čujemo i investitora,tekst iz Politike 28.6
img293.jpg

- Ugovor bi trebalo da bude potpisan za nekoliko meseci i DOSTUPAN JAVNOSTI KAKO JE OBEĆANO
- JEDAN UGOVOR ĆE BITI ZA SVIH 90 HEKTARA ZEMLJIŠTA :dil:
 
Текст из Политике врло одмерен и коректан са доста података које нисмо до сада имали.
 
Свих 90 хектара... Значи ипак је цела поента била отуђити СА.
Овим смо град деградирали на ниво испод паланке, можда нека кметовска задруга или турска касаба.

Дати сво највредније неурбанизовано земљиште у најужем центру града којег игром случаја имамо заиста доста једном једином инвеститору је гротескно, нерационално и контрапродуктивно. Приватној компанији се даје потпуна контрола над добрим делом економије града, града чија је судбина сада везана за новоформирану компанију из 3пм.

Град оволико понижење није доживео у својој историји а свашта је преживео.


Иначе, надао сам се да ће макар кула бити пристојно осмишљена и нешто лепо и репрезентативно али смо добили класични "дубаи" јефтини пројекат какав је прикладан за те арапске нафта дизниленде а не стару европску престоницу.
 
Intervju iz Politike ne donosni ništa konkretno. Jedan uopštena marketinška priča, pod plaštom "velikog projekta".

Maketu ću obavezno da pogledam - ako meni mogu da zamere što Hoker Hariken Kraljevine Jugoslavije ima točkove sa 4 a ne 5 paoka, mogu i da zamerim sitnice tipa što nema mosta za automobile ili što obala nije obezbeđena nasipom. :p

Igore, ljudi angažovali šarmantne hostese sa razlogom, a na vašim fotografijama više pažnje je posvećeno zelenilu u saksijama :p
 
Делија,

Разумем сву твоју критику и незадовољство али морам да приметим да се агресивни критичари попут тебе понашају као да смо имали 27 алтернатива за Савски амфитеатар потпуно игноришући сурову чињеницу да је постоји само једна једина .... да статус кво остане и наредних 20 година ...
 
Статус кво је боље него докусуривање Београда. Кула је неприкладна, благо речено (не мислим на висину) а од метроа се скоро па и званично одустало тако да је овај мастер план за мене апсолутно неприхватљив!
 
stf":8u5m1pjk je napisao(la):
Делија,

Разумем сву твоју критику и незадовољство али морам да приметим да се агресивни критичари попут тебе понашају као да смо имали 27 алтернатива за Савски амфитеатар потпуно игноришући сурову чињеницу да је постоји само једна једина .... да статус кво остане и наредних 20 година ...

Pa ko je kriv sto postoji samo jedna jedina mogucnost. Zar nije poenta javnog konkursa da se dobije mogucnost izbora?

Lepo je sve ovo, ali sem staklenog vibratora i trznog centra je u dalekoj buducnosti koju ni sami vizionari ovog projekta ne vide.

P.S. Mogu sa sigurnoscu reci da svi ljudi koji su pljuvali polozaj i izgled tc USCE i koji su tako ostro kritikovali prethodnu vlast zbog toga sto je dozvolila njegovu izgradnju, sada zdusno podrzavaju izgradnju novog tc koji nece biti nista drugaciji od tc usce.

Logika ako ja gradim onda je OK, ako drugi grade to nista ne valja.
 
spatiotecte":2fca91c3 je napisao(la):
Gde je duh Beograda u ovom projektu?
Као што рекох, замењен је духом емираћанског дизниленда који је млађи од просечног аутимобила који се вози у Београду.

Тако ти је то кад ти довуку страну фирму и ставе те пред свршен чин где је њихов интерес изражен у овом пројекту једино мерило квалитета.

Не знам за вас али ово је за мене класично понижење које нас опет доводи до оног кључног питања - Зашто би нас други поштовали ако сами себе не поштујемо?
 
Da se nasi pitaju onda bi dobili jos jedno naselje Stepa Stepanovic samo na boljoj lokaciji.
Sta bi tek onda rekli?
 
Усудићу се да кажем да су критичари до те мере нереални да су нереалнији чак и од оних који стопроцентно верују у комплетну реализацију ове приче.

Београд је микс источне, западне, северне и ко зна које културе у којем су трага оставили оријент, класицизам, барок, српско село, аустоугарска уштогљеност, италијански фашизам, интернационални модернизам, соцреализам стаљинове Русије, бахатост српског бизнисмена, па на крају тако да парче духа емиратске мегаломаније не видим као било какво силовање духа града ... напротив. Додатак цивилизацијском и културном паприкашу.
 
Парче? Парче?! ПАРЧЕ??!

И камо лепе среће да се ради само о мегаломанији. Овде је у питању крик најјефтиније архитектуре блискоистичних нафтних паланки и урбанизма који просто не региструје постојање града Београда око њега.
 
Delija":3dbipmlq je napisao(la):
Иначе, надао сам се да ће макар кула бити пристојно осмишљена и нешто лепо и репрезентативно али смо добили класични "дубаи" јефтини пројекат какав је прикладан за те арапске нафта дизниленде а не стару европску престоницу.

A pre par meseci komentar na fotografiju sa istom kulom u pozadini:

dubai-aleksandar-vucic-muhamed-alabar-prezentacija-beograd-na-vodi-foto-kurir-1393766224-454419.jpg


Delija":3dbipmlq je napisao(la):
Ова друга кула је савршена.

Штета што је оно што се налази на левој страни фотографије гарант да се неће изградити.

:D

bojan87":3dbipmlq je napisao(la):
P.S. Mogu sa sigurnoscu reci da svi ljudi koji su pljuvali polozaj i izgled tc USCE i koji su tako ostro kritikovali prethodnu vlast zbog toga sto je dozvolila njegovu izgradnju, sada zdusno podrzavaju izgradnju novog tc koji nece biti nista drugaciji od tc usce.

Logika ako ja gradim onda je OK, ako drugi grade to nista ne valja.

A možemo da kažemo i obrnuto - da ljudi koji su Petru Matiću poklonili četiri i po hektara ekskluzivnog zemljišta u Bloku 16 za tržni centar Ušće, sada kritikuju današnje vlastodršce što prave dil sa arapskim investitorom da gradi mol praktično ispod "Gazele". Zapravo, jedno je konstanta - Srbi vole da pljuju po tržnim centrima, ali i da idu u njih :D

Inače, ako je podatak iz BW brošure tačan, tržni centar u "Navodnom Beogradu" sa svojih 140.000 m2 GBA ne samo da neće biti najveći u regionu (Arena centar Zagreb 180.000 m2 GBA), već ako Miško bude gradio Delta planet (182.000 m2 GBA) neće biti najveći ni u Beogradu.
 
Vrh