Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Nece doziveti istu sudbinu, u ovu drugu ce politicari da dolaze javno ;)
 
Kada nemam utisak odvratnosti, zaista tuzno mi je da gledam to ruglo.
Iz odredjenih uglova, umesto uobicajene slike bahatosti, stice se utisak bede.
 
Ekstra vrh

Hvataj.JPG
 
Београд на води

У Тери има станова с упаљеним светлима:








У приземљу Резиденса ближег реци отвара се кафић на слици:



Постављени су сви стубови и прорадиле су светиљке у делу шеталишта између Куле и Саве:












У БнВ је показано како се цео део града може одржавати уредним, чистим, без жврљотина и непрописно паркираних возила.
Ваљало би направити слично, као пројекат с укљученим свим потребним службама, у самом центру града, почевши с Кнез Михајловом. Он би подразумевао поправку, чишћење, сређивање фасада и улаза, уклањање што више клима, и све друго - до поклањања жардињера с цвећем станарима у појединим зградама за балконе и прозоре. Неизоставни део би био помно одржавање сређеног и у почетку усиљен надзор уз кажњавање прекршилаца.
Ако успе, наставити с околним пешачким улицама.
Успех би деловао примером на свест грађана о потреби одржавања реда у својим насељима и местима.
 
Poslednja izmena:
Београд на води

У Тери има станова с упаљеним светлима:








У приземљу Резиденса ближег реци отвара се кафић на слици:



Постављени су сви стубови и прорадиле су светиљке у делу шеталишта између Куле и Саве:












У БнВ је показано како се цео део града може одржавати уредним, чистим, без жврљотина и непрописно паркираних возила.
Ваљало би направити слично, као пројекат с укљученим свим потребним службама, у самом центру града, почевши с Кнез Михајловом. Он би подразумевао поправку, чишћење, сређивање фасада и улаза, уклањање што више клима, и све друго - до поклањања жардињера с цвећем станарима у појединим зградама за балконе и прозоре. Неизоставни део би био помно одржавање сређеног и у почетку усиљен надзор уз кажњавање прекршилаца.
Ако успе, наставити с околним пешачким улицама.
Успех би деловао примером на свест грађана о потреби одржавања реда у својим насељима и местима.
Ne rade ti fotke ali evo ovde sredjeno.
 
Београд на води

У БнВ је показано како се цео део града може одржавати уредним, чистим, без жврљотина и непрописно паркираних возила.
Ваљало би направити слично, као пројекат с укљученим свим потребним службама, у самом центру града, почевши с Кнез Михајловом. Он би подразумевао поправку, чишћење, сређивање фасада и улаза, уклањање што више клима, и све друго - до поклањања жардињера с цвећем станарима у појединим зградама за балконе и прозоре. Неизоставни део би био помно одржавање сређеног и у почетку усиљен надзор уз кажњавање прекршилаца.
Ако успе, наставити с околним пешачким улицама.
Успех би деловао примером на свест грађана о потреби одржавања реда у својим насељима и местима.
Razlog zbog kog se sve odrzava je sto stanari placaju za odrzavanje. To se preliva i na ulice celog kompleksa jer je u interesu investitora i grada da bude sve cisto u toj zoni.
Razlog zasto je ostatak grada zapusten je jer niko ne izdvaja za odrzavanje, fasade i zgrade su privatno vlasnistvo i nesavesni stanari su jedini odgovorni za njihov izgled. Uvodjenje naplate odrzavanja bi svakako bilo docekano na noz ili shvaceno kao jos jedan harac. Citav set pravila treba doneti i sprovoditi uz placanje svega toga, a ljudi to nece. Stambene zajednice treba da dignu kredit za obnovu zgrada, nije to posao drzave. Tako je u Nemackoj koja se cesto uzima kao primer.
Ali pre obnove, bilo bi dovoljno samo debelo kazniti sve koji su imali intervencije na fasadi, kao sto je zastakljivanje terase, iz koji god razloga da su to uradili. Na to ih niko nije terao. To je prva stvar koja ljudima ne treba da padne ni na pamet da rade.
 
То је тачно.
Али, Град би требало, као и, практично, свуда, да има посебан интерес да среди свој историјски и туристички центар.
Стари град, кроз приход од туризма, туристичке таксе, више пореза и већих закупнина за пословни простор, већег пореза на некретнине у првој (екстра ?) зони, и више зараде од већег промета и потрошње (угоститељство и трговина), већ зарађује много више него други делови града.
На крају, за највећи број градова његов најужи центар је као репрезентативни излог којим показује своје најважније наслеђе, ниво културе, развоја, и способности да се стара о њима.
 
Poslednja izmena:
Razlog zasto je ostatak grada zapusten je jer niko ne izdvaja za odrzavanje, fasade i zgrade su privatno vlasnistvo i nesavesni stanari su jedini odgovorni za njihov izgled.
Stanara je tu najmanje. Hostlecine i kancelarije u stanovima su vecina. Svako ko je dovoljno puta prosao Knez Mihailovom uvece zna da su vecina svetla pogasena, a ona koja nisu, uglavnom su hosteli.

Sto se fasada tice, Matijevicev hotel na Trgu je kompletno renoviran pre tri godine a proslog leta ja sa njegove fasade otpao komad zida i pao na zemlju. Ima moja forografija ovde, treba je samo izbunariti.

A ranijih godina sam pisao o zgradi u Carice Milice malo iznad Beobanke, u blizini skole. Pre 5 godina fasada joj je sredjena. Nije proslo dve nedelje tada a opet je bila usvinjena sa dva grafita.

Ako komunalce, inspekcije i MUP zabole da se bave suzbijanjem vandalizma, ne znam na osnovu cega neko ocekuje da stanari iznova i iznova bacaju pare u nesto sto ce neko da unisti.

Dokle god u Beogradu stoje grafiti na zgradama tik pored policijskih stanica (29. novembra, Majke Jevrosime, Milana Rakica, Savski Venac... ko mi ne veruje, neka obidje te lokacije) ideje da ce beskrajno krecenje i ulaganje resiti problem vandalizma su potpuni promasaj.
 
Poslednja izmena:
Bio je jednom i neki novinarski clanak koji sam okacio ovde, u kome zamenik nacelnika Komunalne policije kaze kako su prethodne godine bili napisali 5 (slovima: pet) prijava zbog pisanja grafita.

Svako normalan bi se stideo da to iznese novinarskoj ekipi i javnosti ali posto u Komunalce, pogotovu njene cinovnike, idu uglavnom SNS neandertalci bez trunke mozga i stida, on je to video kao podatak kojim se moze ponositi...

P.S.
Cik da vidim da se neko od stanara usudi da plati da se prekreci mural Ratku Zladicu. Ili npr neki mural posvecen ubijenom kriminalcu iz kraja, a pun ih je Beograd (ukljucujuci i po centru).

Npr. na 4 coska od Knez Mihailove stoji divlji mural posvecen kriminalcu koji je poginuo potezuci pistolj na policiju. Crtali su ga kriminalci, bez icije saglanosti i dozvole.

P.P.S.
A d... Mural Ratku Zladicu koga iznova crtaju i cuvaju kriminalci bez icije dozvole i saglasnosti se nalazi na oko 150 metara od sedista Komunalne policije. 150 metara. Dakle, komunalci ga gledaju svaki put kad se vracaju u stanicu. I to je to. Na tome sve ostaje.
 
Poslednja izmena:
Ne mislim samo na stanare i porodice, mislim na sve vlasnike objekata, tj. one koji placaju porez na tu imovinu. Da li je prostor izdat nekoj firmi, nije bitno, vlasnik koji izdaje imovinu je odgovoran za stanje imovine.
E sada kako se sprovodi zakon o huliganstvu na ulicama je do vlasti i svesti ljudi uopste i svesti ljudi u vlasti.
 
Београд на води

У Тери има станова с упаљеним светлима:








У приземљу Резиденса ближег реци отвара се кафић на слици:



Постављени су сви стубови и прорадиле су светиљке у делу шеталишта између Куле и Саве:












У БнВ је показано како се цео део града може одржавати уредним, чистим, без жврљотина и непрописно паркираних возила.
Ваљало би направити слично, као пројекат с укљученим свим потребним службама, у самом центру града, почевши с Кнез Михајловом. Он би подразумевао поправку, чишћење, сређивање фасада и улаза, уклањање што више клима, и све друго - до поклањања жардињера с цвећем станарима у појединим зградама за балконе и прозоре. Неизоставни део би био помно одржавање сређеног и у почетку усиљен надзор уз кажњавање прекршилаца.
Ако успе, наставити с околним пешачким улицама.
Успех би деловао примером на свест грађана о потреби одржавања реда у својим насељима и местима.
Ове Тере и Арие или како се већ зову и не изгледају тако лоше, али остале зграде су углавном крш или једноставно ништа посебно вредно помена, једино што издваја ово насеље је управо то редовно одржавање улица, тротоара, зелених површина, клупа и слично, али само зато што је цео град запуштен по том питању.
 
Kamo srece da stanari placaju odrzavanje BnV. To placamo svi mi, na ovaj ili onaj nacin. A sto se grafita tice, kao da zivimo u getu. Prvo neka grad pocne da odrzava svoj mobilijar, pa ce onda i stanari da trose pare na ciscenje fasada. Dok neko ne odluci da se drzavna politika ne vodi preko poruka na grafitima bice nam ovako i dok ne krenu da se nocu hvataju ovi besposlicari. Ne znam cemu sluze, ali nit pandura nit ovog komunalca ne moz videti kad mrak padne. Jedino su tu kada treba da dunes kako bi uzeli koju crvenu.
 
Ове Тере и Арие или како се већ зову и не изгледају тако лоше, али остале зграде су углавном крш или једноставно ништа посебно вредно помена, једино што издваја ово насеље је управо то редовно одржавање улица, тротоара, зелених површина, клупа и слично, али само зато што је цео град запуштен по том питању.
Zgrade nisu nesto posebno, nizu ni ruzne, generalno ne bi bilo tako strasno da nije onih 6 sifonjera. Ja se najezim kad ih vidim.
 
Vrh