Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Лепота порока:
20221028_115533.jpg
 
Onda se komentar o ljubomori i zavisti ne odnosi na tebe, ali iz komentara mnogih ovde na forumu zrace zavist i ljubomora. O tome sam i ja pisao vise puta. Na primer, svaki komentar gde se pokazuje dusebriznost sto ce stanari dobiti los kvalitet stanova za velike pare, ili briga sto su zgrade previse blizu jedna drugoj pa nece imati dovoljno svetlosti u stanu, nije nista drugo nego zavist. Sta mene briga dal ce vradovicu biti mracno u stanu ili ne? On ce tamo ziveti, on je svoj novac potrosio. Nekog ko nije ljubomoran moze interesovati samo opste dobro - da li su zgrade lepe, da li je setaliste lepo i funcionalno, da li je saobracaj dobro resen...

Да су критике на рачун БНВ последица зависти (јер љубоморе тешко да могу да буду) онда би на удару таквих критика једнако били и Скајлајн и Вест. Но нису, осим евентуално пар коментара међу стотинама ни једна ни друга тема нису искусиле оволико негативности и то зато што је у питању објективно ОК архитектура, грађена од приватног капитала за правитни капитал, без да малтене икако утиче на сам град осим што га вуче у висину али на смисленим и финансијски логичним локацијама за тако нешто.

БНВ је са друге стране пројекат изашао из поремећене главе Александра Вучића, без икакве урбанистичке и архитектонске логике, финансиран (бар добрим делом) од наших пара, да буде у приватном власништву, кршећи сијасет закона и процедура у самом процесу уз помоћ најгорих криминалних структура, изграђен упркос оштром противљењу апсолутно свих релевантних стручњака, да нам трајно наруши визуру града и унесрећи саобраћајну мрежу.

Но то је већ више пута установљено на овој теми и као што Хомер каже, Врадовић је болно очигледан трол. Тужно је што није чак ни малчице смешан или забаван што треба да буде поента интернет трола али боже мој
 
Подсети ме нешто на ово:
Pogledajte prilog 147780
Zbog širine otvorenog prostora, široke saobraćajnice sa ostavljenim prostorom između traka, sportskim terenima i parkićem ispred svake zgrade, KUD i muzičke škole, osnovne škole u izgradnji.... Ili samo otvorenog pogleda na nebo i pored velike gustine naseljnosti?
 
Zbog širine otvorenog prostora, široke saobraćajnice sa ostavljenim prostorom između traka, sportskim terenima i parkićem ispred svake zgrade, KUD i muzičke škole, osnovne škole u izgradnji.... Ili samo otvorenog pogleda na nebo i pored velike gustine naseljnosti?
Уф, иако је све тачно, мени слика није ни близу тако светла како је представљаш. Док БнВ заиста буди једну фазбиндерсковску мучнину какафоније и расула, толико и степенасти блокови из времена када су изграђени буде чеховљевску мучнину празне магловите степе са набацаним бетонским кутијама и теренима за балоте углављеним међу преживелим бежанијским свињцима… уосталом, ја дубоко верујем да је богохулно недовршеним задирањем у бежанијске баште и дворишта управо и створена (или ојачана) ментална матрица која ће пола века касније изродити и БнВ.
 
шта је фазбиндерсковска мучнина какафоније?

тај човек је удисао сваки трен сивила, еманирајући га кроз свој живот (и уметност) - није мучнина, но екстаза сопствене елегије

Чехов, ок - његов театар осећаја, инклинира ка ружном

а и Кропоткин га је волео;)
 
Уф, иако је све тачно, мени слика није ни близу тако светла како је представљаш. Док БнВ заиста буди једну фазбиндерсковску мучнину какафоније и расула, толико и степенасти блокови из времена када су изграђени буде чеховљевску мучнину празне магловите степе са набацаним бетонским кутијама и теренима за балоте углављеним међу преживелим бежанијским свињцима… уосталом, ја дубоко верујем да је богохулно недовршеним задирањем у бежанијске баште и дворишта управо и створена (или ојачана) ментална матрица која ће пола века касније изродити и БнВ.
Em ne predstavljam blokove kao vrhunski ideal, em ne mislim da sam obavezno u pravu, već sam postavio pitanje u čemu se traži poređenje....
A prostor unutar blokova je bio završen po projektu, tereni su bili za basket i odbojku, tih 2-3 terena za boćanje su na neuređenim površinama napravili stanari... I u ostalom, šta ima loše u balotama? To može da zamera samo neko ko nije probao (ja samo na moru, blago našikan, nikad u zavičaju 😉, ne bih da se svađam zbog pravila i terminologije 😂)
 
Em ne predstavljam blokove kao vrhunski ideal, em ne mislim da sam obavezno u pravu, već sam postavio pitanje u čemu se traži poređenje....
A prostor unutar blokova je bio završen po projektu, tereni su bili za basket i odbojku, tih 2-3 terena za boćanje su na neuređenim površinama napravili stanari... I u ostalom, šta ima loše u balotama? To može da zamera samo neko ko nije probao (ja samo na moru, blago našikan, nikad u zavičaju 😉, ne bih da se svađam zbog pravila i terminologije 😂)
Хм, видим да бисмо се око балота најпре сложили🤠

Мене је понукало то што твоје поређење сугерише степенасте блокове као хуману, садржајну, заокружену и уклопљену средину (насупрот БнВ), а они су све само не то.

Мени су оне бараке за КУД које помињеш, и до којих се стизало гацајући преко блата неосмишљених, предимензионисаних, неодржаваних ливада (управо степе) будиле исту мучнину као и данас спа центри БнВ - основне ћелије класно свесне, а заправо сасвим дезоријентисане, популације…

Зато и предлажем мучнину (као и гомилу нерешених проблема остављених у наслеђе следећој генерацији) као главни критеријум за поређење ово двоје.
 
Pa blokovi tada nikako nisu ni mogli da budu "zaokružena sredina" jer je tadašnja država, kakva god bila, ipak znala da odredi prioritete u raspodeli sredstava iz budžeta, a jedna mikro celina u Beogradu to definitivno ne može da bude prioritet države od 20 miliona stanovnika... ali izgleda da može u državi od 6,8 miliona.

Prvo - poređenje nije bilo moje, već je GND postavio kao asocijaciju na random sliku BNV u izgradnji jednu crno belu fotografiju od pre 1984, lošeg kvaliteta i snimljenu kroz tadašnji prljav i zagađen vazduh, namerno kadriranu da se tendenciozno uhvati sve privremeno i loše i izostavi sve konačno i pozitivno.

Drugo - možda je tebe podstaklo neko moje poređenje, ali ja nisam poredio, nego sam naveo sve što su ti nezavršeni blokovi već tada imali, a što BnV nikada neće. I površine oko blokova, ne unutar njih, jesu bile osmišljene, ali nisu bile uređene zbog - prestanka radova. Unutrašnjost svakog od blokova je bila uređena. I, hajde da ne izmišljamo i ne da ne preterujemo etiketiranjem stvari pogrešnim imenima, nisu to bile "livade" ni "stepe" već nasuto poljoprivedno zemljište sela Bežanija koej su ostale kao neuređene površine nakon odlaska građevinskih firmi. Samo zbog prekida finansiranja, ne zbog "neosmišljenosti". I današnje stanje je dokaz toga - neke površine su konačno pretvorene u parkove, neke su i dalje neuređene. Ali ovo što je pre toga izvedeno,. pa se stalo, sa time nema veze.

Barake su imale pristojan prilaz, ostavile su ih građevinske firme kada su se iseljavale... možda tebi izazivaju "mučninu" zbog izgleda spolja, zato što verovatno nisi učio da sviraš instrument ili se družio na folkloru, ili učio italijanski, španski... oni koji su tamo išli su dobili mnogo više u životu od ostalih (ako stvari ne merimo samo u novcu i izgledu, kao što to rade ovi iz BnV). Tuga je što te barake nisu bile zamenjene pristojnim građevnama, to je možda jedino što kod mene može da "budi mučninu".
A i da jesu, danas bi verovatno iz njih iselili KUDove, muzičke i škole jezika, razne sekcije i sl i uselili neku kladionicu... kao što to rade u ovoj "Petici" koja je na brzinu izgrađena baš na jednoj takvoj povšini ispred zgrada, koaj je morala da bude uređena u park. Jer cela suština "stepenastih" zgrada je i bila da se izbegnu monotoni nizovi identičnih sumornih betonskih stambenih zgrada iste visine, već da se dobije različitost, da svaki stan ima preko dana što veću količinu dnevne svetlosti i da prostor između lamela, parkići, sporski tereni, zelenilo, bude osunčan koliko je god to moguće.
Samo mi to nismo kapirali do trenutka kada je urbanizam prestao da bude pokušaj optimalnog projektovanja gradskog prostora po meri svih i postao samo alat za pretvaranje zemljišta u nečiji profit od prodaje nekretnina. Onda su počeli da zidaju zid ispred ovih zgrada i obesmislili suštinski dobru ideju koja je konačno zaživela taman kada se ta neuređena okolina dovodila u neki red. Ali makar, svi zidovi kupatila su od cigle ili od betona, ne od gipsanih ploča... i to je makar nešto. I neki fin svet se doseljava, oni koji bi pre da ulože pare u renoviranje stana od poda do plafona nego da žive u komšiluku sa nadrkanim polusvetom u BnV.
 
60ти блокови су одлично замишљени, можда је мана само што нису кренули ближе граду, од блока 67 али то је последица положаја ИМТ.
 
Verovatno će na kraju BNV dobiti svoj konačan oblik ali će i dalje štrčati od ostatka arhitekture. Po svaku cenu se išlo na solitere zbog masovnosti i poreza. Pa majku mu, valjda ima nešto i do arhitekture.
 
poređenje nije bilo moje, već je GND postavio kao asocijaciju na random sliku BNV u izgradnji jednu crno belu fotografiju od pre 1984, lošeg kvaliteta i snimljenu kroz tadašnji prljav i zagađen vazduh, namerno kadriranu da se tendenciozno uhvati sve privremeno i loše i izostavi sve konačno i pozitivno.
Мислим да неспоразум почиње од тога што ниси разумео везу између слике коју је поставио @гнд и нимало случајно изабране слике БнВ коју је претходно поставио @GOJE. На обе слике у првом плану стоје жене у црном, обучене у стилском складу са архитектонском и урбанистичком целином иза њих. На слици са БнВ у позадини дугим корацима гази по новом тротоару самоуверена девојка у сјајним црним припијеним хеланкама; на слици са блоковима у позадини преко ливаде (степе) ситнијим корацима се креће старија жена са цегером преко руке.

Све што сам написао након тога је моја импресија о тананој вези између ових двеју, за мене врло емотивних, фотографија.
 
Preterano je da se idealizuju bežanijski blokovi, u svakom smislu. Ona slika je imala poentu - ni u jednom trenutku grad ne sme onako da izgleda. I u svom vremenu to je dożivljavano kao promašaj i nema razloga da mu mi sad pevamo ode - neće ih niko pevati ni Beogradu na vodi kroz pola veka.
 
Opet podmetačina sa zmijama, narkomanima i pacovima.
Змија, наркомана и пацова тамо сада има далеко више него пре наводног београда.
Него заварали нас људски костими које та створења сада носе.
 
To dovoljno govori o njima. Najbolje je da oni koji imaju problem zavidnosti ne ulaze na ovi temu i resen problem.

Ja ako ne bi mogao da podnesem temu sa jahtama od 50M ili stanovima od 100 do 300 miliona u Monte Karlu ne bi ulazio na takve teme.
Svako ko ima problem treba da zaobidje ovu temu prosto. Ja na primer ne mogu da ulazim na onu temu bahato parkiranje jer mi posle nije dobro :) i onda izbegavam.

Problem sa ovim projektom i ovom temom je taj sto ga ovi koji zive u Srbiji poistovecuju sa sadasnjom vlascu i onda sta god da urade odmah je negativno. Kad si u dijaspori nemas realno toliko dodirnih tacaka sa politikom osim nekih meme zezancija po viberu i jednostavno razmisljas zdravorazumno a ne ostrasceno. Od par ostrascenih pojedinaca mozes da ocekujes samo hejtovanje. Sta god da su uradili sto se tice izgradnje opet bi bio hejt i zlatne oluke da su stavili bio bi hejt. Kad je neki argument dobar onda krenu po licnoj osnovi.

Doduse moram da priznam da se sentiment polako menja i da se poboljsava ali da je i dalje to daleko od onoga kako treba sa bude. Od pocetka kada je bila prica “to je samo maketa”, “nikad se nece izgraditi”, pa “to su samo dve zgrade”, “poplava u podrumima”, “ne moze tu je reka ispod”, “niko se tu nece useliti”, “niko tu ne zivi”, “primorani da kupuju” :))) (ta mi je najjaca) dok danas vidimo da je projekt dobio punu snagu i da je ovo jedan od najuspesnijih projekata na svetu u sadasnjem stanju globalne ekonomije. Sada je na repertoaru “previse se siri Beograd na vodi”, “ne damo sajam”??? Iskreno to je prava dijagnoza tih ucesnika. Nadam se da jednog dana uvide istinu i shvate koliko je ovaj projekat vazan za Srbiju.
Ne bi toliko mržnje bilo da su napravili nešto iole pristojno. Da ljude nije sramota kada pogledaju u džinovski betonski zid ka reci.
Više stakla manje betona i trokrilnih ormana. Više zelenih površina. Prolaz pored reke koji nisu otele bašte kafića. Sve to doprinosi projektu.
Ako već stan košta silne milione u tom delu grada daj bar da ne izgleda kao spavaonice u najgorem delu Hong Konga.

Sent from my SM-X806B using Tapatalk
 
koji deo BnV je izgrađen ili u procesu gradnje u odnosu na celokupan projkat? Bio sam pre neki dan, sve deluje prilično nedovršeno sa ogromnim parcelama zemljišta gde se još uvek ništa ne gradi.
 
ja ne znam odakle onaj smrad na pokvarena jaja, od galerija, kada sam setao do sajma, hteo sam peglu da bacim
 
Vrh