Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Гага":3a1qfx6h je napisao(la):
Их Милоше ја сам прочитао "Покрали су билборд" :p

he,he misliš "operacija noć" :lool: :lool:
 
Naslovna strana Politike 24.6
img291.jpg
 
loyola":alq1jn6l je napisao(la):
i sto nisu izabrali neku normalniju lokaciju...


Pa, realno kud ces bolju lokaciju za predstavljanje neceg takvog - glavni ulaz u zeleznicku stanicu i ogroman trg ispred nje sa jednom od najvaznijih i najprometnijih raskrsnica u gradu, tu je i nemanjina, protok saobracaja i ljudi ogroman, ko god dodje ili negde ide prolazi tuda, verovatno se vidi i gore sa vrha nemanjine. Jednostavno nema bolje lokacije, e sad to sto su ga 'naslonili' na zgradu to mnogima moze da smeta iz ovog ili onog razloga, da su mogli drugacije sigurno nebi uradili kako su uradili. Meni licno uopste ne smeta, pa sta ako je pano ispred 'prezivece' ta zgrada dao Bog zdravlja i jedan pano ispred sebe kad je prezivela tolike vojske kako tutnje i marsiraju kroz savsku i nemanjinu. Mene vise brine na sta ce da lici taj pano do proleca sledece godie kad pocinje gradnja, a ko zna na sta ce liciti i sutra posle ovakvog nevremena od veceras.
 
A, vidim i ovde krece 'dizanje' atmosfere od strane postovaoca lika i dela...
Ako ako, samo udrite.
Nego da vas potsetim. Rezultati se racunaju, ne najave :grin:

P.S.
Cenjeni forumas koji bi da poklanja, nek poklanja ono sto je on stekao, pa makar bilo i u selu, u koje salje neistomisljenike. ;-)

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
484613_botovi_ff.jpg


http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/475317 ... m-se-dicim

Blic

Bot sam i tim se dičim
M. R. Petrović | 22. 06. 2014. - 07:12h

Jedan od najvećih doprinosa političkih stranaka u poslednjih pet godina je dovođenje tzv. botovanja gotovo do savršenstva.

Kvalitetno botovanje podrazumeva širok dijapazon od štancovanja naručenih komentara na internetu, do masovnog uključivanja stranačkih vojnika” u televizijske i radio emisije, kad god gostuje neko od partijskih funkcionera. Iako to nije njihov izum Srpska napredna stranka je od Demokratske stranke preuzela štafetu botovanja i dovela ceo sistem do savršenstva.

Političari naravno odbacuju tvrdnje da oni na taj način utiču na kreiranje javnog mnjenja, te da su važan deo njihove partijske mašinerije i botovi.

- Ako bi to zaista bilo tako, kako biste onda nazvali svih onih skoro pa 50 odsto glasača koji su poverenje na izborima ukazali Srpskoj naprednoj stranci - kaže šef naprednjačkih poslanika Zoran Babić.

A da su naprednjaci zaista angažovali pravu armiju botova, može se videti iz nekoliko dokumenata, prezentacija, koje su, kako se pretpostavlja, procurile iz izbornog štaba SNS. Jedan od tih predstavlja i upustvo za ostavljanje komentara na interentu, u kojem se konstatuje da “nas ovaj vid kampanje ne košta ništa, a ima veliki efekat na birače”, da u internet timu ima već više od 500 ljudi, koji nedeljno objave više od 17.500 komentara.

U DS-u, koja je najviše kritikovao rad “SNS botova” negiraju da se oni bave istim stvarima. Malo kroz šalu nezvanično kažu da nemaju para da plaćaju ni one koje bi trebalo, a kamo li da daju pare i za botove. Međutim istina je da se i DS svojevremeno kada je bila na vlasti i imala više novca uspešno bavila ovom delatnošću. Međutim 2008.znaćaj internet portala je bio dosta manji pa su i botovi bili slabije organizovani

Šef informativne službe DS-a, u kojoj deluje i interenet redakcija, Aleksandra Jerkov kaže da su demokrate imale organizovane akcije, u smislu “šerovanja” određenog prmotivnog materijala na internetu, ali da se nisu bavili “botovanjem”.
 
sreda 25.06.2014. | 12:46
Na startu BG na vodi i dva hotela
Izvor: Tanjug
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=867560

Beograd -- Gradonačelnik Beograda Siniša Mali ocenio je da projekat "Beograd na vodi" značajan za celu Srbiju i najavio njegovo svečano predstavljanje u petak 27. juna.

142106603053aaa894d15046.jpg

Foto: B92Maketa projekta "Beograda na vodi" biće predstavljena u renoviranoj zgradi Geozavoda, koju će svečano otvoriti premijer Srbije Aleksandar Vučić i investitor iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Muhamed el Abar.

Mali je u intervjuu Tanjugu kazao da je ta zgrada prvi put renovinarana nakon 60 godina, poručujući da će se u njoj nalaziti prodajni i promotivni centar "Beograda na vodi".

"To je inače spomenik kulure od velikog značaja za Srbiju i nakon 60 godina po prvi put ta zgrada će biti renovirana", rekao je Mali, ističući da će od tada svaki zainteresovani građanin ili turista moći da se upozna sa svim detaljima ovog projekta.

Govoreći o početku izgradnje, Mali je rekao da očekuje da prvi radovi na ovom projektu počnu u narednoj građevinskoj sezoni, dakle u februaru ili martu 2015. godine.

Trenutno se, dodao je, priprema neophodna urbanistička dokumentacija za početak radova, a koja je neophodna kako bi se na vreme izdale građevinske dozvole.

"Prvo će se graditi velika kula i tržni centar, kao i četiri posebne zgrade, od kojih su dva hotela i dve stambene jedinice. To će biti prva faza Beograda na vodi. Očekujemo, kao što smo i obećali, početak gradnje na proleće sledeće godine", rekao je Mali i dodao da se paralelno radi na raščišćavanju te lokacije i rešavanju pravno imovinskih odnosa.

Navodi i da taj projekat nije značajan samo za Beograd, već i za celu Srbiju, jer će pokrenuti građevinsku industriju.

"Taj projekat je izuzetno veliki, to je oko tri milijarde dolara, dva miliona kvadrata u Beogradu. Time pokrećemo građevinsku industriju i to ne samo grada nego i republike", naglasio je gradonacelnik Beograda.

Pokretanjem građevinske industrije na ovom projektu, dodao je Mali, pokrenuće se i cela privreda Srbije.

"Taj projekat je jedan od pokretača ekonomskog oporavka i ide paralelno sa reformom koje Vlada Srbije sporovodi u ovom trenutku", ukazao je Mali.

Kaže i da taj projekat zbog svoje veličine "u potpunosti menja perspektivu i način na koji grad izgleda", te da će uticati i na to da ulagači vide Beograd kao "investicionu destinaciju".

"Taj projekat jedan je od prioriteta nove gradske vlasti i mi želimo da Beograd sledeće godine bude ponovo grad dizalica i kranova", poručio je gradonačelnik.

Najavio je i da će u narednom periodu biti rekonstruisan hotel "Slavija", zgrada starog MUP u Kneza Miloša, ali i da gradska vlast želi da se krene sa izgradnjom novog kompleksa 25. maja, gde je nekada bio "Beko".

"Želimo da u potpunosti promenimo vizuru grada, kao grada koji je ponovo centar investicionih aktivnosti u celom regionu", kazao je Mali.

Zgrada Geozavoda, u Karađorđevoj ulici, izgrađena je 1907. godine. Delo je Nikole Nestorovića i Andre Stevanovića. Pre nego što se u nju uselio Geološki institut, u njoj se nalazila Beogradska zadruga.
 
Večeras je koncert Bili Ajdola, pa se ponovo zatvara i tvrđava i put ispod nje. Ja stvarno ne znam glavni grad u kome se zbog nečijeg privatnog komercijalnog poduhvata zatvara glavni deo srednjevekovne tvrđave u samom središtu grada, nešto što je i turističko i socijalno središte, pa onda park ispod njega, a zatim i važna magistralna ulica. I sve je to na Ušću dve reke, dakle nečemu što treba da je središte svega, a ne gradski prostor koji se IZNAJMLJUJE privatnicima i posebnim interesima pošto mu se redovno ukida osnovna i sasvim drugačija javna funkcija. Stalno uništavanje zelenila centralnog gradskog parka pored SIVa, tako što se u moru fine, zagušljive prašine stalno grade, koriste i ruše čitavi zabavni centri je samo za nijansu lošije.

Ja sam ranije predložio idealno rešenje, da se po uklanjanju šina u blizini bivše fabrike Beko napravi veliki trg ili plato u okviru proširenog sistema zelenih i javnih površina Donjeg Grada (ponovno uspostavljanje veze Kalemegdana i obale Dunava kao pešačke javne površine) u kome bi se sve vrste velikih gradskih manifestacija mogle održavati na desnoj obali Save, u samom centru grada, tamo gde postoji najveća potražnja i najveći potencijali za takav prostor. To bi bio novi centar okupljanja i pravi, veliki pešački Trg jednog velegrada koga uopšte nemamo. Nažalost, pošto je sada Mali najavio da i nova gradska vlast želi da nastavi sa Zahinim projektom, od ove, za budućnost Beograda i trajnu vitalnost osnovne ponude Starog Grada daleko najbolje ideje, izgleda ne može biti ništa.

Međutim, zašto ne bismo onda nešto slično napravili na teritoriji Savskog amfiteatra? Proći će decenije dok se ne izgradi čitav amfietatar. Najbolje bi bilo da ovo bude trajni sadržaj, ali ako ništa drugo, može biti bar privremeni. Čak i da uopšte ne bude formiran kao klasičan gradski trg ili plato opšte namene, već da ima vrlo uzak profil, već sada znamo da bi ravan i veliki prostor na jednom ovakvom mestu imao manifestacije, skupove, zabave i koncerte tokom cele godine. Za razliku od trenutno problematične komercijalnosti poslovnog i stambenog prostora na delu SA dalje od obale, ovo bi stalno imalo i zakupce i korisnike, ali pre svega to je nešto što je očigledno da gradu u svakom slučaju treba. Da li je jeftinije stalno zatvarati centar grada, preusmeravati saobraćaj, ili ponovo i ponovo uništenu poljanu prekrivenu đubretom i prašinom pretvarati u zeleni park, dok ostatak Beograda posle koncerta pere veš ili se leči ako ima problem sa plućima? Čak i da nije tako, lepo je kad investitor zaradi, ali grad ima i svoje interese druge vrste, one koji postaju sve skuplji i skuplji ako se zanemari njihovo zadovoljavanje dok je to još moguće. Veliki, ravan, centralni gradski pešački trg ili plato nam je NEOPHODAN, i sada se moramo opredeliti gde ga možemo napraviti, jer postoje samo dve dobre lokacije za koje ja znam. Pored Beka ili ovde. A trenutno se, bar što se tiče ove namene, planira uništenje obe.
 
Zuma":2wd9k73t je napisao(la):
Ja sam ranije predložio idealno rešenje, da se po uklanjanju šina u blizini bivše fabrike Beko napravi veliki trg ili plato u okviru proširenog sistema zelenih i javnih površina Donjeg Grada (ponovno uspostavljanje veze Kalemegdana i obale Dunava kao pešačke javne površine) u kome bi se sve vrste velikih gradskih manifestacija mogle održavati na desnoj obali Save, u samom centru grada, tamo gde postoji najveća potražnja i najveći potencijali za takav prostor. To bi bio novi centar okupljanja i pravi, veliki pešački Trg jednog velegrada koga uopšte nemamo. Nažalost, pošto je sada Mali najavio da i nova gradska vlast želi da nastavi sa Zahinim projektom, od ove, za budućnost Beograda i trajnu vitalnost osnovne ponude Starog Grada daleko najbolje ideje, izgleda ne može biti ništa.
:laugh: Скромно од тебе, као и увек. Зезнуто је то када мислиш да си најпаметнији и да све знаш у а реалности иза тебе стоји углавном гугл.

Форуми јесу по дефиницији скуп људи са тако високим мишљењем о себи али ти си један од екстремнијих примера.
 
Bilo bi glupo uz svaku rečenicu koju napišem dodavati, "po mom mišljenju", zar ne? To bi trebalo da se samo od sebe podrazumeva kod svih ljudi koji za razliku od tebe ne pišu sa apsolutnim ubeđenjem da njihove lične interpretacije predstavljaju direktni glas Nauke i Struke, potpuno eliminišući svaku mogućnost da su oni sami nešto pogrešno shvatili. Meni je potpuno strana bar ta vrsta vrhunskog egoizma koja neprikosnovenost sopstvenog autoriteta u prenošenju stručnog znanja posmatra kao podrazumevano stanje. Kad kažem da je nešto idealno ili daleko najbolje, to znači da ja lično nemam nikakvu dilemu da li je to najbolje. Smisao takvog naglašavanja je istaći razliku u odnosu na uobičajeni slučaj koji (naravno meni, kome bi drugom) samo izgleda najverovatniji, pošto postoji niz dilema i suprotnih tendencija koje u predlogu treba pomiriti, pa je stepen pouzdanosti tvrdnje (po mom mišljenju) manji nego u prvom slučaju. To ne znači da ja, kao ti, mislim da svi ostali obavezno moraju misliti da je to najbolje, jer JA (kao ti) tobože prenosim univerzalne i opšte istine koje MORAJU biti istina samo zato što je to moje shvatanje nečega što negde piše. Forum je skup u kome puno nepoznatih ljudi iznosi svoje lično mišljenje. To je sve. Na ovakvom mestu zaboravi na te snove o autoritetima i povlašćenoj interpretaciji "Znanja". Kao i svako drugi ko razume ovako elementarnu razliku, ja uvek iznosim samo svoje lično mišljenje. Bez obzira da li je to nešto sasvim originalno ili ja samo MISLIM da sam ispravno preneo nečiji stav. Sve je individualno mišljenje i to verovatno shvataju svi osim tebe.
 
Не знам ја о чему ти сад али си горе јасно и недвосмислено написао да имаш најбољу идеју за будућност Београда.

Алал вера! :kk:
 
Па сад ... смисао туристичке атракције је да доноси паре, не?

Изнајмљивање ливаде Доњег града за концерте је леп начин да се попуни буџет тврђаве од којег се финансира даља реконструкција бедема. Бир фест је био споран, али концерт с времена на време више користи него што штети било чему.
 
Izgleda da je bilbord nestao u oluji

YJgk2GK.jpg


Sent from my XT1032 using Tapatalk
 
Nije nestao,skinuli su ga pre neki dan, ono postavljanje je bilo samo proba.
 
milos.tro":3lxvmibf je napisao(la):
Nije nestao,skinuli su ga pre neki dan, ono postavljanje je bilo samo proba.

Zar u Srbiji mora postavljanje bilborda da se proba?

Sad su bas usrali ceo dogadjaj kad ga je pola grada vec videlo. Mogu slobodno da razmontiraju tu skelu i da je odnesu.
 
Meni padaju na pamet dva razloga zašto je bilbord uklonjen istog dana kada su ga i postavili:

- Ne žele da rizikuju da ga neko ko nije ljubitelj lika i dela "velikog vođe" oskrnavi i tako uvredi Alabara koji bi zgrožen natpisom "Vučiću, p****!" po sred rendera kule, mogao da odluči da obustavi investicije u "Navodni Beograd".

- Jednostavno su misteriozno-paranoični kao i što su do sada bili. Nakon postavljanja bilborda gomia ljudi je otišla na "belgradewaterfront.com", zbog čega je verujem istog dana demo verzija sajta zaštićena lozinkom. Ništa ne sme da procuri, ništa ne sme da se vidi, ništa čak ne sme ni da se nasluti, kako se ne bi pokvarilo nabijanje tenzije pred "hepening" u petak.

I mali off vezan za koncert Bilija Ajdola na Kalemegdanu - ne znam u čemu je problem da od 365 dana u godini, Donji grad bude zatvoren dve-tri večeri zbog koncerata. Evo gde su Stonesi svirali pre neko veče u Rimu:

10464307_10152563208008287_3449635061669306414_n.jpg


Circo Massimo, baby :)
 
Delija":3cxbmaa9 je napisao(la):
Не знам ја о чему ти сад али си горе јасно и недвосмислено написао да имаш најбољу идеју за будућност Београда.

Алал вера! :kk:

Ne znam kako jednostavnije da ti objasnim da je potpuno uobičajeno da svako uvek iznosi samo sopstveno mišljenje, i da ga iznosi samo onda kad misli da je ono neki doprinos, bilo da je bolje od već spomenutih (dakle najbolje od do tada nabrojanih), ili da uopšte nije spomenuto kao mogućnost. Inače nema razloga ni truditi se oko pisanja pošto je ono što osoba misli da je bolje od njegove sopstvene ideje neko već rekao. U tom slučaju se pridružiš ranije iznetom predlogu, za slučaj da nekoga tvoje mišljenje uopšte interesuje, ili ćutiš, pošto nema razloga da se kaže bilo šta. Ideja je već izneta i to je sve što je važno. Ako ljudi pišu samo da bi pisali, a ne zato što misle da je bolje ono što predlažu, onda su to jadni sagovornici. Ostavimo sad po strani usamljene i obično druženje, pričamo o konkretnim predlozima uređenja Beograda. Znači, ako se neka normalna osoba već trudi da iznese i obrazloži nešto novo, to je zato što očigledno misli da je to doprinos. Ne znam šta je tu tebi neobično.
 
Što se tiče posebnog prostora za koncerte i slične manifestacije. Veličina Beograda raste, a sadržaji te vrste se naglo umnožavaju. Već danas postoji neprekidni niz koncerata, vašara, zabavnih parkova, velikih izložbi na otvorenom, dočeka sportista, Novih Godina, protestnih skupova, performansa, cirkusa, demonstracija, parada, uličnih pozorišnih predstava i svih mogućih javnih manifestacija koji zajedno pokrivaju skoro čitavu godinu. Kako se približavamo onome što je već uobičajeno za velike gradske centre na zapadu, toga će biti sve više. Nije moguće u nedogled improvizovati prostor za svaki od njih. Tu su uvek potrebne i česme, mnoštvo WCa, klupe, saobraćajne veze za ogromne mase ljudi, stalni tornjevi za mobilne linkove velikih kapaciteta, administrativne zgrade i zgrade izvođača, mogućnost obezbeđivanja prostora i postavljanja ograde, video nadzor, itd. Stalna improvizacija, podizanje i rušenje, je i nebezbedno i skupo.

Sa druge strane, zelene površine, a pogotovo parkovske površine u okviru grada, već imaju svoje funkcije i nisu platforma koju ogromne mase mogu redovno gaziti ili se moraju pokrivati, pa ručno čistiti i po velikoj ceni obnavljati svake nedelje.

Zatim nam trebaju klasični gradski pešački trgovi dovoljne veličine, koje uopšte nemamo, i to je OGROMNA mana Beograda. Kao mesta gde ljudi čekaju jedni druge, za socijalizaciju i niz malih sadržaja kao što su fontane, prostori za sedenje i drugi ulični mobilijar, mikro prostori za decu, ulične muzičare, izložbe fotografija, improvizovane pokretne prodavnice i promo štandove, itd. Mnoge od ovih stvari nemamo, a prostori koje imamo su pretrpani, tesni ili neuslovni. Ponekad čak toliko da sve počinje da liči na običan haos poznat iz zemalja trećeg sveta gde mnogi više ne žele da idu, jer se u masi koje se tiska, polako valja i zaobilazi nevidljive prepreke počinju osećati neprijatno i klaustofobično. Pitaš se da li ćeš pre stati gde ne treba, naleteti na dete, stolicu, ili će ti na glavu pasti leteći objekat. Prošetajte uveče po platou ispred Kulturnog Centra ili kroz Knez Mihajlovu pa ćete videti o čemu pričam.

Sad je vreme da se to bar delom reši jednim velikim, univerzalnim pešačkim trgom, jer drugu priliku nećemo imati. Klasične poslovne zgrade se mogu praviti po celom gradu, a biće ih u neograničenim količinama i vrstama. Međutim Savski amfiteatar ili prostor koji će zauzeti Zahin poslovni kompleks su JEDINA mesta koja su dovoljno ravna, prazna, velika, sa desne obale Save, i dovoljno blizu centra da bi uopšte mogla da dođu u obzir za ovu svrhu. A to ćemo pre ili kasnije morati rešiti kako treba, improvizacija ne funkcioniše u nedograd.

IMG_8164_resize.jpg

IMG_8168_resize.jpg


Na slikama je jedan divan mali promo koncert u pravom urbanom prostoru. Ovakvih ambijenata nam treba mnogo više, i mnogo većih. Knez Mihajlova i ovaj plato više nisu dovoljni, a funkcija koju obavljaju je daleko značajnija nego što izgleda. Grad postaje pravi GRAD, a ne prosta kombinacija mnoštva modernih zgrada, spavaonica ili biznis mašina, samo ako na svojim ulicama ima mnoštvo ovakvih ambijenata, prijatnih javnih prostora i zanimljivih događaja koji ljude koji u njemu borave zbližava, pretvara u jednu povezanu celinu koja sebe i mesto gde borave upravo tako i doživljava, kao celinu.
 
Зума,

трг са свим својим друштвеним функцијама настаје деценијама, некад и вековима и урбано су се током тих дугих периода и формирали. Направити нови клот трг тамо где никада није било никаквих друштвених дешавања не би имало добар резултат. И још једном да напоменем, правити одвојене друштвене функције урбаних центара је превазиђен и у пракси негативно окарактерисан урбанизам. Једноставно је пропао.

Данас нема трга а да се око њега не дешавају апсолутно све друштвене делатности, становање, пословање, шопинг, културна збивања, перформанси, вашари, улични продавци, протести ....

П.С. Иначе је крајње симпатична паралела почетка градње НБГ-а и БнВ-а. Оба града су почела са 3 зграде карактеристичне намене за своје време и друштвено уређење. НБГ је почео са новим монументалним здањем административне намене, лукс хотелом светске класе и центалним здањем партије (ЦК). БнВ почиње са лукс хотелима, пословним торњем и ... шопинг центром ... :D
 
Homer Jay":280jrynd je napisao(la):
Meni padaju na pamet dva razloga zašto je bilbord uklonjen istog dana kada su ga i postavili:

- Ne žele da rizikuju da ga neko ko nije ljubitelj lika i dela "velikog vođe" oskrnavi i tako uvredi Alabara koji bi zgrožen natpisom "Vučiću, p****!" po sred rendera kule, mogao da odluči da obustavi investicije u "Navodni Beograd".

- Jednostavno su misteriozno-paranoični kao i što su do sada bili. Nakon postavljanja bilborda gomia ljudi je otišla na "belgradewaterfront.com", zbog čega je verujem istog dana demo verzija sajta zaštićena lozinkom. Ništa ne sme da procuri, ništa ne sme da se vidi, ništa čak ne sme ni da se nasluti, kako se ne bi pokvarilo nabijanje tenzije pred "hepening" u petak.

Partijski kadrovi se uče veštinama upravljanja - kroz praksu. Problem je u tome što se kroz praksu uče da upravljaju celom jednom zemljom.
Tako su organizovali odbranu od poplava, tako su smenlili upravu policije bez novih postavljenja, tako su upozorili Kosmajca da napusti zemlju...(spisak je impresivan)
Sad su stekli iskustvo u dizajnu reklamnog platna i tempiranju njgovog postavljanja :D

Homer Jay":280jrynd je napisao(la):
I mali off vezan za koncert Bilija Ajdola na Kalemegdanu - ne znam u čemu je problem da od 365 dana u godini, Donji grad bude zatvoren dve-tri večeri zbog koncerata. Evo gde su Stonesi svirali pre neko veče u Rimu:

10464307_10152563208008287_3449635061669306414_n.jpg


Circo Massimo, baby :)


Prostor Donjeg grada je mnogo lep, ali ima loše saobraćajne veze, posetioci moraju da pešače, zatvara se bitna ulica, pruga treba da se blokira, zatvori pristup bedemu... Zato je Ušće kudikamo praktičnija lokacija.
Tu je naravno i kontra argument da su se baš na tom prostoru vodile teške borbe 1914. i 1915. godine i da je mnogo ljudi izginulo - po meni, izginuli su kako bi mi mogli da živimo slobodno i normalno, pa i da se opušteno zabaljamo, ali ipak mi nije baš svejedno...
 
stf":6xq3flo7 je napisao(la):
....

П.С. Иначе је крајње симпатична паралела почетка градње НБГ-а и БнВ-а. Оба града су почела са 3 зграде карактеристичне намене за своје време и друштвено уређење. НБГ је почео са новим монументалним здањем административне намене, лукс хотелом светске класе и центалним здањем партије (ЦК). БнВ почиње са лукс хотелима, пословним торњем и ... шопинг центром ... :D

Zapažanje na mestu, osim što je CK počeo da se gradi 15-20 godina nakon Hotela Jugoslavija i SIV-a.
Dodao bih da je primetno koliko je na NBG planirano i izgrađeno parkovskih površina, zelenih pojaseva duž bulevara, igrališta i sportskih terena, dok renderi BnV (neću da zloupotrebim reč "projekat") predviđaju da zrak sunca ne može da dopre do trotoara od gustine gradnje...
 
relja":2t9tpq3j je napisao(la):
stf":2t9tpq3j je napisao(la):
....

П.С. Иначе је крајње симпатична паралела почетка градње НБГ-а и БнВ-а. Оба града су почела са 3 зграде карактеристичне намене за своје време и друштвено уређење. НБГ је почео са новим монументалним здањем административне намене, лукс хотелом светске класе и центалним здањем партије (ЦК). БнВ почиње са лукс хотелима, пословним торњем и ... шопинг центром ... :D

Zapažanje na mestu, osim što je CK počeo da se gradi 15-20 godina nakon Hotela Jugoslavija i SIV-a.
Наравно, и СиВ и Југосавија су грађени скоро 10 година а имали су пред собом ледину за разлику од БнВ, који има индустријску инфраструктуру, која мора да се измешта што кошта и на периферији, а камоли када се то ради у строгом центру града. На основу података о временском периоду изградње само прве 3 зграде на НБГ-у, можемо мало смирити страсти јер је очито да су се неки из политичких принципа ухватили за предизборна трабуњања о роковима и држе се тога као Светог писма. Ја сам на овом форуму први пут налетео на људе који предизборним трабуњањима придају космичку важност.

relja":2t9tpq3j je napisao(la):
Dodao bih da je primetno koliko je na NBG planirano i izgrađeno parkovskih površina, zelenih pojaseva duž bulevara, igrališta i sportskih terena, dok renderi BnV (neću da zloupotrebim reč "projekat") predviđaju da zrak sunca ne može da dopre do trotoara od gustine gradnje...
Не треба претеривати. Зраци сунца се пробијају чак и на улицама Менхетна а густина је барем 3 пута већа. Али то није толико битно.

Чињеница је да и урбанизам НБГ-а и БнВ-а такође прати време и друштвене околности. У време планирања НБГ-а цео свет је захватио принцип урбанизма Атинске повеље, сан о новим утопистичким градовима еуфорично распрострањен после велике трагедије и мрачних 4 године човечанства.

Последњих 20 година се пак, граде ... хммм ... па рећи ћу, комплексашки кластери згуснуто збијених солитера провинцијалне архитектуре, капитализам је постао скоро па робовласничко друштво у којем је најбитнији профит а не неки тамо спортски терени и зелене површине.

Наравно, постоје последњих пар година тенденције у свету за неком зеленом самоодрживом градњом поново неког утопистичког типа, али за разлику од периода после Другог светског рата, садашњи тренд је исфорсиран, лажан и теледиригован од стране одређених лобија а све ради - профита. Нема искрене жеље за одрживим развојем и утопизмом као тада.

Мени је јако жао што АМфитеатар не сачека неки нови талас утопизма, али такви таласи су се дешавали после великих светских катастрофа. Тачно је да смо јако близу те нове катастрофе, али се ипак не зна када ће "пући тиква". У сваком случају, сем периода после Другог светског рата, Београд је архитектонски увек помало каскао, па ни комплексашки кластери нису изузетак. Градићемо и у Београду самоодржива насеља али ћемо вероватно касници ... барем двадесетак година за светом, као и увек.
 
Vrh