Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Opet na B92 o tome da je pukao Prokop.
Izgleda da je kuvajtski kredit stvarno stao a gradska vlast se pravi kao da je sve ok.
I sad će svi da čekaju. Šta?
 
Чекамо Шешеља. 8) :D

Ето, сад макар знамо шта је био додатни мотив за "градњу" наводног Београда на скели испред жел. станице,
 
Arhitekte na forumu, svi koliko vas ima, molim vas da mi objasnite, posle prvih izjava za medije novog gradskog arhitekte, izvesnog Folića, kako ne vrištite postavljajući pitanje: kako je moguće da je kompletno urađen nacrt Plana generalne regulacije za teritoriju svih 10 centralnih beogradskih opština, da je prošao sve procedure, primedbe građana, i da upakovan stoji spreman za usvajanje od decembra 2012. godine i da ga niko ni ne pominje, ni reč, ni slovo, bilo šta, a radi se o pravoj urbanističkoj revoluciji u Beogradu i najpozitivnijoj stvari koja bi nas zadesila u ovoj poplavi sivila, bede i sramote? Kako je moguće, koji je stepen mentalne retardacije u pitanju da neko kaže da želi da ubrza izdavanje građevinskih dozvola i suzbije divlju gradnju, a ne dozvoljava i blokira usvajanje PGR-a i novog GUP-a, koji stoje upakovani od decembra 2012. godine? Da li je u pitanju bolest mozga, mentalna retardacija, šta je u pitanju?

Molim vas odgovarajte i prosvetljujte nas mučenike i kukavce, jer ćemo se nazlopatiti ne mogavši da shvatimo o čemu je reč. Objasnite nam o čemu je reč: zašto se ne usvajaju upakovani PGR i GUP?
 
Auuuuuuuuu, šta je ovo za Prokop jbt, uuuuu, cccc, poštenje, gde je bre sad onaj što me prozivao po forumu, kako će sad da se otvore i istraže sve sumnjive stvari, kako PGR i GUP nisu važni, kako su to trice i kučine, kakvi planovi, kakvi bakrači, u sunce ti je*** garavo, pa šta je bre ovo, majku mu staru? Pa jesam ja lepo tetrebio ovde po forumu da smo mi otišli ozbiljno u efe, a vi me ne slušate? Znači para se ovaj naš nasušni džemper od magle i dima, nagutali ga se dabogda ovi što ga vezu. U jbt koji smo mi mučenici, pa ovo svet nije video....
 
belka":p1oyi2q3 je napisao(la):
Arhitekte na forumu, svi koliko vas ima, molim vas da mi objasnite, posle prvih izjava za medije novog gradskog arhitekte, izvesnog Folića, kako ne vrištite postavljajući pitanje: kako je moguće da je kompletno urađen nacrt Plana generalne regulacije za teritoriju svih 10 centralnih beogradskih opština, da je prošao sve procedure, primedbe građana, i da upakovan stoji spreman za usvajanje od decembra 2012. godine i da ga niko ni ne pominje, ni reč, ni slovo, bilo šta, a radi se o pravoj urbanističkoj revoluciji u Beogradu i najpozitivnijoj stvari koja bi nas zadesila u ovoj poplavi sivila, bede i sramote?
Не знам ко ти је т рекао али тај ГУП ти је скоро у потпуности пресликани стари ГУП из 2003. године а тај план је чак и страна струка описала једном речју - ретроградан.
 
belka":16h3jaxo je napisao(la):
molim vas da mi objasnite, posle prvih izjava za medije novog gradskog arhitekte, izvesnog Folića, kako ne vrištite postavljajući pitanje: kako je moguće da je kompletno urađen nacrt Plana generalne regulacije za teritoriju svih 10 centralnih beogradskih opština,

Najbolje bi bilo pitati direktno gradskog arhitektu Beograda, on je clan na ovom forumu pa da nam direktno objasni.
 
spatiotecte":2rtgo1hm je napisao(la):
Najbolje bi bilo pitati direktno gradskog arhitektu Beograda, on je clan na ovom forumu pa da nam direktno objasni.
А јел?? Који му је ник? Можеш и преко приватне поруке да ми одговориш? Чисто да знам ко је одговоран за моје скоро хапшење јер сам извршио удар на државу. :)
 
Gradski arhitekto Foliću, ako si član na ovom forumu, odgovori nam: zašto se ne usvaja PGR koji stoji upakovan od decembra 2012. godine?

Delijo, molim te mi objasni zašto usvajanje PGR-a nije najpozitivnija stvar za beogradski urbanizam i građevinarstvo, ako su njime preispitani svi planovi detaljne regulacije i omogućena njegova direktna primena tj izdavanje lokacijske i građevinske dozvole za jedan ogroman deo teritorije koji nije uopšte bio pokriven ranijim DUP-ovima ili je bio pokriven zastarelim DUP-ovima?
 
Delija":1zrxefxc je napisao(la):
spatiotecte":1zrxefxc je napisao(la):
Najbolje bi bilo pitati direktno gradskog arhitektu Beograda, on je clan na ovom forumu pa da nam direktno objasni.
А јел?? Који му је ник? Можеш и преко приватне поруке да ми одговориш? Чисто да знам ко је одговоран за моје скоро хапшење јер сам извршио удар на државу. :)

Ja iskreno ne znam koji mu je nik ali neki ljudi na forumu to znaju sigurno.
 
ПГР-ови су рађени на основу ГУП-а који исто тако није дуго усвојен иако је био готов и не знам да ли су га пред изборе усвојили па је то вероватно разлог зашто ни тих 10 ПГР-ова није усвојено.

Но, све то је небитно јер су ти планови рађени на основу лошег, катастрофалног ГУП-а који треба запалити а пепео пресути у вц шољу и пустити воду два пута.

А о томе зашто је ГУП лош(и стари и тај "нови" који је исти као и стари) пишем овде годинама.
 
95558cfe585c9532c60810a6d410fe0f.jpg


New City Flower, Fushun, China by UA Studio 7 :: 60 floors, height 280m
 
Šta uopšte znamo o BG na vodi?
(B92)

"Postoje različiti i sistemski problemi u proceduri donošenja urbanističkih planova što često dovodi do sukoba građana i države, a da bi se to izbeglo potrebno je, između ostalog, obezbediti transparentnost u svakoj fazi izrade dokumenata, rečeno je danas na skupu o stepenu uključenosti građana u urbanističko planiranje u beogradskom Medija centru.

Povod za razgovor o ovoj temi koji je pokrenula organizacija "Kolektiv Ministarstva prostora" je i javni uvid u Nacrt izmene i dopune Generalnog plana Beograda do 2012. godine.

"Izmene i dopune Generalnog urbanističkog plana kao i devet drugih planskih dokumenata koji se sada donose, a sve u vezi Beograda na vodi, najbolje ilustruju to koliko je javnost isključena iz celog procesa", rekao je Tanjugu Marko Aksentijević iz organizacije i autor dokumenta: "Građani u razvoju grada, država, iskustva i preporuke".

Aksentijević kaže da javnost nema podatke o tome šta se pravi, koja je priroda investicije, šta su planirane promene, kakve će to posledice imati po sredinu, a već se, dodaje on, menjaju sistemski dokumenti koji to uređuju."

"I to je prosto skandalozno", dodao je Aksentijević.

On objašnjava da u procedurama postoje tri sistemska problema - pre svega građani nisu adekvatno i blagovremeno obavešteni, i čak i kada saznaju za to da se donosi neki novi plan, oni ne mogu da ga razumeju, procedura ne predviđa dovoljno pojašnjenja i konačno mehanizmi učešća građana u samom procesu planiranja.

"Stiče se utisak da postoje samo pro forme, a ne da suštinski uvažili komentare građana", ocenio je Aksentijević.

Osim toga što imaju prava da učestvuju u donošenju odluka, građani stvaraju i određenu kontratezu ekonomskim interesima investitora ili "večito mutnim dilovima" koji stoje iza nekog određenog razvoja, rečeno je na skupu, i u tom smislu se pravi protivteža, da stručnjaci koji prave te planove mogu da donose profesionalnije odluke.

Takođe, najavljeno je i da će kroz Nacrt zakona o planiranju i izgradnji koji će, kako je saopšteno, doći na javnu raspravu tokom leta biti učinjen pokušaj da se "proguraju" mehanizmi koji bi osigurali veću obaveštenost građana, a zatim i učešće u samoj proceduri donošenja planova.

Rade Đurić iz Transparentnosti Srbija više puta je ukazao da je suština u transparentnosti svih faza procedure prilikom donošenja dokumenata.

Ovom prilikom predstavljen je i dokument: "Građani u razvoju grada", u kome se, između ostalog, kao jedan od problema u urbanom razvoju navodi - gradi onaj koji ima para - ono što hoće.

U dokumentu su date i preporuke državi za unapređenje procesa informisanja građana.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=864312

-------------------------------------

Tribina je bila 19.06. 2014. u Medija Centru pod nazivom
Građani u razvoju grada
http://www.facebook.com/events/1426301694310667/?ref=22

Analiza stepena uključenosti građana u urbanističko planiranje

"Predstavljanje analize stepena uključenosti građana u urbanističko planiranje i rasprava o mehanizmima koji bi doprineli boljem definisanju i zaštiti javnog interesa u urbanističkim planovima.

Ovaj dokument, naslovljen „Građani u razvoju grada“, donosi presek onoga šta je predviđeno državnim strategijama i zakonskim okvirom kao i iskustva ljudi koji su reagovali na predložene promene u njihovim zajednicama. Primeri ovih grupa građana koje su se organizovale i uključile u proces planiranja pokazuju sistemske probleme u procesu koji treba da zaštiti javni interes: od netransparentnosti procedure do nedostatka mehanizama kojima se pozicije građana artikulišu i zastupaju.

Nedostatak istinskog uključivanja građana u procese donošenja odluka koje se odnose na sredinu u kojoj žive ponovno je aktuelizovano sa javnim uvidom u Nacrt izmena i dopuna Generalnog plana Beograda koji se donosi zbog projekta „Beograd na vodi“. Najava donošenja novog Zakona o planiranju i izgradnji je prilika da se ova situacija delimično promeni. "

Konferencija za novinare
Kolektiva „Ministarstvo prostora“

Govore:
Marko Aksentijević, „Ministarstvo prostora“
Rade Đurić, Transparentnost Srbija
Vladimir Martinović, Zaštitimo Zvezdarsku šumu
http://www.mc.rs/analiza-stepena-ukljuc ... entId=9434

Prateći dokumenti

Dokument: "Građani u razvoju grada: država, iskustva i preporuke"
http://www.mc.rs/upload/documents/saops ... t-2014.pdf

Kompletan snimak konferencije na MC Web televiziji (Bice aktivan 6 meseci)
http://www.webtv.rs/media/mc/goplay.asp?oid=68573
 
Razgovor iz prethodne poruke je prošao (iako imate kompletan snimak), a ovaj je zakazan za 24. Jun u 19h.
Ko ne može da dođe, imaće priliku da ga direktno prati na Internetu. Strim će biti na http://www.mc.rs

Kuda vodi BEOGRAD NA VODI?

Sve što znamo o sadržaju, nameni i izgledu „Beograda na vodi“ kao i o prirodi investicije i preuzetim obavezama od strane države dobijamo iz nekonzistentnih izjava političara i novinskih članaka. Nedostatak informacija nas onemogućava da sagledamo efekte i posledice potencijalno najvećeg urbanističkog poduhvata od izgradnje Novog Beograda i da o njegovoj utemeljenosti vodimo raspravu. Uprkos tome, planska dokumentacija, od Generalnog urbanističkog plana naniže, uveliko se menja kako bi omogućila realizaciju ovog „projekta od nacionalnog značaja“.

I dok samo nagađamo pozadinu i razmere planiranog razvoja, njegove moguće posledice možemo naslutiti iz sličnih primera u svetu. Gosti 24. konferencije „Međunarodne mreže za urbani razvoj i akciju,“ koja se ove godine održava u Beogradu, pokušaće da nam približe to iskustvo. Govoriće o ovakvoj razvojnoj paradigmi, sličnim projektima izgradnje na priobalju velikih gradova, njihovoj ekonomskoj opravdanosti i kako bi se "Beograd na vodi" mogao odraziti na nas.

Učesnici razgovora u bioskopskoj dvorani Kulturnog centra Beograda su:
prof. dr Ute Lehrer, Fakultet za studije životne sredine, Univerzitet York, Toronto
prof. dr Kate Shaw, Univerzitet u Melburnu
prof. dr Goran Milićević, Ekonomski fakultet Univerziteta u Beogradu
Rastko Novaković, aktivista iz Londona
Razgovor moderira Vladimir Vukasović, novinar dnevnog lista „Politika“.

Razgovor će biti na engleskom jeziku bez prevoda.
http://www.facebook.com/events/720845421286953/?ref=22

Ministarstvo prostora
http://www.facebook.com/MinistarstvoProstora
 
Mislio sam da je fašizam samo zakucao na naša vrata, doduše jako i bahato, ali ustvari on je već odavno tu u skoro svim svojim oblicima i pojavama. Jedna je da "stručna javnost" besomučno palamudi misleći da se bavi "egzistencijalnim" stvarima, a ustvari samo se prepire o aktuelnim estradnim marifetlucima perfidno nametnutim iz neke gebelsovske medijske laboratorije (od skoro znamo i verovatne izvore). Tzv. Navodni Beograd je poluamaterski "projekat" star više od dve godine, rađen za potrebe kampanje 2012, a u istom košu je bila, između ostalog i poseta bivšeg gradonačelnika Njujorka. Imao sam sreću/nesreću da vidim još "vruće" rendere tadašnjeg "masterplana" Savskog amfiteatra (što svi primenjujete izraz "masterplan" za ono što je do sada pokazano u vezi ove teme? Nikakve analize nisu urađene, nema najosnovnijih dijagrama, samo nekoliko rendera u formi pre-concept prezentacije) i da mi je tada neko rekao, pobediće Vučić i ovo sranje će biti osnova njegovog potpunog preuzimanja svih struktura društvene zajednice, naravno da ne bih verovao. Ali ispostavlja se da su upozorenja nekih starih, pametnih ljudi koja su tada tumačena kao namćorasta seruckanja bila čak i suviše blaga i optimistična. Da ne palamudim sada ja mnogo, ali ozbiljno bavljenje temom Navodnog Beograda je na istom nivou kao bavljenje doktoratom šarlatana Miće Sega-mega. Uostalom, on je još osamdesetih snimio kratak poučan film sa tadašnjom eminencijom ekonomskih nauka, doktorom Tvrtkom i lepo nagovestio osnovnu smernicu estradnog naučnog rada u ovoj zemlji: dr*****! A "projekat" inače lepo napreduje... Došao nam je u "tajnu" posetu i "Toni sa saradnicima", a pogađajte čime se on sada bavi (a ne mislim na lendskejping priobalja).
Svaka čast iskrenom naporu nekih ljudi i struktura u odbrani prava i legitmnosti, ali veći deo toga vrlo lako može da se izmanipuliše i posluži kao alibi suludoj rasprodaji svega što imamo. Na sceni je silovanje... nemojmo samo sedeti i komentarisati kako je scenografija loše postavljena, a kostimi užasni. Pre dvadeset i nešto godina mi se slična predstava zgadila, nešto sam viknuo u znak protesta i izašao iz sale. Bio sam mlad, ali svejedno, to je bio beg. Sada više nema gde ni da se beži...
 
Delija":24uefd4t je napisao(la):
Мастер план не трeба да прати тренутно стање на датим парцелама ако је цела његова сврха да га из корена промени. Поента мастер плана је управо да буде оно што и сам термин означава - кровни план одређеног дела града који ће се реализовати током деценија. Фазе у реализацији се подразумевају а чишћење терена нема нити сме да има било каквог утицаја на квалитет мастер плана.

Е управо због тог става и игнорисања стања на терену још од "Вароша на води", Еурополиса" итд, итд, итд ... Амфитеатар стоји у месту. То није финансијски могуће, формирати мастерплан који зависи од тога да се железничка инфраструктура комплет уклони одједном. Па није Амфитеатар ледина НБГ-а 1946. године ... фазном градњом у теорији финансира се даље уклањање инфрастуктуре. Изградиш прву фазу, распродаш и од прихода се финансира даље измештање инфрастуктуре ... мастерплан конципираш тако да 100% искористиш земљиште прве фазе, не конципираш га утопијски па да можеш да изградиш 20% површине прве фазе, јер остатак зависи од даљег измештања ...

Delija":24uefd4t je napisao(la):
Баш ме брига ко је други, трећи или десети и што су домаћим пацовима дали мрвице ако је изабрано најбоље победничко решење. За ралику од наводног београда пројекат ЦПН-а је био потпуно реалан са обезбеђеним средствима. Бетон Хала је већ нека друга прича.

Кхм, кхм, кхм ... прва ЈЕДНАКОВРЕДНА НАГРАДА је била намештена ... и онда су хтели у једном моменту да раде миксовану папазијанију спојивши ЈЕДНАКОВРЕДНЕ РАДОВЕ ... а Блок 39 јесте добио изузетан архитектонски објекат ... јебига, деси се и у Београду да од 23 конкурса ЈЕДАН победи јер заслужује ...

Delija":24uefd4t je napisao(la):
ПС: И ова нова власт се по кратком поступку дискредитовала на том пољу намештеним конкурсом за бус станицу.

Па баш зато и не видим икакву реалну корист од било каквог конкурса ... зато ме и чуди да ти толико запињеш за конкурсе кад смо сами учествовали на више њих, а богме смо и покрадени на једном од ...
 
Ne znam da li znate, nije me bilo na forumu 2 meseca, dolazi velika delegacija Arapa 27.juna. A nacuo sam da dolaze i neki Japanci 24.06. istim povodom.
 
capture.png


Skele se polako skidaju, posao je završen, reflektori na vrhu bilborda su postavljeni.

Ostaje da vidimo i sam bilbord, nekako mi se čini da će biti isti kao onaj što je kratko vreme bio na zgradi Zadruge!

Везано за градског архитекту, да није можда до скорашњи члан 2012 у питању? :mrgreen:
 
Feanor":5m8smaxg je napisao(la):
Ne znam da li znate, nije me bilo na forumu 2 meseca, dolazi velika delegacija Arapa 27.juna. A nacuo sam da dolaze i neki Japanci 24.06. istim povodom.

svedok-karikatura-11-03-.jpg
 
stf":1ywv16oq je napisao(la):
Па није Амфитеатар ледина НБГ-а 1946. године ... фазном градњом у теорији финансира се даље уклањање инфрастуктуре. Изградиш прву фазу, распродаш и од прихода се финансира даље измештање инфрастуктуре ...
....nažalost samo u teoriji,kako stvari stoje pitanje je samo da li će se deo ili ceo SA ustupiti (pokloniti) Arapima, a prve pare (1/3) tek kad se prodaju stanovi koji budu izgradjeni cca. 8-9 godina.
 
Па наравно. тек за 8-9 година би се кренуло са фазом 2. Ко се налепио на причу да све треба и да ће бити изграђено за годину две, тај је луд.
 
Vrh