Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Pa nisam siguran da bi se bilo koja vlast usudila da finansira metro liniju do iskljucivo zelene povrsine. Mesovita namena ili dosada predlozeno resenje namecu i adekvatno saobracajno resenje a to nisu autobuske linije na obodu i terminus na vrh brda (zelenjak) vec pravi sistem javnog prevoza u vidu metroa
 
ZvezdaracMare":28zv4gkr je napisao(la):
spatiotecte":28zv4gkr je napisao(la):
Delija":28zv4gkr je napisao(la):
И онако ће кроз коју деценију број становника у Београд почети да пада услед катастрофалне економске и још горе демографске ситуације па је пошумљавање целих централних делова града логичан потез

Prognoze za 2040 navode rast od minimalno 10% stanovnistva u Beogradu.
Mehanicki prirastaj je jaci od krize.

Ne daj da ti pričaju bajke

Porašće broj stanovnika jedino ako i bake i deke iz svih polunapuštenih sela pređu u Bg da zive,tehnički je neizvodljivo to predvidjanje,pogledaj strukturu stanovništva i starost nacije

Jedna interesantna priča iz prošlosti

VEROVALI ILI NE Srbija nekada mamila kao Amerika :kafa:
Boris Subašić | 01. jun 2014. 20:44 | Komentara: 0
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/re ... ao-Amerika

Krajem 19. i početkom 20. veka naša zemlja, posle SAD, imala najveći procenat useljavanja u svetu. Bili smo uređena zemlja u kojoj je čovek mogao da živi od svog rada i da uspe. Vrhunac priliva imigranata u periodu 1903-1914. godine

rep-beograd.jpg

PRE 100 godina cele porodice Sondermajer, Krakov, Roš, Deroko stale su u odbranu Srbije. Rame uz rame sa Šturmovima i Kirhnerima... U uniformi vojnika ili medicinara bilo je i muško i žensko, od najstarijeg do najmlađeg. Tek punoletni dečaci iz ovih porodica su 1914. godine bili iskusni ratnici i podoficiri, pošto su od 1912. ratovali kao dobrovoljci srpske vojske u balkanskim ratovima.

- Danas, kada se mnogi Srbi odriču sopstvenog identiteta, teško je zamisliti da je neko želeo dobrovoljno da bude Srbin - kaže istoričar dr Miroslav Svirčević. - Međutim, to je bila česta pojava u drugoj polovini 19. i prvoj polovini 20. veka kad je, statistički, Srbija, posle SAD, imala najveći procenat useljavanja u svetu. Kao što su u Americi svi imigranti želeli da budu Amerikanci, tako su ljudi doseljeni u Srbiju želeli da postanu Srbi.

On ističe da je, za razliku od Srbije u koju se masovno useljavalo, Austrougarska bila zemlja iz koje se iseljavalo.

- U nemogućnosti da ostvare svoju egzistenciju, Srbi i ostali Južni Sloveni napuštali su tu "prosperitetnu habzburšku carevinu" kako se često ističe u zapadnoj nauci i publicistici - priča dr Svirčević. - Srbija kao mala kraljevina sa političkim slobodama u zapadnoevropskom smislu, naročito posle pobeda u balkanskim ratovima, postala je uzor i nada za mnoge ljude koji su tražili svoje mesto pod suncem. Tako su i mnogi stranci postali Srbi, na primer Đorđe Vajfert, Pavle Jurišić Šturm i drugi. Ugled Kraljevine Srbije je bio toliko visok u svetu, naročito za vreme Velikog rata, da je i čuveni čehoslovački političar i državnik Tomaš Masarik posedovao srpski pasoš.

Najhrabrijim braniocima Beograda, četnicima Sremskog dobrovoljačkog odreda u Velikom ratu je komandovao Ignjat Kirhner, bivši austrijski oficir. Setio se srpskog porekla i došao da brani otadžbinu koju nikada ranije nije video i o kojoj je slušao sve najgore.

Legendarni srpski general Pavle Jurišić Šturm rođen je u Pruskoj kao Paulus Šturm, po ocu Vend, što je nemački naziv za Lužičke Srbe. On je ostavio karijeru odlikovanog pruskog oficira i u balkanskim ratovima postao Srbin. Njegov rođeni brat Evgenije Jurišić Šturm takođe je postao srpski vojnik. Šturmov sinovac Pavle Jurišić mlađi je u Velikom ratu postao srpski major. U aprilskom ratu 1941, pridružio se Jugoslovenskoj vojsci u otadžbini. Kad ga je Gestapo uhvatio zbog nemačkog porekla, nuđena mu je milost u zamenu za lojalnost okupacionim vlastima. Pavle mlađi je odbio govoreći da je srpski oficir, posle čega je streljan.

POLjACI JUNACI NAJMLAĐI vojnik Prvog balkanskog rata, četnik vojvode Vuka, bio je 17-godišnji Stanislav Krakov, sin Sigismunda, rodom Poljaka, koji je krajem 19. veka postao sanitetski oficir srpske vojske. Stanislav je postao oficir i junak Velikog rata, a kasnije pisac, novinar i režiser prvog srpskog ratnog filma "Za čast otadžbine". Najmlađi vojnik na početku Velikog rata takođe se zvao Stanislav , iz porodice Sondermajer, poljskog porekla. Od mobilizacije 1912. do 1918. svi Sondermajeri su obukli uniforme. Pukovnik dr Roman Sondermajer, utemeljivač srpske vojne hirurgije, bio je načelnik ratnog saniteta. Sinovi Tadija i Vladimir su 1914. već bili đaci-oficiri. Gimnazijalac Stanislav, star 16 godina, postao je dobrovoljac Drugog konjičkog puka i poginuo u jurišu na Ceru.

- Srbija je bila uređena zemlja u kojoj je čovek mogao da živi od svog rada i da uspe, što je bilo veoma privlačno, naročito za stručnjake raznih profila - objašnjava istoričar dr Mile Bjelajac. - Pogledajte stara prezimena lekara, apotekara, inženjera u svakom srpskom gradu i biće vam jasno koliku je popularnost uživala Srbija. Ona je bila jedina otadžbina tim ljudima, koji su se dobrovoljno opredelili da budu Srbi i bili spremni da daju život za svoju zemlju.

Priliv imigranta u Srbiju neprestano je rastao od dobijanja statusa autonomne kneževine, a vrhunac je nastupio u periodu 1903-1914. godine, kad je vojska postala značajan politički faktor. Strani izvori tog doba navode da su oficiri koji su doveli Karađorđeviće na presto pomno pazili da oni ne počnu da se ponašaju diktatorski, kao poslednji Obrenovići. Međutim, nisu mogli da se ponašaju kao vojna hunta jer su trpeli pritisak političkih stranaka, koje su se žestoko borile za parlamentarizam i demokratiju. U tom sukobu i ravnoteži sila Srbija je postajala sve poželjnija za život.

- Tadašnji ustav je proklamovao političku slobodu i uveo skoro opšte pravo glasa koje je omogućavalo gotovo svoj radnoj muškoj populaciji da izađe na birališta - priča dr Svirčević. - Bilo je pet modernih političkih stranaka i desetak samo dnevnih listova, a o periodici da ne govorimo. Intelektualna elita bilo je veoma snažna, pa se početkom 20. veka u Srbiji prevodi čak i japanska haiku poezija! Prosvetni sistem koji se širio, prihvatajući moderne ideje tadašnjeg Zapada, dovodio je do uspešne integracije različitih manjina koje su živele u Srbiji. Beograd je postao kulturni centar pod vođstvom nove generacije intelektualaca koja se zalagala za "francuske" ideje o političkoj slobodi. Zato je za imigrante iz polufeudalne Austrougarske Srbija bila kao Amerika.

On naglašava da je slika Srbije kao zemlje nepismenih krvožednih divljaka i zaverenika kreirana u Beču, kao habsburška ratna propaganda. Ona je prihvaćena i u Evropi, jer je Beč bio centar iz koga su crpljena obaveštenja o Balkanu, iako je stvarna slika bila je drugačija.

- Zaboravljeno je da je Srbija imala jak parlamentarizam, da je neverovatnih 70 odsto birača izlazilo na izbore! - naglašava dr Svirčević. - Razlog je "seljačka demokratija" u kojoj je srpski seljak bio svoj gazda, a ne kmet kao u polufeudalnim srednjoevropskim monarhijama. Srbi su bili slobodni ljudi, stvaraoci svoje države, pa su smatrali da imaju pravo da odlučuju o njoj. Danas Srbija nema svest o tom vremenu. Nju je izbrisala kominternovska ideologija koja je Srbiju označila kao smrtnog neprijatelja.

Ideologija je tako izbrisala uspomene na ljude koji su svojom voljom odabrali da budu Srbi i bili spremni da za svoju otadžbinu polože život i da svoju imovinu ulože u očuvanje srpske baštine. Simbolom zaborava može se smatrati Đorđe Roš, sin Nemca i Slovenke, heroj ratova 1912-1918. godine. Kao đak-narednik on je teško ranjen 1915. u poslednjoj odbrani Beograda pod komandom majora Gavrilovića. On je sačuvao od zaborava najpotresniju naredbu Velikog rata:

- Vojnici, junaci, Vrhovna komanda izbrisala je naš puk iz svog brojnog stanja. Vi nemate više da se brinete za vaše živote koji više ne postoje. Zato napred u slavu! Živeo kralj! Živeo Beograd!

Roš je 1944. godine pobegao je iz Srbije pred komunističkim režimom koji ga je unapred osudio na smrt. Nikada nije zaboravio da je Srbin. Kada je saznao da je Hilandar ostao bez ikakve pomoći iz Srbije i da se pretvara u ruinu, on se preselio u ribarsko seoce na Atosu i nemanjićku svetinju spasao svojim novcem. Danas malo ko u Srbiji zna da su hilandarski monasi u znak zahvalnosti dozvolili da Đorđe Roš bude jedino svetovno lice koje je ikada sahranjeno u porti Hilandara.
 
ZvezdaracMare":11rrajml je napisao(la):
Ako na prokopu krenu vidni radovi poverovacu da ce se u SA nesto i desiti,ako se sa tom crnom rupom koja guta vlast po vlast nesto stvarno mrdne ja cu poverovati da ima nade da ce SA prestati da bude močvara u centru grada.

Kredit je odobren,nadamo se da sredstva "neće pojesti mrak" ,rok za završetak radova je 14 meseci plus standardno kašnjenje recimo kraj 2015godine bi mogli da završe radove na Prokopu.Početak izgradnje SA (uredjenje zemljišta,eksproprijacija)oko 2017godine,pa bi mogli da dobijemo i prve "obrise SA" (kula,šoping mol,nekoliko hotela oko 2020godine). Arapi razmišljaju na duge staze , u narednih 5-6 godina bi trebalo da dodje i do blagog porasta standarda stanovništva tako da bi i projekat bio profitabilniji.
 
Kuvajtski kredit nije dovoljan da se Prokop stavi u funkciju. OK, srediće koloseke i celu tu saobraćajnu infrastrukturu ispod ploče, ali bez stanične zgrade, prilaznih saobraćajnica i sređene okoline stanice, kao i smislenog javnog prevoza (čega nema bez ovih ranije navedenih uslova) - Prokop nikada neće moći da postane centralna stanica.
 
zidar":1doxr9iq je napisao(la):
zexland":1doxr9iq je napisao(la):

Na prvi pogled mi se ucinilo kao da je ovo postojece stanje :)

Nista ne strci, sve je lepo i skladno...

Jug nisam namerno ostavljao komentar...poruka je vrlo jasna...SA je vec uveliko trebao ovako da izgleda (poput Parka prijateljstva, Topcidera ili Ade)...cist, sredjen, zelen i uredan...prostor za rekreaciju i sport, i prvomajski piknik ako treba :) sa urednim parkovskim stazama, rasvetom...ukratko, veca oaza prirode usred grada...dok se ne steknu bilo kakvi uslovi za urbanizaciju i planiranje...a umesto toga imamo nazalost ono sto imamo vec decenijama unazad...raspad, divlju gradnju i nehigijenska naselja...zar je toliko bio veliki problem recimo jos 60tih ili 70tih rascistiti sve ove terene, ozeleniti ih i dati gradjanstvu na koriscenje u vidu natura parka...naravno da ne...ali...
 
zexland":2oihgdbu je napisao(la):
zidar":2oihgdbu je napisao(la):
zexland":2oihgdbu je napisao(la):

Na prvi pogled mi se ucinilo kao da je ovo postojece stanje :)

Nista ne strci, sve je lepo i skladno...

Jug nisam namerno ostavljao komentar...poruka je vrlo jasna...SA je vec uveliko trebao ovako da izgleda (poput Parka prijateljstva, Topcidera ili Ade)...cist, sredjen, zelen i uredan...prostor za rekreaciju i sport, i prvomajski piknik ako treba :) sa urednim parkovskim stazama, rasvetom...ukratko, veca oaza prirode usred grada...dok se ne steknu bilo kakvi uslovi za urbanizaciju i planiranje...a umesto toga imamo nazalost ono sto imamo vec decenijama unazad...raspad, divlju gradnju i nehigijenska naselja...zar je toliko bio veliki problem recimo jos 60tih ili 70tih rascistiti sve ove terene, ozeleniti ih i dati gradjanstvu na koriscenje u vidu natura parka...naravno da ne...ali...

Slažem se sa tvojom konstatacijom za 60-te i 70-te, ali i danas imamo dovoljno vremena da sredimo SA i od njega napravimo "zelenu oazu mira,uzivanja i zadovoljstva" :)
beograd-na-vodi-13766017.jpg
:)
dok se ne steknu uslovi za njegovu urbanizaciju tj "deo urbanizacije", a to neće biti skoro.
 
А зашто СА не би добио урбанизацију а постао истовремено и зелена површина и оаза мира?

Из птичије перспективе СА може изгледати као Зексова монтажа а да заправо буде високоурбанизован ....
 
Ovo je MINIMUM koji treba da se gradi u SA ...
 
zexland":ligru0y3 je napisao(la):
zidar":ligru0y3 je napisao(la):
zexland":ligru0y3 je napisao(la):

Na prvi pogled mi se ucinilo kao da je ovo postojece stanje :)

Nista ne strci, sve je lepo i skladno...

Jug nisam namerno ostavljao komentar...poruka je vrlo jasna...SA je vec uveliko trebao ovako da izgleda (poput Parka prijateljstva, Topcidera ili Ade)...cist, sredjen, zelen i uredan...prostor za rekreaciju i sport, i prvomajski piknik ako treba :) sa urednim parkovskim stazama, rasvetom...ukratko, veca oaza prirode usred grada...dok se ne steknu bilo kakvi uslovi za urbanizaciju i planiranje...a umesto toga imamo nazalost ono sto imamo vec decenijama unazad...raspad, divlju gradnju i nehigijenska naselja...zar je toliko bio veliki problem recimo jos 60tih ili 70tih rascistiti sve ove terene, ozeleniti ih i dati gradjanstvu na koriscenje u vidu natura parka...naravno da ne...ali...

Зекс, плусићћћ наравно.
Ипак заборавио си Старо сајмиште, оно мора да буде ту. Само си оставио торањ !
 
arsa.arsa":395bcenl je napisao(la):
Beograd nek lici na Beograd, kopije su uvek sranje...

Najvaznije receno. Ni Bec, ni Pesta ni Amerika ni Kzahstan, ni Skoplje...
Sto ne znaci da Bg. ne treba da se razvija. Sta je razvoj - to je tajna koju treba da otkrijemo, a vec je trebalo da je znamo. Ne znamo je jer ne postoji struka (elita), ni privredna, ni urbanisticka, ni arhitektonska. Zato sto imamo narod koji ne zna sta su mu stvarne vrednosti i potrebe. I kada zna ne zeli za to da se za njih bori, jer smatra da jaci i bahatiji nece njegovo pravo da dopusti i da ima vece pravo od njega.

Jos jedna tuzna stvar. Ja ne znam ko bi u Sr. raspisao i sproveo konkurs za SA, Sajmiste, Luku Bg itd. Institucije su urusene sistemacki. Sistem ne funkcionise do te mere, da konkurs moze da raspise jedno direktor policije, koordinator obavestajnih sluzbi ili sef kabineta stranke.

Ovaj photoshop sa velikim parkom u SA govori vise od bilo kakvog projekta, jednostavno - to danas treba Beogradu.
Isti princip ne treba da vazi za Staro sajmiste, novobeogradsko brodogradilista, dunavsko priobalje koje su takodje fantasticne lokacije i po karakteru razlicite lokacije. Funkcije treba detaljno proveriti i definisati. Ali pretezno niske gustine i zelene zone treba budu pravilo. Sa konkursima i vezbama na fakultetima ( narocitio AF) treba poceti vec danas. Ne treba nam jedan konkurs za nego tri. To bar nije skupo. Ne trebaju nem za to Kinezi i Benoy.

Moje iskustvo sa beogradskog AF, gde postoje radni studiji (urb/arh) govore mi da ti radovi mogu biti kvalitetniji od konkursa. Jer se studenti, profesori, asistenti (nekada dvestotinak) tekmice i saradjuju, usvajaju dobre delove koncepta jedan od drugog ili idu razlicitim putevima. Na kraju se dobije desetak, ili vise, interesantnih resenja. Tu nema mnogo iskustva ali ima mnogo srca. Ni Benoy ni Zaha nisu u toj ligi.
Dobra ideja bi bila da se i neki Zapadni fakulteti ukljuce u projekat. Tada bi dobili jos dodatni pogled iz drugog ugla.
 
Kad se razmišlja kakav odnos treba da bude između zelenog i urbanog uvek treba imati na umu celinu grada, i to onog budućeg grada. U odnosu na šta merimo količinu zelenila? Kada je ona dovoljna, kad premala, a kad prevelika?

Ovde može izgledati da ga ima puno

2r7olzd.jpg


Ali ceo grad već sada izgleda ovako, a sve što je u okviru sledeće slike će biti urbanizovano. Ono što je ranije izgledalo puno, u zavisnosti od "okvira" koji izaberemo, sada više ne mora da izgleda tako.

Beograd2012-07-14c.jpg


Naravno da zelenilo pre svega mora da bude dobro distribuirano po čitavom gradu, ali Beograd je oduvek bio centralizovan, pa to ovde znači da i kvalitet i površina zelenih oaza (i uopšte javnih površina) mora da bude posebno izražena u centru grada, dok se u ostatku grada poštuju međunarodni standardi i po količini i po prostornoj distribuciji.

Iako se slažem da je ovo na zexland-ovoj slici idealno prelazno stanje, konačno rešenje Savskog Amfitetra i naspramnog bloka sa druge strane Save mora da ima više urbanog a manje zelenila. Nešto poput onoga što je STF rekao, ali sa gradijentom. Pokušaću da opišem samo osnovnu ideju jer bi crtanje i detaljnija razrada bili previše komplikovani.

Nema razloga da granica urbanog i zelenog bude oštro definisana granicom bloka (pod "zelenim" sada ne mislim da uobičajeno zelenilo potrebno svuda, već na mesta gde je ono posebno izraženo). Kako se blokovi primiču rekama (i ušću) koeficjent izgrađenosti treba da postaje sve manji. Klasičan urbani pejsaž treba da postepeno postaje niži i bogatiji zelenilom i drugim javnim površinama. To ne znači da zgrada uopšte nema, nego da postepeno postaju neprimetnije, niže, zelenije, ređe (i skuplje), a na kraju i ukopane u zemlju ako treba. Zelena površina, a pogotovo širi pojam javne površine, ne znači nedostatak sadržaja, niti potpuno odsustvo malo vidljivih i prizemnih uslužnih objekata, već baš bogatstvo sadržaja drugih vrsta, kulturnih, sportskih, ekoloških, zabavnih... To nije prostor koji će biti pust, naprotiv. Ovde moram reći da je masovna eksploatacija par najlepših parcela uz reku gradnjom gigantskih zgrada sa hiljadama poslovnih kvadrata, tobože "zbog ekonomskih razloga", ordinarna kvazi-urbanistička budalaština koja ta mesta uništava umesto da ih stvarno eksploatiše na način primeren njihovoj prirodi. Poenta je kako se objekat uklapa u potrebe ostatka grada, kome ide korist i kolika je ona u ukupnom zbiru, i za dugo vreme. Međutim, u mom predlogu bi se (pre svega u centru grada) urbani pejsaž kao pipci pružao ka obalama reka ne dodirujući ih uopšte, sem možda na par mesta, kao akcenat i marker klasičnog gradskog ambijenta iz 19. veka (staklo-beton-vertikale). Na taj naćin bi imali uzak krug oko Ušća i Ratnog ostrva kao najzeleniji i najelitniji centar čitavog grada. Ovaj vrhunski ambijent bi onda kao trokraka zvezda pružao svoja tri pipka duz tri kraka obala naše dve reke, tako da čisto zelenilo eko oaze Ratnog ostrva i njemu naspramih obala smenjuju mešovite javne površine, a njih sve izraženiji urbani ambijent sa sve manje zelenila kako se udaljavamo po oba pravca, tj i od ušća duž reka, i bočno od obala reka. Opšti oblik ovog vrhunskog javnog prostora sa, u sredini i po osama malim, ali kasnije promenljivim i sve većim koeficjentom izgrađenosti, bi tako zaista podsećao na trokraku zvezdu. Pri ćemu bi naravno bilo lepo ako bi se ove površine mešale donekle neravnomerno, sa neočekivanim prodorima jednog u drugo.

Pošto su dovoljno udaljeni od ušća, dva bloka o kojima sada pričamo (deo SA sa desne i naspramni blok sa leve strane Save) bi imali kombinovani ambijent izmešanog zelenila i prostranih javnih prostora pored reka, i sve viših i viših poslovno stambenih zgrada kako se udaljavamo od obala Save i približavamo Savskoj ulici.
 
Ovi u americi su ludji od ovih nasih arapa!
Ovo je teski SF a oni tek nemaju para za tako nesto.
 
Ne to je nacin za modernizaciju tih blokova , tako ce izgledati 2225 kad ih renoviramo
 
Vrh