Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Porez na imovinu u Srbiji se svakako povecava iz godine u godinu.
Zasad još nije poznato da li će biti povećana visina poreza, kao prošle godine kada je to poskupljenje iznosilo dva odsto, ali je već sada jasno da će pojedini Beograđani plaćati veći porez pošto je porasla vrednost njihovih nekretnina.

Prosle godine 2%. Videcemoz a ovu godinu. Sigurno ce zbog rasta cena plus povecanje koje dolazi biti oko 10% vise.
 
Znam da se ovde diskutuje generalno o porezu na imovinu... No da dodam, BnV se i dalje vodi kao prva zona a ne kao ekstra zona stanovanja - pretpostavljam zbog toga što je i dalje veliko gradilište. Na Savskom vencu je koliko sam upoznat bio pilot projekat sa određivanjem osnovice prema mikrolokaciji (ili čak po pojedinačnoj zgradi). Kad to zaživi @vradovic-u, 10% povećanje će biti ništa za tvoj stan :) Ima da plaćaš baš kao što priželjkuješ, pravih 2% vrednosti stana :))) To je porez na imovinu procenjenu na vrednost preko 50 miliona dinara.
 
pa vidi ako procene imovinu na preko 50M dinara onda i treba da placam. :) Samo neka cepaju. Mozda neko zbog toga proda stan pa se stvori prilika za ponovnu kupovinu posto trenutno nema apsolutno nista. Naravno svim hejterima ovog projekta treba da je jasno da porez na imovinu ide direktno drzavi. Svakako da treba da stave da je BNV ekstra zona da sto vise prihoda Savskom Vencu dodje odatle kako bi se jos vise razvio taj deo.

Raduje me sto ce BNV doprineti zesce prihode opstini i gradu! Zato mislim da ce opstina Savski Venac biti verovatno najjaca opstina u Srbiji. Pogotovo kad se otvori BW Galerija pa i odatle krenu prihodi.
 
Kako se meri “jačina” opština?

Ako misliš na porez na imovinu, Savski venac i Čukarica jedine imaju ekstra zone stanovanja. Stari grad nema. Malo je drugačija situacija doduše sa ekstra zonama poslovanja.
 
Ja bi rekao da se moze okarakterisati po prihodima od poreza po glavi stanovnika. Mislim da ce Savski Venac zbog Dedinja, Senjaka a sada i Beograda na vodi da ima verovatno najjace prihode u siroj okolini.
 
Za stan od 500 000 eura godišnji porez će biti 10 000 eura? ili grešim? :shock: znači rentiram stan za 800 eura, i na kraju godine sve to dam za porez, plus doplatim iz dŽepa za porez na izdavanje :dil: znači moram da rentiram za 1000 eura samo da podmirim troškove :roll: a nema šanse da se izdaje stan za 1000 eura (diskusiju o ceni izdavanja mogu da vodim samo sa nekim ko izdaje stanove pa zna realnu situaciju na tržištu,ovi drugi neka se suzdrže ...
 
Prvo, ako imaš nekretninu od 500k evra i iznajmljuješ je za samo 800 evra mesečno onda nešto pogrešno radiš :) U BnV-u se trenutno nekretnine izdaju za oko 500evra mesečno na 100k vrednosti (+/- desetak procenata).

Porez na imovinu se menja sa poreskom osnovicom - do 10 miliona dinara je 0,4%, pa od 10 do 25 miliona je 0,6%, pa je od 25 do 50 miliona 1% i preko 50 miliona 2%. Što znači da za stan koji je procenjen na 60 miliona dinara (cca 500k evra) se 2% poreza računa samo na 10 miliona (onih preko 50 miliona procenjene vrednosti).

Procenti sami po sebi deluju "fer". Ono što nije fer je način procene vrednosti. Trenutno se uzima prosek za zonu u kojoj se nalazi nekretnina. Za zonu u koju se nalazi BnV je to za 2019. godinu 186.113,00 dinara. Pa neka npr @vradovic ima stan od 80m2 (bez terase), njegov porez će biti 69k godišnje za 2019 godinu (bez umanjenja). Kad se pređe na novi načun računja osnovice (po zgradi), onda će @vradovic-u procenjena vrednost m2 biti oko 550k dinara, pa će mu godišnji porez na imovinu izaći 320k dinara (i onda će on biti srećan jer doprinosi budžetu). No moje je mišljenje da će dosta vode proteći (ispod BnV-a :D) dok se tako nešto ne usvoji iz sledećih razloga:
* smanjila bi se kupoprodaja novih nekretnina a time bi se smanjila i aktivnost građevinske industrije (što utiče više na državnu kasu od smanjena prihoda na porez od imovine),
* vlasnici izrazito skupih nekretnina ponekad imaju uticaja na zakonodavnu vlast.

Državi je u interesu da sve bude uređeno i da se sve naplaćuje. Svedoci smo poslednjih godinu i po dana da je do rasta prosečne cene nekretnina u Beogradu došlo isključivo zbog toga što su sa tržišta izbačene neuknjižene nekretnine (za koje se ponovo plaća porez na imovinu). Realnog rasta cena nema već par godina (tvrdim jer pratim detaljno). Za državu je ovo izbacivanje neuknjiženih nekretnina iz prometa win-win situacija - povećali su prosečnu cenu kvadrata (a samim tim i porez na imovinu), time nisu ubili novogradnju (jer je povećanje mizerno za mnoge vlasnike u centralnim gradskim opštinama) i još dodatno naplaćuju legalizaciju (za koju često za zaista vredne nekretnine dolazi do FT1P slučaja no to je druga priča).
 
Procenti nisu baš fer. U EU je porez uglavnom niži ili ga uopšte nemaju, a standard i infrastruktura su daleko bolji.
 
Misliš na Đovako... pardon, Monako? Tamo nema poreza na imovinu :) Retke su zemlje gde nema poreza na imovinu. Procenti i nisu toliko bitni koliko je bitan način procene osnovice.
 
Znam da u Italiji nema ako živiš u nekretnini, dok u Sloveniji uvode ove godine.
Mada se slažem za procene, jer su daleko od stvarnog stanja. Najviše su oštećena prigradska naselja, jer tamo su sve kuće velike (200-300 kvadrata) i uglavnom polu završene, a za porez je jedino bitno da imaš prozore i struju. Tako dolazimo u situaciju da su nezavršene kuće procenjene na preko 150 hiljada evra, a realna vrednost im je nekoliko puta manja.
 
Dart, odakle ti to za Italju? Mozda ti mislis o porezu na dobit kada prodajes nekretninu. Porez na imovinu se u italji placa, i zove se Imposta Municipale Unica.

Nikolas27 hvala ti na informacijama, cini mi se da je u Srbiji prilicno tesko doci do tacnih brojki i analiza bilo o cemu da se radi. Slazem se da procenti deluju fer, a nacin procene vrednosti besmislen. Sto se tice novog nacina procene, kako si dosao do cifre od 550k din po m2? Zar je tolika prosecna cena prodatih stanova? To je bolje od procene po zoni, ali i dalje nije kako bi trebalo biti jer to znaci ako imas najgori stan u zgradi, placas isti porez po m2 kao onaj sa najboljim? Gde je pominjan ovaj novi nacin?
 
Dobar deo rodbine mi živi u Vićenci, a porez se ne plaća ako živiš u nekretnini tj imaš prebivaliste.
Esenzione IMU per abitazione principale

Dal 2014 sono esenti dall'IMU le abitazioni principali delle categorie catastali A/2, A/3, A/4, A/5, A/6, A/7.

Dal 2016 (Legge di stabilità 2016) l'esenzione per l'abitazione principale è stata estesa alla TASI.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=700737#p700737:11fbdc86 je napisao(la):
Gambi » Uto Jan 21, 2020 2:53 am[/url]":11fbdc86] Sto se tice novog nacina procene, kako si dosao do cifre od 550k din po m2? Zar je tolika prosecna cena prodatih stanova?

Da, u BWR su cene sada uglavnom od 4 do 4.5k evra po m2 (i to za veće stanove), sudeći po registru cena nepokretnosti. Možda sam malo preterao sa 550k dinara, ali nije uopšte daleko od toga.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=700737#p700737:11fbdc86 je napisao(la):
Gambi » Uto Jan 21, 2020 2:53 am[/url]":11fbdc86] Gde je pominjan ovaj novi nacin?

Evo recimo ovde: https://www.blic.rs/vesti/beograd/od-zg ... nu/m8x6z0z

OD ZGRADE DO ZGRADE Pilot-projekat novog sistema utvrđivanja poreza na imovinu započet u dve opštine
12.12.2018. 22:03

Gradska vlast nedavno je pokrenula dva pilot-projekta na opštinama Savski venac i Vračar, gde se trenutno vrši procenjivanje objekata, a sve u cilju utvrđivanja poreza na imovinu prema tržišnoj vrednosti stana, ne po zoni kako je do sada važilo.

Tamo će se, naime, po principu "od zgrade do zgrade" saznavati da li objekat ima kanalizaciju, koliko je star i slično. Drugim rečima, svaka zgrada biće pojedinačno procenjivana, pa će se samim tim, u zavisnosti od različitih faktora, određivati visina poreza.

Ako projekat bude uspešan, prema rečima zamenika gradonačelnika Gorana Vesića, plan je da sistem od 2019. godine bude primenjen u celom gradu.

To znači da će u većini gradskih zona porez na imovinu biti niži, jer padaju cene nekretnina zbog velike stambene izgradnje. Problem nastaje, smatra Vesić, zbog neuređenog sistema zona, te je Grad predložio da se više ne gledaju zone, već tržišna vrednost stana.

- Sistem zona nije najbolje uređen, jer isti sistem poreza imaju oni koji stanuju u novim zgradama, vilama i "običnim" kućama. U saradnji sa katastrom, pokrenuli smo inicijativu za promenu sistema i krenućemo u masovnu procenu. Decenijama se porez plaća po zonskom sistemu, a on nije pravedan - rekao je ranije zamenik gradonačelnika Beograda.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=700757#p700757:3picqtds je napisao(la):
Dart » Uto Jan 21, 2020 8:48 am[/url]":3picqtds]Dobar deo rodbine mi živi u Vićenci, a porez se ne plaća ako živiš u nekretnini tj imaš prebivaliste.

Naš sistem je ipak čini mi se pravedniji tu - kod nas možeš dobiti 50% umanjenja ali maksimalno do 20k dinara godišnje ako živiš u nekretnini. Kako može da bude isto umanjenje za bogataša koji živi u vili od 1000 m2 i nekoga ko živi u bednoj garsonjeri...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=700487#p700487:3shnh2ye je napisao(la):
nikolas27 » Pon Jan 20, 2020 9:59 am[/url]":3shnh2ye]Prvo, ako imaš nekretninu od 500k evra i iznajmljuješ je za samo 800 evra mesečno onda nešto pogrešno radiš :) U BnV-u se trenutno nekretnine izdaju za oko 500evra mesečno na 100k vrednosti (+/- desetak procenata).

Porez na imovinu se menja sa poreskom osnovicom - do 10 miliona dinara je 0,4%, pa od 10 do 25 miliona je 0,6%, pa je od 25 do 50 miliona 1% i preko 50 miliona 2%. Što znači da za stan koji je procenjen na 60 miliona dinara (cca 500k evra) se 2% poreza računa samo na 10 miliona (onih preko 50 miliona procenjene vrednosti).

Procenti sami po sebi deluju "fer". Ono što nije fer je način procene vrednosti. Trenutno se uzima prosek za zonu u kojoj se nalazi nekretnina. Za zonu u koju se nalazi BnV je to za 2019. godinu 186.113,00 dinara. Pa neka npr @vradovic ima stan od 80m2 (bez terase), njegov porez će biti 69k godišnje za 2019 godinu (bez umanjenja). Kad se pređe na novi načun računja osnovice (po zgradi), onda će @vradovic-u procenjena vrednost m2 biti oko 550k dinara, pa će mu godišnji porez na imovinu izaći 320k dinara (i onda će on biti srećan jer doprinosi budžetu). No moje je mišljenje da će dosta vode proteći (ispod BnV-a :D) dok se tako nešto ne usvoji iz sledećih razloga:
* smanjila bi se kupoprodaja novih nekretnina a time bi se smanjila i aktivnost građevinske industrije (što utiče više na državnu kasu od smanjena prihoda na porez od imovine),
* vlasnici izrazito skupih nekretnina ponekad imaju uticaja na zakonodavnu vlast.

Državi je u interesu da sve bude uređeno i da se sve naplaćuje. Svedoci smo poslednjih godinu i po dana da je do rasta prosečne cene nekretnina u Beogradu došlo isključivo zbog toga što su sa tržišta izbačene neuknjižene nekretnine (za koje se ponovo plaća porez na imovinu). Realnog rasta cena nema već par godina (tvrdim jer pratim detaljno). Za državu je ovo izbacivanje neuknjiženih nekretnina iz prometa win-win situacija - povećali su prosečnu cenu kvadrata (a samim tim i porez na imovinu), time nisu ubili novogradnju (jer je povećanje mizerno za mnoge vlasnike u centralnim gradskim opštinama) i još dodatno naplaćuju legalizaciju (za koju često za zaista vredne nekretnine dolazi do FT1P slučaja no to je druga priča).
:lol: :lol: :lol: U BnV-u se trenutno nekretnine izdaju za oko 500evra mesečno na 100k vrednosti (+/- desetak procenata). :lol: :lol: :lol: ala su tebi napričali bajke prijatelju...a ti u bajke poverovao...
 
##"U BnV-u se trenutno nekretnine izdaju za oko 500evra mesečno na 100k vrednosti (+/- desetak procenata)." :lol: :D :lol: Prijatelju, tebi su napričali bajke, a ti u bajke poverovao...veruj mi,u velikoj si zabludi
 
Ako ti imaš nekretninu od 500k koju izdaješ za 800 evra onda ja ne da verujem u bajke nego u jednoj definitivno živim (bar poredeći se sa tobom). Ne znam šta bih ti drugo rekao :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=701089#p701089:3e9te4ei je napisao(la):
nikolas27 » Sre Jan 22, 2020 9:32 am[/url]":3e9te4ei]Ako ti imaš nekretninu od 500k koju izdaješ za 800 evra onda ja ne da verujem u bajke nego u jednoj definitivno živim (bar poredeći se sa tobom). Ne znam šta bih ti drugo rekao :)
ako je tebi lepo da mastas da mozes sutra da izdas svoj stan za 2000 eura onda OK,ali realnost je drugacja...kada budes iznajmljivao svoje stanove onda mozemo da diskutjemo,ovako ne mogu da diskutujem sa tobom jer nemas iskustva i govoris na bazi predpostavka i maste
 
Ja nemam stan koji vredi ~400-500k evra tako da nemam šta da izdajem za 2k evra. S obzirom na to kako investiram svoj novac verovatno se ne bih ni usudio da kupim stan u Beogradu te vrednosti za potrebe rentiranja. Inače, svoj stan u BnV trenutno izdajem, ali ne na način o kome se ovde diskutuje.

Garsonjere u BnV idu za oko 350-450 evra mesečno, dvosobni stanovi za 700-1100, trosobni još više (na oglasima ćeš naći i više cene od ovih koje sam ja naveo ovde). No svakako ne želim da dokazujem ovo jer ne postoji javni registar cena izdavanja.

Ti si taj koji je u zabludi - ili da mu nekretnina vredi 500k ili da možeš da dobiješ samo 800 evra. Nije isključeno da pišeš i o nekom "mrtvom" kapitalu koji nema veze sa temom.

Svakako nema potrebe da vređaš i da diskutuješ o meni i mom iskustvu jer to takođe nema nikakve veze sa temom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=701171#p701171:1lvdxghq je napisao(la):
nikolas27 » Sre Jan 22, 2020 1:24 pm[/url]":1lvdxghq]Ja nemam stan koji vredi ~400-500k evra tako da nemam šta da izdajem za 2k evra. S obzirom na to kako investiram svoj novac verovatno se ne bih ni usudio da kupim stan u Beogradu te vrednosti za potrebe rentiranja. Inače, svoj stan u BnV trenutno izdajem, ali ne na način o kome se ovde diskutuje.

Garsonjere u BnV idu za oko 350-450 evra mesečno, dvosobni stanovi za 700-1100, trosobni još više (na oglasima ćeš naći i više cene od ovih koje sam ja naveo ovde). No svakako ne želim da dokazujem ovo jer ne postoji javni registar cena izdavanja.

Ti si taj koji je u zabludi - ili da mu nekretnina vredi 500k ili da možeš da dobiješ samo 800 evra. Nije isključeno da pišeš i o nekom "mrtvom" kapitalu koji nema veze sa temom.

Svakako nema potrebe da vređaš i da diskutuješ o meni i mom iskustvu jer to takođe nema nikakve veze sa temom.
Te cene u novinama su smešne, to naši gastrabajeri maštaju da će izdati za te pare...Ja samo zelim da dam besplatni savet svima da ne mastaju da će stan koji su platili 500000 eura izdati za 2500 eura (kao sto ti tvrdiš)...a ako ti izdaješ na dan,plašim se da ti stanari ne pozovu inspekciju (kao sto smo mi u mojoj zgradi pozvali) i prijave te...bez njihive saglasnosti NE mozeš da izdajes na dan (to jest mozes dok te neko ne prijavi, a to će se sigurno desiti čim budu pravili buku)...
 
Besplatni saveti često nisu dobri :)

Na dan se može izdavati stan bez saglasnosti skupštine stanara - čini mi se da si pomešao nešto sa hostelima. U BW svakako nisu dozvoljene žurke (to podrazumevaš pod bukom verovatno), ni za stanare pa ni za goste. Komšije ne moraju da zovu obezbeđenje niti inspekciju - dovoljno je da pozovu mene i izbaciću gosta koji pravi buku (i zadržati sav novac). Već imam iskustva sa izbacivanjem pijanih i drogiranih gostiju u pola noći (ne u Srbiji doduše). Inače, gradska uprava mi je izdala rešenje o kategorizaciji (i ne samo meni, naravno) - tako da je izdavanje stana na dan dozvoljeno, toliko o tvom besplatnom savetu.

Moraću da se odjavim sa ove diskusije na kratko, imam utisak da ne troluješ ali ipak dosta argumenata govori suprotno.
 
:dil: I da zaključim našu diskusiju:
"U BnV-u se trenutno nekretnine izdaju za oko 500evra mesečno na 100k vrednosti (+/- desetak procenata)."
:? :roll: :lol: :grand:
 
Ipak me je utisak prevario, troluješ. Isprva sam pomislio da si nasledio novac od roditelja ali ne i pamet. Ili da si dobio sedmicu na lotou. Nisi ti video 500k evra ni u filmu :)
 
mislim da ne troluje vec nije znao da imas stan tamo pa sad gleda da izvadi situaciju :) Svakako svi izdaju za onoliko koliko im zakupac da, a s obzirom da proslo leto kada je koleginica gledala garsonjeru da nije imala ispod 250e za siri deo grada da lici na nesto, znaci ne podrum ili supa pretvorena u garsonjeru ne sumnjam da je tamo oko 300e i vise.
 
Vrh