Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Не, ти причаш у домену шббкбб и критикујеш писање појединих форумаша што је ирелевантно. Ја причам о ономе што премијер и арапи чине и намеравају да чине што је за ову тему једино битно.

Дакле, ако намеравају да нам украду то земљиште и дају странцима повлашћени статус по ком не би уопште плаћали или би плаћали симболичан порез треба их најурити говњивим моткама све заједно.
 
Delija":29gy3cxs je napisao(la):
Ако он планира да поклони сво земљиште и да да повлашћени статус страном инвеститору онда се треба борити свом силом против тих криминалних радњи јер грађани Београда могу да немају никакве користи од СА и у овом облику с том разликом што би највредније земљиште у Србији макар остало у државном власништу и не би било поклоњено белосветским муљаторима.

Не плаћаш порез, не плаћаш земљиште и не градиш ништа од јавне инфраструктуре заузврат? Ок,ајде мрш и заобиђи нас са тим неоколонијалним поривима које гајиш према Србији. Баш бих волео да видим где би ти вучићеви јахачи камила могли да послују на такав начин.

Ovoga se i ja plasim, kako je najavljivano Beograd bi poklonio zemljiste za 1/3 x kvadrata prodatog stambeno-poslovnog prostora u najboljem slucaju prve pare bi videli nakon 6 godina :?:
 
Вожд":3ug0sq7q je napisao(la):
Нека праве шеик и влада (ако су тако у могућности) ту кулу, тржни центар и хотел, а после када се буде испоставило да не постоји потражња за ексклузивним стамбено-пословним простором, може слободно шеки Бин Зајед остатак амфитеатра да среди као парк - своју задужбину на корист грађана Београда..

fovs.jpg

m15b.jpg

Prvo neka kupe zemljiste na kome ce graditi prvu fazu,za ostalo videcemo kakva bude potraznja.Ostatak amfiteatra treba da ostane u vlasnistvu Grada pa bi grad tu mogao da gradi kuturne,zabavne,rekreativne sadrzaje itd. na dobrobit svih gradjana.(ako ne bude dalje izgradnje)
 
Једини друштвено и законски прихватљив оквир по ком би Арапи градили нешто у СА је:

- Да купе земљиште по тржишној цени

- Да купе земљиште градњом дела неопходне јавне инфраструктуре.


Све остало је чин велеиздаје и тешки криминал.
 
Nasao sam i jedan tekst iz politike :
http://www.politika.rs/rubrike/Tema-ned ... 52.lt.html (ceo tekst)
Tri pravila: lokacija, lokacija i lokacija
Neimari se žale na visoke naknade: gradilište GP Napred u beogradskom bloku 22

deo teksta:
----------
Cena građevinskog zemljišta, pri tom, uopšte nije zanemarljiva stavka i, umnogome, upravo na određuje koliko će stan na kraju da košta. Siniša Nikolić, konsultant za izgradnju kaže da "grad traži od investitora da namire troškove za buduću izgrađenu površinu svog objekta i to plate srazmerno kvadraturi, da pokriju troškove za deo onoga što je opština, odnosno grad, investirala u prošlosti u infrastrukturu, kao i eventualno onoga šta će morati da se izgradi ubuduće, da bi taj objekat mogao da funkcioniše."

Način plaćanja i visina naknade za uređenje građevinskog zemljišta regulišu se odlukama svake opštine posebno u Srbiji, odnosno odlukom Skupštine grada, na nivou Beograda. Investitor je dužan da plaća i mesečni iznos zakupnine zemljišta koju je zauzeo njegov objekat za vreme trajanja zakupa koje, dodaje Nikolić, ne može biti duže od 99 godina.

– Za investitora, pri tom, ozbiljno finansijsko opterećenje jeste naknada za uređenje, koja se plaća u zavisnosti od zone gde se objekat nalazi kao i od njegove namene. Beograd je podeljen u pet zona, a najviše se gradi u ekstra, prvoj i drugoj zoni, kaže Nikolić.

Naknada u ekstrazoni u koje spadaju Dedinje, delovi Senjaka, kao i centar grada od Kalemegdana do Beograđanke košta 295,3 evra po kvadratu, odnosno 206,7 evra ukoliko se plaća u gotovini, uz popust od 30 odsto.

Naknada za poslovni objekat na istoj lokaciji je 440,9 evra po kvadratu, a uz popust 385,7 evra. Naknada za uređenje u prvoj zoni – Vračaru, Starom gradu i većem delu Novog Beograda i to za stambene objekte košta 210,9 evra po kvadratu, odnosno 147 evra uz popust. Za poslovne objekte cena je 393 evra po kvadratu, a umanjena za 30 odsto – 275 evra.


----------
– U situacijama kada grad raspisuje tender za dodelu lokacija, navedene cene naknade za uređenje zemljišta su samo početne. Kada se, međutim, javi više investitora često budu - udvostručene. Najnoviji primer je dodela lokacija u blizini opštine Novi Beograd, gde je početna, i inače velika cena od oko 400 evra, povećana na oko 800 evra po kvadratu, kaže Nikolić.

Pre dobijanja građevinske dozvole investitor je u obavezi da sa Direkcijom za građevinsko zemljište zaključi ugovor kojim se reguliše visina i način plaćanja naknade. Investitor može da bira: da plati svu naknadu odjednom i tako dobije popust od 30 procenata, u 12 mesečnih rata i na taj način plati manje za 15 odsto, ili da plaća u periodu do pet godina, na 60 rata, pri čemu nema nikakvog popusta, a cena se usklađuje sa rastom cena na malo.

Beograd mora da nađe rešenje koje bi zadovoljilo i investitore i punilo gradski budžet. To podrazumeva visoku cenu naknade samo u najekskluzivnijim zonama grada, gde investitor može očekivati visoku prodajnu cenu ili rentu, kao i izuzetno nisku cenu u ostalim delovima grada, koja bi stimulisala povećan obim gradnje i bila konkurentnija od gradova u okruženju – veli Siniša Nikolić. On smatra i da bi naknada trebalo da bude u većem delu plaćana u odloženom roku, dakle ne pre početka gradnje, nego u periodu od najmanje godinu dana od početka izvođenja radova, uz određeno obezbeđenje gradu.

– Na ovaj način investitor bi došao do daha prilikom početka gradnje i dobio mogućnost da od novca koji dobije od kupaca objekata u izgradnji isplati naknadu.

Prema njegovim rečima Beograd takođe mora i da utvrdi lokacije od opšteg interesa (Slavija, Hram, Terazije, Kosančićev venac...), za koje bi raspisao tendere na kojima bi investitori konkurisali. U manjem obimu parama, a u većem svojim idejama i predlozima kako da te lokacije izgrade.

Ne treba se, pri tom, stideti ni kopiranja iskusnijih. Kao najsvežiji primer Nikolić navodi malo mesto Marbelja na jugu španske obale koje je imalo samo jednu lokalnu kafanu i prodavnicu hrane, sve dok pre desetak godina gradonačelnik nije odlučio da plac uz more pokloni jednom poznatom španskom glumcu. Kada je ovaj izgradio kuću, u roku od godinu dana došlo je još desetak sličnih. Danas se jedan ar u Marbelji plaća i do milion evra, a mesto sad ima i školu i bolnicu, pa čak i - festivalsku dvoranu.
 
ovo da se dozvoli neki grejs period za plaćenje naknade za GGZ je ok. Ali da se ne plati uopšte - kriminal.
Pri čemu, Vučić to uopšte ne krije, u pitanju je njegova tzv. brza trka. A da je Đilas uradio isto, bio bi proglašen velizdajnikom od strane istog tog Vučića.
 
Мекбејн, је л` се сећаш ти кад је Веља Илић испсовао саобраћајног полицајца, овај се пожалио новинарима, а Веља ће сутрадан - на конференцији за новинаре: "Све оно што је он рек`о да сам ја њему рек`о, то је уствари он мени рек`о..."

Ево, Веља опет министар :) Реч нема тежину, али, што је још горе, ни дела немају тежину, а то ће бити потврђено у случају Вучића, када, после потпуног дебакла и пропасти свих "визија" - посебно "Београда на води" - поново убедљиво добије изборе. То ти је суштина деведесетих. И двехиљадедесетих.

Наравно, у најави је крађа и уништење Београда. Мене фасцинира да има људи на форуму, и паметних, који у томе виде некакву наду и нешто добро, али, и то је објашњиво: велика је криза, спали смо на ниво Албаније, и сада се хватамо за сламку. Али, сламка ће пући.
 
Delija":2ldz6qva je napisao(la):
Не, ти причаш у домену шббкбб и критикујеш писање појединих форумаша што је ирелевантно. Ја причам о ономе што премијер и арапи чине и намеравају да чине што је за ову тему једино битно.

Дакле, ако намеравају да нам украду то земљиште и дају странцима повлашћени статус по ком не би уопште плаћали или би плаћали симболичан порез треба их најурити говњивим моткама све заједно.
Па и ти критикујеш на основу неке своје верзије шббкбб ...
 
Вучић квислиншки је изјавио да ће арапи својим парама да граде наше зграде и да ми не смемо ништа да тражимо преко тога, рекао је то у множини и мислио је на цели СА. Сама чињеница да у први план стављају аматерску рекострукцију Задруге као и тендерска процедура за Прокоп те најаве за винчански мост нам говоре да нема ни теоретске шансе да арапи изграде један једини метар квадратни неопходне јавне инфраструктуре. У осталом, сам вучић квислиншки је рекао да ће нама арапи дати имагинарну трећину потенцијално изграђених квадрата у СА што је неприхватљиво и стављање на коцку читаве државе. На страну то што је свако уплитање државе на тржиште некретнина потпуно контрапродуктивно чега је "Степа" најбољи и највећи доказ.

Из свега тога се да закључити да арапи добијају за џабе земљиште, да ће то "заједничко предузеће" које иначе не би смело ни да се формира имати повлашћени статус и да као такво вероватно неће плаћати порез већ само рекет( а можда и више од тога) партији на власти.
 
Свашта је до сад речено овлаш и на то свашта је овде на сва уста нарицано и оптуживано, исмевано ... и како време пролази све се ипак ради мало другачије, одговорније и смисленије ...

...излећеш пред руду Делија са тврдим закључцима на основу површно пласираних полуинформација ...
 
Ja sam misljenja da ce se kockice polako redjati da se "nesto" (ne znam jos sta) ipak izgradi u SA.
Posle cupanja sina i pocetka obnove bivse zgrade Geozavoda, nedavno su poceli i izgradnju kruznog toka ispred iste.

Nek bude svakog meseca po jedna takva" sitnica" i ja cu biti zadovoljan za pocetak.
 
stf":it4xji6y je napisao(la):
Да, тај надреално нереалан став је већински заступљен и на форуму. Нама треба неки ултрамилијардер да дође и од његових пара да нам заврши

1. Прокоп
Већи и скупљи проблем су прилази истом, како би имали функционалну железничку станицу.
stf":it4xji6y je napisao(la):
2. ТПС Земун
3. ТПС Кијево
Непотребно наредних најмање деценију, да имамо две техничко-путничке станице.
stf":it4xji6y je napisao(la):
4. Финансира ПДР
То нису неке велике паре, и то би могло и непосредно из буџета града да се финасира.
стф":it4xji6y je napisao(la):
5. ФИнансира и изгради неопходну инфраструктуру
6. Плати градско грађевинско
7. плати накнаду за уређење (иако он сам финансира)
Ово све треба да се стави под једну тачку или-или. Све у свему, ово треба да буде највећа ставка реда цене 600 милиона до милијарду евра за толику квадратуру, и уједно и највећа обавеза инвеститора.
стф":it4xji6y je napisao(la):
8. финансира чишћење СА
9. Изгради нам БАС
Ово се исто може подвести под нешто од претходних.
стф":it4xji6y je napisao(la):
10. Изгради цео простор у року од 9 месеци (или да плаћа пенале или врати земљиште граду)
11. преда нам 1/2 квадрата
Ова последња два си лупио и остао жив. Од самог почетка је постојао договор да 2/3 вредности изграђених објеката припадне инвеститору, а 1/3 Србији. У овом случају не постоји паметнија ствар на коју би потрошили своју трећину него на инфраструктуру у којој заостајемо.

На пример:
1) Прокоп са прилазним саобраћајницама 150.000.000 евра.
2) Техничко-путничка станица Земун 15 милиона евра.
3) Контејнерски терминал Батајница 20 милиона евра.
4) Метро мост са прилазним саобраћајницама, груби грађевински радови за метро од леве обале Саве до Теразијске терасе. 120 милиона евра.
5) Булевари, паркинзи, зелене површине које би припале граду, насип против поплава 40 милиона евра.
6) Аеродромска експресна линија у форми ЛШС 100 милиона евра или тешке железнице 120 милиона.
7) Приобални ЛШС од Ада Хује до Аде Циганлије 50 милиона евра.
8) Јужна станица приградских железница, која би се налазила у најгорем случају код Сајма и коштала 3-4 милиона евра, а у најбољем плитко подземно до Савског трга за 40-50 милиона евра.
9) Остаје још 250-300 милиона евра евра до милијарду долара, а можемо искористити за веће улагање у метро, универзитетске објекте, клинички центар,
 
Поштовани Милош.тро,
говорио сам о парку-задужбини на простору амфитеатра, као излазној стратегији Бин-Заједа, када се буде уверио да потражње за ексклузивним пословним и стамбеним квадратима у Београду нема, што би онемогућило и каснију градњу и оставило тај зелени простор на корист свих Београђана, уместо само онима који би у тим зградама живели и радили.
Што се тиче модела, који је овде примењен (земљиште за део готових квадрата), није први пут да се примењује код нас, на пример, на земљишту које је војска уступила, фирме су градиле стамбене зграде, да би војска касније добила део квадрата за своје запослене и тај проценат би обично био свакако мањи од трећине. Једино што у случају Бнв. јесте спорно је то што није било јавног надметања, док је сам модел познат и примењиван.
 
Stf, posle ekspozea premijera nastupaš ovako? Neprijatno sam iznenađen. Delija gađa u sred srede i potpuno filozofskim rečnikom kristalno jasno pozicionira stvari. I ti sad opet daješ neki vetar u leđa, nije mi jasno samo čemu? Šta to u dosadašnjem redu koraka govori ili šta to mi iz dosadašnjeg reda špoteza možemo da vidimo kao smisleni i u našem interesu realizivi projekat? Sada maltene u maju 2014. godine mi od Siniše Malog čujemo po prvi put da se radi Plan detaljne regulacije. Tu odmah moramo da napravimo jednu zadršku: Privremeni organ koji je zamenjivao i Gradsku skupštinu i sada Gradska skupština koja je formirana još uvek nisu doneli nikakvu zvaničnu odluku o izradi Plana detaljne regulacije, tako da to što je rekao Siniša Mali znači da je Urbanističkom zavodu dat neformalni nalog da priprema dokumenatciju za tako nešto, a zvanične odluke još nema, a u njoj se mora navesti da se donosi odluka o izradi PDR SA i da se izrada poverava JUP Urbanistički zavod Beograda.

Zatim, imamo činjenicu da je Siniša Mali prvi put izrekao da postoji ukupno 190 administarativnih i faktičkih procedura da bi došlo do realizacije projekta. Zašto se to propušta da konstatuje? Idemo dalje. Što se delimične eksproprijacije zemljišta i objekata tiče, ne može odmah da se počne sa ekproprijacijom. Mora da postoji Planski urbanistički akt da bi se pristupilo postuipku eksproprijacije, jer se na osnovu njega, a u ovom slučaju to je PDR, donsoi prvo Rešenje Vlade Republike Srbije o utvrđenju javnog intetresa za eksproprijaciju gde se tačno pobrajaju nepokretnosti - zemljište i objekti koji se imaju eksproprisati i ja sam čitav elaborat o tome napisao pre jedno 30 stranica, preko čega ste vi na forumu prešli kao preko turskog groblja i boli vas uvo. Protiv tog rešenja se može voditi upravni spor od strane lica koja su pogođena eksproprijacijom. Tek kad to rešenje postane pravosnažno može se pristupiti vođenju pojedinačnih postupaka eksproprijacije u upravnom postupku gde se donose pojedinačna rešenja o eksproprijaciji.

E sad, paralelno sa tim treba vršiti raseljavanje lica koja stanuju u vagonima, privremenim objektima itd. Mogu li se ta lica izmestiti sa svojim porodicama u nekakve kontejnere za stanovanje npru Ovči ili Borči ili ne znam ja već gde? Pa ne mogu, ima ih koliko smo čuli preko 200, možda i 300 porodica. Podići će se sva evropska elita u zaštiti ljudksih prava da ukaže da se ta lica imaju smestiti u objekte zidane od tvrdog materijala. Itd, idu dalji problemi u rešavanju svega.

Dakle, kasda dođemo na teren civilizovane komunikacije o regularnom procesu realizacije ovog projekta, vidite da teško izlaze konkretni odgovori na pitanja koja ja postavljam. I zato sam uprono kao blesavi magarac ponavljao: neće se ništa izgraditi, neće se ništa izgraditi. Svoje mišljenje sam naravno spreman da korigujem kada budemo čuli neke osnovne odgovore na red koraka. U suprotnom, Delija vam lepo ukazuje kakvo se moguće čudo iza brda valja. I neko je mislim Delija lepo napisao ono o čemu smo već ranije pričali: da sem kupuje za keš po tržišnoj ceni od oko 55.000 dinara za 1 kvm zemljišta, ja bih rekao i 80.000 dinara (sada ima uslova za to) parcela po parcela i da se gradnju svakog kvadrata plati Direkciji za građevinsko zemljište naknada za uređivanje građevinskog zemljišta i nema nikakvih problema. Sve ostalo je uvod u žestoko muljanje koje će se na kraju završiti hapšenjima i zatvorom.
 
Крајње сте ми сви скупа смешни што се толико ложите на целу причу и губите живце, балавите, пените ..... :)

Мени ладовина, ни из џепа ни у џеп ... :)
 
Поштовани stf,
имам разумевања за Ваше обраћање форуму у афекту због, ако могу да приметим, преоштрих напада на Вас, али окарактерисати све учеснике форума на начин на који сте Ви урадили је контрапродуктивно.
Уосталом и сам сам креативац али и лаик када су у питању стране директне ивестиције, правни, а нарочито политички аспект посла и ближа ми је дискусија о естетској проблематици, за коју бих волео да се овде развија, па бих се обратио и осталим учесницима форума са жељом да, ако је икако могуће редукују количину политичке страсти која по мени урушава ову тему и обрате пажњу на културу дијалога. Хвала.
 
Pa nije baš ni tako, a nije u redu ni da nas ti podje*******avaš kao neku dečicu koja se lože na ovo, na ono. Mogli bi i mi tebe da sačekamo na nekom postu u kome se malo više uneseš pa da kažemo: "što primaš gas, ne daj da te turiraju, opusti se, vidiš kako mi ležerno ladimo .... i nama ni iz džepa, ni u džep". Nije u tome poenta, već da razumemo čitavu ideju priče o SA i nađemo neko realno rešenje koje pije vodu i od koga ćemo u krajnjoj liniji i imati neke koristi, makar išli samo u taj tržni centar, ako ništa drugo. Ili, dobili priliku da se naša Direkcijica opari za kojih 20-50 miliona evra naknadice za građevinsko zemljište, ili Grad Beograd za kojih 5-10-15 miliona evra za prodate parcele, pa da od tih para vidimo svako u svom kraju po neki infrastrukturni projekat, neku novu uličicu, saobraćajničicu, neko rešavanje imovinskopravnih odnosa, neki keš za eksproprijaciju, neku proviziju za advokate ... Pa mora od nečega da se živi, majku mu staru... Ajd u zdravlje....
 
Moram priznati da je Belka ipak dosta menjao svoj stav i nastup o projektu Beograd na vodi. Na bolje naravno ne prihvata vise licno sta se ovde pise i to je svakako za pohvalu. :kk:
 
Belka hahah slatko si me nasmejao sa ovim poslednjim sa sve dodatnom eksproprijacijom i advokatskim delom :)
 
Молим лепо, од самог почетка ове идеје о "Наводном Београду" нисам ЈА тај који је причи пришао острашћено и ложачки, па мене маните својих фрустрирајућих препуцавања, иако сам свестан да ће Вам бити заиста тешко ...

... већину цела прича као да лично погађа у живац када се на такав начин све време комуницира. Све време се извлаче полуинформације и узимају као библијска истина и на основу њих се формира изузетно оштра критика. Како време пролази, испоставља се да се ипак за сада, ствари раде нормалним редоследом у оквиру важећих закона и нормалних рокова.

Подсетићу на недавне скоро па животом гарантоване тврдње да се "ниједан метар шина неће почупати" примера ради ... или да "никаква реконструкција Задруге неће кренути" ... да видимо шта ће даље бити ...

А и та невероватно агресивна критика да се Задруга девастира реконструкцијом је помало смешна јер се истовремено заборавља да скоро па не постоји фасада у Београду која је изворно рестаурирана ... Задруга није неки специјалан издајнички случај ...

... Понављам, нисам ја тај који овој причи прилази пубертетски него потпуно неутрално ... може ли то још неко за себе да каже? Зато сам и рекао, мени ни из џепа ни у џеп ...
 
... може ли то још неко за себе да каже...
Može ali samo oko 3.300 od ukupno 3.334 članova Beobuilda koj još uvek strpljivo prate razvoj :laugh:
 
stf":lt891kv0 je napisao(la):
Крајње сте ми сви скупа смешни што се толико ложите на целу причу и губите живце, балавите, пените ..... :)

Мени ладовина, ни из џепа ни у џеп ... :)
Када се саобраћајно и комунално буде санирало оно срање зацртано тренутним плановима "Наводног Београда", Гроцка ће ти опет бити на последњем реду за чекање, четврта, можда и пета зона. Са друге стране, уколико се дозволи озбиљно очешће неком од стручних смртника, уместо наших анђела са неба Рупара и Карловчана, можда преко овога управо решимо неке саобраћајне и комуналне проблеме у центру, па да више средства остане за Подсахарску Африку (општине Вождовац, Гроцка, Сопот, Раковица и сличне). Бот мрежа везана за ову тему је врло јака, што је доказ колико управо на "Наводном Београду" желе да нас направе мајмунима, нарочито онај део нас који нешто знамо у некој науци. На СкајСкрејпрСитију су ботови потпуно урнисали ову тему политичарским препуцавањима, а овај форум иако је посећенији, још прилично одолева томе. Утолико више и боље требамо одржавати овај медиј, како би се као глас народа и струке што више котирао на гугл претрагама. :gobb:
 
Ružnog li pejsaža, majko mila...

1901767649535ce9510cebc3.jpg


Nigde bilo čega da se izdvoji, malo dinamike, da se neki prostor otvori, da čovek poželi da dođe na neki mali trg, da ne daj bože bar ponekad izađe iz duboke senke na Sunce, da sedne ili prošeta, da negde postoji bar jedan široki prolaz do bilo čega ... Ali ne, uske ulice i visoke zgrade, sve bezlično jednake jedna drugoj. Kao da je jedini kriterijum bio maksimalno ispuniti zadatu zapreminu, a jedini "ustupak" raznovrsnosti da se iskoristi random funkcija po kojoj visine minimalno variraju. Znam da je ovo tek preliminarno, ali plašim se da su jedina tri parametra koji mogu da promene izgled ovoga što vidimo, ulice, ispunjenost prostora i maksimalna visina, davno fiksirani u međusobnim dogovorima i savršeno nepromenljivi.

Evo sad jedne slike Čikaga. Iako je ovo mnogo veći prostor, lepo se vidi bar koliko je lepše kad postoji pravilna progresija visina. Slobodno pored vode, pa zatim postepeno sve više i više zgrade, tako da svi iz njih imaju pogled, a mi sa vode mnogo dublju i bogatiju panoramu grada. Uporedite sad centralni i krajnji desni deo slike. U desnom delu je već drugoj ili trećoj zgradi po dubini svejedno što se nalazi na obali. Niti mi vidimo te zgrade, niti njihovi stanari vide bilo šta od obale pored koje se po predanju nalaze. Prilično je očigledno šta je bolje.

Skyline-Chicago-1-z.jpg
 
Vrh