stf":3pnyg1xe je napisao(la):
Arahne":3pnyg1xe je napisao(la):
" Zapitajmo se, zato, kako je tehnički moguće propovedati u istom gradu da se dâ u bari napraviti ogromna kuća koju u Beogradu niko ne želi, a negira se mogućnost neuporedivo jednostavnije popravke i obnove kuće koju toliko građana i svi arhitekti žele da vide u nekadašnjem sjaju i na toj adresi!"
Иако у потпуности подржавам обнову Генералштаба и нимало не верујем у БнВ, ова реченица је манипулација чињеницама. Прво, одакле било коме право да каже да кулу Београд апсолутно нико не жели, а друго, још битније, потпуно је нетачно да "толико грађана" жели да обнови Генералштаб. Заправо, они који то желе а нису архитекте су занемарљив број. Београђани у највећем броју ни мало не воле Генералштаб, а поприличан број би их најрадије за сва времена срушио ...
Koliko sam uspeo da primetim, reakcije na kulu jesu bile pretežno negativne, pa su u tome donekle u pravu. Mada se mora reći da se to verovatno odnosi samo na neobičan oblik koji zaista odudara i od neposredne okoline i od bilo čega drugog u gradu, asocirajući običan narod pre svega na minaret, ali ne i na otpor gradnji neke drugačije kule. Što se tiče rušenja Generalštaba, poenta je bila sistematsko zanemarivanje arhitektonskog nasleđa i podilaženje investitorima. Struka je velikim delom protiv rušenja, a šta građani misle verovatno zavisi od toga kako se postavi pitanje. Formulacije jeste tendenciozna, ali sustina njene poruke, nedoslednost kriterijuma, nije previše daleko od istine.
Međutim u tekstu ima još vrlo zanimljivih delova.
"Za kraj, da obavestimo neupućene da je Dobrovićev kompleks (je) istinsko srce Savskog amfiteatra."
Ovde se sasvim jasno kaže da se ovaj kraj grada mora posmatrati kao celina. Ne može Savska ulica da kao nožem razdeljuje dva ubuduće po svemu različita dela grada. To nas potseća da još niko nije ni spomenuo mere predviđene da se radikalno novi delovi po svemu integrišu u postojeće okruženje.
Ovo je takodje značajno.
"Zgrada A Generalštaba tretira se kao smetnja da se oslobodi plac koji bi bio ponuđen nekom za gradnju. Taj svojevrsni
fetišizam investicija na adresama u najstrožem centru grada i na tradicionalnim mestima glavnih institucija Republike Srbije doneo nam je ponašanje nalik “grinfild logici”, gradnji na livadi, iako je istoričnost slojeva značenja, simbola i vrednosti svima jasna."
Boldovana formulacija u množini je očigledno zamišljena kao kritika koja se ne odnosi samo na Generalštab, već i sasvim uopšteno, na destruktivnu praksu "na adresama u najstrožem centru grada". Ne treba puno razmišljanja da bi fraza "istoričnost slojeva značenja, simbola i vrednosti" asocirala recimo i na Kalemegdan, Bigz, ali i na mnoge druge i sasvim različite vrednosti koje se investicionim urbanizmom takođe drastično uništavaju ili degradiraju čak i u istorijskom središtu grada. Trebalo bi mnogo vise razmisliti o tome šta se moderizacijom po svaku cenu zaista dobija, a šta se gubi, i da li trebalo da se zauzmemo za zaštitu čak i onih zgrada ili ambijenata koje nam se lično ne dopadaju.