Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=485171#p485171:oy2c2qti je napisao(la):
dragan » Ned Okt 15, 2017 9:59 pm[/url]":oy2c2qti]
Čini mi se da nisu uradili sve pripremne radnje, pa sad ima nekih problema.
Mislim da je ovo pravi odgovor na moje pitanje.

O.D. To sam i pretpostavila još na 900. i nekoj stranici.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=485167#p485167:330bjpbh je napisao(la):
Ksenija » 15 Oct 2017 08:51 pm[/url]":330bjpbh]@dragan
Molim vas da me razumete ali moram vam postaviti jednostavno pitanje. Pominjete potoke, tokove koji nisu otkriveni, zatim potok koji je možda uzrok problema na obaloutvrdi itd. itd. a gradi se projekat najverovatnije najveći i najskuplji u prošlom i ovom veku u Bg. U čemu je problem, ima li iko kratko objašnjenje?
Ukratko:

- Zašto je nasuti deo donjeg nivoa propao u reku?
+ Ne znamo. Postoje dve najizglednije teorije. Da je postojala neka podzemna šupljina čiji se svod provalio kad je opterećen novom težinom nasutog peska, betona i kamena obaloutvrde. Ako je to u pitanju, podzemne šupljine obično stvara tekuća voda koja cirkuluše u podzemlju. Druga teorija je da je nasuti materijal samo otklizao u dublje reku. Za sada nema daljih podataka, a obe teorije imaju i mane i prednosti.

- Zašto postepeno nestaje materijal ispod granitnih kocki kojima je popločana Promenda, a deking se na mestima krivi?
+ Ne znamo. Jedna mogućnost je podzemna voda koja tokom svoje normalne cirkulacije u podzemlju postepeno odnosi materijal. Druga mogućnost je krivljenje za ovakvo zemljište nedovoljno dugačkih talpi, zabodenih u veoma loše tlo izrazito zasićeno vodom.

- Zašto se na BNV-u toliko spominju podzemne vode?
+ Zbog nesrećne kombinacije čitavog niza otežavajućih faktora. (1) Donji deo Beograda je izgrađen na tlu nekadašnje rečne delte reke Save, pa je zemljište sedimentnog porekla, odnosno sastoji se od hiljadugodišnjih muljevitih i peskovitih rečnih nanosa, pa ima malu nosivost. (2) Veoma je podvodno zato što voda u podzemlje stalno dolazi iz dva izvora. Iz obe velike reke i sa obližnjih uzvišenja koji imaju oblik činije, pa je ovo krajnja, fokusna tačka Savskog sliva bivših Beogradskih potoka, tj Savskog dela sve površinske vode koja pada na širu oblast obližnjih Beogradskih brda. Iako je deo tih voda veoma davno sproveden u kanalizaciju, teško da se može tvrditi da su SVE te vode sprovedene u kanalizaciju, ili da su one koje jesu i dalje tamo. (3) Mnoge nove zgrade BNV-a se grade bliže reci nego što je to igde drugde u Beogradu slučaj. (4) Te nove zgrade su među najvišim i najtežim u gradu. Pa ukratko: Kompleks najviših zgrada u Beogradu se gradi najbliže reci, na po sastavu najlošjem tlu u gradu, i na najpodvodnijem tlu u gradu, pri čemu zemljište izgleda nije ispitano kad su pitanju tokovi tih voda u podzemlju. Dakle kombinacija ovih 5 faktora je prilično neugodna, a ne izgleda da je tokom planiranja aspektu voda i lošeg tla posvećena dovoljna pažnja.

- Zbog čega se ispumpava voda iz temeljnih jama?
+ To je normalna procedura kojim se privremeno, samo dok se odvijaju radovi, snižava nivo podzemnih voda. Tu nema ništa alarmantno ili neobično.

- Pa zašto se onda i pumpe posebno spomnju kao problem?
+ Zbog prevelike količine vode koju neprekidno ispumpavaju već godinu dana. Same pumpe i ispumpavanje nisu problem, nego je ogromna količina vode koja se stalno izbacuje u reku nepogrešivi znak da je intenzitet podzemnih vodenih tokova (ili propusnost podzemnih kanala) u bivšoj Bari Venecija veoma veliki, pa da toliko intenzivno pomeranje vode u podzemlju potencijalno može (ali i ne mora) praviti probleme objektima koji se grade ili planiraju u SA.
 
Херцеговачку целу руше, изгледа да праве нову саобраћајницу која ће проћи испод моста, па даље поред БВ резиденсиса. Савски булевар се увелико ради у наставку ка тржном центру и Газели, док се одмах иза аутобуске, непосредно поред почетка Савског булевара копа нешто што личи на подлогу за улицу, мада ми није јасно како ће то изгледати. В хотел нисам сигуран да се гради, ту су складиштили цеви за нову улицу.
 
razgradjevinar":3mfcvazt je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=485039#p485039 je napisao(la):
dragan » 15 Oct 2017 05:46 am[/url]":3mfcvazt]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=484971#p484971 je napisao(la):
laki72 » 14 Okt 2017 06:54 pm[/url]":3mfcvazt]... dal je dugorocno dobro praviti kulu ciji se temelji kupaju u vodi. Jer, iako susno leto, pumpe su ispumpavale vodu.
Bilo je očigledno da je bivša 'Bara Venecija' puna podzemnih tokova zbog konfiguracije terena.

Trebalo je nekom vrsto drenaze omogućiti njihovo nesmetano oticanje u Savu, a ne pokušati

da se oni spreče i zaustave, jer se tako samo nagomilava voda, a negde ipak mora da otiče.

da je motiv ovoga zla bio drugaciji, recimo da se beograd ucini boljim mestom za njegove stanovnike, sva ta voda je mogla da se ukroti i oplemeni ceo prostor i pretvori ga u pravi dragulj grada (ne puka seljacka kopija amsterdamskih kanala nego nesto autenticno). ovako, posto mi te ne umemo, jedino izgleda osatje nada da ce priroda da se postara da dobijemo drugu sansu
Nesto poput dunav kanala u Becu ili 'alte donau' (staro korito dunava)?
No to bi smanjilo povrsinu zemljista kojom raspolazu iako bi svakako bilo mnogo atraktivnije.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=485403#p485403:ye5s1e7a je napisao(la):
milos.tro » 16 Oct 2017 05:55 pm[/url]":ye5s1e7a]
file.php
Užasnog li prizora, majko mila. Preview budućih Beogradskih vizura. Samo klasični neprijatelji mogu da zagrade reku na ovaj način.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=485403#p485403:1nwij1ap je napisao(la):
milos.tro » Pon Okt 16, 2017 12:55 pm[/url]":1nwij1ap]
i jedan render:
file.php
Šta kažu za ovaj most na renderu, pored kule? Hoće to da se gradi kao pešački most?
Možda se investitor isprsi pa napravi sam taj most kao biciklističko - pešački :D
Da mogu stanari kule idu na drugu stranu i šetaju se bez gužve na desnoj obali.
 
Sad se tek vidi, a slutim da ce se sa vistom jos vise videti, kolika je greska bila zidati visoke zgrade sa ove strane. Sve je to trebalo graditi sa druge strane reke, plus ispitati dobro tlo, i zidati vrlo niske zgrade, neki park sa kanalima napraviti i tome sl. Jbg.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=485447#p485447:3bzihcx9 je napisao(la):
Zuma » 16 Okt 2017 10:46 pm[/url]":3bzihcx9]
Užasnog li prizora, majko mila. Preview budućih Beogradskih vizura.
Samo klasični neprijatelji mogu da zagrade reku na ovaj način.
Polako sa tim 'užasavanjem', tek će da se gradi BnV ... biće to vizura za 'pamćenje' i izbegavanje.
 
Ovo je takođe svega par stepeni vidnog ugla pomereno u odnosu na pravac pogleda sa buduće Terazijske terase (snimak je negde sa Zelenog venca), pa bi se mogao uzeti i kao prvi približan prikaz buduće panorame grada koja će se videti sa TT, a donekle i sa svih viših tačaka po polukrugu oboda Savskog amfitetra.
 
Moguce je da su ove dve zgrade same po sebi lepe i interesantne, ali, nazalost, bez obzira na pazne uglove posmatranja ucesnika, estetski kriterijumi su jednistveni, i cini mi se da oni kazu da su ove zgrade na tom mestu - ruzne.

Ovo ce biti jedan strasan promasaj.
 
Biciklistička i pešačka staza opet usvinjena. Prilaz za kamiončine opet čist i sređen. Betonske kocketine se i dalje drže, čuvaju gomile nasute zemlje od pomahnitalih tenkova i terorista samoubica...


Pozitivna stvar je da je za vikend prostor od Brankovog do Dve kule bio krcat ljudima. I baš je lepo izgledalo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=485447#p485447:1gavy2k9 je napisao(la):
Zuma » Pon Okt 16, 2017 10:46 pm[/url]":1gavy2k9]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=485403#p485403:1gavy2k9 je napisao(la):
milos.tro » 16 Oct 2017 05:55 pm[/url]":1gavy2k9]
file.php


tek sa ovom fotografijom na uvid treba shvatiti koji je ovo zločin od projekta

Čak ni onaj pogled iz Kameničke ovome nije ravan. Kao da je dete uzelo da se igra lego kockicama i prema tome sagradiše ovaj Mordor. :(
 
Inače, što se tiče prostornih planera koji su radili na PPPPN-u (ja sam prošle godine izašao sa faksa), nama su u goste dolazili planeri iz Zavoda negde 2015-e, čini mi se, koji su iskreno pričali o pritiscima kojima su bili izloženi, ali i o, koliko god smešno zvučalo, "borbi" da se i nešto od kulture i javnih prostora stavi u plan, tako da ovo mizerno što postoji u planu ne bi ni postojalo možda.

Iskreno mi je žao što je sve ovo palo na leđa planera, a ne i urbanista/arhitekata (mislim na izradu Prostornog plana, a ne urbanističkog projekta ili nekog PDR-a). Izgleda da je lakše bilo zaobići sve pravne začkoljice. Mada znajući našu garnituru, oni bi i sa vanzemaljcima izašli na kraj da su bili zaduženi za izradu.

Za ovakav prostor raditi PPPPN, naši profesori su se krstili na predavanjima.
 
Sve ovo je od starta zrelo za teme 'Srbija - crna strana medalje' i 'Ko im ovo dozvoli?'.

Treba uz promenadu postaviti onaj vojni helikopter koji je pao na Surcinu kao spomenik svih zala koja nam ova bag** nanosi nesposobnoscu i svojevoljom.
 
jer_petar":1be0ut4w je napisao(la):
Inače, što se tiče prostornih planera koji su radili na PPPPN-u (ja sam prošle godine izašao sa faksa), nama su u goste dolazili planeri iz Zavoda negde 2015-e, čini mi se, koji su iskreno pričali o pritiscima kojima su bili izloženi, ali i o, koliko god smešno zvučalo, "borbi" da se i nešto od kulture i javnih prostora stavi u plan, tako da ovo mizerno što postoji u planu ne bi ni postojalo možda.

Iskreno mi je žao što je sve ovo palo na leđa planera, a ne i urbanista/arhitekata (mislim na izradu Prostornog plana, a ne urbanističkog projekta ili nekog PDR-a). Izgleda da je lakše bilo zaobići sve pravne začkoljice. Mada znajući našu garnituru, oni bi i sa vanzemaljcima izašli na kraj da su bili zaduženi za izradu.

Za ovakav prostor raditi PPPPN, naši profesori su se krstili na predavanjima.

Da odgovorim mladom čoveku... Ne treba da ti bude žao nikoga. Ko god je napravio plan i potpisao ga treba da stoji iza njega (ne ulazeći u to da li je plan dobar ili ne). Pritisak ne sme biti izgovor. U životu uvek postoji izbor.
 
Poznajem jednu osobu koja je radila na delu plana BNV - ali sta je ona mogla da uradi? Realno, nema tu mnogo manevarskog prostora, zaposlena je od firme koja je dobila da uradi projekat, po odredjenoj unapred zadatoj zamisli. Profesionalno je da uradi tako kao sto firma i projekat nalaze. A ako ne uradi, stvara probleme sebi, bez izgleda da ce bilo sta da se promeni. Treba imati razumevanja za ljude u takvoj situaciji.
 
Geni pamte. Traze se "vizure" urezane u pamcenje generacijama. Nista uspravno. Kakve zgrade, kakvo ludilo...


 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=485626#p485626:33qx1nzr je napisao(la):
Aleksandar1 » Uto Okt 17, 2017 8:09 pm[/url]":33qx1nzr]Poznajem jednu osobu koja je radila na delu plana BNV - ali sta je ona mogla da uradi? Realno, nema tu mnogo manevarskog prostora, zaposlena je od firme koja je dobila da uradi projekat, po odredjenoj unapred zadatoj zamisli. Profesionalno je da uradi tako kao sto firma i projekat nalaze. A ako ne uradi, stvara probleme sebi, bez izgleda da ce bilo sta da se promeni. Treba imati razumevanja za ljude u takvoj situaciji.

Ovo uopšte nije profesionalno.
Evo banalan primer, da li bi ti, kao arhitekta profesionalac, projektovao, na primer, stambenu kuću bez prozora, jer ti firma tako nalaže? Ti se pre svega arhitekta, a firma, politika, trenutna vlast i trenutni hirovi političara nemaju veze sa tvojom strukom, koju treba da braniš. Prvi put kad popustiš, sve si, samo ne profesionalan. Više si onako... poslušan. A to nema nikakve veze sa arhitekturom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=485666#p485666:2qjoiour je napisao(la):
makarije » Tue Oct 17, 2017 9:36 pm[/url]":2qjoiour]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=485626#p485626:2qjoiour je napisao(la):
Aleksandar1 » Uto Okt 17, 2017 8:09 pm[/url]":2qjoiour]Poznajem jednu osobu koja je radila na delu plana BNV - ali sta je ona mogla da uradi? Realno, nema tu mnogo manevarskog prostora, zaposlena je od firme koja je dobila da uradi projekat, po odredjenoj unapred zadatoj zamisli. Profesionalno je da uradi tako kao sto firma i projekat nalaze. A ako ne uradi, stvara probleme sebi, bez izgleda da ce bilo sta da se promeni. Treba imati razumevanja za ljude u takvoj situaciji.

Ovo uopšte nije profesionalno.
Evo banalan primer, da li bi ti, kao arhitekta profesionalac, projektovao, na primer, stambenu kuću bez prozora, jer ti firma tako nalaže? Ti se pre svega arhitekta, a firma, politika, trenutna vlast i trenutni hirovi političara nemaju veze sa tvojom strukom, koju treba da braniš. Prvi put kad popustiš, sve si, samo ne profesionalan. Više si onako... poslušan. A to nema nikakve veze sa arhitekturom.

Ne slazem se sa tobom. Nije u pitanju poslusnost, vec izvrsavanje zadatka u organizaciji. Ali niko od nas dvojice nije u apsolutnom pravu, samo imamo razlicito vidjenje profesionalnosti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=485447#p485447:3tjsllaf je napisao(la):
Zuma » Mon Oct 16, 2017 9:46 pm[/url]":3tjsllaf]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=485403#p485403:3tjsllaf je napisao(la):
milos.tro » 16 Oct 2017 05:55 pm[/url]":3tjsllaf]
file.php
Užasnog li prizora, majko mila. Preview budućih Beogradskih vizura. Samo klasični neprijatelji mogu da zagrade reku na ovaj način.

Bas si ti strucnjak kako treba da izgleda jedan velegrad. Drzi se ti sume i uzivaj. :kafa:

Ako vec nisi putovao po svetu mogao si videti na netu gde se u razvijenim drzavama (koje su nama uvek uzor i na koje se pozivamo kao sto su UK, USA, Nemacka) nalaze visoke zgrade. Uvek je rec o starim, centralnim delovima grada. Pogledaj samo London, Frankfurt, Cikago... tamo se visoke moderne zgrade cak dodiruju sa zgradama starim po 100 i vise godina. Realno nema bolje lokacije u drzavi Srbiji za gradnju visokih zgrada od prostora BnV. Za mene bi zlocin bilo graditi na takvoj lokaciji krmace od 5,6 spratova a ne visoke zgrade. A i to sto je nama visoko na svetskom nivou uopste nije. Od 2 milione kvadrata, koliko se planira u BnV, samo ce jedna zgrada biti visa od 100m!

Najsmesnije od svega je sto se mnogi pametuju kako treba pojedinacne parcele davati investitorima gde bi gradili svoje zgrade od 5,6 spratova, super onda bi na najboljoj lokaciji u gradu dobili ovo: :oops:

Cq9zkjBWAAAhncS.jpg


kss_1.jpg


Kome je ovo lepo? Samo nekom ruralcu koji je sisao sa planine i do juce sekao drva i hranio kokoske. Beograd je najznacajniji grad u regionu i kao takav treba da se razvija tako da bude uzor drugim gradovima a ne kao vecina.
 
Тако је. Чик нека Софија, Букурешт и Будимпешта направе седму линију метроа коју ми управо завршавамо.
 
@Max15 Pa zar tvoji gospodari nisu isplanirali ovaj tvoj negativan primer bas preko puta tvoje cenjene lokacije?
Evo izvoli podseti se. Obozavam vas, daj da se odgovori opoziciji pa makar dali i najgluplji odgovor na svetu.

 
Kada se pojavio taj projekat u junu 2016, ovo je bio moj komentar... Toliko o tome da su moji gospodari. :kafa:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394678#p394678:1kfdmcof je napisao(la):
Max15 » Tue Jun 28, 2016 11:56 am[/url]":1kfdmcof]Ljudi kakvo je ovo smeće od projekta? :cry: :oops:

Kada sam video da svoje radove mogu poslati samo domaće arhitekte tada sam se zabrinuo zato što postoje velike šanse da dobijemo jedno naselje kakvo je Belvile ili Stepa :( Onda sam pomislio nece valjda gradski arhitekta Folic to dozvoliti, kada ono :bash: ... još gore.

U svetu se grade zgrade preko kilometar visoke a oni su odlučili da u novom modernom delu grada grade nabijene krmace gore od zgrada kakve su kod arene. U kom veku oni žive? Na najidealnijoj lokaciji u gradu za visoke zgrade nisu projektovati niti jednu višu od 100m. :notok: Tu se trebalo ići u visini postići nikakav skyline, downtown, a ne gustina kakva je u srednjovekovnim italijanskim gradovima.

Arhitektama bi poručio da malo putuju i vide kako se projektuje po svetu a Milutinu Folicu koji redovno čita ovaj forum da podnese ostavku nakon ove sramote od pobedničkog rešenja!

@times12, mislio sam na ex yu. Mada od Sofije smo sigurno bolji iako nemamo metro.
 
Vrh