[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=485167#p485167:330bjpbh je napisao(la):
Ksenija » 15 Oct 2017 08:51 pm[/url]":330bjpbh]@dragan
Molim vas da me razumete ali moram vam postaviti jednostavno pitanje. Pominjete potoke, tokove koji nisu otkriveni, zatim potok koji je možda uzrok problema na obaloutvrdi itd. itd. a gradi se projekat najverovatnije najveći i najskuplji u prošlom i ovom veku u Bg. U čemu je problem, ima li iko kratko objašnjenje?
Ukratko:
- Zašto je nasuti deo donjeg nivoa propao u reku?
+ Ne znamo. Postoje dve najizglednije teorije. Da je postojala neka podzemna šupljina čiji se svod provalio kad je opterećen novom težinom nasutog peska, betona i kamena obaloutvrde. Ako je to u pitanju, podzemne šupljine obično stvara tekuća voda koja cirkuluše u podzemlju. Druga teorija je da je nasuti materijal samo otklizao u dublje reku. Za sada nema daljih podataka, a obe teorije imaju i mane i prednosti.
- Zašto postepeno nestaje materijal ispod granitnih kocki kojima je popločana Promenda, a deking se na mestima krivi?
+ Ne znamo. Jedna mogućnost je podzemna voda koja tokom svoje normalne cirkulacije u podzemlju postepeno odnosi materijal. Druga mogućnost je krivljenje za ovakvo zemljište nedovoljno dugačkih talpi, zabodenih u veoma loše tlo izrazito zasićeno vodom.
- Zašto se na BNV-u toliko spominju podzemne vode?
+ Zbog nesrećne kombinacije čitavog niza otežavajućih faktora. (1) Donji deo Beograda je izgrađen na tlu nekadašnje rečne delte reke Save, pa je zemljište sedimentnog porekla, odnosno sastoji se od hiljadugodišnjih muljevitih i peskovitih rečnih nanosa, pa ima malu nosivost. (2) Veoma je podvodno zato što voda u podzemlje stalno dolazi iz dva izvora. Iz obe velike reke i sa obližnjih uzvišenja koji imaju oblik činije, pa je ovo krajnja, fokusna tačka Savskog sliva bivših Beogradskih potoka, tj Savskog dela sve površinske vode koja pada na širu oblast obližnjih Beogradskih brda. Iako je deo tih voda veoma davno sproveden u kanalizaciju, teško da se može tvrditi da su SVE te vode sprovedene u kanalizaciju, ili da su one koje jesu i dalje tamo. (3) Mnoge nove zgrade BNV-a se grade bliže reci nego što je to igde drugde u Beogradu slučaj. (4) Te nove zgrade su među najvišim i najtežim u gradu. Pa ukratko: Kompleks
najviših zgrada u Beogradu se gradi
najbliže reci, na po sastavu
najlošjem tlu u gradu, i na
najpodvodnijem tlu u gradu, pri čemu zemljište izgleda
nije ispitano kad su pitanju tokovi tih voda u podzemlju. Dakle kombinacija ovih 5 faktora je prilično neugodna, a ne izgleda da je tokom planiranja aspektu voda i lošeg tla posvećena dovoljna pažnja.
- Zbog čega se ispumpava voda iz temeljnih jama?
+ To je normalna procedura kojim se privremeno, samo dok se odvijaju radovi, snižava nivo podzemnih voda. Tu nema ništa alarmantno ili neobično.
- Pa zašto se onda i pumpe posebno spomnju kao problem?
+ Zbog prevelike količine vode koju neprekidno ispumpavaju već godinu dana. Same pumpe i ispumpavanje nisu problem, nego je ogromna količina vode koja se stalno izbacuje u reku nepogrešivi znak da je intenzitet podzemnih vodenih tokova (ili propusnost podzemnih kanala) u bivšoj Bari Venecija veoma veliki, pa da toliko intenzivno pomeranje vode u podzemlju potencijalno može (ali i ne mora) praviti probleme objektima koji se grade ili planiraju u SA.