Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Sto bi to mene trebalo da utesi @spatiotecte ?

Zar nisu trubili kako smo mi (oportunisti) u zabludi i da nije nase da brinemo o bilo cemu, vec da cutimo i gledamo kako STRUCNI I ISKUSNI INVESTITOR, koji je pri tom spreman da INVESTIRA 3 MILIJARDE preobrazava 'leglo pacova' u eksluzivni kvart grada???

To je prica koja nam je servirana od samog pocetka. Na razne opaske je odgovarano nadmeno kako MI nemamo pojma!
Koliko puta je samo ovde na forumu ukazivano da je SA u stvari "Bara Venecija" , u stvari mocvarno, plavno posrucje, oteto od vode nasipanjem svim i svacim, nebi li se napravila zeleznicka stanica sa svim pratecim objektima???
Pa ako smo ovde trubili o tome, valjda se medju strucnim ljudima povela diskusija o tome.
Valjda je medju tim mozgovima bio makar neko ko je shvatio da se mora temeljno ispitati kakvo je tlo na prostoru celog SA?

NE, NIJE!
Nije, jer je u samom startu neko zamislio i odlucio sta, gde i kako ce biti ne uvazavajuci apsolutno nista od realnosti, pa ni geologiju.
Zato i u sred najsuvljeg leta u ovoj deceniji (mozda i u dosadasnjem periodu 21. veka) pumpe moraju da rade punom parom, a sioovi moraju da se pobijaju do 0m nadmorske visine (nivoa mora ;) ).
Zato i ne cudi da se setaliste pored reke konstantno sleze.
I zato i ne cudi da je Sava progutala znatan deo novog nasipa!
I zato i ne cudi da oslonac obaloutvrde rade kao da liju temelj za trotoar oko vikendice na Tresnji, a ne kao oslonac za nesto sto ce konstantno biti izlozeno hidropritisku i eroziji!

Delija, koji ume da verbalno pretera (mada je sustina najcesce tacna) je dao odlican komentar koji je kratka hronika radova u BnV:
Delija":3ai8m42f je napisao(la):
И ето, након што су комплетирали променаду, поплочали је, посадили фенси растиње и поставили мобилијар кренули су са испитивањем земљишта на ком то све стоји. То је тај арапаски ноу-хау. :D

Пошто имамо макету која представља сами комплекс наводног београда добили смо и макету целокупног политичког, правног, планерског и друштвено-економског процеса који је довео до ове градње:



МУЉ КАО ТЕМЕЉ НАВОДНОГ БЕОГРАДА. Како дивна иронија. Уздравље. :vops:


A kako se radi, vec po malo pocinjem da se plasim i za ove objekte visokogradnje koji su zapoceti. Uopste me nebi zacudilo da dobijemo neki pandan tornju u Pizi, ili soliterima u Riu ...

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Kod ovakvih projekata (koji se predstavljaju kao nacionalni interes i koji glavna osoba u zemlji forsira maksimalno) nešto ne verujem da se to dešava na Zapadu.

A i ako se dešava, to nije nikakvo opravdanje
 
Na aerodromu Charle de gaule u Parizu je pre par godina morao da se rusi ceo jedan NOVI terminal i izgradi ponovo iz pocetka jer se jedan deo konstrukcije urusio sam od sebe, o cemu pricamo?
Naravno da se desavaju gore stvari u razvijenom svetu nego sto iko ovde moze da zamisli.

neige-sur-le-terminal-2e-de-roissy-2-000-personnes-evacuees-1433506900.jpg


effondrement_t2e_mai_2004.jpg


Naravno ovako nesto ne opravdava desavanja u BnV, daleko od toga.
 
Ovo je finansiralo preduzece Aeroports de Paris i projektovao Paul Andreu, arhitekta svetski strucnjak za aerodrome.
No kako god to ne menja katastrofalne posledice po tom jadnom aerodromu.

Imam jos takvih bisera ako treba...
 
Ово у Паризу ми делује пре као штедња извођача радова него грешка пројектанта.

Примера ради, када су грађене куле у Куала Лумпуру, морали су да разбијају цео спрат јер је извоџач употребио другачију класу бетона у односу на пројектовану па су радови каснили и свашта се нешто десило.

Као што написах већ, такве ствари се дешавају ...
 
Иначе, мени је Шарл де Гол Роаси најомраженији и најидиотскији аеродром на свету, али, какве све то везе има са Београдом на води? Ми треба да будемо будале, зато што је неко у Француској био бу****?!
 
Pa veza izmedju tog terminala i BnV je sto se o njemu trubilo na sva zvona na TV-u i sto je on prikazan kao najnaprednije resenje na svetu u oblasti izgradnje aerodromskih postrojenja i trebao je da sluzi kao vitrina francuskog gradjevinarstva. Zvuci poznato?

Da ne pomenem cenu te skupe igracke koja je morala kompletno da se rusi, prava sitnica: 750 miliona evra.
Razlog katastrofe? Greska u projektovanju nosece strukture. I to zvuci poznato zar ne?
(ma da i dalje se sude iako se nemili dogadjaj desio 2004te)

Dakle ako se urusio najmoderniji aerodromski terminal u razvijenoj francuskoj, zasto vas cudi da se urusila jedna obicna promenada u Srbiji?
 
Све то нас нимало не дотиче. Уосталом, нама се нису рушили аеродроми сами од себе, зар не? Шта нас брига за Французе, и за њихове државне фирме (АДП). Ето, десило се крај Париза - у Београду не сме да се дешава.
 
Ok nema problema sve je tacno sto si rekao Pantografe, svako ima svoju brigu, nekome se rusi aerodrom, nekome promenada, ti sam donesi zakljucak ko je bolje prosao.
Ali fakat je da se ovde non stop uporedjujemo sa razvijenim zapadom. Onda da ne dajemo vise primere iz razvijenog sveta a pun je forum takvih porednjenja.
Svaki dan se po Beobuildu prospe par suza kako je preko sve bolje a u Srbiji sve najgore. Pa kad vidis da se na tom zapadu desavaju jos veca sra..a onda kazes da se to nas ne tice. :?
 
Немам уопште намеру да размишљам о томе, јер ми је небитно: ми смо лоше прошли.
 
Naravno da se takve stvari desavaju svuda po svetu. Svako moze da iskopa po neki slucaj. Ali kod nas i previse toga ima.
Nedovrseni projekti, losa realizacija, prepravke tek odradjenog... Na svim nivoima i na svim poljima, od infrastrukture do visokogradnje.
O obmanjivanju javnosti da ni ne pisem.

Glavna razlika izmedju uredjenih drustava i nas su institucije. Tamo se takve stvari redje desavaju i u manjoj meri zato sto ce neko ko je zeznuo stvar odgovarati. U nasim institucijama, pocev od lokalnih do najvisih drzavnih, nam sede ljudi sa falsifikovanim diplomama, sumnjivim biografijama, priuceni i diletanti. U ovoj rupi Evrope svaki oligarh moze da radi sta hoce i da se sprda sa javnoscu bez skrupula.

Jadna je drzava u kojoj se jedan projekat ovog tipa predstavlja kao pokretac privrede i opsteg oporavka.
 
Na slici je prikazan New York, u svakom slucaju super ideja.
 
U pravu si New York, a autor projekta je arhitektonski biro iz Danske.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=480170#p480170:1vi0fw28 je napisao(la):
Delija » 25 Sep 2017 11:35 am[/url]":1vi0fw28]
МУЉ КАО ТЕМЕЉ НАВОДНОГ БЕОГРАДА. Како дивна иронија. Уздравље. :vops:

Izvrsna metafora :kk:

Jos je veca ironija to sto je Bara Venecija nasipana zemljom sa obronka Maleskog Brda gde je ostala rupa danas poznatija kao Prokop.

Ima neka, tajna veza...
 
Naravno da se greške dešavaju svuda u svetu, međutim kod nas je u pitanju drastičan slučaj zbog krajnje neuobičajene kombinacije potencijalno velikih grešaka. Prvo što nije u pitanju jedan objekat nego čitavo naselje, pa u slučaju problema štete mogu biti mnogo veće. A zatim se odluči da u gradu koji je do tada bio relativno nizak gradi čitav kompleks za njega izrazito visokih zgrada baš pored same reke i na tlu stare rečne delte, gde je tlo izrazito loše pošto izgleda da je ovo što vidimo vrlo fini i nestabilni rečni talog koji ide do velike dubine. Pa kao da to nije dovoljno, ispostavi se da su svuda oko ovog prostora veliki nagibi okolnih uzvišenja, poređani u polukrug. Što znači da su podzemni slojevi zemlje verovatno takođe nagnuti na istu stranu, pa se sve podzemne vode i izvori na kraju slivaju i skupljaju upravo ovde. Pa tako dobijamo ludačku kombinaciju da je tlo muljevito i loše nosivosti, blizu reke (što unači puno vode), da je u pitanju spoljašnja okuka reke (dakle matica udara i baš u ovu stranu obale), i da na kraju voda dolazi i sa druge strane, slivajući se sa okolnih brda. Plus što imamo istorijske podatke koji takođe upozoravaju na podvodan i plavni teren, pa se prostor zbog toga i nazivao "bara". Pa onda nemamo nikakvo iskustvo ponašanja teških objekata na ovakvom tlu, pošto ovde nikada nije građeno ništa veliko. I posle svih ovih jasnih upozorenja da treba biti oprezan, bez konsultacija stručnjaka se donese odluka se upravo OVDE gradi mali Menhetn, skup veoma velikih i teških zgrada a da niko prethodno detaljno ne ispita čitav SA već samo tlo ispod zgrade čija gradnja upravo počinje. A to ovde NIJE DOVOLJNO zato što recimo podzemne vode mogu u zavisnosti od niza faktora da menjaju svoje podzemne tokove (u zavisnosti od vodostaja, količine kiše u zaleđu grada, godišnjih doba, ogromnih šipova kao novih prepreka u zemlji, opterećenja tla, vibracija građevinskih mašina ili teškog saobraćaja, malih zemljotresa, itd).

Evo jednog na Internetu vrlo popularnog i duhovitog priloga o zgradi koja je na kraju morala srušena upravo zbog pogrešne procene tla na kome je sagrađena:


DAMN Baby! The damn Ocean Tower is leanin'. For real. Da say da damn thang is leanin' 16 damn inches or some shit..... Mmmmm damn glad it aint my nitemare!

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=tSnPRrRNyDQ[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=480251#p480251:w8u7201s je napisao(la):
zidar » 25 Sep 2017 07:55 pm[/url]":w8u7201s]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=480170#p480170:w8u7201s je napisao(la):
Delija » 25 Sep 2017 11:35 am[/url]":w8u7201s]
МУЉ КАО ТЕМЕЉ НАВОДНОГ БЕОГРАДА. Како дивна иронија. Уздравље. :vops:

Izvrsna metafora :kk:

Jos je veca ironija to sto je Bara Venecija nasipana zemljom sa obronka Maleskog Brda gde je ostala rupa danas poznatija kao Prokop.

Ima neka, tajna veza...


Izbori ce... Uskoro ce taj mulj u vestima da postane uljni skriljci sa izvesnim procentom zlata & dijamanata
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=480174#p480174:1f3i8ruw je napisao(la):
spatiotecte » Pon Sep 25, 2017 1:40 pm[/url]":1f3i8ruw]Naravno, pogresili su, i uradili su obrnuto ali nemojte misliti da se ovakve stvari ne desavaju na zapadu.
Pa... šta ako se to isto dešava i na zapadu? Treba li da nam bude lakše?!
Može zapad - možemo i mi > misliš ti. A kada kažem da se ugledamo na neke dobre primere sa zapada odmah bivam napadnuta kako se ne možemo porediti sa zapadom što i nije bila suština mog predloga nego ga neko nije razumeo.
Zlo mi je!
 
U prethodnoj rekapitulaciji situacije sam zaboravio da navedem nešto što sam već spominjao, ali se zbog važnosti mora ponoviti. Količina vode koju pumpe izbacuju i posle godinu dana neprekidnog rada je objektivni dokaz koliki je protok vode u podzemlju (tj širina ili kapacitet provođenja podzemnih kanala i vodopropusnih slojeva zemljišta), dakle delom i oko postavljenih šipova. Pošto se količina vode koju pumpe izbacuju ustalila, ovo je ravnotežno stanje, tj mora stalno da dolazi isto toliko vode koliko pumpe izbace. I pri tome je količina izbačene vode proporcionalna razlici prirodnog i veštački smanjenog nivoa podzemnih voda. Dakle, ovoliko vode se izbacuje u reku SAMO ako je prirodni nivo podzemne vode u temeljnoj jami zgrade pumpama smanjen za recimo 5 metara. Da je smanjen za recimo 10 metara. pumpe bi morale da izbacuju mnogo više vode (jer bi razlika u hidrostatičkim pritiscima u jami i izvan nje bila veća). A to znači da pumpama izbačene količina vode u jedinici vremena pokazuje samo mali deo stvarnog protoka podzemnih voda na većoj dubini. Situaciju sa vodom u nižim slojevima zemljišta nam pumpe ne pokazuju. Ukratko, toliko veliki podzemni vodeni tok u SA ima veliki potencijal da ispira i odnosi zemljište. Zbog TOGA je posebno i temeljno ispitivanje problema podzemnih vodenih tokova u Bari Venecija moralo biti urađeno pre ovako ambiciozne gradnje.

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=480261#p480261:1o99ctkv je napisao(la):
Ksenija » 25 Sep 2017 08:33 pm[/url]":1o99ctkv]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=480174#p480174:1o99ctkv je napisao(la):
spatiotecte » Pon Sep 25, 2017 1:40 pm[/url]":1o99ctkv]Naravno, pogresili su, i uradili su obrnuto ali nemojte misliti da se ovakve stvari ne desavaju na zapadu.
Pa... šta ako se to isto dešava i na zapadu? Treba li da nam bude lakše?!
Može zapad - možemo i mi > misliš ti. A kada kažem da se ugledamo na neke dobre primere sa zapada odmah bivam napadnuta kako se ne možemo porediti sa zapadom što i nije bila suština mog predloga nego ga neko nije razumeo.
Zlo mi je!

Moj komentar se nije odnosio na tebe Ksenija.
 
Ja Beogradu svake godine plaćam 1200 eura porez na imovinu. Od toga sigurno 10% ide na razne BNV dotacije. Hoću da se tih mojih 120 eura godišnje pametno investiraju. I nemoj neko da mi pominje rušenje. Tu su uložene moje pare.A i vaše.
Samo se nadam da neko neće ove zgade jednog dana da spakuje i odnese negde u inostranstvo.
Nikad se nezna. Ima svakakvih ljudi. Sve je to lopov do lopova.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=480200#p480200:3uvoovqn je napisao(la):
Пантограф » 25 Сеп 2017 02:18 pm[/url]":3uvoovqn]Све то нас нимало не дотиче. Уосталом, нама се нису рушили аеродроми сами од себе, зар не? Шта нас брига за Французе, и за њихове државне фирме (АДП). Ето, десило се крај Париза - у Београду не сме да се дешава.
Дотиче нас у смислу да она прича како се то дешава "само у банана државама" није истинита. Ето, дешава се и на развијеном западу. Чак чешће него у "бананама". Париз је један од стотине примера.
 
Jel može negde da se zaglavi i jedan AkvaPark, jer šteta pretakati ovoliku vodu u reku.
 
Vrh