Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=479960#p479960:2elvo4o4 je napisao(la):
MarcBg » 24 Sep 2017 01:21 pm[/url]":2elvo4o4]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=479939#p479939:2elvo4o4 je napisao(la):
Ksenija » Ned Sep 24, 2017 10:53 am[/url]":2elvo4o4]
Koliko god da je bilo šansi za prethodne vladajuće toliko je bilo šansi za aktuelne da na ovom mestu izaberu neko drugo rešenje, sigurno i zadovoljavajuće.
To ti je isto kao ono - samo da se uda/oženi, nije važno da li se vole jer vreme je, a materijalna prilika dobra. Posle dolaze podrazumevane muke i plaćanje ceha.

Potpuno se slazem, ali, ako si vec prodao, ili izdao na 99 ili koliko vec godina, onda se vise nista i ne pitas, vec onaj koji pravi. :-(

Nazalost, nisam siguran ni da bi izgledalo ne znam kako bolje ni da smo prodali nekom drugom. Evo sta Izraelci napravise u sred Knez Mihailove(Rajiceva). Svakako da je bolje to nego iskopana rupa, ali uklapanje arhitekture, potpuni promasaj. :-( Da stvar bude gora, to je radio nas arhitekta.


U Rajicevoj je lose ispalo jer je projektovao srpski arhitekta (i to poznati), verujem da je projektovao izraelski da bi izledalo mnogo bolje.
 
moglo je da bude bolje, jer namenu terena odredjuje i grad detaljnim urbanistickim planom. mogla je da se ostavi neka parcela i za nesto sportsko-kulturno-umetnickog sadrzaja, ali to nije, nego smo dobili cash grab projekat sa socijalnim soliterima koje jedva uspevaju da izfinansiraju ( hvale se sa 8 miliona za kulu a cela pricha je prodata sa najavom od 3 milijarde evra). Prica kako nista nije moglo da bude uradjeno je izmisljotina onih kojima ide na ruku da se javnost ne mesha previshe u njihove poslove koji se zavrsavaju dranjem te iste javnosti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=479972#p479972:3ly51mfr je napisao(la):
spatiotecte » Ned Sep 24, 2017 4:13 pm[/url]":3ly51mfr]
U Rajicevoj je lose ispalo jer je projektovao srpski arhitekta (i to poznati), verujem da je projektovao izraelski da bi izledalo mnogo bolje.

Jasno, ali oni biraju i odobravaju projekat :-/
 
Jevreji su resili da povere projekat srpskom arhitekti, mogli su taj posao da dodele nekom njihivom, u slucaju da je idejno resenje uradjeno od trane inostranih arhitekata potrebno je samo da domaci arhitekta sa licencom razradi taj isti projekat (ne mora uopste da ga menja) i da stavi njegov pecat. To se samo radi zbog gradjevinske dozvole.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=479973#p479973:23ydzy79 je napisao(la):
mradulovic » 24 Sep 2017 03:36 pm[/url]":23ydzy79]moglo je da bude bolje, jer namenu terena odredjuje i grad detaljnim urbanistickim planom. mogla je da se ostavi neka parcela i za nesto sportsko-kulturno-umetnickog sadrzaja, ali to nije, nego smo dobili cash grab projekat sa socijalnim soliterima koje jedva uspevaju da izfinansiraju ( hvale se sa 8 miliona za kulu a cela pricha je prodata sa najavom od 3 milijarde evra). Prica kako nista nije moglo da bude uradjeno je izmisljotina onih kojima ide na ruku da se javnost ne mesha previshe u njihove poslove koji se zavrsavaju dranjem te iste javnosti.
To je samo mali deo finansijskog aspekta koji je krajnje komplikovan i ima puno elemenata koji se retko ili nikada ne spominju. Naprimer povremeno se treba potsetiti i na faktor vremena koje neumoljivo protiče. Do 31. Decembra 2019. ima još samo dve godine i tri meseca. A onda počinjemo da plaćamo penale zato što nismo završili infrastrukturu. Pri tome zbog samofinansiranja projekta od tri milijarde i posledične neophodnosti stalnih reinvesticija svakog eventualnog profita preduzeća, prihod koji to možda može pokriti možemo očekivati tek za 3o ili više godina, kad i ako projekat bude završen (a Abar davno mrtav). Pri čemu je zajedničko preduzeće već prvu godinu završilo sa gubitkom, iako je imalo sve uplate po ugovoru a faktor rizika nepredvidivog tržišta još nije počeo da igra ulogu, tj sve je finansijski bar u početku moralo da bude pod kontrolom. Ako je već te prve, "sigurne" godine, iskazan gubitak, šta možemo očekivati za minimalno 30 godina? I kako ćemo onda pokriti investicije u infrastrukturu, 30+ godišnje kamate za njih i neminovne penale zbog kašnjenja, pošto infrastrukturu NE MOŽEMO završiti u tom roku? Što je svima bilo jasno i u trenutku potpisivanja ugovora? Da ne spominjem što je zajedničko preduzeće na delovima projekta vraćeno u fazu ispitivanja tla, pa bi se u slučaju daljih komplikacija sa njim i podzemnim vodama lako mogli desiti i novi gubici firme, ali i produženje trajanja projekta na više od 30 godina?
 
Bice da je Zuma bio nesto posle mene na promenadi.


Navodno je ovaj poslednji uzorak sa oko 25metara dubine.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=480049#p480049:1b27ah9k je napisao(la):
Zuma » Pon Sep 25, 2017 1:21 am[/url]":1b27ah9k]Uzorak tla:

Pogledajte prilog 1

file.php

file.php
Zuma ovaj uzorak tla je koliko sam razumeo na 20 metara.
 
Došao sam prlično kasno i ovaj jedan uzorak je bio jedini koji se mogao videti. Reci nam nešto više: da li si razgovarao sa ljudima? Kakav je sastav tla na raznim dubinama? Može li se nešto zaključiti o podzemnim vodama? Planiraju li širu mrežu sondi? Da li već imaju neku teoriju o razlogu za ovako veliko propadanje tla? Pogotovo u svetlu činjenice da je testiranje tla već urađeno, i da tada, sudeći po kasnijim radovima, ništa neobično nije pronađeno. Otkuda posle svih testiranja podzemna šupljina ovolikih razmera?
 
Da li su imali georadare kada su inicijalno radili provere? Ili se samo buškalo? I koliko često ako neko zna? Kontam da podzemni tok može lako da se zaobiđe ako raširiš bušenja..
 
Ja sam viđao samo kamione poput ovog, koji su bušenjem uzimali uzorke. I sad, kad razmiljšam unazad, mogu da ih se setim samo na mestima koja su tada bila aktuelna za gradnju koja neposredno predstoji. Dakle, u i oko placa za Residences, za kulu, i u par slučajeva na mestu buduće promenade. Tako da je sasvim moguće da tlo čitavog Savskog amfiteatra uopšte nisu ispitivali, čak ni da bi dobili opštu sliku šta se ispod nalazi (jer postoje stare mape geologije čitavog Beograda), nego samo po potrebi, tj na prostoru gde uskoro treba da započne gradnja sledećeg objekta. Međutim to su samo pretpostavke na osnovu toga gde sam ja povremeno viđao kamione sa opremom za bušenje.

Kao ilustraciju sam pronašao svoju staru fotografiju nečega što se nadam da su prvo bile sonde za proveru sastava tla koje su kasnije pretvorene u crpna mesta za podzemnu vodu. Javni put levo od crno-žute ograde su bez pardona proglasili budućim privatnim zemljištem, a ovaj, srednji od tri nivoa Nemačkog teretnog pristništa desno od ograde, je nasut peskom i tuda sada prolazi najviši nivo promenade. U sredini vidite vrhove cevi tri bušotine koje su prvo možda bile sonde, a koje su kasnije korišćene za snižavanje nivoa podzemnih voda u jami gde se gradio Residence.

 
Zuma nisam bio u prilici da detaljnije porazgovaram sa radnicima ovo je bilo brzinski u prolazu :)
 
Trebalo bi videti koja firma vrši bušenje i gde nose uzorke na analizu.

Možda ćemo onda u direktnom kontaktu i saznati kakvi su rezultati.
 
Vrlo je teško reći nešto samo sa slike, ali je ipak neobično. Na površini ovih uzoraka nema ni jednog kamena. Baš nigde. Ni šljunka, ni oblutaka, ni velikih ni malih. Nema ni nehomogenosti u teksturi ili boji i sitnih zrnaca obične zemlje. Niti vuče na žuto kao glina. Samo savršeno ujednačen sivi metalik sjaj nečega što je nalik vlažnom i kompaktnom mulju ili vrlo sitnom pesku.

file.php
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=480049#p480049:q5l9hjlo je napisao(la):
Zuma » 25 Sep 2017 01:21 am[/url]":q5l9hjlo]Uzorak tla:
file.php

file.php
Problematični su ovi uzorci koji nisu kompaktni, već kao da su isprani vodom.
 
Pohvale Zumi i Igoru za nocni rad na terenu :) :kk:

Zuma koliko mogu da se setim ti si ranije postavljao slike uzoraka tla na raznim dubinama pa nije zgoreg ako mozes da ih pronadjes i postavis da uporedimo da li ima neke razlike
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=479960#p479960:10tzrbz4 je napisao(la):
MarcBg » Ned Sep 24, 2017 2:21 pm[/url]":10tzrbz4]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=479939#p479939:10tzrbz4 je napisao(la):
Ksenija » Ned Sep 24, 2017 10:53 am[/url]":10tzrbz4]
Koliko god da je bilo šansi za prethodne vladajuće toliko je bilo šansi za aktuelne da na ovom mestu izaberu neko drugo rešenje, sigurno i zadovoljavajuće.
To ti je isto kao ono - samo da se uda/oženi, nije važno da li se vole jer vreme je, a materijalna prilika dobra. Posle dolaze podrazumevane muke i plaćanje ceha.
Potpuno se slazem, ali, ako si vec prodao, ili izdao na 99 ili koliko vec godina, onda se vise nista i ne pitas, vec onaj koji pravi. :-(

Nazalost, nisam siguran ni da bi izgledalo ne znam kako bolje ni da smo prodali nekom drugom. Evo sta Izraelci napravise u sred Knez Mihailove(Rajiceva). Svakako da je bolje to nego iskopana rupa, ali uklapanje arhitekture, potpuni promasaj. :-( Da stvar bude gora, to je radio nas arhitekta.
To što su prodali/izdali nikako ne znači da mogu neozbiljno pristupiti poslu a kako sada stvari stoje izgleda da je baš tako. Valjda su ugovore sa milion stavki potpisivali ozbiljni, stručni i odgovorni ljudi, a ovo mi ne liči na to. U sred radova analiziraju teren što je zapravo preduslov da bi se uopšte pristupilo nameri. Suviše je neozbiljno da bi izostala negativna kritika. Pa ne gradi se kamp naselje 10-20-30 km od centra, već projekat u sred Beograda, a Beograd trpi.

Da li su naši projektanti toliko loši diskutabilno je jer nema svako šansu da pokaže svoju stručnost, a ja verujem da imamo potencijala.
 
Vrlo zanimljive slike (iako sam laik za geologiju).Ovaj teren je pre oko 140 godina nasut za potrebe izgradnje naše prve železnice.Zatim,istih tih 140 godina niko ništa ozbilljno nije gradio tu.Možda za to postoji dobar razlog.
 
И ето, након што су комплетирали променаду, поплочали је, посадили фенси растиње и поставили мобилијар кренули су са испитивањем земљишта на ком то све стоји. То је тај арапаски ноу-хау. :D

Пошто имамо макету која представља сами комплекс наводног београда добили смо и макету целокупног политичког, правног, планерског и друштвено-економског процеса који је довео до ове градње:

file.php


МУЉ КАО ТЕМЕЉ НАВОДНОГ БЕОГРАДА. Како дивна иронија. Уздравље. :vops:
 
Naravno, pogresili su, i uradili su obrnuto ali nemojte misliti da se ovakve stvari ne desavaju na zapadu.
 
Dešavaju se,ali ovaj fijasko ćemo mi da platimo.I što se dublje ukopavaju u mulj,koštaće nas sve više.
 
Ооо па чекај Чика Ацо! Зар ово није приватна инвестиција?

Наравно да није.

Дакле, занемаримо слово уговора у ком пише да држава за, де факто, неких 95% уложених средстава и ресурса у цели пројекат добија 32% удела у "заједничкој" фирми. Видимо на сваком кораку овог пројекта немар, јевашлук, арчење огромних средстава изнова и изнова на радове лошег квалитета, без било какве стручне анализе, провере...Личи ли вам то на нешто? Говори ли то Србину чија се то средства троше и ко заправо финансира ово све? ;)
 
Vrh