Šta je novo?

Savada 3

A ovde je predvidjeno malo decije igraliste, taman da deca uzivaju u pogledu na kontejnere dok se igraju 🤣🤣🤣
 

Prilozi

  • CDB4ED49-8F6A-4887-9A89-A741979BB7C1.jpeg
    CDB4ED49-8F6A-4887-9A89-A741979BB7C1.jpeg
    166,9 KB · Pregleda: 559
Najbolje da kazemo onim ciganima kod pruge da odnesu pola ovih kontejnera u staro gvozdje. To nam je sigurica i pre ce uraditi nego Nimar.
 
Mozda nekome ovo ne smeta, ali meni definitivno estetski odudara. Cemu onda fasadna cigla i sav trud da se ista ugradi, kad sve uj...s sa ovim kontejnerima koji nemaju cak ni otvaranje na pritisak noge. Meni nije jasno.
Neimar potcenjuje mogucnosti web pretrazivaca. Na svaku pretragu: kvalitet Neimar , iskocice i ova stranica...
 
Drage komšije,
Jel planira neko da naplaćuje penale na ime kašnjenja?
Pa ako je nekome u ugovoru pisao krajnji rok pre godinu dana naravno da ce da naplati...ja sam mislila da to ide po ugovoru. Tj da ne treba mi da pokrecemo ništa...ne znam tačnu proceduru. Treba pročitati u ugovoru detaljno..
 
Jeste u ugovoru, ali piše da se rok izgradnje moze produžiti usled dejstva više sile. Po mom laičkom mišljenju, moguće da će zbog ovog detalja prodavac odbiti da plati penale po automatizmu. U tom slučaju verovatno bi jedina opcija bila da kupci pokreću sudski postupak, da se na neki način ospori opravdanost i dužina trajanja posledica te sile i tako dalje.. Ne razumem se u to, ali mi je logično da ako oni imaju ikakvu mogućnost da penale ne isplate, da će to i iskoristiti :)
 
Ja verujem da će se oni potpuno praviti ludi po tom pitanju, a na pomen toga pokušati na sve načine da opravdaju koronom (višom silom) , ali smatram da na tome ipak treba da insistiramo, jer korona ne može opravdati ovoliko kašnjenje.

Opet to ne može biti ni za svakoga isto jer zavisi mnogo I od toga kada je ko potpisao ugovor i koliko je kome zapravo kašnjenje, gledano procentualno od datog roka u odnosu na prekoračenje roka.

Na primer, ako je neko potpisao ugovor tokom korone, sa rokom završetka za 6 meseci nakon ugovaranja, a oni završe za 18 meseci to je utrostruceno ugovoreno vreme i procentualno gledano je ogromno kašnjenje, za koje ne može biti opravdanja već to spada zapravo takoreći u obmanu kupca.

Ako je neko potpisao ugovor pre tri godine i pre korone, onda I korona ima zakonski drugačiji efekat na taj ugovor, a i procentualno je manje kašnjenje. Dakle nije baš isto za svakoga, ali mislim da svakako treba tražiti te penale jer ih oni sigurno neće sami nuditi.
 
Pa da...zavisi od potpisivanja. Mi smo na primer potpisali ugovor u septembru prošle godine. A rok za završetak je bio decembar. Tad smo i bili u stanu koji je već 90%bio završen. Kupatilo kompletno gotovo sa sanitarijom klima postavljena stolarija itd...ostali su samo podovi i unutrašnja vrata...
 
Pa da...zavisi od potpisivanja. Mi smo na primer potpisali ugovor u septembru prošle godine. A rok za završetak je bio decembar. Tad smo i bili u stanu koji je već 90%bio završen. Kupatilo kompletno gotovo sa sanitarijom klima postavljena stolarija itd...ostali su samo podovi i unutrašnja vrata...
Pod u d boravku i sobama. U kupatilu i kuhinji već postavljena keramika.
 
Pravno, ukoliko ste ugovarali rok za vreme trajanja "vise sile" ugovorna strana je u obavezi da ispuni obavezu i ne moze se pozivati na taj faktor jer mu je bio poznat u momentu ugovaranja.Jedino ukoliko dokaze postojanje nove vise sile moze izbeci ugovornu obavezu. U ovom slucaju moze se pozvati na prekid snabdevanja ali to ipak ne ukida ugovornu obavezu jer to je odnos investitor,izvodjac, dobavljac.Pisani zahtev je dovoljan savesnom investitoru koji ima kakvog- takvog pravnika da mu objasni sta ce platiti ako pokrenete spor.
 
Pravno, ukoliko ste ugovarali rok za vreme trajanja "vise sile" ugovorna strana je u obavezi da ispuni obavezu i ne moze se pozivati na taj faktor jer mu je bio poznat u momentu ugovaranja.Jedino ukoliko dokaze postojanje nove vise sile moze izbeci ugovornu obavezu. U ovom slucaju moze se pozvati na prekid snabdevanja ali to ipak ne ukida ugovornu obavezu jer to je odnos investitor,izvodjac, dobavljac.Pisani zahtev je dovoljan savesnom investitoru koji ima kakvog- takvog pravnika da mu objasni sta ce platiti ako pokrenete spor.
A u slucaju onih koji su ugovor potpisali 2019. i ranije, dakle pre pandemije (vise sile)?
 
Postoji isto obaveza roka, ali mora se utvrditi koliko je pandemija uticala na promenu roka. Realno je da probate dogovor sa investitorom da sam ponudi razumno pomeren rok ( po meni 2 do 6 meseci je ok). Ako ne pristaje onda tuzba gde ce on dokazivati koliko je ta visa sila uticala na pomeranje roka. Godina je svakako nerealno pomeren rok i nedokaziv za investitora
 
Ukoliko niste ugovorili penale, a imate ugovorene rokove mozete mirnim ili sudskim putem traziti iste ako dokazete da trpite stetu ( kredit, stanarina itd)
 
Jel neko vec mozda imao primopredaju stana? Interesuje me da li postoje neke stvari na koje bi trebali da obratimo paznju prilikom primopredaje?
 
Prozore da li duva ispod njih, lajsne od parketa, vrata imaju li gumu za dihtung, plocice da li su citave, parket da li je izgreban, ako se setim jos necega javim ti. Mozes i da prospes dve case vode u kupatilu da vidis da li otice voda na pravu stranu.
 
Poslednja izmena:
Neuobičajeno niska pozicija za bojler ?
Veoma niska, to su uprskali. Toliko ima mesta iznad, da je lepo postavljen mogao bih postaviti mašinu za veš ispod, pa i na nju onu za sušenje..
 

Prilozi

  • Screenshot_20220319-081235_Gallery.jpg
    Screenshot_20220319-081235_Gallery.jpg
    28,7 KB · Pregleda: 378
Veoma niska, to su uprskali. Toliko ima mesta iznad, da je lepo postavljen mogao bih postaviti mašinu za veš ispod, pa i na nju onu za sušenje..
Pozicija bojlera bi trebalo da bude lako rešiva. Možete sami da ga podignete i stavite nešto duže priključke na instalaciju. Meni bi prostor za mašine baš bio važan (ako ne i najvažniji u kupatilu). Srećno!
 
Kod nas u stanu ima mesta ispod bojlera za mašine ali ne i na nju da se stavi druga mašina (za sušenje)...
 
Hoce li biti u funkciji garaza/parking posle primopredaje da li zna neko?
 
Vrh