Šta je novo?

Sava centar

Novo je sigurno funkcionalnije, ali utisak je kao kada zamenite stari stilski, ali pohabani, nameštaj nečim solidnim iz IKEA-e.
Ne mora uvek da bude da je novo funkcionalnije, a ima i nešto u tome što je neki predmet starinski. Takve stvari se recimo na Zapadu cene, a kod nas ako imaš, primera radi, orman od punog drveta star 100 godina, koji ti je ostao u nasleđe od prababe, smatra se starudijom i bespotrebnim kršem, te se menja za novi orman izgrađen od piljevine i koji ni sam sebe ne može da drži ljudski, jer je to in.​
 
Meni ove stare instalacije na prvi pogled deluju baš zanimljivo, ali ako se pogleda malo bolje, to su ogromne limene kutije, koje zauzimaju dosta prostora. Pretpostavljam da su novije centralne klime efikasnije, pa samim tim ne mora instalacija baš toliko da se spušta, plus nema više recepcije, a možda je i novo staklo bolji izolator. Sa slika pre i posle, apsolutno mi više odgovara ovo posle, ali se slažem da na drugim slikama ovaj nameštaj nema taj stari šmek.
 
Nov nameštaj, je kao da je Delta uzela iz svakog svog objekta po neki deo,kao kada vam za slavu fali stolica,pa od komsija uzmete ,šta ko ima.
Sve ovo je jako slično enterijeru ,nakon renoviranja Interkontija. Novo,a nema ubedljiv efekat.
 
Nov nameštaj, je kao da je Delta uzela iz svakog svog objekta po neki deo,kao kada vam za slavu fali stolica,pa od komsija uzmete ,šta ko ima.
Sve ovo je jako slično enterijeru ,nakon renoviranja Interkontija. Novo,a nema ubedljiv efekat.
Misliš na stolice poput ovih?
sava-centar-091123-10.jpg
 
Bez LV kongresne opreme ja ne dolazim u SC, nije to dovoljan prestiž za mene.
Inače ne znam kako je u Engleskoj jer je nikad nisam posetio, ali sam zato u Pragu bio u Lidlu koji se nalazi u samom centra grada gde nisam video samo "siromašne ljude"
Pogledajte prilog 179999
Имаш и Аман у центру Београда чак и више него на периферији, ко је ту победио...
 
Novi sistem ventilacije nije funkcionalniji, ali je drasticno jeftiniji. Umesto pojedinacnih mlaznica koriste se obicne resetke. I to nije samo na vertikalnim star-wars sulundarima, vec i na horizontalnim (nekad zelenim) cevima.

Šteta što cevi i dalje nisu zelene. Tamnoplavo izgleda prehladno i monotono, asocira me na halu Pionir

Screenshot 2023-11-11 at 8.51.19 AM.png
Screenshot 2023-11-11 at 8.51.24 AM.png
 
Tehnomanija reklamira kao neke nagrade za prve kupce 14.11. Znači haos i tuča gora nego u Lidlu su zagarantovani 😀
 
Zanimljivo je da LIDL ne otvara 14. sa ostatkom SC-a nego tek 16. Da li zbog marketinga da ih ne zaseni otvaranje SC-a ili zbog toga što je četvrtkom nova roba tj. počinju cene i ponude iz novog kataloga, to možemo da nagađamo.

lidl.jpg
 
Enterijer definitivno nije sačuvan, koliko vidim na fotografijama sadašnji enterijer nije ni blizu originalnog dizajna. U originalnom dizajnu je vizuelno dominirala kombinacija narandžaste boje metalnih elemenata i zelene boje cevi za ventilaciju i po toj kombinaciji boja svi pamtimo Sava Centar.

28972774610_c421be0edc_k.jpg
 
Nov logo je narandžast, i tu u dva tona,ali su zato izbacili ,maltene sve narandžaste detalje iz enterijera.
Trebala je država, da zaštiti boju Star-Wars sulundara,gelendera i cevi ventilacije:ROFLMAO:,jer je očigledno ,da današnji enterijer,mora biti šoping mol tipa.
 
Poslednja izmena:
Koje sadrzaje ce nuditi SC? ima li spisak lokala i sl.?
 
Enterijer definitivno nije sačuvan, koliko vidim na fotografijama sadašnji enterijer nije ni blizu originalnog dizajna. U originalnom dizajnu je vizuelno dominirala kombinacija narandžaste boje metalnih elemenata i zelene boje cevi za ventilaciju i po toj kombinaciji boja svi pamtimo Sava Centar.

Pogledajte prilog 180088
Nije rađena replika, već rekonstrukcija.

Meni se dopadao stari dizajn, posebno što i u današnje vreme uz neke intervencije bi mogao da bude aktuelan. Ali isto tako, mislim da je novim enterijerom sačuvan neki taj stari šmek uz određene moderne elemente u enterijeru.

Naravno, poslovično, naš narod će uvek da zakera, ali to nije previše ni bitno, pošto niko na to ne obraća pažnju.

Svakako je bolje da Sava Centar ponovo ima svoju primarnu funkciju, nego da bude mesto za prodaju šanirane robe u "lux buticima" i sl.
 
Оно, имали смо и бабушке са марамама у гуменим опанцима, али и урбане даме по модним шаблонима Рима и Париза. Као што имамо и данас.
 
Elem, očekujem da Mišković u narednih 5-6 godina skocka lepo ceo taj kvart sa SC, Crowne Plazom i novim Inter Contijem koji će valjda konačno do tada da izgradi i onda sve to skupa proda nekom velikom investicionom fondu koji već ima značajan globalni real estate portfolio, tipa Black Rock i njemu slični.

Nešto tipa kao kada je svojevremeno prodao banku, osiguranje i Maxi i doveo ovde Intesu, Generali i Delhaize.
 
Čoveku je to posao.
Sposobniji od svih političara i
poslovnih ljudi koje Srbija ima ,ili je imala.
Jedino gde su ga izbacili iz kombicaja, je Beograd na vodi.Tu ovi nasi ozbiljno pretenduju da ga nadmaše.Parama iz gradskog budžeta ,zidaju stanove za svoju firmu,za svoj udeo u virtuelnoj Šeik igrici.Ne samo sto zidaju,nego i gradsko zemljište otimaju građanima ispred nosa,dok im pričaju uspavanku o milion posetilaca novog sajma.
Oni su svog Miškovića izmislili,dali su mu ime,a ti narode se divi tom imaginarnom Šeiku.
 
Poslednja izmena:
Nije rađena replika, već rekonstrukcija.

Meni se dopadao stari dizajn, posebno što i u današnje vreme uz neke intervencije bi mogao da bude aktuelan. Ali isto tako, mislim da je novim enterijerom sačuvan neki taj stari šmek uz određene moderne elemente u enterijeru.

Naravno, poslovično, naš narod će uvek da zakera, ali to nije previše ni bitno, pošto niko na to ne obraća pažnju.

Svakako je bolje da Sava Centar ponovo ima svoju primarnu funkciju, nego da bude mesto za prodaju šanirane robe u "lux buticima" i sl.

U odluci o utvrđivanju Sava Centra za spomenik kulture se navodi da je jedna od mera zaštite "osavremenjavanje enterijera sa savremenim tehničko-tehnološkim potrebama objekta ove namene, uz očuvanje osnovnih likovnih elemenata i vizuelnog izraza", tako da ne može da se radi potpuna rekonstrukcija enterijera ako su ovo uslovi koje je postavila država. I koliko vidimo na fotografijama, definitivno nisu očuvani osnovni likovni elementi i vizuelni izrazi. Jedino što je ostalo očuvano su kutije za hidrante i mapa sveta sa vremenskim zonama na zidu u holu.
4. Утврђују се следеће мере заштите споменика културе:

– очување изворног изгледа, спољашње архитектуре и хоризонталних и вертикалних габарита, конструктивних и декоративних елемената архитектуре, материјализације и функционалних карактеристика објекта;

осавремењавање ентеријера у складу са савременим техничко–технолошким потребама објекта ове намене, уз очување основних ликовних елемената и визуелног израза;

– забрана радова који могу угрозити статичку безбедност и конструктивну стабилност објекта;

– редовно праћење исправности свих инсталација у споменику културе и елемената у складу са важећим стандардима, прописима и нормама, којима се обезбеђује сигурност и несметано функционисање објекта;

– забрана надградње, доградње, изградње или постављење објеката трајног или привременог карактера који би угрозили функционисање или на било који начин деградирали објекат „Сава центар” к.п. број 2829/2 КО Нови Београд на којој се налази, односно, који би затворили визуре и сагледивост објекта споменика културе;

– забрана постављења клима уређаја на фасадама комплекса;

– забрана постављења монтажно-демонтажних конструкција (тенди, надстрешница) над грађевинским отворима;

– забрана постављења средстава за оглашавање на фасадама и крововима комплекса. Оглашавање у функцији намене објекта (комплекса) могуће је само уколико не деградира архитектонске вредности споменика културе, и то под условима које одреди надлежни Завод за заштиту споменика културе;

– уређење приступних платоа и стаза;

– пејзажно-архитектонско уређење непосредног окружења, унапређење и редовно одржавање травнатих и пешачких површина;

– очување изворног назива „Сава центар”.
 
Vrh