Šta je novo?

"Ruski car"

@Mekbejn, sta uopste znaci da "opasno obratim paznju" :)

Pretpostavljam da se samo odnosilo na citat u vezi "ukusa hrane", jer ovo ostalo onda nema smisla.

ako vec nisi razumeo, navedeni deo je bio polu-sarkasticno izrecen u smislu vrhunca kulinarske zgode u vidu kantine Vapiano. Ja LICNO ne znam nikoga kome je taj restoran na prvom mestu u kulinarskom dozivljaju da neko kaze "ufff... bas mi se jede u Vapijanu pasta ili pizza" i imam pravo da izjavim svoje misljenje kao i svi ostali na ovom forumu.

Kome se ne svidja, neka ne cita moj post i neka ode u USC i jede u Vapijanu pastu ili pizzu :)

Pa ako to nije fer, onda ne znam sta je :D :D :D
 
Lebanon":wwxxtmni je napisao(la):
...Ko god da je bio u Vapijanu a kaze da je hrana prekrasna ili sta ti vec ja znam, taj je opasna bu****...

Na ovo sam se nadovezao.
Misli ti da je hrana sranje, niko to ne brani, zato i kažem da ne ulazim u ukuse, ali nije u redu nazivati ljude budalama zbog drugačijeg mišljenja.
Zato i kažem da nije sve crno-belo.
 
Ne znam zasto, ali uopste ne osecam neku veliku zalost zbog zatvaranja Ruskog cara, iako mi nije drago. Mnogo mi je bilo zalije kada smo umesto najobicnije kafane Pod lipom dobili Pizza hut. Zatvoreno je jos mnogo starih kafana koje su po meni mnogo vise predstavljale duh Beograda, nego Ruski car koji je begradska kopija beckih kafea.

Da ne govorimo o rasprodaji knjizara i izdavackih kuca starih preko 100 godina. Valjda su to znacajnije ustanove kulture od kafana....
 
Ova tema. . . . . hej zexland
hajde priznaj pored kokica voliš i slatko :laugh: :lool: :laugh:
 
direktor":32tkq73c je napisao(la):
Pa bojkotujte vapjanao ja tamo necu uci to je obican unificiran restoran bez duse i smeka

Slazem se. :) Verujem da ce pojedini Beogradjani prestati da idu tamo, ali bice mnogo vise onih (prvenstveno mladjih) kojima Ruski car kao kultno mesto nista ne znaci, nazalost.

Bilo bi dobro kada bi drzava reagovala i zastitila naziv... A mozda bismo i mi ostali (gradjani, mediji,...) mogli doprineti medijskom kampanjom, mada...pokazali smo da ne znamo da se skupimo i zalozimo ni kada su mnogo vece stvari u pitanju. Jednostavno, ovde narod dize ruke od svega jer misli da ce svaki trud biti uzaludan i da pojedinac ne moze nista da promeni (ovo jeste tacno), ali masa mozda moze. ;)
 
U petak (17.8) se otvara "Vapiano" u Knez Mihailovoj. Eto prilike da vidimo da li su održali reč da se ambijent neće drastično menjati.
 
Prve sličice:

Tan2012-8-16_134054_0.jpg


Tan2012-8-16_134051_0.jpg


Tan2012-8-16_133552_0.jpg


Tan2012-8-16_133449_0.jpg


Tan2012-8-16_133348_0.jpg


Tan2012-8-16_133355_0.jpg


Tan2012-8-16_133251_0.jpg


Tan2012-8-16_133152_0.jpg


vapiano.jpg


Iako nisam ulazio u Bulićev "Ruski car" reklo bi se da je enterijer pretrpeo značajne promene, ali srećom kombinacija modernog "Vapijanovog" nameštaja i ambijenta starog "Ruskog cara" nije ispala toliko loše.
 
Pitao sam jednog Italijana. Nije čuo za Vapijano.

Koliko vidim stolice ispred "Zagreba" liče na nekakvu sindikalnu varijantu.
 
brdjanin":17ae0qn9 je napisao(la):
Pitao sam jednog Italijana. Nije čuo za Vapijano.

Koliko vidim stolice ispred "Zagreba" liče na nekakvu sindikalnu varijantu.

Vapiano je nemački lanac restorana.

Sindikalne varijante su neko vreme "in".
 
Надам се да овај "ланац" брзе хране неће дуго опстати и да ће нам се брзо вратити "Руски цар".
 
Da, bolje aca bulić da drži kafanu nego neki zapadni satonisti da nam prodaju HAARP modifikovanu hranu.
 
Unutrašnjost mi deluje skroz ok uklopljeno.
Nadam se da ću uskoro uživo pogledati.

I još jednom (mada je off topic): Vapiano nije brza hrana!
 
Vapijano je na nivou malo naprednije pljeskarnice, a iza celog projekta stoji kako sam cuo Gdja Marijana Mateus.

Sto se tice tradicije Ruskog Cara, ona se kod mene barem vezuje samo za ime. Sama kafana je vec dugi niz godina mesto za izbegavati, najvise zbog cena koje su bile poprilicno uvredljive. Ja sam ih poslednji put video jos pre vise od 10 godina, kada sam u podugackom racunu dobio i stavku "baksis za konobara". Licno nemam nista protiv promene vlasnika samog lokala (jednom kada je privatizovano, steta je nacinjena), dokle god se ne menja delatnost. Ali pretvaranje necega sto je, ako nista drugo, simbol ugostiteljstva ovog grada u piceriju, degradirajuce je i deprimirajuce.

Znajuci gde zivimo, neko bi rekao da je bolji i Vapijano nego kladionica, krpara ili rostiljara, mada ko zna kako ce nesrecni Ruski Car jednog dana da zavrsi.
 
Molim da ko nije jeo u Vapijanu ili ko je jeo jednom a inače ne voli taj tip hrane ne komentariše nešto u šta se ne razume.

Meni bi bilo sasvim ok da je ostala poslastičarnica, samo da je promenjen vlasnik, ali nije. I zbog toga ne treba opanjkavati (potpuno neopravdano) nešto što nije ono što bi mali Perica voleo da bude.
 
Нико се није бунио 1961. када је отворен као "Загреб" да се сачува старо име, а пре тога одузет и национализован.

Сви се куну у период комунизма, а када су они одузимали приватну имовину и слали на робију, тада се праве глуви и мутави. Чим споменеш да се нешто зове другачије него за време комуниста, одмах се нађу душебрижници који ће рећи за мене је то одувек био Булевар АВНОЈА-а или за мене је то одувек била Палата Федерације или Булевар Револуције. Било, прошло, идемо даље.
Када је ту била дискотека у сутерену половином деведесетих никоме није сметало.

Био "Руски цар" који је приватизован. Нико није нашао за сходно да се заштити име и изглед са променом власника. Сада када је све готово дигла се галама.
 
Da li treba ja da štitim ime bilo čega? Valjda je to postao odgovarajućih institucija.

Normalno je da se ljudi bune za promene naziva ulica. Posebno onih koje nisu postojale pre nego što su ih zli "komunisti" izgradili (dotični Bulevar Avnoja i ceo NBG, uostalom). Ako je u tada bio na delu revanšizam i mislimo da je to loše, onda ne treba i mi da budemo revanšisti. Ova država uostalom nije naslednica Kraljevine, i ne proističe iz nje, nego iz SFRJ. Uostalom, kakav god da je nečiji ukus, infrastrukturno i ekonomski je prostor Srbije u modernom dobu najintenzivniji napredak zabeležio u periodu socijalizma. Zato se mnogi ljudi "kunu" u njega u vremenu ovog opšteg rasula i sedmostrukog otvaranje 3,5 metra autoputa.

I na kraju, moć navike jeste najjača. Zato će za nas koji u već pomalo starimo uvek ostati Treći bulevar i Srpskih vladara i 27. marta i Ruski car itd, a mlađi će imati nešto svoje (kao što je napisao sti, "Najki radnja" :rolleyes: ) i to je to. Smena generacija.
Pretpostavljam da za 20-30 godina mlađi neće znati na šta mislim kada kažem 27. marta, jer će moguće znati samo za naziv Kraljice koje god. Ako uopšte iko bude pamtio nazive ulica u vreme kada će na svojim iDebilnostima svako imati GPS RHCMPŠT uređaje u džepu.
 
mekbejn":34pn58g9 je napisao(la):
Molim da ko nije jeo u Vapijanu ili ko je jeo jednom a inače ne voli taj tip hrane ne komentariše nešto u šta se ne razume.

Meni bi bilo sasvim ok da je ostala poslastičarnica, samo da je promenjen vlasnik, ali nije. I zbog toga ne treba opanjkavati (potpuno neopravdano) nešto što nije ono što bi mali Perica voleo da bude.
Није зграда зидана да би теби стомак био напуњен скупом храном коју на западу сви третирају као ФАСТ ФУД, јер вапиано јесте фаст фуд. Јер то је главна одлика конзумеризма. Да све буде подређено теби и твом укусу, а како се укуси системски удружују да буду прихватљиви већини, већина постаје конзумент и то се у нашем народу онда третира као бездушност.

Са друге стране Руски Цар је место које се деценијама обилази што због цена што због услуге и криминогеног карактера гостију. Али на страну тога, једна институција тог типа не сме да мења намену, назив, ентеријер и архитектуру. То мора да буде под строгом контролом државе. Таква места би требала да се оставе као места од државног интереса.
Домовина, Под липом, Српска кафана, Босна, Таковски Грм, кафана код Карађорђевог споменика, и многе друге су управо то. То је Београд. Београд је и нека култура али ово су кључна места која овај град одвајају од Лондона или Беча.
Глобализација као таква носи ужасне промене које не смеју да се дешавају. Почиње да се губи смисао обиласка светских метропола када све постају исте. Бесмисао униформисања локалних средина.

Ко је био у Њујорку пре 20-30 година зна шта значи униформисаност. Нажалост овде не постоји снага да се то спречи.

Да ли знате колико има кафана у Бечу, Лондону или Мадриду које нису промениле намену читавих 100 и кусур година без обзира на власника? Град и општине треба да доносе уредбе које сваки случај разматрају са посебним ставом. Локална јавност је ту такође кључна.
 
Marcus Lupus":2gxqmwcn je napisao(la):
Normalno je da se ljudi bune za promene naziva ulica. Posebno onih koje nisu postojale pre nego što su ih zli "komunisti" izgradili (dotični Bulevar Avnoja i ceo NBG, uostalom).
Од толике лепоте комунистичке градње, данас кад изађем на терасу добијем нагон да повратим. Ниједна зграда зидана у то доба не може да се похвали људском лепотом већ искључиво гађење. И када су на западу увидели штетност такве архитектуре по човека, само су паметно преместили ту архитектуру на периферију, док је код нас остала у центру града.

Marcus Lupus":2gxqmwcn je napisao(la):
Ako je u tada bio na delu revanšizam i mislimo da je to loše, onda ne treba i mi da budemo revanšisti.
Не треба реваншизам него повратак на здраве токове. Да има снаге и новца да се поруше све накарадне зграде по центру па да Београд прогледа једном ...

Marcus Lupus":2gxqmwcn je napisao(la):
Ova država uostalom nije naslednica Kraljevine, i ne proističe iz nje, nego iz SFRJ.
Па ни СФРЈ није наследница краљевина? Каква је то глупост?

Marcus Lupus":2gxqmwcn je napisao(la):
Uostalom, kakav god da je nečiji ukus, infrastrukturno i ekonomski je prostor Srbije u modernom dobu najintenzivniji napredak zabeležio u periodu socijalizma. Zato se mnogi ljudi "kunu" u njega u vremenu ovog opšteg rasula i sedmostrukog otvaranje 3,5 metra autoputa.
http://www.michaeltotten.com/images/Communist Buildings Old Belgrade.jpg
http://4.bp.blogspot.com/_BeClJMs84Ng/TUnW2OVDnTI/AAAAAAAADPI/uRNGFtX3of8/s1600/blok23_3.jpg
http://www.vracar.org.rs/images/galerija/vracar121.jpg

Не знам да ли би велике западне метрополе могле да се подиче оваквом зградурином од 100 метара поред највећег храма на балкану. Хиљаде и хиљаде таквих зградурина у центру Београда.
Архитектура лепо приказује стање у друштву. А из ових зграда се види морална пропаст која нас је задесила.

Marcus Lupus":2gxqmwcn je napisao(la):
I na kraju, moć navike jeste najjača. Zato će za nas koji u već pomalo starimo uvek ostati Treći bulevar i Srpskih vladara i 27. marta i Ruski car itd, a mlađi će imati nešto svoje (kao što je napisao sti, "Najki radnja" :rolleyes: ) i to je to. Smena generacija.
Тако је деценијама "Руски Цар" представљао симболику, а сад ће Вапиано представљати симболику пуног стомака нездраве хране за мале паре, и то за младе јапије који воле да конзумирају.

Комплекси ће нас убити.
 
Ne vidim nista lose u komunistickim stambenim zgradama osim da nisu odrzavane... ;)
 
Feanor":8vcbkplk je napisao(la):
Ne vidim nista lose u komunistickim stambenim zgradama osim da nisu odrzavane... ;)
То изгледа само народ који је на то навикао не види као лоше. Неко са стране пролази и крсти се. Попричајте са неким ко не живи овде и ко није навикао на ту ружноћу.
 
A šta podrazumevaš pod komunističkom gradnjom? Na primer, brutalizam Zapadne kapije i socrealizam Doma sindikata?
 
Pa ajde prosvetli me sta fali komunistickoj gradnji?
Na sta tacno mislis? Stil? prostorno planiranje? Zivotni koncept?

Oko stila i mogu da se slozim, ali to je vec subjektivno...
 
nemojte ulaziti u raspravu sa vozdem. lik je očigledno hejter velikih razmera.
 
Za vreme socijalizma, ko i za vreme kraljevine nicala su zdanja svetske klase, ali takodje i zdanja dostojna rusenja.

Ko tako jasno podvlaci crtu gde je pre 1945 sve bilo prelepo a posle sve bilo dno samo dokazuje da nije dovoljno informisan.
 
.:Aleph:.":2cli4mhi je napisao(la):
A šta podrazumevaš pod komunističkom gradnjom? Na primer, brutalizam Zapadne kapije i socrealizam Doma sindikata?

A fasada zgrade Doma sindikata je opet, idealno uklopljena u okolinu sa zgradama Pozorišta na Terazijama i Agrarne banke (danas Muzej istrojije Jugoslavije, izgorela 41, posle rata dozidan sprat) , uz otvaranje prosora za trg sa fontanom (i pride rušenje zgrade suda u kojo je bio smešten i Gestapo).
Odmah pored je zgrada Novosti, pre toga Borbe. Ko ne zna, i nju bi etiketirao kao "komunistička". Samo ipak je izgrađena pre rata za "Vreme".
Koliko tek ljudi je za BIGZ reklo da je to "komunistsička" arhitektura?

Istina je da se širenje komunizma poklopilo sa prodorima u modernoj arhitekturi, i da su ih drugovi prihvatili.

Uostalom - zar nisu fasade na mnogim stambenim zgradama na NBG pokrivene sitnim keramičkim pločicama? I dan danas izgledaju humanije i toplije od ovih iz XXI veka, prošaranih po kojom pastelnom prugom.

Hotel Jugoslavija - takvih ćemo naći više na zapadu nego na istoku.
A tek Beograđanka, Hotel InterKontinental, Zapadna kapija?

Ne postoje "komunistička" arhitektura i gradnja.
 
Vrh