Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Цена литијума пада а налазе се јефтинији начини рударења од планираног у Јадру.
Боље да одустанемо од тога скорз, и окренемо се развоју руралног ИТ сектора. Да се уложи у брзи интернет по селима, и да се омогући сва остала инфраструктура - гасовод, соларни панели, сеоске школе и амбуланте. То би препородило Србију.
Рио тинто би само проширио депресију по Србији и подстакао исељавање око 150000 људи у Београд и Нови Сад.
 
Jedva čekam referendum da 2000000 ljudi podmićenih sa 1000 dinara zaokruži DA. Pa to bi bila dobitna kombinacija, jeftinije nego sva ostala lobiranja.
 
Čisto sumnjam da bi se to dogodilo, jer se oko ovoga podigao preveliki hype i nije reč o klasičnom smenjivanju Vučića za mutavu opoziciju (čiji deo je, štaviše, u novije vreme okrenuo ćurak po ovom pitanju).
U najgorem slučaju, Vučića bi ovo i finansijski i politički koštalo mnogo više da odluči da progura.
 
Plate koje su veće od prosečne zarade u junu su Srbiji su imali građani Novog Sada, Bora, Majdanpeka, niške gradske opštine Medijana i svih beogradskih opština (uključujući Lazarevac), osim Barajeva, Grocke, Mladenovca, Obrenovca, Sopota i Surčina.

(Zaključak se nameće: Da batalimo rudarstvo u Srbiji i da nastavimo da kukamo zbog beogradizacije :))
 
Млади из тих општина и даље долазе у Бг. Није све у лови.
Плус рудник који је планирао Рио тинто је
кратког века.
 
,, ..... Nalazište litijuma otkriveno u vulkanskom krateru duž granice Nevade i Oregona može da sadrži do 40 miliona tona retkog metala. Ovo je verovatno najveće nalazište na svetu, što bi moglo da ima ogroman uticaj na industriju električnih vozila, navodi nova studija.... ,,
😃😃😃
Sad ce valjda da nam sidju sa gbače, nek si gi kopaju doma
😂
 
Izmislili elektricnu cigaretu za jednokratnu upotrebu koja ima Li-ion bateriju. Procenjeno je da se dnevno iskoristi 1300000 takvih cigareta. Znači 1.3M baterija i isto toliko plastičnih kućišta dnevno ide u smeće. Dok se normalan svet pita da li nam treba rudnik litijuma, oni izmislili litijumsku jednokratnu pušionu. Svaka čast.....
 
Najveca prevara.200 ljudi bi radilo u rudniku,a regija od 300 hiljada ljudi bi bila unistena,samo zato sto Vucic ima tal.Ako slucajno probaju da otvaraju rudnik svo podrinje da se digne i ode da svrgne vucica u beograd.
 
Otklili u Češkoj litijum, negde na granici sa Nemačkom. Situacija je slična kao kod nas - država i biznis se raduju eto para, eto profita, dok ekološke organizacije su jako protiv i traži da se ruda ne vadi. Zanimljivo je posmatrati šta će se desiti.
ako se kopa koje će se tehnike odabrati da li će ruda da se šalje u Kinu na doradu ili tu na licu mesta. Pa ako mogu Česi možemo i mi.. U svakom slučaju ne žuriti sa otvaranje rudnika kod nas, treba saekati, razvijaju se nove tehnologije možda i smisle nešto što neće zagađivati
 
Нисмо ми за те работе. Погледај како смо прошли са ЕПСом, ТЕНТом, Колубаром и Мићом печењаром.
Чеси су далеко изнад нас по питању техничке културе и радне етике.
Код нас би било разних свињарија, покривања свињарина од стране надлежних због утицаја или корупције и ко зна каквих још малверзација.
Боље као мањи народ да се окренемо информационим технологијама него да се играмо рударства.
 
У упозорењу за опасност од поплава због предстојећих падавина, Јадар међу критичним водотоковима.
 
otkud znate da naftni lobi ne potura priče protiv litijuma? Nažalost javno mnjenje oblikuju sredstva javnog obmanjivanja. Postoje posebno kod nas u Srbiji mnogo veći ekološki problemi nego što je litijum. Ja se lično nadam tehnološkom prodoru vodoničnog pogona i proizvodnje vodonika, jer se elektromobilnost ispostavila kao veoma problematična i sa ekološkog i sa praktičnog stanovišta.
 
Hajde da sačekamo prvi rudnik u Evropi koji će raditi po novoj tehnologiji. Ne bi im verovao na reč da će ispunjavati sve ekološke standarde. A standardi su tehničke norme u skladu sa dostignuti razvojem. Primer aflatoksin.
Granica aflatoksina u Srbiji postavljena je na 0,25 mikrograma po litru mleka, dok standardi Evropske unije dozvoljavaju 0,05 mikrograma po litru.
Ista situacija je sa koncetracijom olova u krvi. Na žalost deca su zatrovana u Zajači pošto je neko odobrio da se olovni akumulatori recikliraju pored osnovne škole.
 
Pa nista, verovatno ce ove ekoloske stranke promeniti pro-EU terminologiju jer je sada jasno da ce biti jako tesko zastupati to sto zastupaju, a da i dalje koriste proevropsku terminologiju.
 
@DzonTravolta sve jasno, ali mislim da će ovo dovesti do tektonskih strukturalnih promena kod ekoloških organizacija, pokreta i političkih stranaka, jer su do sada zastupali stavove koji su jako proevropski, a sada po svemu sudeći ili će morati da zaokrenu za 180 stepeni i nastaviti borbu, ili će (što je verovatnije) naći svoje interese u ovim projektima i eventualno gledati kako cela priča može da se uklopi u njihovu naraciju, dok će oni sami vremenom postati "poslovno" vezani za te projekte.

Naravno, tada će naracija ići u pravcu kako su protesti i borba pomogli da se osigura ekološki prihvatljiva eksploatacija litijuma (i svega ostalog) dok će se dojučerašnji saborci iz sveta aktivizma pojavljivati na tv-u sada u drugačijem ruhu - sako, tašna, mašna i uredna frizura, sa pozicija konsultanata, menadžera, ili u svojstvu vlasnika raznoraznih podizvođačkih firmi koje će biti angažovani na tim projektima, samo sada pod patronatom Evropske unije.

To je neka moja pretpostavka kako će se stvari odvijati dalje.
 
Ovako to ide. Moracu malo da karikiram zato sto moze da ode ko zna gde.

Disclamer:
Advokatu mozes da kazes sta god hoces jer ima nesto sto se zove "Attorney-client privilege"

Ucesnici
Osoba X: Narucilac posla, belac wall street.
Advokat: Advokat koji zastupa narucioca posla
Lobista 1: Lobista koji ima dil sa advokatom
Lobista 2: Lobista koji ima povezanost sa Srb
Rio Tinto: Firma koja je poznata opstoj javnosti
Opozicija: Levi i desni kompletno svi


Osoba X: (zove advokata): Zdravo, treba mi usluga
Advokat: Kako mogu da pomognem
Osoba X: Slusaj treba da mi organizujes pad akcija
Advokat: Koja firma
Osoba X: RioTinto
Advokat: Koliki je budzet
Osoba X: 20M
Advokat: U redu javljam se za sat vremena


Advokat: (zove lobistu): Zdravo imam posao
Lobista 1: ko je klijent?
Advokat: Ne mogu da disclose ali je belac wall street, nema politicku pozadinu
Lobista 1: Sta hoce?
Advokat: Treba da mi se organizuje nesto protiv RioTinto
Lobista 1: Jel imas budzet
Advokat: Imam budzet
Lobista 1: Javljam se za sat


Lobista 1: (zove lobistu 2): Treba mi dil u Srbiji, znam da su ovi tvoji na vlasti sad tamo (u Ambasadi-demokrate)
Lobista 2: sta ti treba?
Lobista 1: Treba da mi se organizuju protesti
Lobista 2: Koliko veliki i za kad?
Lobista 1: ASAP i svi da dodju. Bukvalno svi.
Lobista 2: U redu slusaj ovi sad spavaju u Beogradu najranije sto mogu je veceras.
Lobista 1: Javi mi veceras.

Lobista 2: (zove po US ambasadi): Slusaj treba mi pomoc
Sluzbenik: Sta ti treba?
Lobista 2: Hitno protesti protiv Rio Tinto
Sluzbenik: Slusaj demokratskoj stranci 5.5M na racun + idemo duple fees jer je internacionalno
Lobista 2: Moze imamo dil, zakazi proteste

Lobista 2: (zove Lobistu 1): Imamo dil transferuj plus moji fees su as usual.
Lobista 1: Transferujem za 20 min.

Lobista 1: (zove lobistu 3) Treba mi podrska. Mozes li da vidis da se Novaku posalje nesto najgore o RioTintu, trebace nam veliki suport.
Lobista 3: Mogu on voli te green stvari ali ne bi uzeo novac. Moj standard fee transfer

Lobista 1: (zove panetu): Zdravo treba mi pomoc da poguramo proteste u Srbiji.
Paneta: Slusaj mogu da ti zavrsim podrsku. (Jeremic i ja smo close).

Lobista 1: (zove advokata): Imamo deal, bice protesti izacice i levi i desni, imamo podrsku svih ukljucujuci i Novaka i Predsednika drzave. Svi ce biti protiv toga. Krecu protesti uskoro. Na zalost dil ce da kosta 45M

Advokat: (zove klijenta): Slusaj sve sam zavrsio, Predsednik ce da bude protiv RioTinto, Novak Djokovic ce da podrzi proteste, izacice svi i levi i desni. Plus bice solid suport naroda i blokirace main highway. No police, no riots. Imamo 5 nasih boots on the ground. Na zalost 45M je whole package.
Osoba X: Imamo deal. Execute. Transferovao sam.

Osoba X: Shortuje Stocks na berzi protiv RioTInto za 1B

Akcije padaju tog dana

Osoba X: (zove advokata): proslo je sve. Mogu da se povuku. Thank you for the business.
Advokat: My pleasure doing business with you.
 
Poslednja izmena:
I da se nadovezem, ponekad i obicni gradjani znaju engleski pa surfuju i pronadju da je nacin na koji Rio Tinto planira da izvodi svoje operacije potencijalno jako rizican po okolinu, pa se udruze spontano bez finansijskog podsticaja sa strane, narocito jer je Rio Tinto prvo poceo da kupuje zemljiste i pravi planove za rudnik pre zavrsetka ispitivanja i uticaja na okolinu, sto je samo po sebi jako sumnjivo.
 
Vrh