Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

1699540433113.png



Pink propaganda.
 
Pa ako žele kritičnu masu na ulici neka opet guraju tu priču. Sad rade ispod žita ali videćemo jel imaju kohones da opet otvoreno započnu tu priču.
 
@Daca86 morala bi nekako pro-EU opozicija da pivotira sa tog pro-EU na protiv EU stavove jer je ovo sada EU agenda. Teško da će moĉi da zadrže pro EU narativ a da kontriraju EU sa pitanjem oko litijuma u Srbiji. Sve je sada do njih.
 
Pa ništa, znači da ovoj proevropskoj opoziciji ne preostaje ništa drugo nego da se prešaltaju na antievropsku opoziciju. Šta ćeš, ako već mora tako... ne ide da ostanu pro-EU opozicija a da se bore protiv EU zakona o kritičnim sirovinama.
 
Mislim da pojedini političari i wanabe političari kao što je Savo Manojlović dižu preveliku alamu oko litijuma. Nije to presudna tema u državi na kojoj se odlučuje sudbina. MEne zanima jedna stvar - da li su podzemni izvori ugroženi ili ne. Ako nisu, neka se kopa.
 
MEne zanima jedna stvar - da li su podzemni izvori ugroženi ili ne. Ako nisu, neka se kopa.
Slažem se, ali mislim da je dosta loše što odgovor na to pitanje zavisi od toga koga pitaš. Probao sam da dođem do nekih profesora sa rudarsko geološkog, ali nemam mnogo kontakata bliske toj delatnosti, ali jedan od mojih poslovnih partnera će probati da me spoji sa jednim stručnjakom te oblasti iz UK pa me baš zanima njegovo mišljenje.

I ja sam više ZA nego ne, jer kad god vidim da se veĉinski narod oko nečega buni, skoro uvek je u pitanju potencijalno jako dobra stvar, al ljudi su preplašeni skloni da ih političari izmanipulišu i da koriste njihov strah za dnevno političke obračune. Te stoga jako lako pitanje ovog tipa prelazi u biti ili ne biti, za ili protiv... sve su to negativne stvari masovne zastupljenosti društvenih mreža i komunikaciji shodno tome.

Pre 15-20 godina samo bi na vestima čuli da je krenulo i to je to
 
Kompanija poznata po ekološkim katastrofama i aferama u kombinaciji korumpiranom vlašću koja iz sata u sat srlja u afere i kriminal, u državi koja podigne granicu aflatoksina u mleku. Šta može da pođe po zlu. NEKA SE NE KOPA!

Opet ću ponoviti reči nemačkog inženjera na seminaru na kom sam prisustvovao. Pitali su ga zašto litijumske baterije naziva zelenim izvorom energije, odgovorio "Zato što Litijum ne vadimo u Nemačkoj"
 
Mislim da pojedini političari i wanabe političari kao što je Savo Manojlović dižu preveliku alamu oko litijuma. Nije to presudna tema u državi na kojoj se odlučuje sudbina. MEne zanima jedna stvar - da li su podzemni izvori ugroženi ili ne. Ako nisu, neka se kopa.
Угрожени су.
 
Kompanija poznata po ekološkim katastrofama i aferama u kombinaciji korumpiranom vlašću koja iz sata u sat srlja u afere i kriminal, u državi koja podigne granicu aflatoksina u mleku. Šta može da pođe po zlu. NEKA SE NE KOPA!
Onda pro eu opozicija mora promeniti narativ da bi bila dosledna. Ne može i idemo u EU i nećemo da se kopa litijum.
 
Nemamo izlaz na more, nemamo turizam, nemamo naftu i gas. Litijum je mogla biti jedina strateska sirovina koju smo mogli imati, i koja bi bila jaka figura na politickoj tabli. Nasa proizvodnja litijuma ne bi bila konkurentna po kolicini, ali bi po prvi put neko zavisio od nas. Nebitno da li proizvodimo 1% ili 50%. Kad je nesto strateska sirovina, svaki postotak je bitan. Vrlo vesto su nam tu figuru izbili iz ruku i ostavili su takav "inprint" u svesti stanovnistva da je nikad necemo ni imati.
 
Nemamo izlaz na more, nemamo turizam, nemamo naftu i gas. Litijum je mogla biti jedina strateska sirovina koju smo mogli imati, i koja bi bila jaka figura na politickoj tabli. Nasa proizvodnja litijuma ne bi bila konkurentna po kolicini, ali bi po prvi put neko zavisio od nas. Nebitno da li proizvodimo 1% ili 50%. Kad je nesto strateska sirovina, svaki postotak je bitan. Vrlo vesto su nam tu figuru izbili iz ruku i ostavili su takav "inprint" u svesti stanovnistva da je nikad necemo ni imati.
I Srbija bi profitirala taman koliko i neka africka zemlja.

Jer jedno je kopati rudu i tako nepreradjenu je izvoziti kao sirovinu, a drugo je preradjivati tu rudu u neki konkretni proizvod tipa baterije ili sta vec.
 
Mislim da pojedini političari i wanabe političari kao što je Savo Manojlović dižu preveliku alamu oko litijuma. Nije to presudna tema u državi na kojoj se odlučuje sudbina. MEne zanima jedna stvar - da li su podzemni izvori ugroženi ili ne. Ako nisu, neka se kopa.
Zavisi od toga koja se tehnologija koristi i kako se radi. Ugrozava i ne ugrozava.
 
Ja bi svakako iskulirao sad za litijum bilo sta. To je bila mala sansa tada da ih osurimo sa cenom a sad treba da se iskulira.
Cena je pala i sve dok ne predje 1M mozemo da iskuliramo. Sad se ne prave dilovi. Sve dok ne krene hype.

Screenshot 2023-11-11 at 12.52.32 AM.png
 
Одлично ако пропадне прича са литијумом.
 
Propasce, nece vlast da rizikuje nove proteste, sreca je sto je narod nepoverljiv po prirodi i nisu uspeli da ga prevare oko litijuma kao za mnoge druge stvari u drzavi. Ma koliko spinovali pricu oko milijardi i ekonomskog prosperiteta iako znaju i sami da to nikada i nije bio problem vec ekologija. Kao sto nazalost rade i pojedinci na ovom forumu.
 
Kompanija poznata po ekološkim katastrofama i aferama u kombinaciji korumpiranom vlašću koja iz sata u sat srlja u afere i kriminal, u državi koja podigne granicu aflatoksina u mleku. Šta može da pođe po zlu. NEKA SE NE KOPA!

Opet ću ponoviti reči nemačkog inženjera na seminaru na kom sam prisustvovao. Pitali su ga zašto litijumske baterije naziva zelenim izvorom energije, odgovorio "Zato što Litijum ne vadimo u Nemačkoj"

Taj inženjer je baš upućen u situaciju na terenu.

A što se tiče Rio Tinta, sigurno će biti bolje ako projekat preuzmu neki kinezi...
 
Vrh