Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=897226#p897226:tiraxmu3 je napisao(la):
Mikie » 09 Nov 2021 02:56 am[/url]":tiraxmu3]Здрава животна средина нам је последња рупа на свирали. Долари су прва.

Народ је без власти и коло воде криминалци. То је тренутна слика и прилика. Све је то завијено у обланде да се лепше жваће.

Ово пишем као неко ко није задрт за екологију. Али прођем Србијом с времена на време, и буде ми толико жао колико потенцијала пропада због одсуства свести. Размишљамо "у року од 2, најдаље 3 године"...


Nemoj tako.... to su patriote... pa jesu podigli sveliki spomenik Stefanu Nemanji....?
 
http://www.nspm.rs/hronika/direktno.rs- ... icija.html

Ја сам Драган Симовић, долазим из Средње Добриње, код Пожеге, из родног села Милоша Обреновића. Живот је тако хтео да сам порастао највише са прадедом, који је био '21. годиште и који је учествовао у Другом светском рату. Позајмио сам од вашег комшије овај клип кукуруза. Били су жељни беле проје, делили су зрно кукуруза из коњске балеге да би остали живи и бранили су ову нашу земљу. А шта смо ми сад дочекали? Дочекали смо да ова власт издајничка, не знам како бих их назвао... Да оберучке даје страним инвеститорима све ово што је неко годинама крвљу и знојем добио и бранио - казао је Симовић.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898387#p898387:3tc4hgcv je napisao(la):
CherryBlossom » Суб Нов 13, 2021 7:26 pm[/url]":3tc4hgcv]Počelo je polako: https://www.ekapija.com/news/3479143/cu ... acija-bora

Navikavajte se na ovakve vesti, uskoro će toga biti toliko puno da će se o tome sve češće pisati, ili će možda državni aparat udariti cenzuru, sve u svemu prodajem imanje u Zapadnoj Srbiji i odoh u Topli Do... :sesir:
Curenje iz probnih bušotina litijuma zatrovalo bunare u Valjevskom kraju - Koncentracija bora 110 puta veća od dozvoljene granice
Prva "žrtva" ispitivanja litijuma u valjevskom kraju koje sprovodi kanadska kompanija Euro Lithium Balkan je domaćinstvo Cvetka Jovanovića iz sela Lukavac u čijem je bunaru, zbog curenja iz probne bušotine, pronađena takva količina bora da voda iz njega više nije ni za piće, ni za tehničku upotrebu, potvrdila je analiza Hemijskog fakulteta iz Beograda.

Da situacija bude još gora, kako pokazuju analize vode sa ovog područja koje je obavio Hemijski fakultet, koncentracije hemijskog elementa bora uzete u blizini bušotina koje je napravio Euro Lithium Balkan, povećane su od čak 110 do tri puta više od graničnih vrednosti koje je propisala domaća zakonska regulativa!

Naime, u bari pored bušotine u selu Lukavac, na katastarskoj parceli 1179/1, prisustvo bora u površinskoj vodi iznosi 107.900 mikrograma u litru, što je čak 110 puta više od granične vrednosti po domaćoj, odnosno 72 puta više od granične vrednosti po normi EU.

U bunaru Cvetka Jovanovića, koji se nalazi 60 metara o ove probne bušotine, analiza vode Hemijskog fakulteta pokazala je prisustvo bora od 2.719 mikrograma u litru!

Sto metara dalje od te bušotine u Lukavcu, u bunaru Radivoja Jovanovića bor je na nivou od 722 mikrograma u litru, tri puta više od granične vrednosti.

Svi ovi rezultati, navodi se u zaključku Hemijskog fakulteta koji prati analizu, ukazuju da ova voda pripada najnižoj, petoj klasi prirodnih i voda za piće što, kako se precizira, "odgovara lošem ekološkom statusu prema klasifikaciji u pravilniku kojim se propisuju parametri ekološkog i hemijskog statusa, pa se vode koje pripadaju ovoj klasi ne mogu se koristiti ni u jednu svrhu".

Na taj način, Cvetko Jovanović i njegovi ukućani, s obzirom da nisu priključeni na gradski vodovod, vodu iz svog bunara više ne mogu da koriste ni za piće, ni za kuvanje, ni za pranje.

- Na imanju pored mog bunara, na nekih 60-tak metara od njega, urađena su ta ispitivanja da li u zemlji ima litijuma. Bušotina je napravljena pre dve-tri godine i onda je počelo da curi iz nje, tako da je njiva potpuno izgorela, a to što je curelo doprelo je do mog bunara. Ovi iz "Euro Litijuma" su dolazili dva-tri puta i nešto pokušavali da zatvore, ali nisu uspeli u tome, pa je došla neka specijalna ekipa iz Bora i navodno su to zatvorili. Ali, u blizini je aktivirano gradilište brze saobraćajnice Valjevo-Nepričava, pa je od potresa i radova ponovo počelo curenje. I sada je voda iz mog bunara potpuno zagađena – priča Jovanović, pokazujući u plastičnim flašama mutnu tekućinu natočenu u njegovom domaćinstvu.

Meštani nekoliko sela u dolini reke Kolubare, na potezu od Lukavca do Šušeoke, gde su ekipe kompanije Euro Lithium Balkan obavljale probna bušenja u potrazi za litijumom i borom, upozoravaju da slučaj Jovanovića nije jedini gde je zbog curenja iz bušotina došlo do kontaminacije vode.

Izveštaj Hemijskog fakulteta, naime, pokazuje da je kod bušotine na katastarskoj parceli 218 u Šušeoci izmereno 56.230 mikrograma bora u litru vode, 56 puta više od graničnih vrednosti, dok nivo tog opasnog hemijskog elementa kod bunara Dragana Tadića iz tog sela, 60 metara od bušotine, iznosi 7.322 mikrograma u litru, što je sedam puta više od dozvoljenih domaćih normative.

Meštani traže zaustavljanje istraživanja litijuma

Zbog toga, njih više od 400 koji su potpisali ovlašćenje advokatu da ih zastupa pred državom, na nedavnom protestu su zatražili da se zaustavi istraživanje litijuma i bora u valjevskom kraju, hitnu reakciju rudarsko-geološke i poljoprivredne inspekcije, kao i oduzimanje dozvole kompaniji Euro Lithium Balkan za dalja istraživanja zbog kršenja propisa Republike Srbije.

Ova kanadska kompanija je pre šest godina dobila istražna prava za geološka istraživanja na teritorijama označenim kao "Valjevsko-mionički basen" i "Valjevo sever", ukupne površine oko 200 kvadratnih kilometara. Na svom zvaničnom sajtu, još lane su objavili planove rudarsko-topioničarskog kompleksa, pri čemu je navedeno da bi budući površinski kop na teritoriji ovih sela bio 16 kvadratnih kilometara.

Istražno pravo za "Valjevsko-mionički basen" im je isteklo poslednjeg dana oktobra, ali dozvola za istražne radnje na polju "Valjevo sever", kako je potvrdilo i Ministarstvo rudarstva i energetike, ističe im u junu sledeće godine.
 
Sve je to tako, ali kadar sa Rudarskog fakulteta se medjusobno gura da bude na projektima vezanim za Rio Tinto.
Nema ni traga protestima, nezadovoljstvu.
Studenti, asistenti i profesorski sljam veruju da je moguce da se Jadar davi u otrovu dok oni u Sansi ispijaju kapucina i muvaju klinke iz pete.
 
Ne zameraj to studentariji oni još učU... :p
studentarija uglavnom spada u grupu mladjih punoletnika a to je grupa tik iznad maloletnika, za koje se zna da nisu dovoljno svesni posledica bilo čega što rade ili bi radili....
Studentarija uvek ima pozitivne i napredne ideje, :kk:
avaj , kako nije zlato sve što sija, tako i svaka ,,napredna,, ideja ne vodi napred neke vode i u propast, upravo kao ova sa Jadaritom .....
mozda bi i bilo dobra ideja kada bi hteli manji profit u korist primene ultra novih tehnologija rudarstva....
na žalost
upravo zbog primene prljavih tehnologija kao što se vidi pri vec primenjenih u istraživanju terena (ne zalecene bušotine) izbor grofa ,,Tintorelija,,i nj. tehnologije jeste čista propast radi što veceg profita
:sesir:
 
РГФ прима лепе паре од Рио Тинта, а студенти се никад нису ништа питали ни на једном факултету.
 
Da li bi ti radio za lepe pare za Rio Tinto?

Министарство рударства и енергетике често се понаша као да управља територијом од више милиона квадратних километара и то ради врло "опуштено" и бахато, делећи права за истраживање литијума, изјавио је дневном листу Нова декан Шумарског факултета у Београду Ратко Ристић.

Како је упозорио, уколико би се следило такво поступање Министарства, онда би пола Србије било раскопано и прекривено џиновским депонијама.

Он је предочио да је само у Јадру предвиђено да депоније садрже око 6.000 тона арсена и оценио да је тај пројекат негација свега онога што је глобални концепт заштите животне средине.

Према његовом ставу, тај пројекат значи уништавање хиљада хектара земљишта и шумских екосистема, као и врло висок ризик од загађења површинских и подземних вода.

Ристић сматра да Србија није дужна да жртвује свој простор и људе да би поправљала стање животне средине на глобалном нивоу коју су покварили неки други.

Потенцијални референдум о том пројекту он види као покушај бега државног врха од одговорности.

Ристић је уверен да једино отпор грађана даје наду да неће доћи до реализације пројекта Јадар.

(Нова-Фонет)
 
Ја лично не ал њима изгледа нема друге опције. Све критике овог погубног пројекта су на месту.
 
Litijum u Rekovcu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=buM0gWMsKHk[/youtube]
 
Posle sto godina Rio Tinto menja trasu pruge Valjevo-Loznica

Pruga Valjevo- Loznica, iako I posle 100 godina od prvih radova još uvek neizgradjena, promeniće svoju trasu . Nacionalni mediji prenose istraživanje BIRN-a u kom se navodi da je preduzeće Rio Tinto je od Saobraćajnog instituta CIP naručilo izradu tehničke dokumentacije za izmenu trase na delu pruge Valjevo – Loznica.
Da zbog litijuma Rio Tinto već pomera pruge po Srbiji, za BIRN je potvrdio direktor CIP-a Milutin Ignjatović koji kaže da izradu tehničke dokumentacije finansira Rio Sava Exploration d.o.o. iz Beograda, srpski ogranak Rio Tinta, dok će Infrastruktura železnice finansirati izgradnju same pruge, prenose nacionalni mediji.

„Saobraćajni institut CIP d.o.o. za naručioca – kompaniju Rio Sava Exploration d.o.o. iz Beograda radi tehničku dokumentaciju železničke pruge Valjevo – Loznica, deonica Draginac – priključenje na postojeću prugu Šabac – Loznica”, kaže Ignjatović za BIRN.

On navodi da CIP radi na izradi “Idejnog rešenja, Idejnog projekta sa Studijom opravdanosti, Projekta za građevinsku dozvolu i Studije o proceni uticaja na životnu sredinu za železničku prugu”.

Nešto slično je, kada je reč o saobraćajnicama, nedavno za Tanjugovu televiziju K1 potvrdio v.d. direktora Puteva Srbije Zoran Drobnjak. On je rekao da je to javno preduzeće dalo saglasnost Rio Tintu da pribavlja tehničku dokumentaciju za gradnju obilaznice oko Loznice. Rekao je i da u tome nema ničeg neobičnog.

Iz BIRN-a su postavili niz pitanja nadležnima u ministarstvu gradjevinarstva , ali kako navode odgovore na njih nisu dobili.:Ko je Infrastrukturi Železnice, CIP-u i Rio Tintu dao odobrenje da radi projekat za izmeštanje dela pruge Valjevo – Loznica? Da li je to odobrenje dalo Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture? Po kom osnovu je dozvoljeno Rio Tintu da naruči izradu tehničke dokumentacije? Da li je u vezi sa tim Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture ili neka druga nadležna institucija države Srbije potpisala ugovor sa Rio Tintom, ako jeste kada i šta je bio osnov za potpisivanje tog ugovora? Šta su obaveze države Srbije po tom ugovoru?
Kako stvari sada stoje , nakon ove vesti, može se zaključiti da ono što ni politika nije mogla očito će pokrenuti interes kompanije Rio Tinto iako referendum o iskopavanju litijuma na prostoru Jadra još uvek nije održan.
https://www.vamedia.info/2021/11/posle- ... o-loznica/
 

Prilozi

  • 800px-PrugaKamenica-768x576.jpg
    800px-PrugaKamenica-768x576.jpg
    123,8 KB · Pregleda: 827
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898835#p898835:1ba4kvnh je napisao(la):
Дошљак » 15 Nov 2021 12:38 pm[/url]":1ba4kvnh]РГФ прима лепе паре од Рио Тинта, а студенти се никад нису ништа питали ни на једном факултету.

Ja na primer ne primam nikakve pare ali podrzavam Rio Tinto i rudarenje litijuma. Iskreno da imam vremena organizovao bi veliku podrsku za Rio Tinto i zeleniju planetu.
 
U pravu si Radoviću...nije nemoguće pri rudarenju da se naiđe i na najveće nalazište bitcoina na svetu...
 
Svasta je moguce. :)

Ovde je ipak bitno da se ima nesebican pristup jer otvaranje rudnika Rio Tinto bi imalo uticaj na celu Srbiju i BDP a nama je to trenutno od strateske vaznosti zbog vojnog jacanja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899051#p899051:o7p1cluh je napisao(la):
vradovic » Uto Nov 16, 2021 9:10 am[/url]":o7p1cluh]Svasta je moguce. :)

Ovde je ipak bitno da se ima nesebican pristup jer otvaranje rudnika Rio Tinto bi imalo uticaj na celu Srbiju i BDP a nama je to trenutno od strateske vaznosti zbog vojnog jacanja.
Zakasnili smo. Treba bar deset godina pa da se oseti uticaj rudnika na Srbiju i BDP, a rat neće da čeka, vidiš kako je zakuvalo, nije njima u interesu da čekaju da mi vojno ojačamo...

Samo mislim da će od tog profita koji ostvari rudnik malo više da jačaju neke druge vojske, i to one koje nam svraćaju ovde na svakih 30-40 godina.
 
Kad vidim koji prugu čačkaju pomislim da je stvarno sve moguće
 
Ali za Nas uopste nije dobro da Vucicevcima raste BDP jer onda nasi neprijatelji jacaju vojsku. Ono sto je Nas interes je koliko ce mesecno svakom od nas da legne para od litijuma na racun. Dal 1000, 2000, 3000 evra... najbitnije je da se zna tacna cifra? Od tog novca onda Mi mozemo da ojacamo, naoruzamo se, napravimo vise dece i pobedimo nase vucicevske okupatore. Dakle sto manji BDP i budzet nasih neprijatelja, a sto veci mesecni budzet naseg naroda.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899122#p899122:hzuj1lvu je napisao(la):
Earthmoving » Uto Nov 16, 2021 2:29 pm[/url]":hzuj1lvu]Ali za Nas uopste nije dobro da Vucicevcima raste BDP jer onda nasi neprijatelji jacaju vojsku. Ono sto je Nas interes je koliko ce mesecno svakom od nas da legne para od litijuma na racun. Dal 1000, 2000, 3000 evra... najbitnije je da se zna tacna cifra? Od tog novca onda Mi mozemo da ojacamo, naoruzamo se, napravimo vise dece i pobedimo nase vucicevske okupatore. Dakle sto manji BDP i budzet nasih neprijatelja, a sto veci mesecni budzet naseg naroda.

Neka si ti nama ziv i zdrav :D
 
https://www.danas.rs/vesti/ekonomija/iz ... xchange.me

Izmenom Zakona o eksproprijaciji zemljište se oduzima po hitnom postupku

Beta
18.11.2021. 13:58


zmenama Zakona o eksproprijaciji koje je Vlada Srbije predložila predviđeno je da se zemljište, neophodno za smeštaj materijala, radnika i mašina pri izgradnji infrastrukturnih objekata od javnog interesa, može oduzeti po hitnom postupku.

„Zemljište koje treba da služi smeštaju materijala, radnika, mašina ili izvođenju radova u funkciji izgradnje objekata koji su od javnog interesa može se privremeno zauzeti, najduže do tri godine, ali se to privremeno zauzimanje može produžiti za još tri godine“, predviđeno je izmenom Zakona o eksproprijaciji koji je u skupštinskoj proceduri.

Svi postupci u vezi sa eksproprijacijom zemljišta, kako je predviđeno, obavljaće se po hitnom postupku.


Zakupcu stana u društvenoj ili državnoj svojini, odnosno javnoj svojini na neodređeno vreme, odnosno nosiocu stanarskog prava u eksproprisanoj stambenoj zgradi ili stanu kao posebnom delu zgrade, korisnik eksproprijacije dužan je da pre rušenja zgrade obezbedi korišćenje drugog odgovarajućeg stana u javnoj svojini sa pravima zakupca na neodređeno vreme.

Izmene Zakona o eksproprijaciji predviđaju i da je Vlada Srbije dužna da po predlogu za utvrđivanje javnog interesa odluči u roku od 15 dana od dana dostavljanja potpune dokumentacije, dobijenog pozitivnog mišljenja ministarstva nadležnog za poslove građevinarstva na dostavljenu plansku dokumentaciju, kao i pozitivnog mišljenja ministarstva nadležnog za poslove rudarstva ukoliko se eksproprijacija sprovodi u svrhu izgradnje rudarskog objekta.

Sopstvenik nepokretnosti, kao je predviđeno, dužan je da se izjasni o predlogu za eksproprijaciju u roku od pet dana od dana prijema predloga pisanim putem ili usmeno na zapisnik kod nadležnog organa.

Po prijemu izjašnjenja vlasnika nepokretnosti, nadležni organ, kako je predviđeno, odmah, a najkasnije u roku od 15 dana, donosi rešenje o eksproprijaciji nepokretnosti.

Kada se tokom postupka eksproprijacije utvrdi da je sopstvenik nepokretnosti koji je upisan u katastru nepokretnosti preminuo, a nije sproveden postupak raspravljanja zaostavštine iza njegove smrti, organ koji vodi postupak može postaviti privremenog zastupnika koji bi istupao u postupku eksproprijacije u ime i za račun potencijalnih naslednika.

Nadležni organ može doneti i delimično rešenje o eksproprijaciji dela nepokretnosti, dok će se o eksproprijaciji preostalog dela nepokretnosti rešiti naknadno nakon sprovedenog dokaznog postupka.

Kada je predmet eksproprijacije zemljište na kome je izgrađen objekat suprotno zakonu za koji nije okončan postupak ozakonjenja, vlasnik takvog objekta ima pravo na naknadu za izgrađeni objekat u visini procenjene građevinske vrednosti tog objekta.

Postupci eksproprijacije koji su započeti u skladu sa Zakonom o eksproprijaciji, a koji nisu okončani do dana stupanja na snagu izmenjenog zakona, nastaviće se, kako je predloženo, po propisima koji su važili do dana stupanja na snagu novog zakona.

„Pripremi ovog zakona pristupilo se imajući u vidu potrebu da se na brz i efikasan način okonča postupak eksproprijacije, prevashodno zbog hitnosti postupka, koji se sprovodi u javnom interesu“, navodi se u obrazloženju izmena zakona.
 
Sasvim je realno da uskoro bude usvojen zakon po kome ce se i privatna svojina oduzimati "zbog buducnosti, investotora i nase dece"
Samo jos malo.
 
@MC_ žao mi je što moram da te obavestim da smo već imali jedan takav lex specialis zakon. Čak je bilo okej i ljudima preko noći srušiti objekat sa sve stvarima u njima.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=k4_nYJC6VRY[/youtube]
 
Reklama o Rio Tinto snimljena prilozima gradjana.
RTS je brutalno zabranio ovu reklamu.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=KIe0UExynK8[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=900306#p900306:khs6feg9 je napisao(la):
Gorstak89 » Pet Nov 19, 2021 8:44 pm[/url]":khs6feg9]@MC_ žao mi je što moram da te obavestim da smo već imali jedan takav lex specialis zakon. Čak je bilo okej i ljudima preko noći srušiti objekat sa sve stvarima u njima.

Beograd na vodi?
 
Vrh