Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Sve kul, ni mene ne zanima ta vest. Svako po volji

Btw vidim ponovo radi agendoskop
 
Ako čuveni kineski proizvodjač mobilnih telefona planira ulaganje u električne automobile, onda je jasno kakva će potražnja biti za Litijumom. Znači da i firme koje nisu u auto-industriji počinju taj posao, pa me ne bi čudilo da i Google odvoji par desetina milijardi dolara.
 
Niste culi da su se pojavile nove tehnologije baterija koje ne zahtevaju litijum.
 
I za uranijumom je uvek bila i ostala jaka potraznja pa nisam video nijednu zajednicu na svetu koja se radovala i pozivala i investitore kada bi se otkrilo nalaziste uranijuma u njenom komsiluku
 
Svuda u svetu država odlučuje o kapitalnim projektima značajnim za širu zajednicu, tj. državu.

Na teritoriji u Jadru od nekoliko stotina hektara za rudnik je većina ljudi već prodala svoja imanja, a ostalo je još par desetina koji još razmišljaju ili čekaju što bolju ponudu. Koliko je samo otkupljeno za autoputeve?
 
Država odlučuje na osnovu volje naroda. A kad se država zaboravi, onda ja narod podseti ko je u čijoj dužnosti i na platnom spisku.

A imanja naravno da su prodata kada su jednima došli sa torbama para koje su za njih (Tintaru) sića a drugima pripretili raznim metodama.
 
Razumem te ljude koji će morati da se sele, nije to baš lako. Zato bi trebalo da budu adekvatno plaćeni. Za Jadar baš nisam pratio situaciju, ali nap. kod Majdanpeka se iseljava celo selo, tj. ono što je još ostalo.

Oni su tražili novu lokaciju za selo jer hoće da žive sa rodjacima i prijateljima, da premeste crkvu i groblje. Izgleda da će im država i kinezi ispuniti tu želju. Znači, kako se koje selo snadje.
 
Majdanpečani vise nad rupom decenijama, tako da nije za porediti. Isti slučaj je bio sa Vreocima...
Upravo će Kinezi razvojem grafenskih baterija srušiti sneška RioTintu i litijumskom lobiju.
 
moram....
Kako da znamo da je pocela kampanja na izborima?

@Dragan se aktivira na većini tema i odgovara svakom članu, a niko mu se ne obraća.
Kači vesti, mape i planove ( kao da mi ne umemo da pročitamo i vidimo sami) i podseća šta će sve da se radi .
Ne bi to ni bio problem da dozvoljava normalni tok tema da ne nameće svoje mišljenje pod izgovorom da on aktivno radi na aktivaciji poslova, zapocinjanju radova, a ne mrači sa tim kako od toga nema ništa.

Izbori, izbori, da istrpimo do aprila pa da odahnemo.
Dakle, nije problem sto pise, vec sto oseca potrebu da svakome odgovori.
Evo raspali @ Dragane :) ja mislim da si placen za to :)
 
........
 

Prilozi

  • IMG_20211127_144237.jpg
    IMG_20211127_144237.jpg
    144,8 KB · Pregleda: 565
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902690#p902690:314mr0lt je napisao(la):
SunnyJ » Sub Nov 27, 2021 2:06 pm[/url]":314mr0lt]Majdanpečani vise nad rupom decenijama, tako da nije za porediti. . .
Nisam ni poredio tu rupu i Jadar, već način preseljenja, tj. jedni to rade organizovano u grupama, a drugi pojedinačno.

Inače, naravno da svi rade na poboljšanju baterija i možda će Litijum brzo ispasti iz igre. Zato bi trebalo što pre da "uzmemo pare" :) . . jer dok oni krenu 2025. možda će preradjivati samo element Bor.

PS. . . pisanije koje se odnose lično na mene, neću ni da komentarišem, nismo na pijaci.
Pogotovu ideju da sam plaćen da agitujem 4 meseca pre izbora, jer je sasvim sumanuta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902696#p902696:j5gkn13l je napisao(la):
trialin » 27 Nov 2021 02:44 pm[/url]":j5gkn13l]........
file.php
Odgovor koji gugl nudi na pitanje 'Why is Botswana so rich?' glasi:
Botswana's economy is mostly dependent on diamond mining. Diamond mining contributes to 50% of the government revenue mainly through its 50:50 joint venture with De Beers in the Debswana Diamond Company.

Mrzim polularna mnjenja u Srbiji kao kugu.
 
Botswana ima manji BDP per Capita od Srbije, a jedna je od zemalja sa najvećom nejednakošću na svetu. To što dosta novca zaradi od dijamanata uglavnom preko korupcije ide u privatne džepove.
Tako da ona gore tvrdnja da bi se Srbija obogatila od litijuma kao afričke zemlje od dijamanata apsolutno stoji.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Da, zemlja u Podsaharskoj Africi, pa ne valja što ima malo manji BDP od Srbije, evropske zemlje...

Ljudi, vi niste realni, ali dibidus. Generalno je Afrika deo sveta koji najviše napreduje, a ja se još sećam kako je npr. Le Monde pre samo 20-ak godina lamentirao da sve podsaharske zemlje imaju ukupan BDP kao Argentina i kako je Afrika izgubljen slučaj. Kad ono, preokret. I Srbi baš našli da se sprdaju sa Afrikom.

Stoga se ja za Afriku ič ne bojim, ali za nas, bogme, da.
 
Niko se ne sprda sa Afrikom ovde. Afrika je data kao primer kako eksploatacija prirodnih resursa od strane globalnog kapitala u 'slabim' državama ne dovodi do bogaćenja te zemlje nego eventualno do bogaćenja korumpirane klike na političkim pozicijama moći.


Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Upravo dovodi do bogaćenja država. Već iz gore napisanog vidi se da 50% budžetskih prihoda Bocvane čine prihodi od eksploatacije dijamanata. Na koju foru duplo veći državni budžet znači da narod ne živi bolje? To je teoretski nemoguće.

Ali, lakše je ponavljati parole. Najveće zlo - uvrežena mišljenja, narodne umotvorine, doskočice i parole. To je tako tipično za Srbiju. Tako faking tipično. Zato smo pretežno ili nacional-šovinisti, ili komunisti.
 
Prvo, to što 50÷ budžetskih prihoda danas dolazi od dijamanata ne znači da je budžet duplo veći. Moze biti manje a može i više. Ne znam kakva je struktura Bocvanskog državnog budžeta i kako se menjala kroz godine.
Drugo, nije samo pitanje koliki je državni budžet nego kako se troši.
Evo, u duhu ovog foruma, Beogradski budžet je danas znatno veći nego pre par godina pa kakve koristi imamo mi od toga kad se te pare prebacuju na privatne račune kroz nameštene tendere a infrastrukturni radovi su takvi da je bolje da ih i ne sprovode. Da ne ulazimo u to kako načini na koje ova gradska vlast uvećava budžet zapravo smanjuju kvalitet života za većinu Beograđana.


Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902684#p902684:3h0xuomm je napisao(la):
dragan » Sub Nov 27, 2021 1:18 pm[/url]":3h0xuomm]Svuda u svetu država odlučuje o kapitalnim projektima značajnim za širu zajednicu, tj. državu.

Na teritoriji u Jadru od nekoliko stotina hektara za rudnik je većina ljudi već prodala svoja imanja, a ostalo je još par desetina koji još razmišljaju ili čekaju što bolju ponudu. Koliko je samo otkupljeno za autoputeve?

"Svuda u svetu" vecno omiljena recenica rezimske propagande.
 
Ja ću da podržim otvaranje rudnika litijuma, ali ako će topionica da bude negde kod Surčina/Ledina, a jalovište na Velikom ratnom ostrvu..

E ako bi tako bilo, voleo bih da vidim taj referendum i kako bi Beograđani koji su veliki zagovornici rudarenja glasali..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902730#p902730:n0xsp6ri je napisao(la):
MC_ » Sub Nov 27, 2021 4:52 pm[/url]":n0xsp6ri]"Svuda u svetu" vecno omiljena recenica rezimske propagande.
Evo ko se ovde bavi političarenjem sa ovakvim zaključkom.
Isto bi bilo i da sam napisao "sve države u svetu" ili nešto slično.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902746#p902746:129xj057 je napisao(la):
Vox91 » 27 Nov 2021 05:26 pm[/url]":129xj057]Ja ću da podržim otvaranje rudnika litijuma, ali ako će topionica da bude negde kod Surčina/Ledina, a jalovište na Velikom ratnom ostrvu..

E ako bi tako bilo, voleo bih da vidim taj referendum i kako bi Beograđani koji su veliki zagovornici rudarenja glasali..
Da, al prvo da se skloni TENT iz beogradske opštine. A i Kolubara. A bogme i pančevačka postrojenja da odu barem u Prahovo.

Sve nam to prlja Beograd, jbg, da smo nezavisni kao Singapur, lepo bismo živeli od usluga.
 
ај овако имате две опције или загађење или мртва сиротиња, у сваком случају миграције ће бити библијске и држава и народ укинути и обрисани па ви множите
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=yn9BziKFYy8[/youtube]
 
Vrh