Šta je novo?

Residence 7+, Zemun

Sve prednosti i mane cete videti po useljenju. Ja sam pre neki dan prolazio tuda, a nisam davno, poslednji put mozda kad je gradnja tek pocela. Sada videk Titanika od zgrade tako da ce biti blagi uzas u jutarnjim spicevima, ali i generalno. Nadam se samo da tema nece da zamre kao i vecina, a nakon useljenje, a pogotovo prvih god. dve zivota. Tada ostaje da se sagleda opste zadovoljstvo, minusi i plusevi.
 
1. Ulaz na parking bi trebalo da ide izmedju trafo stanice i zgrade, bice dosta knap.
2. To okolo ce se rusiti u nekom trenutku sigurno, jer je u sustini sve predvidjeno za stanogradnju, ali mislim da se ne sklanjaju u okviru sredjivanja okoline ovog projekta konkretno. Jedan radnik mi rece da ce na severnom placu biti ista zgrada kao ova, samo okrenuta obrnuto, kao u ogledali, tako da se unutrasnja dvorista spajaju. Ne znam koliko je to provereno doduse.
Tu drugu zgradu bi radila Conza ili neko drugi?
 
Iz Konze rekose, pre neki dan, da izvodjac radova planira da do kraja aprila zavrsi radove i od maja bude na drugom gradilistu.
Ja sam obišao stan pre par dana, i iskreno se nadam da će srediti probleme koje sam primetio pre nego što odu na drugo gradilište. Plašim se da će biti muke oko ispravljanja problema koji budu uočeni prilikom primo-predaje stana ako izvodjači budu zauzeti drugim projektom. Generalno je kvalitet radova dobar, ali im baš zameram zbog toga što su iskrivili dva zida (dnevna soba i kuhinja).
 
U mom stanu je susac za peskire u tus kabini. A ima mesta za susac na drugom zidu. Ne znam kome je pala tako glupa ideja na pamet.
Sta ces da radis, moze li to da se izmesti? Potpuno nenormalno, to bas nigde nisam videla😯 kakav je polozaj susaca, da li bi se kvasio uvek prilikom tusuranja?
 
Sta ces da radis, moze li to da se izmesti? Potpuno nenormalno, to bas nigde nisam videla😯 kakav je polozaj susaca, da li bi se kvasio uvek prilikom tusuranja?
Ne verujem, ja bih ga najradijie sklonio skroz iz toaleta. Kao i kod @aurelijus, susac je nasuprot tusa, ali je to razdaljina od npr 1,1 metar, tako da ce se tu i tamo kvasiti. Od vode ce mozda i truliti hrom premaz na susacu. Vremenom ce se nakupljati kamenac izmedju zida i susaca visine vise od metar, i bice ga tesko ocistiti. I sto je najludje, susac je na ulazu u tus kabinu i smeta malo za ulazak, a malo krupniji ili debli ljudi bi morali da ulaze na kant.
 
Ne verujem, ja bih ga najradijie sklonio skroz iz toaleta. Kao i kod @aurelijus, susac je nasuprot tusa, ali je to razdaljina od npr 1,1 metar, tako da ce se tu i tamo kvasiti. Od vode ce mozda i truliti hrom premaz na susacu. Vremenom ce se nakupljati kamenac izmedju zida i susaca visine vise od metar, i bice ga tesko ocistiti. I sto je najludje, susac je na ulazu u tus kabinu i smeta malo za ulazak, a malo krupniji ili debli ljudi bi morali da ulaze na kant.
Kod mene je veca razdaljina, oko 1,7m. Ne znam zasto su unutra stavljali.
Screenshot_20240313_104045_Gallery.jpg
 
Kod mene je duzina zida po nacrtu 174, ali je prilikom zidanja zid smanjen na 159. Ako od toga oduzmemo po 2x15cm (udaljenost tusa od zida & debljina radijatora) dobijem 1,3. Tako da nije 1,1 kao sto sam napisao, ali je i to sasvim dovoljno da bude pokvasen susac svaki put. Mislim, moze da se pazi prilikom turisanja, al koje je to onda tusiranje kad mora da se pazi da se nesto ne pokvasi.

Gledam tvoju sliku, makar ti je ventil ka zidu. Kod mene je ventil ka ulazu, i zajedno sa cevi koja izlazi iz plocica, izgleda bezveze.
 
Kod mene je duzina zida po nacrtu 174, ali je prilikom zidanja zid smanjen na 159. Ako od toga oduzmemo po 2x15cm (udaljenost tusa od zida & debljina radijatora) dobijem 1,3. Tako da nije 1,1 kao sto sam napisao, ali je i to sasvim dovoljno da bude pokvasen susac svaki put. Mislim, moze da se pazi prilikom turisanja, al koje je to onda tusiranje kad mora da se pazi da se nesto ne pokvasi.

Gledam tvoju sliku, makar ti je ventil ka zidu. Kod mene je ventil ka ulazu, i zajedno sa cevi koja izlazi iz plocica, izgleda bezveze.
Zdravo svima,
Molim vas za savet sta raditi, verujem da se vecina nasla u ovoj situaciji. Naime advokat i investitor nisu voljni da menjaju predugovor o kupovini stana, a nigde nije navedeno sta se desava sa “kaparom” od 20 procenata ukoliko se nama recimo ne odobori stambeni kredit (sto nije nesto sto je do nas nikako)
Sta raditi u ovom slucaju? Da li ste svi isli na rizik, postoji li ikakav nacin da se ovo resi, jer meni deluje suludo da nekome dajem toliki novac bez ikakve garancije… molim vas za neki odgovor..zao mi je da propustimo stan koji nam se dopada i odgovara nam zbog njihove politike poslovanja
 
Zdravo svima,
Molim vas za savet sta raditi, verujem da se vecina nasla u ovoj situaciji. Naime advokat i investitor nisu voljni da menjaju predugovor o kupovini stana, a nigde nije navedeno sta se desava sa “kaparom” od 20 procenata ukoliko se nama recimo ne odobori stambeni kredit (sto nije nesto sto je do nas nikako)
Sta raditi u ovom slucaju? Da li ste svi isli na rizik, postoji li ikakav nacin da se ovo resi, jer meni deluje suludo da nekome dajem toliki novac bez ikakve garancije… molim vas za neki odgovor..zao mi je da propustimo stan koji nam se dopada i odgovara nam zbog njihove politike poslovanja
Mislim da smo svi na kraju isli na taj rizik.

Doduse, po linku koji je na prethodnij stranici ostavio @gosha.bg (https://www.paragraf.rs/100pitanja/ugovori/kapara_i_avans.html) pitanje je koliko je taj deo odrziv na sudu, jer kapara ne moze biti kapara ukoliko se ne zakljuci konacni ugovor, ma sta pisalo u predugovoru.
 
Zdravo svima,
Molim vas za savet sta raditi, verujem da se vecina nasla u ovoj situaciji. Naime advokat i investitor nisu voljni da menjaju predugovor o kupovini stana, a nigde nije navedeno sta se desava sa “kaparom” od 20 procenata ukoliko se nama recimo ne odobori stambeni kredit (sto nije nesto sto je do nas nikako)
Sta raditi u ovom slucaju? Da li ste svi isli na rizik, postoji li ikakav nacin da se ovo resi, jer meni deluje suludo da nekome dajem toliki novac bez ikakve garancije… molim vas za neki odgovor..zao mi je da propustimo stan koji nam se dopada i odgovara nam zbog njihove politike poslovanja

Ne možeš ništa tu, Conza traži osiguranje za rizik. Ili si voljan da prihvatiš tu odredbu predugovora ili traži drugi kompleks.

@Defke je možda u pravu da se to može osporavati na sudu, ali pitanje je koliko bi takav proces trajao i koliko troškova i energije bi morao da potrošiš na to.
 
@aurelijus samo da dodam. Sad tek vidim na slici tvog kupatila, kod tebe u stanu je tus kabina sa belim okvirom na dnu, i verovatno imas i staklena vrata ka tom susacu. Kod mene je drugacije, u tus kabini je ravan pod, tako da je susac sustinski unutar tus kabine.
 
@aurelijus samo da dodam. Sad tek vidim na slici tvog kupatila, kod tebe u stanu je tus kabina sa belim okvirom na dnu, i verovatno imas i staklena vrata ka tom susacu. Kod mene je drugacije, u tus kabini je ravan pod, tako da je susac sustinski unutar tus kabine.
Nemam staklena vrata, i kod mene je ravan pod.
 
Zdravo svima,
Molim vas za savet sta raditi, verujem da se vecina nasla u ovoj situaciji. Naime advokat i investitor nisu voljni da menjaju predugovor o kupovini stana, a nigde nije navedeno sta se desava sa “kaparom” od 20 procenata ukoliko se nama recimo ne odobori stambeni kredit (sto nije nesto sto je do nas nikako)
Sta raditi u ovom slucaju? Da li ste svi isli na rizik, postoji li ikakav nacin da se ovo resi, jer meni deluje suludo da nekome dajem toliki novac bez ikakve garancije… molim vas za neki odgovor..zao mi je da propustimo stan koji nam se dopada i odgovara nam zbog njihove politike poslovanja
Vi vec mozete da se raspitate oko kredita, zgrada je skoro pa kompletno gotova, sto se tice investitora, tu se ne ocekuje neki propust sa njihove strane zbog cega vam ne bi bio odobren kredit, u ostalom ima jos kreditinih kupaca i papiri ce biti u redu sto se banke tice. Znaci jedini je rizik, da vi mozda niste kreditno sposobni za kredit koji zelite da podignete ili da ostane bez posla u narednih dve nedelje / mesec dana i da zbog toga ne mozete da dobijete kredit (sto naravno niko ne zeli, ali je situacija na koju ne mozete potpuno da uticete), tako da u principu ako se kredit ne odobri to moze da bude samo zbog vase nepaznje ili neke lose namere (u slucaju da odustaje od kupovine, pa lazno namestate neprilike sa vase strane da vam se ne odobri kredit, na primer lazirate platu i kreditnu sposobnost). U tom slucaju investitor po ugovoru moze da zadrzi kaparu, ali kako je useljenje vrlo brzo i kako su se do sada oni ponasali, ja mislim da oni ne bi ni hteli da zadrze tu kaparu. Ako vam se stan svidja i sve sto ide uz njega, mislim da je previse mala verovatnoca da vam kredit nece biti odobren zbog neke greske od strane investitora.
 
Postoji jedan period od kada se zgrada završi do kada se upiše u katastar (ja kad sam kupovao stan, to je trajalo nekih 6 meseci zbog štrajka katastra). U tom periodu nije moguće upisati hipoteku i banka neće da isplati kredit. Tada nije moguće ni overiti glavni ugovor. To nije vaša krivica, pa ne bi smeo ni investitor da pokuša da zadrži kaparu, ali proverite i taj scenario pošto je zgrada skoro gotova.
 
Postoji jedan period od kada se zgrada završi do kada se upiše u katastar (ja kad sam kupovao stan, to je trajalo nekih 6 meseci zbog štrajka katastra). U tom periodu nije moguće upisati hipoteku i banka neće da isplati kredit. Tada nije moguće ni overiti glavni ugovor. To nije vaša krivica, pa ne bi smeo ni investitor da pokuša da zadrži kaparu, ali proverite i taj scenario pošto je zgrada skoro gotova.
To je period od dobijanja upotrebne dozvole do upisa u katastar. Sumnjam da ce ovde upotrebna doci odma po zavrsetku zgrade, bilo bi super ako bude tako.
 
Postoji jedan period od kada se zgrada završi do kada se upiše u katastar (ja kad sam kupovao stan, to je trajalo nekih 6 meseci zbog štrajka katastra). U tom periodu nije moguće upisati hipoteku i banka neće da isplati kredit. Tada nije moguće ni overiti glavni ugovor. To nije vaša krivica, pa ne bi smeo ni investitor da pokuša da zadrži kaparu, ali proverite i taj scenario pošto je zgrada skoro gotova.
To nije tacno. U naselju Stepa Stepanovic je toliko stanova prodato uz stambeni kredit, upisane su hipoteke. A ljudi par godina cekali da im se stanovi ukinjize u katastru...
Za kredit je bitan upis zaloge (isto u katastru), ali to nema veze sa upisom nekretnine u katastru.
 
Hipoteka može da se upiše na stan dok je zgrada u izgradnji. Kad se zgrada završi, ne može da se upiše dok se ne uknjiži.
Edit: ako je mene lagao notar, lažem i ja vas. Ovo je info iz 2019. Stepa je mnogo ranije, menjale su se stvari od tada.
 
Ok, strpi se nekoliko dana, pa ces ovde na forumu videti da su ljudi uzeli kredit. Video sam da su mnogi vec krenuli u proceduru odobravanja kredita kod banaka. Mislis da bi im neko iz banke odobrio da krenu u proceduru da to ne moze?
 
Hipoteka može da se upiše na stan dok je zgrada u izgradnji. Kad se zgrada završi, ne može da se upiše dok se ne uknjiži.
Edit: ako je mene lagao notar, lažem i ja vas. Ovo je info iz 2019. Stepa je mnogo ranije, menjale su se stvari od tada.
Ponavljam ‘Kad se zgrada zavrsi’ = ‘kad se dobije upotrebna dozvola’

Izmedju dobijanja upotrebne i knjizenja je taj period gde je kupovina pauzirana koji pominje notar. Takodje govorim iz iskustva jer mi je zbog toga propala prethodna kupovina (upotrebna dobijena u sred kupovine, bez nje je sve teklo bez problema).
 
Hipoteka može da se upiše na stan dok je zgrada u izgradnji. Kad se zgrada završi, ne može da se upiše dok se ne uknjiži.
Edit: ako je mene lagao notar, lažem i ja vas. Ovo je info iz 2019. Stepa je mnogo ranije, menjale su se stvari od tada.
Pa jedino ako se uknjizi kao Objekat od tipa 20000m2 bez podeljenih stanova. Moze se upisati na taj nacin, tada se pise na ceo objekat pa se posle menja na konkretan stan kada RGZ uradi posao i upise poseban deo na B2 listu i tako isto hipoteku. Posle dobijanja UD se menja procedura i ceka se da RGZ izlista sve stanove tj B2 listove
 
Meni je objasnjeno da se hipoteka upisuje na parce zemlje (njivu kako mi precizirase 😂) pa se kasnije prebacuje na stan nakod dobijanja Upotrebne dozvole. Do tada stan ako se prodaje, moze samo kupcu za keš.
 
Vrh