Šta je novo?

Residence 7+, Zemun

Mislim da sve zavisi od projekta do projekta. Ja se samo plasim da ne bude 80% sada a da oduze ovih 20% do juna. Nadam se da gresim al sve je moguce
 
Mislim da sve zavisi od projekta do projekta. Ja se samo plasim da ne bude 80% sada a da oduze ovih 20% do juna. Nadam se da gresim al sve je moguce
Da se oduži do juna? Ako ja dobro računam, tempo gradnje je oko 5% mesečno. Do juna je neki redovan tempo, kao do sad.
(Gradnja je počela početkom septembra 2022. Prema tome, zgrada je za 16 meseci došla do 80%, odnosno 5% mesečno). Ja to laički zakljucujem :)
 
Sudeći po ovome što ovde vidim, ne znam zašto je jun daleko? Jun je realan rok, da završe sve neke detalje na objektu (plus da srede malo i okolinu/dvorište). Ti neki sitni detalji na kraju, znaju da oduzmu mnogo vremena, ali bolje da sve završe kako treba, nego da Vam predaju objekat koji je realno 90-95% završen
 
Da se oduži do juna? Ako ja dobro računam, tempo gradnje je oko 5% mesečno. Do juna je neki redovan tempo, kao do sad.
(Gradnja je počela početkom septembra 2022. Prema tome, zgrada je za 16 meseci došla do 80%, odnosno 5% mesečno). Ja to laički zakljucujem :)
Izvini, pogresno sam se izrazio. Ja sam racunao i jun kao mesec koji ce se raditi. Znaci jos 5.5 meseci. Uglavnom kao sto Defke kaze, stanovi se uveliko sređuju, tako da gradnja samog objekta moze da se zavrsi kroz par meseci, ali spoljasnje uredjenje, priključci, i razne inspekcije i dozvole, to je pitanje. U svakom slucaju hocu da kazem da trenutno stanje ne lici na 80% al bih voleo da se varam i da si ti u pravu, odnosno da ce u maju biti predaja kljuceva 😂 Eto Defke je dao primer lastavica, medjutim ovi neki drugi projekti koje sam pratio uglavnom su imali potpuno spremne fasade na ovom stepenu izgradjenosti (80%).
 
Sudeći po ovome što ovde vidim, ne znam zašto je jun daleko? Jun je realan rok, da završe sve neke detalje na objektu (plus da srede malo i okolinu/dvorište). Ti neki sitni detalji na kraju, znaju da oduzmu mnogo vremena, ali bolje da sve završe kako treba, nego da Vam predaju objekat koji je realno 90-95% završen
Slazem se 👍🏼
 
Zna li neko za neku trenutnu akciju za stambene kredite sa boljim uslovima u nekoj od banaka?
 
Zna li neko za neku trenutnu akciju za stambene kredite sa boljim uslovima u nekoj od banaka?
Ne znam za akcije, al' ja sam dobio ponude od intese i otp, fiksna kamatna stopa, 5.03%. Gledam da vidim da li moze nesto da se koriguje. Ako je neko dobio bolju ponudu, neka pise
 
Da li su ti možda dali ponudu i za varijabilnu kamatu? 😊
Samo OTP mi je dodatno ponudila i neki kombinovani model. Iskljucivo sam trazio fiksnu kamatu, tako da mi Intesa nije ponudila varijabilnu, ali OTP jeste. Citiracu ispod njihov mejl

U pitanju je kombinovani stambeni kredit gde na svake tri godine imate pravo da birate kamatu - da li zelite fiksnu ili varijabilnu kamatu, bez dodatnih troskova, fixna kamata zagarantovana prve tri godine, varijabilna kamata zagarantovana ceo period otplate kredita.

Ako bi zapoceli otplatu prve tri godine sa fiksnom kamatom ona bi iznosila 5.03% u prve tri godine a varijabilna koju ugovarate odmah sada bi bila 3.65% + 3M euribor. Ona je zagarantovana za ceo period otplate. Naravno kod svake ove promene nemate nikakve troskove Aneksa stambenog kredita.
 
Od Komercijalne isto 5,03 fiksna, ali prve 3 godine. Ti si dobio 5,03 na ceo preiod otplate?
Izgleda da je to stopa za nove kredite koja vazi do kraja 2024 po odluci Vlade, a banke mozda vec znaju da ce biti produzena jos 2 godine.
Zasto bi to dali kad je euribor skoro 4, a varijabilna kamata preko 3%.
 
Od Komercijalne isto 5,03 fiksna, ali prve 3 godine. Ti si dobio 5,03 na ceo preiod otplate?
Izgleda da je to stopa za nove kredite koja vazi do kraja 2024 po odluci Vlade, a banke mozda vec znaju da ce biti produzena jos 2 godine.
Zasto bi to dali kad je euribor skoro 4, a varijabilna kamata preko 3%.
Da, u pitanju je cijeli period otplate. Ja nijesam htio ni da razmatram varijabilnu. U danasnje vrijeme je po meni ogroman rizik. Ako vec zavisim od banaka, bar da znam sta me ocekuje tokom cijelog perioda. Sve ostalo je rizik a i pitanje je da li se moze nesto ustedjeti
 
Meni je OTP dao isto s tim sto imaju i varijantu 5 godina fiksno pa posle varijabilnu.

Ova NBS odluka ih obavezuje da daju fiksnu 5,03% za ceo ugovoreni period trajanja fiksne.
 
Banca Intesa, OTP, NLB Komercijalna nude 5.03%, s tim sto npr. Banca Intesa fiksnu nudi do 15 godina. Zvao sam Conzu, tu su mi rekli da kredit ne mora sad da se dize, nego tek prilikom potposivanja ugovora (to se ocekuje u aprilu jer je tad planirana i primopredaja kljuceva), ali oni su nam sad to javili da bi na vreme krenuli da se raspitujemo jer imamo posle neki kratak rok po potpisivanju da isplatimo.
 
Banca Intesa, OTP, NLB Komercijalna nude 5.03%, s tim sto npr. Banca Intesa fiksnu nudi do 15 godina. Zvao sam Conzu, tu su mi rekli da kredit ne mora sad da se dize, nego tek prilikom potposivanja ugovora (to se ocekuje u aprilu jer je tad planirana i primopredaja kljuceva), ali oni su nam sad to javili da bi na vreme krenuli da se raspitujemo jer imamo posle neki kratak rok po potpisivanju da isplatimo.
U aprilu?! Wow! 🤩
Daj Bože da tako bude. Hvala na informaciji! 🤗
 
Banca Intesa, OTP, NLB Komercijalna nude 5.03%, s tim sto npr. Banca Intesa fiksnu nudi do 15 godina. Zvao sam Conzu, tu su mi rekli da kredit ne mora sad da se dize, nego tek prilikom potposivanja ugovora (to se ocekuje u aprilu jer je tad planirana i primopredaja kljuceva), ali oni su nam sad to javili da bi na vreme krenuli da se raspitujemo jer imamo posle neki kratak rok po potpisivanju da isplatimo.
Meni u predugovoru pise da mora da se pokrene procedura za kredit 7 dana nakon obavestenja a da se isplati maks 60 dana nakon toga, medjutim isto su mi rekli kao ne morate da zurite sad odmah. Ako je ok da se dobije predodobrenje od banke pa saceka potpisivanje, super, svakako mi se ne zuri da pocnem da placam rate mesecima pre useljenja.

Isto su mi rekli kraj aprila za primopredaju, znaci jun :)
 
Meni u predugovoru pise da mora da se pokrene procedura za kredit 7 dana nakon obavestenja a da se isplati maks 60 dana nakon toga, medjutim isto su mi rekli kao ne morate da zurite sad odmah. Ako je ok da se dobije predodobrenje od banke pa saceka potpisivanje, super, svakako mi se ne zuri da pocnem da placam rate mesecima pre useljenja.

Isto su mi rekli kraj aprila za primopredaju, znaci jun :)
Ne znam da li je dozvoljeno na primjer u martu otici i uzeti mjere za kuhinju i ugraditi je nakon zavrsetka, prije primopredaje kljuceva. Pretpostavljam da to oko ugradnje nije moguce, ali moze se mozda sve pripremiti. U sustini, najveci je problem nama koji bi placali i ratu i kiriju
 
Zar nije prodajni tim Conza nudio da ce placati podstanarima kirije, ako im ide rata kredita - do useljenja?
 
Prvi put cujem tako nesto, mislim da niko to ni na jednom projektu nije radio. Kako bi se to uopste izvelo, neko placa kiriju 300, neko 3000.
 
Meni je to rekao agent prodaje na prvom sastanku u Conzi, pozvacu da pitam.
Pretpostavljao sam da bi trazili Ugovor o zakupu.
 
Meni je OTP dao isto s tim sto imaju i varijantu 5 godina fiksno pa posle varijabilnu.

Ova NBS odluka ih obavezuje da daju fiksnu 5,03% za ceo ugovoreni period trajanja fiksne.
Da li znas, da li se u ovom slucaju ako se odluci prvih 5 god fiksno, koju ratu uzimaju za kalkulaciju kreditne sposobnosti - 5.03% ili njihovu prognozu rate za 5 godina?
 
Da li znas, da li se u ovom slucaju ako se odluci prvih 5 god fiksno, koju ratu uzimaju za kalkulaciju kreditne sposobnosti - 5.03% ili njihovu prognozu rate za 5 godina?
Ne znam, nisam ni pitao jer nisam na granici, sa nekih drugih tema na forumu mi se cini da se gleda rata koja bi bila da nema NBS odluke.
 
Vrh